Teac TN-5BB: recenze poctivého gramofonu střední třídy

1. srpna 2021
TWEET SDÍLET

Plusy

  • Poctivá masivní konstrukce
  • Komfortní a snadné seřízení
  • Tři rychlosti
  • Příjemně pevný a přesný zvuk

Minusy

  • Zaslouží si lepší přenosku
9/10
Hodnocení

Není na světě mnoho značek, které by snesly bez uzardění ono nadužívané přízvisko „legendární“, ale japonský Teac k té privilegované skupině asi zařadit můžeme, k čemuž nás opravňuje firemní historie, sahající až do roku 1953, kdy vznikla Tokyo Television Acoustic Company, aby ji zakládající bratři Taniové o tři roky později proměnili na Tokyo Electro-Acoustic Company, neboli TEAC.

Klepněte pro větší obrázek

Firemní historie začala kotoučovým magnetofonem, takže asi není s podivem, že i dnes analogové zdroje signálu tvoří nemalou část katalogu – dnes to jsou samozřejmě populární gramofony.

Vzhled a konstrukce

Nejnovějším modelem je TN-5BB-M, ambiciózní gramofon střední kategorie. Jak se na tradičního výrobce sluší a patří, vetkl Teac modelu TN-5BB-M konzervativní podobu. Základem je bytelné šasi na velkých antivibračních nožkách – většinu jeho hmoty tvoří tradiční vrstva MDF o tloušťce 3,6 cm, horní část o tloušťce 1,2 cm je ale vyvedena v poměrně estetickém a hlavně pevném umělém mramoru. Další složkou je papír washi – ten se typicky vyrábí z rýžového papíru a funguje mezi oběma vrstvami výše zmíněných materiálů prý lépe než moderní elastomery. Celková váha šasi 8,8 kg zajišťuje dobré potlačení nežádoucích pohybů.

Klepněte pro větší obrázek

Na horní straně najdete na bytelném mosazném trnu nasazený akrylový talíř poctivé tloušťky 2 cm, který váží 1,7 kg a přidává tak další nezanedbatelnou hmotnost pro boj proti vibracím. Uložení talíře i raménka je ukotveno v mramorové vrstvě, zatímco vlevo vzadu umístěný motor je zapouštěný do MDF základny, čímž by se měl minimalizovat přenos nežádoucí energie ke křehkým součástem gramofonu.

Klepněte pro větší obrázek
 

Energie stejnosměrného motoru se přenáší na talíř gumovým plochým řemínkem. Protože otáčky jsou regulovány elektroniky pomocí otočného přepínače, je gramofon vybavený také systémem PRS3 (Platter Rotation Sensing Servo System), který pomocí optického čidla odečítá rychlost otáčení talíře a upravuje případně otáčky pro dosažení co nejpřesnějších hodnot. Zvolit si můžete všechny tři zásadní rychlosti otáčení – 33 1/3, 45 i 78 otáček za minutu.

Klepněte pro větší obrázek

Dalším zásadním konstrukčním prvkem je esíčkovitě prohnuté raménko, které se pyšní na boku znakem SAEC, což je jeden z prestižních japonských výrobců ramének. Používá jednobodové ložisko z nerezové oceli pro vertikální pohyb v kombinaci s kuličkovým ložiskem na dvou opěrných bodech pro horizontální pohyb. Raménko lze vertikálně upravit až o 6 mm, což umožňuje osadit široké spektrum přenosek. Standardem je přenoska Ortofon 2M Red.

Klepněte pro větší obrázek

Raménko má další výhodu – klesá a stoupá po pouhém dotyku tlačítka, ve spojitosti s tím funguje i automat, který raménko zvedne díky optickému senzoru po dosažení konce desky. SAEC navrhl také vnitřní kabeláž. Zajímavostí je, že analogový signál nevychází pouze z běžných cinchových konektorů, ale jsou tu i symetrické XLR. Ty se budou hodit zejména pro spojení s novým firemním phono předzesilovačem PE-505.

Napájení gramofonu zajišťuje externí 12 V spínaný zdroj, pojištěný ještě malým spínacím tlačítkem.

Témata článku: Hi-Fi, Testy, Test, Recenze, Gramofony, Teac, Hi-Fi systémy na Heureka.cz