40
Fotogalerie

TCL 55P815: levný a vybavený 4K HDR LCD televizor s Androidem [test]

Běh roku 2021 započal a my pokračujeme s představením dalších produktů. V diskuzích žádáte i levnější televizory. Po nabídce ochotného zastoupení vyhovujeme požadavku a v testu se dnes předvede LCD televizor TCL 55P815 s nejotevřenějším operačním systémem Android TV.

Plusy
Překvapivá jiskrná prostorovost obrazu
Stabilní prostředí
Podpora Dolby Vision/Dolby Atmos (+DTS)
Přehledné menu
Velká dávka využitelných aplikací
Design
Minusy
Práce s podsvícením a černou
Zbytečně složité ladění satelitu (+chybějící FastScan) (opraveno v novém softwaru)
Chyby v překladu
Nedostupný e-Manuál v TV
7  /10

Výrobce vyzdvihuje ultra tenký bezrámečkový design, 4K HDR Pro obraz s podporou HDR10+, Dolby Vision a technologií Motion Clarity Pro. Ta prý zajistí plynulý a vylepšený pohyb. Ve specifikaci si nelze nevšimnout zmínky o desetibitovém panelu a správě barev s 3D LUT, včetně kalibrace ve dvou a dvaceti bodech. SMART HDR údajně zlepšuje klasické HDR a převádí SDR do HDR.

PC290072.JPG 

V žilách hardwaru koluje operační systém Android TV v jeho deváté verzi. Zvuková partie se nebrání Dolby Atmos. Uplatnění našlo HbbTV verze 2.0.2 a kromě jiného máte v těle integrovaný mikrofon se samostatným fyzickým vypínačem. Mikrofon slouží k hlasovému vyhledávání, respektive ovládání. Seznam vlastností zmínil podporu Google Asistenta a Amazon Alexa.

Design, základní popis

Stojan sestává ze dvou kusů, které k sobě přitáhnete šrouby. K matnému 55" (140cm) velkému panelu ho následně připevníte zase šrouby, ovšem podstavec nevložíte do připravených otvorů ve spodku hlavní části, ale posadíte ho na plastová záda. Původní krycí šrouby z otvorů vyjmete a po přiložení stojanu využijete jiné, podstatně delší z balení. Kovový vzhled podsady se barevně snoubí zpředu skoro neviditelnou kovovou linkou, která velmi nenápadně, hodí se napsat – neviditelně, obtéká panel. Jen při dolní krajnici se rozšiřuje.

550.pngPC290063.JPG

Vše pokryl temně titanový nádech, lišty jsou navíc hrubované překartáčováním. Střed spodní lišty doplňuje nápis TCL. Vespodu pod ním vykukuje drobnější výstupek překrytý šedou průzvučnou tkaninou, který, kromě jiného, poskytl prostor k osazení vypínatelných stavových LED. 

PC290068.JPG

Pohled na záda odhaluje netradiční výjev v horní čtvrtině. Krycí prvek nese prolisy ve tvaru trojúhelníků. Vzhled patří k neutrálním, bez rozvernosti a exhibicionismu.

V našem testovacím balení dostáváme, kromě samotného televizoru, ještě samozřejmý dálkový ovladač s bateriemi a sadu příruček. Dle letmého pohledu do technické specifikace si ověřujeme přítomnost všech druhů u nás využitelných tunerů (DVB-T2/C/S2).

Konektorová výbava

Portál s konektory sídlí vpravo na zádech (čelní pohled). Všechny porty míří vpravo. USB, síťová zdířka (LAN), dvojice HDMI (1xARC – zpětný audio kanál + Service port). Hned pod nimi zasunete koncovku přívodu signálu z pozemní antény a zašroubujete tu od kabelu k satelitní parabole. Navazuje digitální audio výstup. Další HDMI a USB překrývá (při využití) modul placené televize trčící z CI+ slotu. Útlejší flešku zapojíte. Na časté jednoduché odpojování zapomeňte. Úplně vespod sedí AV vstup (adaptér není součástí našeho balení) a jack pro sluchátka, jejichž zapojením umlčíte zabudované reproduktory.

PC290067.JPGPC290064.JPG

U pravého dolního rožku (stále pátrejte na zádech) nahmatáte joystick základního řízení a méně obvyklé fyzické šoupátko pro deaktivaci integrovaného mikrofonu. Našinec však posmutní ihned, jakmile si ověří, že hlasové ovládání není pro něho dostupné. Toužíte-li po něm, vyberte v menu anglické prostředí.

Koncovku kabelu od elektřiny zastrčíte v levé pozici na zádech zkoumaného borce.

Dálkový ovladač

Výrobce přidává k televizoru klasický, výrazně úzký a podlouhlý ovladač, který dobře padne do ruky. Černé plastové tělo neuráží vzhledem. Tvarové odlišení jednotlivých (příjemně gumových) tlačítek by sice mohlo lehce napomoci ovládání při sledování TV ve tmě, jenže přílišná tvarová podobnost a minimální vzdálenost podobné pokusy spíše překazí. Ovladač této třídy nevybočuje ze zaběhlých kolejí podsvícením klaviatury. Škoda. 

PC290060.JPG

Středový směrový kříž rozděluje klávesy na dvě skupiny. V těsné blízkosti středového prvku jsou šedé funkční čudlíky pro přechod na domovskou obrazovku, zavolání interaktivního menu, skok zpět a přístup na vstupy. Stoupáte-li pohledem k přední hraně, zaznamenáte dvojici kolébkových přepínačů pro korekce hlasitosti a skokové přehození stanic. Mezi nimi ještě sedí informace o právě sledovaném pořadu a knoflík s piktogramem ozubeného kola k zavolání menu a nastavení.

Číselnou klaviaturu doplnil LIST pro předložení seznamu televizních stanic a „Téčko“ k přechodu na preferované aplikace. U horního okraje tlumíte skokově zvuk (MUTE) a zapínáte/vypínáte telku (pohotovostní režim).

Od směrovek dolů prubnete EXIT (ukončení/návrat), LANG (změna jazyka), TEXT (teletext), SUBT (titulky) a mezi nimi GUIDE s navýšenou velikostí (EPG – elektronický programový průvodce). Nechybí čtverka barevných teletextových specifických buttonů, tlačítka přehrávače a ZOOM. Spodek narušuje solitér v bílém provedení s červeným nápisem. NETFLIX. 

Pokračování 2 / 6

Počáteční nastavení a ladění

Instalace probíhá jednoznačně a dá se říci v kontinuální návaznosti, kterou známe v podobném duchu z jiných televizorů, běžících na Android TV. Linie se šine cestou Jazyk -> Připojení k internetu (Ethernet Ano/Ne) -> Přihlášení ke Google účtu (možno využít telefon/tablet/PC/ovladač). V dalším kroku odsouhlasíte smluvní podmínky (citlivějším jedincům doporučuji číst). Následuje standardní dotaz na určení polohy zařízení pro účely fungování aplikací. Navazuje alternativní odesílání diagnostických dat k vylepšení platformy Android TV. Aktivujete příkaz OK Google. V menu se občas objeví méně přesný překlad, některé hlášky mohou zaznít v cizím jazyce.

Domácí obrazovka.jpg

Vybíráme název pro zařízení v rámci sítě. Přichází rychlá prohlídka technologie Android TV. Na závěr úvodního nastavení zvolte prostředí provozu – Doma/Obchod. Tradičně doporučujeme neexperimentovat s volbou Obchod. Ještě zvolte zemi provozu. Označení České republiky tu má nečekanou hrubku. Napsáno jest... „česká republika“.

Přichází chvilka ladění televizních kanálů. Vyberte požadovaný režim (Pozemní digitál/Satelit/Kabel). Pro satelitní lovkyně a lovce přichází špatná zpráva. „Domovská“ družice Astra není stále v seznamu připravených satelitů. K jejímu naladění musíte nejdříve využít jednu z volných pozic SAT1-4 s přesným určením parametrů. Doporučujeme nastavit hodnoty transpondéru, kde se nachází flotila stanic České televize. Určíte pořadí družice na DiSEqC přepínači. Vše je nutné dělat ve vyšší rychlosti, jinak vás automatika „vykopne“ na základní stránku.

Výběr satelitu-doplnění.jpg

Tento neduh známe i ze starších modelů. Stále někomu vyhovuje.  Nepochopitelné. Jestliže jste výše sepsané řádky nepochopili, pak jednoduše a zkráceně napíšu… AutoDiSEqC ani FastScan se nekoná. Kompletní ladění tak sice provede automatika, ale vy ji budete muset být při ruce. Následné případné změny na seznamu přijímaných stanic u poskytovatele Skylink, neprojdou automaticky. Musíte se osobně zapojit.

My jsme vše ručně nastavili. Z okrajové filtrace vybíráme raději předvolbu „Síť“. Ta zajistí prohledání transpondérů, které Skylink využívá. Stalo se a tak ladění proběhlo v mžiku. Následně si zájemci proladí další tuner. Ladíme ještě pozemní digitál. Za tři minuty je hotovo. Filtrace poskytuje dvě volby – Volné/Kódované. Odsouhlaste další smluvní podmínky a ochranu osobních údajů, včetně zásad pro soubory cookies. TCL 55P815 vybízí k přihlášení na platformu pro správu všech vašich TCL zařízení. Kdo nechce účet řešit, přihlášení jednoduše přeskočí.

Ruční satelitní ladění.jpg

S úspěchem se dostáváme na domovskou obrazovku s předem definovaným rozložením a předvolenými aplikacemi. Devátá verze Android TV však povolí svobodné přerovnání jednotlivých aplikací, popřípadě zrušení zobrazování nechtěných.

Z plochy zavoláme živé televizní satelitní vysílání. Systém synchronizuje modul s kartou. Vše dopadá na výbornou a stanice jsou běžně předloženy. Na první pohled si nelze nevšimnout řazení nikoliv dle „národní“ zvyklosti, nýbrž v abecedním pořadí. Když tak nad tím přemýšlím, abecední sestavení je mně bližší, než pořadí zcela chaotické.

Využívám tak jediného favoritního seznamu, který však obdržíte pro každý tuner samostatně. V jeho prostředí paradoxně stanice nepřesunete. Pořadové číslo pozměníte v hlavním seznamu. Změnou ovlivníte i pořadí v oblíbených. Jednoduše napsáno – tak jak jdou v hlavním listu kanálů, půjdou v listu oblíbených. V kompletním seznamu pořadí regulujeme, a to prostou záměnou, anebo přímým vložením na konkrétní číselnou pozici. Zavoláním editace odkryjete jednotlivé kroky – Skrýt/Zaměnit/Editovat/Vložit/Odstranit.

Kanály-editace.jpgList kanálů.jpg

Výmaz kanálu ponechá jeho původní číslo aktivní. Kanál sice není zobrazen, avšak také nedochází k přesunu zbytku stanic. Příklad… smazáním programu na dvacátém místě se tato uvolní, nicméně všechny programy na pozici dvacet jedna a výš, se nepřesunou o jednu dolů. Obsluha vidí kanál 19, kanál 21… Skokové přepnutí kanálů trvá v průměru někde mezi 4,5 až 5,5 vteřiny. Na čas má nezanedbatelný vliv vybíravost interního tuneru k modulům. Ze dvou dokázal chybovat v radikálně menším počtu případů s Technisat Technicrypt CI+. U Smit Irdeto CI+ (fialový typ) se odkódování dokázal bránit. V případě obtíží bych jednoznačně volil nákup zcela nového typu modulu z aktuální nabídky specializovaných obchodů. 

Fandové hybridního HbbTV nejdříve aktivují službu v nabídce stroje. Následně se zobrazí piktogram a již nic nebrání moderní službu využívat. 

Pokračování 3 / 6

Menu a nastavení

Již v minulém testu sourozence ze stejné stáje jsem chválil menu za zdařilou jednoduchost. Nastavení systému přímo ve stylu grafického rozhraní navazují na základní vizáž. Rozhodně se jedná o přehlednější cestu, než vytvářejí různorodé grafické nástavby, kteréžto výrazně oddělují systémový setting a položky typické pro televizor. Méně obsáhlou kontextovou nápovědu a nepřítomnost e-manuálu nepochválíme. Obdobně zamrzí chyby a nepřesnosti v překladu.

 
Menu.jpgSystém.jpg

A co rychlost odezvy P815? Jistě není špatná. Osazený HW odpovídá této třídě a při vhodné optimalizaci šlape. Při přemrštěných požadavcích a vytížení náročnými aplikacemi a experimentováním, asi můžete začít atakovat jeho možnosti. My jsme při testování byli spokojeni se stabilitou. Pouze v jednom případě, kdy se využívalo KODI, došlo k záseku, který bylo nutno dořešit vypnutím televizoru. Ovšem pozor, podobný exces automaticky nemožno přilepit na vrub chodu televizoru. Chyba klidně mohla vyvěrat ze specifik KODI.

Spuštění LCDčka po totálním odpojení od napájení, trvalo zhruba 36 vteřin. Systém má defaultně zatrženo Okamžité spuštění, které snižuje délku startu (z pohotovostního režimu). Z něj se stroj probudí za výrazně kratší čas – pět až šest vteřin. Deaktivací zrychlení se spuštění časově skoro rovná délce po úplném vypnutí. Upozorňujeme – měření bylo prováděno až po kompletní instalaci, včetně doplněných aplikací a naladění televizních a rozhlasových stanic, bez připojených aktivních externích zařízení.

Rozumné bude si projít veškeré nabídky kompletně a seznámit se s rychlým interaktivně se pozměňujícím menu. Zavoláte ho dálkou přes tlačítko s piktogramem několika vodorovných čárek. Toto tlačítko hojně využívají různorodé aplikace. Pakliže stlačením červeného tlačítka pro HbbTV se nic neděje, nevěšte hlavu. Funkci musíte nejdříve ručně aktivovat (záložka Systém). O doladění si řekne teletext. Chybně zobrazenou diakritiku narovnáte při využití výše zmíněného knoflíku s piktogramem vodorovných čárek (Volby). Normu přehoďte na „východní“.

Domácí obrazovka - přizpůsobit kanály.jpg

Základním obrazovým režimem od výrobce jest profil Standardní. Na výběr jsou další – Dynamický/Smart HDR/Sport/Kino. Interaktivně v návaznosti na typu přehrávaného obsahu vyskočí další, typicky u Dolby Vision – Dolby Vision Bright a Dolby Vision Dark, u fotografií profil Foto. Nejen na diskuzních fórech se hojně probírají korekce vedoucí k navýšení plynulosti a pohybové ostrosti. TCL 55P815 s 50/60 Hz technologií panelu přináší jeden posuvník s desetibodovou škálou. Navíc skokově přidáváte LED smazání pohybu, což bohužel viditelně navýší blikání/kmit obrazu.

Záložka zvuku na prvním místě prezentuje položku Dolby Atmos. Popisek zmiňuje využití s adekvátně vybaveným obsahem. Hrátkami s ní si v rozporu s hláškou ověříte, že ke změně zvukového projevu dochází i bez použití obsahu Dolby Atmos. K vylepšení zvuku prubnete sedm profilů Dynamický/Standardní/Kino/Hudba/Jasný hlas/Hra/Sport. Standardní ekvalizér s jednotlivými pásmy v rámci frekvencí nenajdete. Křivku regulujete ve třech krocích – Posilovač basů/Zřetelnost hlasu/Definition a prostor navyšujete Surround virtualizerem. Do hry povoláte zvuk tlačítek pro zrakově postižené. 

Zvuk-Dolby Atmos.jpg

V záložce Zvuk zkontrolujte jazykové preference pro primární a sekundární stopu. Nemálo českých diváků pro sekundární volí slovenštinu. Příznivci sportovních událostí a herní maniaci navštíví adekvátně nastavené a jasně pojmenované obrazové režimy. Rozhodně nedoporučujeme měnit prostředí Domácnost za Obchod. Kontrastně k tomuto zavítejte do T-Link (HDMI-CEC) nabídky. Jinak nedokážete ovládat další zařízení jedním ovladačem a nejen to. I tak ne vždy musí komunikace HDMI-CEC chodit na výbornou.

Aktualizace.jpgO zařízení-Aktualizace a restart.jpg

Přání uživatele aplikujete na všechny zdroje, anebo pouze na jeden aktuální. K rychlé nápravě a návratu slouží reset obrazových parametrů. Systém obnoví obrazové hodnoty na výchozí. Ostatní zůstane ponecháno beze změn.

Pokračování 4 / 6

Obraz

Proměnlivý subjektivní (okem zkoumaný) dojem z celkového podání barev na 50/60Hz matném panelu typu VA, byl evidentně ovlivněn několika faktory. Samozřejmě samotným jejich nastavením a aktivací příslušného profilu. Typem přehrávaného obsahu, taktéž rozlišením a kvalitou, potažmo méně obsáhlou prací s podsvícením a méně zarputilým upscalingem.

Nastavení obrazovky.JPGPanel struktura.JPG

Subjektivně pocítitelné navýšení barevné sytosti a svítivosti méně pozorujeme u světelně neutrálních scén (ani příliš tmavá, ani příliš světlá). Shodně u kvalitnějšího obsahu HD rozlišení podpořeným vyšším datovým tokem. Kvalitativně horší obsah neumí P815 přechroustat a vyplivnout ve výrazně uhlazenější podobě. Zkoumaný model se trochu více macešsky (nicméně odpovídajíce své třídě) zachová u upscalingu, který jen lehce přečísne dílo, mírně umravní šum a přehladí případné digitální artefakty. Výsledek působí syrově, ale zároveň postrádajíce detaily. Z mého pohledu zůstává někde na půl cesty.

U nižší kategorie televizorů, více než u modelů pokročilejších, platí staré známé pravidlo o kvalitním krmivu. Čím lepší kvalitu dodám, tím větší zážitek získám. Prosté spuštění IPTV v době redukce datového toku, se bude líbit podstatně méně než stejný film sledovaný ve stejném okamžiku z integrovaného satelitního tuneru. A co teprve, když se odhodlám úplně samé video spustit z disku přehrávače. Skoky v pocitové barevnosti, ale zvláště ve viditelné a reálné čistotě obrazového výstupu, jsou enormní. Oku různorodě/odlišně (ne)lahodí při sledování z interních tunerů, aplikací, či vstupů.  

Barva.JPG

Více chybování zaznamenáte u nočního pozorování. Když přidáte sníženou kvalitu obsahu a tmavší scénu, nebudete plesat nadšením. Syrovost, ruch a viditelné hranové přechody nejsou znakem kvality. SD videa s nižším datovým tokem jsou méně ostrá, bez výrazu a hloubky. Kvalitativně nižší vysoké rozlišení přidá na ostrosti. Výsledek se stále jeví (jednoznačněji u tmavších scén a při nočním koukání) surový, nepřečištěný, s redukovaným množstvím detailů. 

Kvalitní obsah v plném vysokém rozlišení skokově posiluje radost pozorovatele. Obraz se prohloubí, scéna dostává až nečekaný prostor, přichází ostrost hran a taky pocitové zpřesnění barev, které více sednou oku a nepůsobí místně přebujele a s vyšší svítivostí.

Zvláštní příchuť mají pořady dovybavené tvůrcem různorodými barevnými filtry. Tam se láme výsledek od barevně přesyceného až po podstatně příjemnější „artový“, který odpovídá původnímu záměru. Jiný rozměr nastává u UHD/4K a další ještě u ultravysokého rozlišení doplněného o vysoký dynamický rozsah. Hardware oddychuje, nemusí řešit upscaling a věnuje se jen pomocným činnostem. Barevný prostor je samozřejmě jiný.

Jasnost.jpg

Barevnost hodnocená na oko, tak jak výše naznačuji, kolísá. Pleťové schází jemnocit, výraznější kresba, rozmanitost. Přechází od usedlé, přes příjemnou až po lehce přesycenou. Modrá barva nebe chvílemi vstoupí do pastelových. Zelená tráva kráčí od přirozené a disciplinované až po zářivější. Obdobně červená, a zvláště pak oranžová. Ta sem tam tahá oči. Celočerná obrazovka nedostává démonický a totální rozměr, neboť panel podsvícení nevypíná. Oproti tomu nutno zmínit zbytečnou pracovitost, kdy při rychlém přepínání stanic se na panel dostane jejich list, tj. bílé písmo na černém pozadí. Tam svit zbytečně pulzuje, potemní, což není v té chvíli rozhodně žádoucí.

Všem majitelům doporučuji se věnovat primárně přehození profilu na Kino s následným přehodnocením tmavých scén a jejich drobnou regulací. Hlavně u SDR obsahu. Slévání tmavých oblastí vadí a dere se do hry zřetelněji. HDR má v tomto našlápnuto trochu lépe, byť nutno dodat... testovaný TCL 55P815 neumí vyřešit sledování HDR v příliš prosvětlené místnosti. Kdo si chce podobně vybavený obsah opravdu vychutnat, musí plnit požadavky jeho tvůrců na množství světla v pozorovatelně.

Nastavení jasu - HDR video.jpg

Panel se vyznačuje silně průměrnými pozorovacími úhly, kdy už při mírném odklonu od kolmice dochází k menšímu posunu celkového zobrazení. Následně se scéna plynule radikalizuje až do hodnoty, která nepřehlédnutelně postrádá kontrast a barvu.

Zatímco s pozorovacími úhly nic nezmůžete, příznivci přesného barevného nastavení mohou obraz kalibrovat, a to ve dvou, respektive dvaceti bodech (specifikace uvádí využití 10bit panelu a kalibrace 3D LUT). Anebo si alespoň ručně pohrají s některými dílčími „štelovátky“. Zamyslet se lze nad defaultně nastavenou automatikou barevného prostoru, která, mám ten pocit, nevykonává svoji práci ultimativně. Ruční zásah a jasné určení prostoru pro konkrétní stav, uklidní nejedno náročnější oko. V základu rozhodně nejdříve jednoduše přehoďte obrazový profil. Experimenty odstartujte u Kino profilu.

Obraz-Pokročilá úprava barev-20b.jpgRežim obrazu.jpg

Tam, kde se světelnost scény drží kolem opakovaně popisovaných středních hodnot (není ani potemnělá, ani příliš přesvícená), působí na diváka velmi pozitivně jakási jiskrnost a virtuální prostorovost, která rozhodně není standardem v této kategorii. U testovaného modelu šlo při jednolitosti plochy zaznamenat nesoulad v podsvícení. U přehrávaného obsahu se neduh hledal podstatně složitěji. Stav, jak jistě víte, souvisí vždy s konkrétním kusem. Vyšší zatížení citlivého zraku u dlouhodobějšího sledování dávám za vinu, dnes již „klasice“ v podobě pulzního řízení podsvícení (PWM). Je tam, že? Uživatelstvo z tohoto pohledu naštěstí nemusí regulovat svítivost a korekce hnát příliš dolů. Tím nenavyšuje kmit k vyšším hodnotám.

HDR efekt existuje, avšak chybí mu více kontrastního šarmu se štiplavější zářivostí. Osobně bych přijal krapet více detailů a prokreslení. Temné scény si vedou lépe než u SDR, jak jsem už napsal. Pohybující se objekty dostávají dochuť snížené ostrosti. Neostrost se drží stále v rozměru přirozenosti, tudíž ji nelze významně kritizovat. Posílení plynulosti pohybu zajistíme jedním posuvníkem uvnitř settingu. Podobná změna však dokáže negativně ovlivnit nárůst artefaktů.

Obraz HDR-základní nastavení.jpgPohyb.JPG

Pohybová aktivita přechází od klokotavé až po mírně telenovelovou. Někdy si nerozumí s obsahem a dodává mu méně vhodné záškuby. Komu plynulost nepřináší radost, dopočty deaktivuje.

Měříme a měříme

Co nám řeklo oko už víte, ale copak nám prozradí optická sonda? Co se osazeného VA panelu týče, tak nabízí velmi dobrý nativní kontrast 4 471:1. Podání černé v režimu Kino je dobré, ovšem měření ukázalo, že v tomto režimu televizor regulaci podsvícení vůbec nepoužívá, neboť hodnota statické i dynamické černé je shodná – 0,051 cd/m2.

Práci s podsvícením jsme ověřili v Dynamickém obrazovém režimu, ale ani tady se televizor nepřetrhne. Co se maximálního jasu týče, tak zde jsme se dostali na 307 cd/m2 při celé bílé obrazovce. HDR pak "umí" maximálně 330 cd/m2, takže východ slunce vás rozhodně neoslní. Ve výsledku tedy TCL má dobrý VA panel a průměrný jas, se kterým pracuje minimálně. Přímé zadní podsvícení zde tedy máte, ale řízení jasu se prakticky nekoná. Ve výsledku tak bílá "nedýchá", ale nedostanete ani jasné HDR a hlubokou černou . 

šedá.jpgGAMA.jpgRGB.jpgteplota.jpgkinoGamut.jpg
Nastavení obrazového režimu Kino
 

Co se nastavení barev týče, tak primární barvy jsou velmi dobré a celková dE je 2,8, škála šedé je korektně zobrazena bez chyb, Gama je 2,4. Kde má televizor problém z pohledu náročného diváka, tak mohou být pleťovky a jemnější odstíny – zde jsou odchylky už viditelné (odchylky jsou více než 10 % a dE je u nich přes 4).

U TCL jsme zvyklí, že nabízí pokročilé technologie za skvělou cenu, měření ukázalo, že u testovaného modelu firma tak trochu zůstala na půl cesty. Běžnému zákazníkovi obrazový výsledek u P815 bude vyhovovat, náročnějšímu diváku už ne. 

Pokračování 5 / 6

Zvuk

Když se s hlasitostí držíte do, napišme, jedné čtvrtiny, budete spokojeni s přednesem, srozumitelností mluveného slova, a hlavně s překvapivým prostorovým vyzněním. Zvuk nikterak neobtěžuje, vyniká srozumitelností a jeví se skoro celistvým. Jestliže se namísto filmu začnete oddávat hudebním dílům a hlasitost navýšíte, přijdete na její limity. Zvuk dostane agresivní až kovovou příchuť. Navýší se sykavky. Postrádá hluboké tóny. Podobný styl vyhovuje starším lidem a lidem s určitou poruchou sluchu, kteří ho preferují. Ostatní mají jednoduchou možnost. Přidat k televizoru soundbar, který TCL také vyrábí.

Zvukové profily.jpg

Korekce jednoduše zasadíte skrze dostupné zvukové profily, anebo poškádlíte trojici, nahrazující ekvalizér. Při zapojení sluchátek dojde k vypnutí integrovaných reproduktorů. Zvuk v té chvíli regulujete dálkovým ovladačem. Při prováděných korekcích se na panelu vynoří adekvátní piktogram sluchátek.

Multimediální funkce

V této kapitole bychom mohli jednoduše opisovat od dříve testovaného modelu C815. Android TV 9 ve spojení s mikrofonem, který naleznete u testovaného kousku přímo v televizoru, ukáže výsledky vyhledávání v naší mateřštině. Hlasové ovládání si vyzkoušíte pouze u akceptování cizího jazyka v menu a komunikace cizím jazykem (typicky anglicky).

Aplikace TCL.jpg

HbbTV 2.0.2 funguje korektně. Odzkoušeli jsme přehrát několik celých videí a částí seriálů. Dívali jsme se na živé sportovní přenosy. Hybridní vysílání si ručně jednorázově zapnete. Po instalaci televizoru se nenabízí.

EPG/Guide – elektronický programový průvodce vyřadí obraz a pokračuje se zvukovým podkresem. Obsluhu upozorní na očekávaný pořad, zaznamenat ho, bohužel, nedokáže. Mimochodem – upozornění na očekávaný pořad promeškáte, pakliže stroj vypnete do pohotovostního režimu. Externí úložiště využijte, jakožto zdroj dat k přehrávání. Druhou variantou jest rozšíření velikosti interního úložiště pro instalaci aplikací a her.

EPG-Guide.jpgHbbTV.jpgInformace o pořadu.JPG

Integrovaný přehrávač si poradí s mnoha formáty, ne se všemi. K posílení instalujte další přehrávače. Obdobně se divák popere s titulkovými soubory, obsahující českou diakritiku. Kódování UTF8 se zdálo systémem akceptované. DTS zvuk uslyšíte. Nabídka integrovaného přehrávače odfiltruje jednotlivé typy (Video/Hudba/Foto). Dáváte-li přednost komplexní podobě složek – dostáváte ji. Řazení formujete dle času a názvu. Spojení LCD televizoru TCL s PC přes počítačovou síť s využitím DLNA funguje. Zaujme jasná signalizace HDR a zvukových souborů skrze piktogramy, které se v počátku přehrávání objeví v levém horním rohu obrazovky. 

Volby-přehrávač.JPGPiktogramy.JPGTeletext-PaP.jpg

Standardně v Android TV získáváme přístup k velké porci aplikací a her. Testovali jsme IPTV Kuki TV ve starší i novější podobě. Obě fungují skvěle. Stejně tak běželo Spotify, Youtube a další. Přítomnost teletextu potěší. Rozložíte ho přes celou obrazovku anebo jen na její polovinu (PaT – Picture and Text). Youtube přehrává obsah ve 4K/UHD, včetně HDR v podporovaných formátech. Pojďte a odzkoušejte populární apky typu Kuki, Skylink Live TV, HBO Go, NETFLIX, Kodi a mnoho dalších. U náročnějších her může nastat zádrhel. 

Pokračování 6 / 6

Verdikt

LCD televizor TCL 55P815 s LED podsvícením, matným 50/60Hz panelem typu VA vsadil na populární a žádaný operační systém Android TV, který se v jeho deváté verzi jeví stabilním. Za dobu testování nedošlo k jednoznačnému kolapsu, který by se mu dal vytknout. K příznivé cenovce se váže adekvátně kompromisní řešení, postačující méně náročnému divákovi. Hltač filmů s ostřížím zrakem vybírá jinde, v jiné kategorii, jiné cenovce. Komu nestačí zvukový dokres, zváží přikoupení externího řešení, třebas právě z dílny TCL.

Zajímavý, občasně krystalický obraz se nese v barevném provedení, které se ne vždy chce držet neutrality. Pocitově sklouzává k vyššímu nasycení a svítivosti. S barevným projevem z menu pracovat šlo. Objektivně musím přiznat, že hodnocení provádíme velmi přísně a ve své kategorii produktů (z pohledu barevné přirozenosti) si testované elcédéčko vede velmi dobře. K negativům přináleží menší kvalita upsalingu a neochota obraz nižšího rozlišení, respektive nižší kvality, více a disciplinovaně zkrášlit. Vylepšit by šlo práci s podsvícením, včetně omezení pulzní regulace. Zvukový charakter v nižším zesílení proniká hravě prostorem, je krásně čitelný a neobtěžující. S nárůstem hlasitosti dodává kovový nádech bez hlubokých tónů. Zbytečně naroste agresivita a zesílení sykavek. 

Odstraněním drobnějších nedostatků, výrobek získá významně na pomyslné bodové hodnotě. Trochu dotažení „do vítězného konce“ ho vrhne do jiného světla. 

Hledáte-li televizor s širokou nabídkou aplikací a možností využití, přičemž nelpíte na každém obrazovém detailu, jistě Vás P815 zaujme všestranností a možnostmi. Nelekne se HDR, Dolby Vision, ale ani zvukového formátu Dolby Atmos. Zatímco u části konkurence při přehrávání DTS zvuku narazíte a nastane ticho, P815 vás v tomto směru nezklame. Designem jistě neuškodí interiéru a zároveň potěší fyzicky vypínatelným mikrofonem na svém těle. Kdo bloudí v cenově obdobně stanovených vodách, nechť TCL 55P815 zařadí do svého výběru k porovnání se zbytkem startovního pole.

TCL 55P815

Cena orientační: 14990 Kč

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Určitě si přečtěte

Články odjinud