Technics OTTAVA S SC-C50 – všeuměl s čistým a zábavným zvukem [test]

24. července 2019
TWEET SDÍLET

Plusy

 • zvuk
 • konektivita
 • ovládání na reproduktoru

Minusy

 • cena
 • prvotní nastavení
 • nedoladěný firmware
8/10
Hodnocení

Značka Technics je na našem trhu poměrně dobře známá, zejména díky Hi-Fi systémům a komponentům, které měly zvučné jméno především před rokem 2000. V roce 2002 byly produkty Technics přejmenovány na Panasonic (značka spadá pod koncern Panasonic Corporation).

Před pár lety se značka Technics na trh vrátila a nyní opět reprezentuje výrobky s vysokou kvalitou zpracování i zvuku. Mezi výrobky jsou především, gramofony, Hi-Fi komponenty a reproduktory. Jednou z novinek je také Bezdrátový reproduktor Ottava S SC-50, který je podle výrobce špičkovým a všestranným doplňkem do domácnosti.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Konstrukce a zpracování

Hned na první pohled je vidět že si dal výrobce záležet na celkovém zpracování, vše perfektně lícuje, nikde nenajdete špatně spasované hrany nebo vůli. Reproduktor má tvar oblouku, který je v přední části více prohnutý než v zadní. Horní stranu tvoří hliníková deska se zapuštěným kulatým displejem.

Čelní strana je krytá síťovinou, zadní strana je žebrovaná pro lepší odvod zbytkového tepla. Na spodní straně je připevněna čtveřice plastových nožiček jehlanového tvaru, pokud by výrobce zvolil gumu, měl by reproduktor o něco lepší stabilitu a izolaci. Uprostřed čelní strany je pak zabudovaná LED s bílým světlem pro ambientní osvětlení.

Klepněte pro větší obrázek

Veškeré konektory jsou soustředěny na zadní straně dole, zprava je zde: zásuvka pro napájecí kabel, 3,5mm zásuvka pro externí vstup zvuku, optický digitální vstup, LAN konektor RJ45, USB s podporou napájení a malé tlačítko pro volbu intenzity svitu ambientní LED na čelní straně a míry podsvitu displeje.

Kruhový displej ne horní straně je zapuštěný do hliníkového panelu a jeho okruží tvoří šestice tlačítek a malý mikrofon. Ten je přítomen z důvodu automatického nastavení zvuku pomocí funkce Space Tune. Její spuštění je snadné a v průběhu přibližně minuty si reproduktor změří okolní hluk a následně zahraje několik zvuků k proměření okolních prostor, na základě zachyceného zvuku pak upraví ekvalizační křivku pro přehrávání hudby podle konkrétního prostoru.

Konektivita a ovládání

Jak je zřejmé z předchozích řádků, tak již kabelová konektivita je poměrně široká – LAN, optický vstup, externí zdroj – ta bezdrátová pak zahrnuje Bluetooth  ve verzi 4.2 s podporou AAC a SBC kodeku a dvoupásmovou Wi-Fi standardu 802.11a/b/g/n/ac.

Samotný reproduktor tedy může fungovat v několika různých režimech, přičemž Bluetooth a externí zdroj jsou určeny především pro občasné propojení. Optický vstup je vyhrazen většinou k propojení s televizorem nebo herní konzolí. Bezdrátová konektivita by pak měla být tím hlavním spojením se světem, respektive s domácností.

Díky ní můžete využít celou řadu streamovacích služeb, propojit reproduktor s chytrou domácností pro multiroom poslech nebo jej ovládat prostřednictvím mobilní aplikace z mobilu či tabletu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Konkrétně ovládání je možné dvěma způsoby – přímo na reproduktoru je v okruží displeje tlačítko pro zapnutí/vypnutí, volbu hlasitosti, volbu zdroje zvuku (aux, opt, Bluetooth, USB, internetové radio a podcasty nebo přehrávání prostřednictvím Chromecast).

Další možností je ovládání reproduktoru, respektive přehrávání prostřednictvím mobilní aplikace Technics Audio Center. V případě, že je reproduktor součástí sítě, v níž je aktivní služba Google Voice, může být reproduktor ovládán hlasově  pomocí Google Asistenta.

V rámci obslužné aplikace je také možné si uživatelsky doladit zvuk (basy, středy, výšky), uložit si až 9 oblíbených zdrojů zvuku (playlisty, stream, radio apod), které je možné spouštět přímo z reproduktoru pomocí tlačítka oblíbené, bez nutnosti sahat po telefonu s obslužnou aplikací.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Ovládání je bohužel krapet složitější, pokud totiž chcete využít zmiňovaných funkcí a služeb a nevyužíváte služeb Google Home, je třeba nejprve tato instalace a nastavení, následně pak musíte připojit reproduktor do domácí sítě a teprve poté můžete přehrávat hudbu a měnit nastavení. Celý proces je však zdlouhavý a ne vždy se podaří nastavit vše napoprvé – při testování jsem musel nastavení realizovat třikrát než bylo plně funkční, což rozhodně není příjemný uživatelský zážitek.

Stejně tak připojení prostřednictvím Bluetooth není zcela korektní se všemi zařízeními – s mobilním telefonem bylo bezproblémové, mobilní přehrávač Sony reproduktor vůbec nenašel, ačkoli byl v režimu párování a s notebookem se sice podařilo reproduktor spárovat, avšak nepřehrával žádný zvuk, i když byl připojen. Výrobce však na webu nepřímo hovoří o aktualizaci firmwaru, která by měla přinést nové funkce a pravděpodobně také .

Technics OTTAVA S SC-C50

Cena: 19 990 Kč

 • Reproduktory: 3× 1,6 cm výškový, 3× 6,5 cm woofer, 1× 12 cm basový
 • Frekvenční rozsah: 10 – 20 000 Hz
 • Výkon: 20+20+20+40 W, příkon 46 W
 • Bezdrátové připojení: Bluetooth 4.2, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac
 • Připojení: 1× zásuvka pro jack 3,5 mm, 1× napájecí konektor, USB pro nabíjení mobilního zařízení a přehrávání, digitální optický vstup, LAN konektor
 • Ovládací prvky na zařízení: šest tlačítek + displej
 • Rozměry: 37,5 × 22 × 19,7 cm
 • Hmotnost: 5,9 Kg

Hudební projev

To nejzajímavější na reproduktoru je jeho osazení a zvukový projev. Uvnitř zaoblené ozvučnice je totiž osazeno hned sedm reproduktorů – tři jsou výškové, tři středobasové a jeden basový. Středové a výškové reproduktory jsou sice samostatně, ovšem jejich vzájemná poloha je velmi podobná, jako u koaxiální konstrukce. Ve spodní části pak měniče doplňuje výrazný basrefelexový nátrubek.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Součástí celého systému je také technologie Jeno (Jitter Elimination and Noise-shaping Optimisation) pro odstranění kolísání signálu a šumu a technologie LAPC pro přizpůsobování zátěži. Zkrátka Technics se snaží při reprodukci o maximální čistotu přednesu s vyváženým podáním ve všech pásmech přehrávaného frekvenčního rozsahu.

Obě dvě technologie zřejmě fungují velmi dobře, jelikož je reprodukovaný zvuk na velmi dobré úrovni. Už ze zaměření reproduktoru je jasné, že se nebude jednat o analytický poslech, ale spíše o zábavné naladění. Nicméně i přes zábavnost je reprodukce velmi přesná a překvapivě čistá, a to v celém rozsahu hlasitosti – ani při nejvyšších hladinách nedochází ke zkreslení v žádném z pásem. Na druhou stranu tichý poslech není ochuzen o nic z toho, co slyšíte při střední a vyšší hlasitosti.

Klepněte pro větší obrázek

Ta jsou také velmi dobře naladěna – basy jsou pevné a hutné s jemným měkkým podáním, takže velice příjemné, nedočkáte se zde naštěstí dunivého projevu, kde basy halí celé pásmo, zkrátka je jich zde tak akorát a doslova tvrdí muziku, tak jak to má být. Střední frekvence i výšky jsou na tom velmi podobně, jejich čistý projev i při vysoké hlasitosti je příjemným překvapením, řeč i zpěv jsou srozumitelné, výšky krapet ostré ale nebudou vás tahat za uši.

Výrobce slibuje slyšitelný stereoefekt, právě díky osazení a tvaru reproduktoru. Náznak sterea zde opravdu je a určitě je v tomto směru zvuk o několik úrovní výše, než u běžných bezdrátových reproduktorů, nečekejte však samozřejmě prostor jako u klasické sestavy reproduktorů. Dalo by se však říct, že zvuku je plná místnost, ať už stojíte v jakémkoli směru od reproduktoru.

Klepněte pro větší obrázek

Projev je mírně směrový, takže je vhodné při umístění myslet zejména na výšku – pokud postavíte reproduktor na zvýšenou polici nebo skříňku, užijete si otevřenější projev než v okamžiku, kdy bude stát na nízkém televizním stolku. S tím také částečně souvisí subjektivní dojem mírně sevřenějšího zvuku – jako by byla celá ozvučnice pro sedm měničů malá a nemohly se pořádně nadechnout a rozehrát.

Témata článku: Hi-Fi, Testy, Reproduktory, Bluetooth reproduktor, Recenze, Panasonic, Multiroom, Technics, IFA, Hi-Fi systémy na Heureka.cz

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Proč si předplatit Netflix? Třeba kvůli těmto seriálům. Všechny mají dabing nebo české titulky

Proč si předplatit Netflix? Třeba kvůli těmto seriálům. Všechny mají dabing nebo české titulky

Na Netflixu jsme vybrali nejlepší seriály, které mají české titulky a často i dabing. Vycházeli jsme z hodnocení na filmových webech a přidali i trochu svého vlastního vkusu. Naprostou většinu seriálu nikde jinde než na Netflixu nenajdete.

Jaromír Puk
Proč si předplatit?
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
Recenze hry Gungrave G.O.R.E. Jedním slovem mlátička. Aneb když hra nemá co více nabídnout

Recenze hry Gungrave G.O.R.E. Jedním slovem mlátička. Aneb když hra nemá co více nabídnout

Old school akční rubačka, která je i přes to, že se občas snaží, intelektuálně prázdná až hanba.

Michal Drmla
Gungrave G.O.R.E.RecenzePC
Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Hry zadarmo, nebo se slevou: Zlevněné DLC balíky na Xboxu a Saints Row IV: Re-elected zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: Zlevněné DLC balíky na Xboxu a Saints Row IV: Re-elected zdarma

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Netflix a 30 nejoblíbenějších filmů a seriálů v prosinci 2022: Enola a Wednesday, 1899 … ale i Koruna a nějaká romantika

Netflix a 30 nejoblíbenějších filmů a seriálů v prosinci 2022: Enola a Wednesday, 1899 … ale i Koruna a nějaká romantika

Tyto filmy a seriály jsou teď na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o souhrnnou oblíbenost za poslední týdny, kterou zjišťuje web FlixPatrol.

Ondřej Králík
Netflix
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály
Google u Samsungů řeší nefunkční Android Auto. Na opravu se čeká od února, ta poslední však nic nevyřešila

Google u Samsungů řeší nefunkční Android Auto. Na opravu se čeká od února, ta poslední však nic nevyřešila

** Samsungy mají dlouhodobě problém s režimem Android Auto ** Aplikace zamrzává a nebo nezobrazuje vůbec nic ** Google přišel s opravou, která však nepadla na úrodnou půdu

Martin Chroust
Android AutoChyba
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, o které je na světě největší zájem, které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály
Mohli Inuité vyrobit nůž z vlastních zmrzlých exkrementů? Antropologové při experimentu jen „kreslili hnědou pastelkou“

Mohli Inuité vyrobit nůž z vlastních zmrzlých exkrementů? Antropologové při experimentu jen „kreslili hnědou pastelkou“

** Deníky polárníků jsou plné neuvěřitelných příběhů ze života Inuitů ** Některé tvrdí, že dokážou vyrobit ostrý nůž ze zmrzlých exkrementů ** Američtí antropologové to ověřili experimentem

Jaroslav Petr
Archeologie