TCL Ray-Danz TS9030: 3.1 kanálový soundbar vás za „desítku“ vystřelí ke hvězdám [test]

20. července 2020
TWEET SDÍLET
Před časem jsme napsali... „Jednou z novinek společnosti TCL na veletrhu IFA byl soundbar Ray Danz. Už na první pohled je vidět, že soundbar je jiný, než ostatní.“ Jak moc jiný a v čem, se dozvíte v našem testu.

Plusy

  • Nekonfliktní, běžnému uchu lahodící zvukový projev
  • Nezpochybnitelné posílení zvuku televizorů (i velkých úhlopříček) a hutný basový základ
  • Vynikající prostorovost zvuku (prostorové efekty)
  • Podpora Dolby Atmos
  • Chytře nastavené uživatelské profily
  • HDMI a optický kabel v ceně

Minusy

  • Občasná zvuková nevyrovnanost
  • Sem-tam příliš aktivní basová složka (jen pro někoho)
  • Nepodporuje DTS
9/10
Hodnocení

TCL na veletrhu IFA představila soundbar s technologií Ray Danz, kdy se nespoléhá toliko na fázový posun reprodukovaného zvuku, ale zvuk z několika měničů směřuje rovnou do stran. Tam využívá odrazy od bočních stěn. 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Celý systém není tvořen jen výše naznačeným. Hlavní jednotka obsahuje centrální dialogový reproduktor pro přesnou lokalizaci objektů. Soundbar patří k hlubším. Na obou jeho koncích spatříte „prázdnotu“. I tudy vychází ven zvuk, který zadní zaoblená stěna „výřezu“ směřuje dál do stran. Základní představení jsme přinesli v bleskovce na podzim minulého roku.

Obsah balení, výbava a přípojná místa

Kromě obou jednotek si z balíku vytáhnete dva napájecí kabely, HDMI a optický kabel, soupravu pro montáž na zeď, dálkový ovladač a dvojici mikrotužkových baterií. Nechybí návod a informace o záruce. Pozitivně hodnotím přiložení HDMI a optického kabelu. Kupujícímu nic nechybí pro rychlé připojení a laik nemusí řešit, co kde koupit.

Klepněte pro větší obrázek

Nejvyšší model, který právě porcujeme na testovacím prkně, nese označení TCL Ray-Danz TS9030. Jednotky dodávají 3.1 kanálový zvuk. Bezdrátově párovaný subwoofer technik osadil 6,5“ měničem. Celkový maximální výkon se údajně dostává až k 540 W. Systém podporuje formáty Dolby Digital, Dolby Digital Plus, Dolby True HD a Dolby Atmos.

Klepněte pro větší obrázek

Pakliže hlavní jednotku otočíte a sejmete začišťovací dílec, nabídne se několik přípojných míst dělených do dvou prostorů. Vidíme páreček HDMI (1x s přívlastkem ARC – zpětný audio kanál), analogový vstup (3.5 mm AUX line-in), optický digitální vstup a USB port. USB u Ray-Danz není jen pro servisní účely. Port akceptuje úložiště pro přehrání hudby (MP3, WAV, FLAC). Neschází Bluetooth 4.2 pro streaming hudby třeba z mobilního telefonu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Design

Tmavě šedavě-stříbrný povrch s matným přelivem u lišty, lze jinak popsat, jakožto titanovou šeď. Horní plocha skýtá prvky základního řízení v podobě (při chodu) podsvícených dotekových tlačítek s piktogramy funkcí a zcela při pravém spodním okraji sídlí označení výrobce, totiž nápis TCL. Střed čela tvoří zvukový dílec s průzvučnou tkaninou. Zbylé místo po obou stranách doplňuje zvukovodný prolis s lesklým černým povrchem. Boky svojí perforací navazují na záda, přičemž jsou dozdobeny ještě stříbrným nápisem Ray-Danz. Á propos – onen vybraný prostor neocení hospodyňky, neboť se tu jistě najde základna pro hromadění prachu, se kterým bojují. 

Klepněte pro větší obrázek

Displej spatříme až při aktivaci. Překrývá ho průzvučná tkanina. Bílo-modro-fialové světlo LED tím dostává honosnější a méně agresivní „tečkovaný“ projev, přičemž ale nepostrádá čitelnost. Po chvilce se ale odmlčí, čímž absolutně neruší. Vypnutím do pohotovostního režimu o sobě dává vědět drobná stavová „tečka“. 

Klepněte pro větší obrázek

Hlubokotónový bezdrátově připojitelný box oděl designér od TCL do černého hrubého plastového těla s matným výrazem. Lesklým zůstává pouze okruží bassreflexu. Kousek od něj vidno stavovou diodu párování a tlačítko pro případ selhání automatiky spojení.

Témata článku: , , , , , , , ,