TCL TS8111: povedený, dostupný 2.1 kanálový soundbar se zabudovaným subwooferem [test]

13. dubna 2021
TWEET SDÍLET
Zájem o produkty značky TCL u nás stoupá. Často nabízejí velmi zajímavý poměr kvalita, výkon, cena. A na to našinec slyší. Po nedávném testu televizoru stejné značky, dnes představíme jednoprvkové řešení pro vylepšení zvuku, totiž soundbar TCL TS8111.

Plusy

  • Nekonfliktní, běžnému uchu lahodící zvukový projev
  • Posílení zvuku televizorů (včetně 65 palcové velikosti) s hutným basovým přídělem
  • Překvapivá a vzdušná prostorovost zvuku (prostorové efekty)
  • Podpora Dolby Atmos
  • Vhodně nastavené uživatelské profily
  • HDMI kabel v ceně

Minusy

  • Méně detailů (menší analytičnost)
  • Basový projev je třeba sem tam krotit (jen pro někoho)
  • Nemá ekvalizér
  • Nepodporuje DTS
9/10
Hodnocení

2.1 kanálový Dolby Atmos soundbar s párem vestavěných subwooferů, disponuje maximálním zvukovým výkonem 260 W. Kromě běžného kabelového připojení ke zdroji zvuku si poradí s bezdrátovým Bluetooth 4.2 (A2DP, AVRCP) streamováním, třebas z mobilního telefonu.

Klepněte pro větší obrázek

Obsah balení a přípojná místa

Z krabice vytáhnete kromě zvukové lišty také plnohodnotný dálkový ovladač s bateriemi, sadu pro montáž na zeď, včetně šablony, propojovací HDMI kabel a několik příruček. Montáž na zeď rozhodně potěší řadu kupujících, kteří dali televiznímu stolku sbohem.

Klepněte pro větší obrázek

Zaskočí vás velikost. Metrová délka není úplně standardní. TCL ale osadilo do útrob stroje i dvojici subbasových měničů, které si zaslouží prostor.

Kromě již naznačeného bezdrátového Bluetooth spojení, využijte propojení kabelově. Střední partie zad poskytla zázemí portálu s přípojnými místy. Pěkně vedle sebe zde zasunete koncovku napájecího kabelu, využijete HDMI IN a HDMI OUT (verze 2.0 s eARC – zpětný audio kanál), optiku, AUX a USB vstup (podpora pamětí do velikosti 64 GB s formáty zvuku MP3 a FLAC).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Zajímavostí návodu, který stáhnete z webu výrobce, byla uvedená hodnota vzdálenosti a úhlu postavení ovladače vůči soundbaru.

Klepněte pro větší obrázek

Design 

Standardní celoplastový vzhled se nekoná. TCL navázalo na rozmanitější osazení reproduktorů a průzvučnou tkaninou překrývá nejen jednu ze stran. TS8111 je zabalen do průzvučné tkaniny, jak z čelní strany, tak z horní. Vizáž „zabalením“ získala na jakési honosnosti. Druhý pohled vypráví o náročnější údržbě – odstranění prachu. Boky jsou výrazněji zaoblené. Celkově tak působí TCL 8111 důstojně, napsal bych až majestátně.

Klepněte pro větší obrázek

Černou barvu narušuje stříbrný nápis TCL na centrálním prostoru horní plotny. Kousek za ní při čelním pohledu, nepřehlédnete světle šedě značená základní ovládací místa. Zapnutí, přepnutí vstupu, aktivaci Bluetooth, zesílení/zeslabení hlasitosti. Skutečně se jedná jen o značení míst. Tlačítka jsou překryta průzvučnou tkaninou.

Komunikaci s obsluhou zajišťuje bíle svítící pěti znakový LED displej, jehož svítivost ve dvou krocích ovlivníte stlačením příslušného knoflíku ovladače.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Ovládací prvky na těle lišty a detail zaoblení, včetně potažení průzvučnou tkaninou.

Dálkový ovladač a ovládání 

Celočerný polomatný plnohodnotný dálkový ovladač plastového vzhledu se velmi dobře drží. K tomu přispívá jeho odshora i odspodu vypouklé tělo. Dvaadvacet gumových kláves poskytne obsluze kompletní, nekonfliktní řízení. U některých z nich se následně ještě využívá krátký a dlouhý stisk pro dvojici různých nastavení.

Konkrétně ta s piktogramem žárovky, při krátkém stisku určena pro řízení svítivosti displeje, zavolá dlouhým stiskem NIGHT režim. V podobném duchu, tj. po dlouhém stisknutí klávesy Bluetooth, vyzvete stroj k párování s mobilním zařízením. Středové potvrzovací OK v kombinaci s dvoutlačítkem přehrávače při více než pětivteřinovém stisku (v pohotovostním režimu) zavolá menu, kde, kromě jiného, provedete také obnovu továrního nastavení – reset.

Klepněte pro větší obrázek

Hardwarový designér přenesl klaviaturu do dvou horních třetin těla dálky. Spodní ponechal k osazení baterií a lepšímu úchopu. Ovladač není velký, ale ani se nejedná o kartového drobečka. Hlavním prvkem rozdělujícím tlačítka do dvou skupin, jest směrový prstenec se střední kombinovanou klávesou přehrávače a potvrzovacím „OK“. Pod nimi sedí usměrnění basového řádění, kdy snížení a navýšení hodnoty nese vždy samostatný button. Mezi nimi využijete skokové utlumení hlasitosti (Mute). Nad směrovým prstencem shodně dvěma samostatnými čudlíky regulujete výšky.

Klepněte pro větší obrázek
Plnohodnotný ovladač.

Zbytek se nachází už vždy blíž a blíž k čelu. Vidíme trojici Movie, Music, TV – tři různé zvukové profily. Dále pak ve dvou řádcích USB, AUX, Bluetooth, OPT, HDMI IN, HDMI ARC (přepínače vstupů). Poslední trio zahrnuje řízení intenzity podsvícení displeje, vypnutí/zapnutí do pohotovostního režimu a SURR pro aktivaci/deaktivaci prostorového efektu. Hotovo.

Témata článku: Testy, Domácí kino, Soundbary, Recenze, Dolby Atmos, TCL, Test

Určitě si přečtěte

HBO Max přijde do Evropy ještě letos. Oproti HBO Go to bude velký posun

HBO Max přijde do Evropy ještě letos. Oproti HBO Go to bude velký posun

20 Lukáš Václavík

Lukáš Václavík
HBO MaxHBOFilmy on-line
Oscar 2021: přehled vítězných filmů

Oscar 2021: přehled vítězných filmů

Nejočekávanější filmová událost je za námi. Ocenění Akademie filmového umění jsou rozdány, podívejme se na přehled filmů, které obdržely ocenění.

12 Jaromír Puk

Jaromír Puk
Filmy a seriály
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

6 AVmania.cz, Marek Čech

AVmania.czMarek Čech
Filmy a seriály
Skylink ruší servisní poplatek. Příjem satelitní televize ale zdraží

Skylink ruší servisní poplatek. Příjem satelitní televize ale zdraží

21 Lukáš Václavík

Lukáš Václavík
SkylinkSatelit
12 nejlepších komedií roku 2019, které musíte vidět

12 nejlepších komedií roku 2019, které musíte vidět

Parazit, Tenkrát v Hollywoodu, Favoritka, Devadesátky, Rocketman, Zelená kniha, Žena na válečné stezce, Výjimeční, Deštivý den v New Yorku, Yesterday, Srážka s láskou, The Beach Bum. Třetí letošní výběr se nese v odlehčenějším duchu.

19 Marek Čech

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
25 nejlepších klasických českých komedií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších klasických českých komedií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Zaměřili jsme se na české nebo československé komedie, které vznikly od 30. let minulého století do současnosti. Vybrali jsme ty nejlepší, nejnavštěvovanější, nebo pro danou dobu něčím typické.

15 Marek Čech

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
25 nejlepších hororů všech dob. Víme, kde je najdete on-line

25 nejlepších hororů všech dob. Víme, kde je najdete on-line

Průlet filmovým děsem od dvacátých let minulého století do současnosti. Hororové klasiky, které prověřil čas i tituly, které se snaží tento žánr se všemi jeho odnožemi posouvat dál.

11 Marek Čech

Marek Čech
Filmy on-line