Technics OTTAVA S SC-C50 – všeuměl s čistým a zábavným zvukem [test]

24. července 2019
TWEET SDÍLET

Plusy

 • zvuk
 • konektivita
 • ovládání na reproduktoru

Minusy

 • cena
 • prvotní nastavení
 • nedoladěný firmware
8/10
Hodnocení

Značka Technics je na našem trhu poměrně dobře známá, zejména díky Hi-Fi systémům a komponentům, které měly zvučné jméno především před rokem 2000. V roce 2002 byly produkty Technics přejmenovány na Panasonic (značka spadá pod koncern Panasonic Corporation).

Před pár lety se značka Technics na trh vrátila a nyní opět reprezentuje výrobky s vysokou kvalitou zpracování i zvuku. Mezi výrobky jsou především, gramofony, Hi-Fi komponenty a reproduktory. Jednou z novinek je také Bezdrátový reproduktor Ottava S SC-50, který je podle výrobce špičkovým a všestranným doplňkem do domácnosti.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Konstrukce a zpracování

Hned na první pohled je vidět že si dal výrobce záležet na celkovém zpracování, vše perfektně lícuje, nikde nenajdete špatně spasované hrany nebo vůli. Reproduktor má tvar oblouku, který je v přední části více prohnutý než v zadní. Horní stranu tvoří hliníková deska se zapuštěným kulatým displejem.

Čelní strana je krytá síťovinou, zadní strana je žebrovaná pro lepší odvod zbytkového tepla. Na spodní straně je připevněna čtveřice plastových nožiček jehlanového tvaru, pokud by výrobce zvolil gumu, měl by reproduktor o něco lepší stabilitu a izolaci. Uprostřed čelní strany je pak zabudovaná LED s bílým světlem pro ambientní osvětlení.

Klepněte pro větší obrázek

Veškeré konektory jsou soustředěny na zadní straně dole, zprava je zde: zásuvka pro napájecí kabel, 3,5mm zásuvka pro externí vstup zvuku, optický digitální vstup, LAN konektor RJ45, USB s podporou napájení a malé tlačítko pro volbu intenzity svitu ambientní LED na čelní straně a míry podsvitu displeje.

Kruhový displej ne horní straně je zapuštěný do hliníkového panelu a jeho okruží tvoří šestice tlačítek a malý mikrofon. Ten je přítomen z důvodu automatického nastavení zvuku pomocí funkce Space Tune. Její spuštění je snadné a v průběhu přibližně minuty si reproduktor změří okolní hluk a následně zahraje několik zvuků k proměření okolních prostor, na základě zachyceného zvuku pak upraví ekvalizační křivku pro přehrávání hudby podle konkrétního prostoru.

Konektivita a ovládání

Jak je zřejmé z předchozích řádků, tak již kabelová konektivita je poměrně široká – LAN, optický vstup, externí zdroj – ta bezdrátová pak zahrnuje Bluetooth  ve verzi 4.2 s podporou AAC a SBC kodeku a dvoupásmovou Wi-Fi standardu 802.11a/b/g/n/ac.

Samotný reproduktor tedy může fungovat v několika různých režimech, přičemž Bluetooth a externí zdroj jsou určeny především pro občasné propojení. Optický vstup je vyhrazen většinou k propojení s televizorem nebo herní konzolí. Bezdrátová konektivita by pak měla být tím hlavním spojením se světem, respektive s domácností.

Díky ní můžete využít celou řadu streamovacích služeb, propojit reproduktor s chytrou domácností pro multiroom poslech nebo jej ovládat prostřednictvím mobilní aplikace z mobilu či tabletu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Konkrétně ovládání je možné dvěma způsoby – přímo na reproduktoru je v okruží displeje tlačítko pro zapnutí/vypnutí, volbu hlasitosti, volbu zdroje zvuku (aux, opt, Bluetooth, USB, internetové radio a podcasty nebo přehrávání prostřednictvím Chromecast).

Další možností je ovládání reproduktoru, respektive přehrávání prostřednictvím mobilní aplikace Technics Audio Center. V případě, že je reproduktor součástí sítě, v níž je aktivní služba Google Voice, může být reproduktor ovládán hlasově  pomocí Google Asistenta.

V rámci obslužné aplikace je také možné si uživatelsky doladit zvuk (basy, středy, výšky), uložit si až 9 oblíbených zdrojů zvuku (playlisty, stream, radio apod), které je možné spouštět přímo z reproduktoru pomocí tlačítka oblíbené, bez nutnosti sahat po telefonu s obslužnou aplikací.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Ovládání je bohužel krapet složitější, pokud totiž chcete využít zmiňovaných funkcí a služeb a nevyužíváte služeb Google Home, je třeba nejprve tato instalace a nastavení, následně pak musíte připojit reproduktor do domácí sítě a teprve poté můžete přehrávat hudbu a měnit nastavení. Celý proces je však zdlouhavý a ne vždy se podaří nastavit vše napoprvé – při testování jsem musel nastavení realizovat třikrát než bylo plně funkční, což rozhodně není příjemný uživatelský zážitek.

Stejně tak připojení prostřednictvím Bluetooth není zcela korektní se všemi zařízeními – s mobilním telefonem bylo bezproblémové, mobilní přehrávač Sony reproduktor vůbec nenašel, ačkoli byl v režimu párování a s notebookem se sice podařilo reproduktor spárovat, avšak nepřehrával žádný zvuk, i když byl připojen. Výrobce však na webu nepřímo hovoří o aktualizaci firmwaru, která by měla přinést nové funkce a pravděpodobně také .

Technics OTTAVA S SC-C50

Cena: 19 990 Kč

 • Reproduktory: 3× 1,6 cm výškový, 3× 6,5 cm woofer, 1× 12 cm basový
 • Frekvenční rozsah: 10 – 20 000 Hz
 • Výkon: 20+20+20+40 W, příkon 46 W
 • Bezdrátové připojení: Bluetooth 4.2, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac
 • Připojení: 1× zásuvka pro jack 3,5 mm, 1× napájecí konektor, USB pro nabíjení mobilního zařízení a přehrávání, digitální optický vstup, LAN konektor
 • Ovládací prvky na zařízení: šest tlačítek + displej
 • Rozměry: 37,5 × 22 × 19,7 cm
 • Hmotnost: 5,9 Kg

Hudební projev

To nejzajímavější na reproduktoru je jeho osazení a zvukový projev. Uvnitř zaoblené ozvučnice je totiž osazeno hned sedm reproduktorů – tři jsou výškové, tři středobasové a jeden basový. Středové a výškové reproduktory jsou sice samostatně, ovšem jejich vzájemná poloha je velmi podobná, jako u koaxiální konstrukce. Ve spodní části pak měniče doplňuje výrazný basrefelexový nátrubek.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Součástí celého systému je také technologie Jeno (Jitter Elimination and Noise-shaping Optimisation) pro odstranění kolísání signálu a šumu a technologie LAPC pro přizpůsobování zátěži. Zkrátka Technics se snaží při reprodukci o maximální čistotu přednesu s vyváženým podáním ve všech pásmech přehrávaného frekvenčního rozsahu.

Obě dvě technologie zřejmě fungují velmi dobře, jelikož je reprodukovaný zvuk na velmi dobré úrovni. Už ze zaměření reproduktoru je jasné, že se nebude jednat o analytický poslech, ale spíše o zábavné naladění. Nicméně i přes zábavnost je reprodukce velmi přesná a překvapivě čistá, a to v celém rozsahu hlasitosti – ani při nejvyšších hladinách nedochází ke zkreslení v žádném z pásem. Na druhou stranu tichý poslech není ochuzen o nic z toho, co slyšíte při střední a vyšší hlasitosti.

Klepněte pro větší obrázek

Ta jsou také velmi dobře naladěna – basy jsou pevné a hutné s jemným měkkým podáním, takže velice příjemné, nedočkáte se zde naštěstí dunivého projevu, kde basy halí celé pásmo, zkrátka je jich zde tak akorát a doslova tvrdí muziku, tak jak to má být. Střední frekvence i výšky jsou na tom velmi podobně, jejich čistý projev i při vysoké hlasitosti je příjemným překvapením, řeč i zpěv jsou srozumitelné, výšky krapet ostré ale nebudou vás tahat za uši.

Výrobce slibuje slyšitelný stereoefekt, právě díky osazení a tvaru reproduktoru. Náznak sterea zde opravdu je a určitě je v tomto směru zvuk o několik úrovní výše, než u běžných bezdrátových reproduktorů, nečekejte však samozřejmě prostor jako u klasické sestavy reproduktorů. Dalo by se však říct, že zvuku je plná místnost, ať už stojíte v jakémkoli směru od reproduktoru.

Klepněte pro větší obrázek

Projev je mírně směrový, takže je vhodné při umístění myslet zejména na výšku – pokud postavíte reproduktor na zvýšenou polici nebo skříňku, užijete si otevřenější projev než v okamžiku, kdy bude stát na nízkém televizním stolku. S tím také částečně souvisí subjektivní dojem mírně sevřenějšího zvuku – jako by byla celá ozvučnice pro sedm měničů malá a nemohly se pořádně nadechnout a rozehrát.

Témata článku: Testy, Hi-Fi, Reproduktory, Recenze, Bluetooth reproduktor, Panasonic, Multiroom, Technics, IFA

Určitě si přečtěte

30 největších sex symbolů šedesátých let

30 největších sex symbolů šedesátých let

Brigitte Bardot, Ursula Andress, Claudia Cardinale, Raquel Welch, Sophia Loren, Catherine Deneuve, Jane Fonda, Anita Ekberg, Britt Ekland, Sharon Tate. S šedesátými léty přichází éra sexuálního uvolnění ve společnosti i kinematografii.

Marek Čech

Marek Čech
Filmy
Bose TV Speaker: dostupný, kompaktní a překvapivě kvalitní soundbar [test]

Bose TV Speaker: dostupný, kompaktní a překvapivě kvalitní soundbar [test]

Existuje mnoho cest ke kvalitnějšímu a silnějšímu zvuku televizorů. V našem testu představujeme jednu velmi rychlou a jednoduchou.

14 Alexandr Bray

Alexandr Bray
RecenzeTestSoundbarBoseTestyDomácí kino
40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Kim Basinger, Kathleen Turner, Melanie Griffith, Bo Derek, Nastassja Kinski, Phoebe Cates, Rebecca De Mornay, Valérie Kaprisky, Sophie Marceau, Francesca Dellera, Isabelle Adjani a jejich smyslné scény ve filmech.

Marek Čech

Marek Čech
Filmy
Nový Chromecast dostal dálkový ovladač a androidový systém Google TV

Nový Chromecast dostal dálkový ovladač a androidový systém Google TV

6 Lukáš Václavík

Lukáš Václavík
Android TVChromecast
22 nejlepších erotických thrillerů. Poradíme, kde je najdete online

22 nejlepších erotických thrillerů. Poradíme, kde je najdete online

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

4 Marek Čech

Marek Čech
Filmy on-lineFilmy
TCL 65C815: Stohertzový 4K HDR LCD televizor s výborným zvukem [test]

TCL 65C815: Stohertzový 4K HDR LCD televizor s výborným zvukem [test]

Volali jste po testu TCL a tak ho zde máte. Android OS, VA panel a 100 Hz. To na první pohled nezní špatně, co říkáte?

28 Alexandr Bray

Alexandr Bray
TCLLCD a LEDTestyTelevizory
25 nejlepších klasických českých komedií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších klasických českých komedií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Zaměřili jsme se na české nebo československé komedie, které vznikly od 30. let minulého století do současnosti. Vybrali jsme ty nejlepší, nejnavštěvovanější, nebo pro danou dobu něčím typické.

8 Marek Čech

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
15 skvělých filmů česky a zdarma. Víme, kde je najdete online

15 skvělých filmů česky a zdarma. Víme, kde je najdete online

Když se chcete podívat na povedený film zdarma a česky, nemusíte "pirátit". Vybrali jsme 15 filmů, které najdete na YouTube či Seznam.cz, jsou zcela zdarma a přitom určitě stojí za shlédnutí. Najdete zde zástupce více žánrů, takže si určitě vyberete (a případně rozšíříte rozhled).

16 Jaromír Puk

Jaromír Puk
Filmy zdarma