TCL 55P815: levný a vybavený 4K HDR LCD televizor s Androidem [test]

8. února 2021
TWEET SDÍLET
Běh roku 2021 započal a my pokračujeme s představením dalších produktů. V diskuzích žádáte i levnější televizory. Po nabídce ochotného zastoupení vyhovujeme požadavku a v testu se dnes předvede LCD televizor TCL 55P815 s nejotevřenějším operačním systémem Android TV.

Plusy

  • Překvapivá jiskrná prostorovost obrazu
  • Stabilní prostředí
  • Podpora Dolby Vision/Dolby Atmos (+DTS)
  • Přehledné menu
  • Velká dávka využitelných aplikací
  • Design

Minusy

  • Práce s podsvícením a černou
  • Zbytečně složité ladění satelitu (+chybějící FastScan) (opraveno v novém softwaru)
  • Chyby v překladu
  • Nedostupný e-Manuál v TV
7/10
Hodnocení

Výrobce vyzdvihuje ultra tenký bezrámečkový design, 4K HDR Pro obraz s podporou HDR10+, Dolby Vision a technologií Motion Clarity Pro. Ta prý zajistí plynulý a vylepšený pohyb. Ve specifikaci si nelze nevšimnout zmínky o desetibitovém panelu a správě barev s 3D LUT, včetně kalibrace ve dvou a dvaceti bodech. SMART HDR údajně zlepšuje klasické HDR a převádí SDR do HDR.

Klepněte pro větší obrázek 

V žilách hardwaru koluje operační systém Android TV v jeho deváté verzi. Zvuková partie se nebrání Dolby Atmos. Uplatnění našlo HbbTV verze 2.0.2 a kromě jiného máte v těle integrovaný mikrofon se samostatným fyzickým vypínačem. Mikrofon slouží k hlasovému vyhledávání, respektive ovládání. Seznam vlastností zmínil podporu Google Asistenta a Amazon Alexa.

Design, základní popis

Stojan sestává ze dvou kusů, které k sobě přitáhnete šrouby. K matnému 55" (140cm) velkému panelu ho následně připevníte zase šrouby, ovšem podstavec nevložíte do připravených otvorů ve spodku hlavní části, ale posadíte ho na plastová záda. Původní krycí šrouby z otvorů vyjmete a po přiložení stojanu využijete jiné, podstatně delší z balení. Kovový vzhled podsady se barevně snoubí zpředu skoro neviditelnou kovovou linkou, která velmi nenápadně, hodí se napsat – neviditelně, obtéká panel. Jen při dolní krajnici se rozšiřuje.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Vše pokryl temně titanový nádech, lišty jsou navíc hrubované překartáčováním. Střed spodní lišty doplňuje nápis TCL. Vespodu pod ním vykukuje drobnější výstupek překrytý šedou průzvučnou tkaninou, který, kromě jiného, poskytl prostor k osazení vypínatelných stavových LED. 

Klepněte pro větší obrázek

Pohled na záda odhaluje netradiční výjev v horní čtvrtině. Krycí prvek nese prolisy ve tvaru trojúhelníků. Vzhled patří k neutrálním, bez rozvernosti a exhibicionismu.

V našem testovacím balení dostáváme, kromě samotného televizoru, ještě samozřejmý dálkový ovladač s bateriemi a sadu příruček. Dle letmého pohledu do technické specifikace si ověřujeme přítomnost všech druhů u nás využitelných tunerů (DVB-T2/C/S2).

Konektorová výbava

Portál s konektory sídlí vpravo na zádech (čelní pohled). Všechny porty míří vpravo. USB, síťová zdířka (LAN), dvojice HDMI (1xARC – zpětný audio kanál + Service port). Hned pod nimi zasunete koncovku přívodu signálu z pozemní antény a zašroubujete tu od kabelu k satelitní parabole. Navazuje digitální audio výstup. Další HDMI a USB překrývá (při využití) modul placené televize trčící z CI+ slotu. Útlejší flešku zapojíte. Na časté jednoduché odpojování zapomeňte. Úplně vespod sedí AV vstup (adaptér není součástí našeho balení) a jack pro sluchátka, jejichž zapojením umlčíte zabudované reproduktory.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

U pravého dolního rožku (stále pátrejte na zádech) nahmatáte joystick základního řízení a méně obvyklé fyzické šoupátko pro deaktivaci integrovaného mikrofonu. Našinec však posmutní ihned, jakmile si ověří, že hlasové ovládání není pro něho dostupné. Toužíte-li po něm, vyberte v menu anglické prostředí.

Koncovku kabelu od elektřiny zastrčíte v levé pozici na zádech zkoumaného borce.

Dálkový ovladač

Výrobce přidává k televizoru klasický, výrazně úzký a podlouhlý ovladač, který dobře padne do ruky. Černé plastové tělo neuráží vzhledem. Tvarové odlišení jednotlivých (příjemně gumových) tlačítek by sice mohlo lehce napomoci ovládání při sledování TV ve tmě, jenže přílišná tvarová podobnost a minimální vzdálenost podobné pokusy spíše překazí. Ovladač této třídy nevybočuje ze zaběhlých kolejí podsvícením klaviatury. Škoda. 

Klepněte pro větší obrázek

Středový směrový kříž rozděluje klávesy na dvě skupiny. V těsné blízkosti středového prvku jsou šedé funkční čudlíky pro přechod na domovskou obrazovku, zavolání interaktivního menu, skok zpět a přístup na vstupy. Stoupáte-li pohledem k přední hraně, zaznamenáte dvojici kolébkových přepínačů pro korekce hlasitosti a skokové přehození stanic. Mezi nimi ještě sedí informace o právě sledovaném pořadu a knoflík s piktogramem ozubeného kola k zavolání menu a nastavení.

Číselnou klaviaturu doplnil LIST pro předložení seznamu televizních stanic a „Téčko“ k přechodu na preferované aplikace. U horního okraje tlumíte skokově zvuk (MUTE) a zapínáte/vypínáte telku (pohotovostní režim).

Od směrovek dolů prubnete EXIT (ukončení/návrat), LANG (změna jazyka), TEXT (teletext), SUBT (titulky) a mezi nimi GUIDE s navýšenou velikostí (EPG – elektronický programový průvodce). Nechybí čtverka barevných teletextových specifických buttonů, tlačítka přehrávače a ZOOM. Spodek narušuje solitér v bílém provedení s červeným nápisem. NETFLIX. 

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Potřebujete chytré funkce, nebo stačí televizor bez nich? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Témata článku: Televizory, Testy, 4K TV, Android TV, Dolby Vision, Dolby Atmos, Test, TCL, LCD a LED, Smart TV, Kuki, HbbTV, Televize s Android TV na Heureka.cz