TCL ukázala QD MiniLED televizor s úhlopříčkou skoro 3 metry. Evropa se asi dočká příští rok

12. září 2023
TWEET SDÍLET

TCL na IFA ukazovalo i u nás neprodávaný nový 4K MiniLED televizor s úhlopříčkou QD LCD obrazovky 115"/292 cm, což jsou prakticky tři metry. Tento televizor byl letos představen v Číně´, ale byť si ho návštěvníci veletrhu v Berlíně mohli prohlédnout, tak si ho zájemci koupit nemůžou. To by se ale mělo změnit.

Klepněte pro větší obrázek
 

Dle dostupných informací TCL zvažuje, že by se mohl příští rok začít prodávat i v Evropě, jasno ale bude až začátkem roku. Co se ceny týče, tak v Číně se prodává za 80 000 juanů, což je zhruba 250 000 Kč. V reálu by se ale cena v Evropě pohybovala spíše někde pod částkou 500 000 Kč. Co ale největší QD MiniLED televizor na světě umí?

Klepněte pro větší obrázek

Evropská varianta nese označení TCL 115X955 a je osazena 4K 115" QD VA panelem s frekvencí 144 Hz/120Hz. Ten má vysoký nativní kontrast – 7 000:1 a má pokrývat 99 % barevného prostoru DCI/P3. Zadní MiniLED podsvícení je rozděleno do 20 000 nezávisle řízených zón a špičkový jas má dosahovat 5 000 nitů. Podpora HDR formátů má být samozřejmě kompletní: HDR10, HDR10 +, Dolby Vision, Dolby Vision IQ a HLG.

Klepněte pro větší obrázek

Při celkové váze 93 kg samozřejmě zbývá spousta místa na zvukovou část, a tak integrovaný Onkyo Sound System s Dolby Atmos má mít 6.2.2 kanálů a celkový výkon 240 W, což už je na televizor poměrně slušné. 

V každém případě televizory začínají pomalu ale jistě nabízet jasnou a velmi čitelnou alternativu pro 4K projektory. Samozřejmě s tím, že na rozdíl od projektorů nejsou závislé na zatemnění.

Ceny těchto TV gigantů jsou ale zatím vysoké – přeci jen špičkový High-End domácí 4K projektor Sony VPL-XW5000ES je s cenou 132 602 Kč až 181 199 Kč rozhodně dostupnější.

Zdroj: TCL, FlatpanelsHD

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Potřebujete chytré funkce, nebo stačí televizor bez nich? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Když navštívíte internetový obchod přes náš katalog zboží, Živě za to může získat provizi. Službu Zboží Živě provozujeme ve spolupráci s Heureka.cz.

Témata článku: Televizory, miniLED, IFA, Televize, Dolby Vision IQ, TCL, HDMI 2.1, Televize na Heureka.cz