43
Fotogalerie

Technisat Digipal T2/C DVR: více než příjem stanic [test DVB-T2 set-top boxu]

Přechod na nový systém DVB-T2 (s nutností podporovat kodek H.265/HEVC) při příjmu digitálního pozemního vysílání je v plném proudu a my přinášíme test samostatného set-top boxu, který by leckomu mohl padnout do oka.

Dnešní test vzniká na podnět několika hlasů, které si postupně stěžují na nestabilitu prostředí u externích boxů. Pro nejednoho kupujícího jsou takové zkušenosti frustrující a pídí se po jiné alternativě řešení příjmu, jiném zařízení.

Předmluva

Samozřejmě. Nikdo nemusí pokračovat dál v pozemní digitálně laděné cestě. Stačí přejít na standardní kabelový rozvod, namontovat parabolu a podvolit se satelitnímu bláznění, anebo moderně překontrolovat rychlost a kvalitu internetu s následným se upsáním IPTV. Veškeré tyto varianty jsou bohužel spjaty s nějakým větším, či menším pravidelným poplatkem. Nebudeme zastírat, že pro řadu fandů televizního přijmu dostávají příchuť vyšší kvality a pokročilosti. Zvláště pak některé z nich umožní chytit mnohem více nejen televizních kanálů, a to v modernějším HD rozlišení. Sem-tam se blýskne a demo kanál uvidíte také v UHD/4K, tj. pro našince nejmodernější a nejvyšší forma (ne)dostupného rozlišení.

Technisat Front.jpg

Externí „krabička“ není jedinou alternativou k výběru. Vlastníte-li mnoho let starý a již chybující, dosluhující televizor, zvažte jeho výměnu za nový. Ač koupíte set-top box v nižší cenové hladině, pořád jsou to peníze. A kdyby se telka měla odporoučet za pár týdnů do křemíkového nebe, jedná se o vyhozený finanční obnos. Nový televizor oficiálně prodávaný a nabízený ve všech regulérních obchodech, by již měl být vybaven interním tunerem, dovolujícím přijmout novou normu DVB-T2 s kodekem H.265/HEVC. Vše si dokážete jistě překontrolovat v technické specifikaci zařízení.

Kdo má zánovní TV, se kterým se nechce rozloučit, přičemž ale netouží stabilně platit za příjem nad rámec zákonem stanoveného poplatku, kupuje externí set-top box. V našem modelovém případě Technisat Digipal T2/C DVR.

Technisat komplet.jpg
Jednoduchý nadčasový design.

Testovaný stroj nese jméno společnosti, která si prostřednictvím kvality jejich výrobků, získala sympatie nejen odborné veřejnosti. Technisat, to nejsou jen satelitní přijímače, ale celá škála dalších výrobků. 

Výbava a možnosti

Produkty Technisat předchází pověst dobře odladěných zařízení s jednoduchou, přehlednou, ale mimořádně funkčně naducanou výbavou. Námi představovaný Digipal T2/C DVR v antracitové šedi, kromě základního přijmu stanic v DVB-T/T2, včetně práce s kodekem HEVC/H.265, akceptuje signál v kabelové normě DVB-C (nekódovaně). Krom toho obsluze na vyžádání pořídí záznam pořadů na externí disk nebo flešku. Z externích zdrojů také přehraje s omezeními videa, fotky a hudbu. V neposlední řadě je schopen okrajového přednesu internetových rádií a komunikace přes HDMI-CEC (zde pod firemním názvem TechniLink).

Technisat balení.jpgTechnisat adaptér.jpgTechnisat HMDI - baterie.jpg
Balení, externí adaptér a tak trochu nadstandardně přibalený HDMI kabel.

Jedná se o nižší model s nižší cenou, než byl námi před časem testovaný Digipal ISIO HD. Oproti němu nedokáže pracovat s hybridním teletextem, totiž moderním a stále vyhledávanějším HbbTV. V jeho výbavě také nenaleznete standardní SCART, nicméně zdířka AV výstupu nechybí. Pro její nasazení dokupte adaptér. Oba přijímače mají shodnou, dlouhotrvající podporu od výrobce, který případné změny v sítích (a nejen ty) řeší vydáním softwarových updatů. Obdobně najdete v obou škatulkách slot pro dekódovací kartu. Ovšem jak naznačuje nápis na těle zařízení, s využitím hlavně pro službu freenet. Což jsou německé kódované digitální stanice s povinností vlastnit přijímač podporující Irdeto cloaked CA.

Pokračování 2 / 4

Design, konektory a obsah balení

Zákazník má na výběr ze dvou barevných provedení – tmavě šedém (někomu by bylo bližší označení černém) antracitu a stříbrném. Druhé jmenované, jak jsme orientačně zaznamenali, je na našem trhu významně méně zastoupeno. Pamětníci poznávají konzervativní design typický pro dnes již legendární a cenami ověšený model Digipal 2 TX s výrazně zaoblenou čelní hranou.

Technisat bok.jpg

Přední panel poskytuje základní řídící prvky, včetně hlavního tlačítka pro zapnutí/vypnutí. Stejně tak zde projevuje činnost červeno-oranžová stavová dioda a sedmi segmentový LED displej. Jeho bílé světlo, a to mě osobně mrzí, nelze regulovat, ani zcela eliminovat vypnutím v menu. Alespoň my takovou akci v settingu nenalézáme. Displej nedokáže zobrazit název stanice. Poskytne pohled na číslo právě sledovaného kanálů a taktéž heslovitě (zkratkou) informuje při některých činnostech – typicky ladění a pohybu v menu. Horní kryt a bočnice jsou perforovány pro lepší odvod tepla.

 

Technisat slot.jpg
Štěrbinu pro kartu u nás (zřejmě) nevyužijete.

Zadní partii okupuje jeden IEC konektor pro připojení antény, USB verze 2.0, S/PDIF port (cinch), modernější HDMI (podpora HDMI-CEC), LAN konektor k připojení počítačové sítě a AV výstup (pro adaptér). Nesmíme opomenout místo k zasunutí externího napájecího adaptéru. Levobok při čelní konfrontaci pokračuje v perforaci, pravobok využije uživatel pro zasunutí výše popsané dekódovací karty.

Balení dodá vše potřebné. Kromě samotného přijímače s externím napájecím adaptérem, nacházíme dálkový ovladač a sadu baterií. Výrobce dokonce přidává HDMI kabel pro rychlou instalaci bez dalších nákupů.

 

Technisat panel.jpg

Instalace a ladění

Zcela nový receiver jsme nejdříve chtěli podrobit základnímu zkoumání v oblasti aktuálnosti softwarové výbavy. Bez několika základních kroků primární instalace (naladění zvládnete následně), ale požadovanou odpověď neobdržíte.

V linii jdeme postupně přes Jazyk menu (včetně češtiny) -> Země určení -> Formát obrazu u připojené TV -> Výběr přijímaných signálů DVB-T/DVB-C -> graf signálu a alternativní aktivaci napájení antény -> Vyhledávání kanálů s filtrací Všechny/Všechny nekódované - > Stahování dat pro SFI (firemní alternativní název EPG/Guide). No a máme hotovo.

Automatická instalace-Jazyk menu.JPGAutomatická instalace-Formát obrazu.JPGAutomatická instalace-Výběr signálů.JPG
Jednoduchá instalace s textovým průvodcem v naší mateřštině.

V této chvíli v menu ověřujeme (ne)aktuálnost softwarové výbavy. Přes LAN port se nám nedaří aktualizaci stáhnout a provést. Takže v souladu s návodem stahujeme aktualizační balík do PC, rozbalujeme na flešku a aktualizujeme tímto způsobem. Vše probíhá rychle a nekonfliktně. Přijímač se v průběhu aktualizace několikrát restartuje. Obnovíme box do přepravních hodnot a výše popsanou instalaci v rychlosti zopakujeme. Jak radí dovozce Technisatů do ČR společnost Omko, set-top box neladíme. Ladění přeskočíme. Důvodem je údajně chybující, problematická funkce LCN, kterou je nutné deaktivovat a teprve následně projít procesem ladění.

Automatická instalace-Vyhledávání kanálů.JPGLCN - deaktivace.JPGServisní nastavení-Aktualizace_Reset.JPG
Druhý snímek zachycuje doporučenou deaktivaci funkce LCN a třetí servisní nastavení, včetně aktualizace a obnovy přepravních hodnot. 

Položku LCN nacházíme v zákoutí menu, deaktivujeme ji a spouštíme ladění, které zabere něco přes dvě minuty. Po té si lze vybrat automatické uložení naladěného obsahu, nebo rovnou přejít k ručním korekcím. Ty, samozřejmě, dokážete projít později. Automatika uloží stanice pokaždé v jiném pořadí.

Ručním přesunům se nevyhnete. Celkově snadná a přehledná editace, neumí klasické hromadné úpravy. Skupinu programů přesouváte pouze po blocích, pakliže stanice jdou v těsném závěsu po sobě. Nechtěné vymažete. Ovšem pozor! Veškeré zásadnější přesuny provádíte až v seznamu oblíbených (celkem čtyři dostupné – zvlášť pro TV/Rádio). Původní list kanálů nabídne jejich přesun do favoritního seznamu, anebo výmaz nechtěných. Pořadí tu měnit není možné. Chvilku zabere přivyknout logice prostředí. Samotné přepnutí kanálů orientačně trvá někde mezi 1,6 - 2,6 vteřiny.

Co s novými kanály.JPGUspořádání seznamů TV-editace náhled.JPGUspořádání seznamů TV-označení bloku.JPG
Přeházet programy není složité. Využít ale musíte seznam oblíbených. 

Prostředí uživateli poskytuje nečekanou porci nastavení. Některé z nich se skutečně velkými detaily. Kromě jiného lze kontrolovat orientační sílu a kvalitu signálu, popřípadě další technické parametry u jednotlivých kanálů. Zamrzí občasně chybný překlad, respektive překlad do češtiny chybějící úplně. Strojům s takovouto pověstí a cenovkou cosi podobného dobrou vizitku nedělá.

Nastavení zálohování-bez překladu.JPGNápověda.JPGNápověda-uspořádání stanic.JPG
Na první fotce bylo zachyceno „hluché“ místo v překladu.

Maximální příkon v pohotovostním režimu by měl dosahovat na 0,3 W. Ono minimum se navýší při aktivaci rychlého startu. Mimochodem – při normálním startování zabere načítání něco kolem dvaceti vteřin. Aktivováním rychlého náběhu snížíte dobu ke vteřinám třem. Zajímavá hodnota.

Pokračování 3 / 4

Menu

Menu se rozkládá v devíti kapitolách. První freenet nás nezajímá. Německý divák ji ocení více. Vyhledávání kanálů, tj. druhá záložka už ano. Vyhledávací automatice sekunduje manuální prohledávání skrze multiplex, anebo dle čísla/frekvence. Existuje alternativa skupinového hledání. Třetí kapitola Nastavení, patří k hlavním předmětům zájmu. Obraz, zvuk, síť, anténa a další. Vše se nastavuje právě tady. Objevíte také specifické funkce.

Hlavní menu.JPG Základní nastavení.JPG OSD.JPG
Jak sami posoudíte - nastavení jsou detailní a podrobná. 

Nastavení vymažete kanály, obnovíte receiver do přepravních hodnot, zprostředkujete aktualizaci stanic, zálohujete nastavení. Obráceně pak obnovíte dříve provedenou zálohu. Správu časovače, Uspořádání seznamů TV, rozhlasu, Správu filmů/DVR/hudby/obrázků netřeba dlouze popisovat. Poslední dva řádky obrazovky poměrně rozsáhlého settingu tvoří Podmíněný přístup (tj. práce s čtečkou karet placené TV) a Jazyk menu. Poslední jmenovaná stále visí v základní struktuře pro lepší a rychlejší přístup.

Šťourové při každém nastavení jistě nepřehlédnou alternativní OPTION volby, následované na ovladači tlačítkem „OPT“. Piktogram na obrazovce značí, že k dispozici jsou další variace nastavení, včetně přehledné kontextové nápovědy. Tato umí povětšinou naší mateřštinu a rozhodně se vyplatí při tápání trochu počíst.

Starším lidem určitě nedělá dobře velký rozsah položek. Menu se záležitostmi, které nikdy nevyužijí, se jim zdá být zcela cizí a propadají panice. Technisat dodává i do tohoto modelu ISI režim, který část pokročilých položek zakáže, čímž vše vypadá jednodušeji.

Graf-signál.JPGHDMI TechniLink.JPG
Graf signálu s orientačními hodnotami a úpravy fungování HDMI-CEC.

Ovladač

Černý, větší ovladač v plastovém těle, snažícím se o luxusnější vzhled, byl osazen příjemnou klávesnicí. Přes větší rozměry se dobře drží k čemuž přispějí i prolisy na zadním dílci. Klávesy jsou logicky seřazeny. Pro mě nejzásadnější bolístkou bylo přehození kolébkové regulace hlasitosti se skokovým přepnutím stanic. Zvyk velí mít hlasitost vlevo a přepínání vpravo. Pravák držící ovladač, chce mít skokovou záměnu programů přímo pod palcem. Zde jsou tlačítka přehozena.

Středový prstenec stříbrné barvy s potvrzovacím OK uprostřed, rozděluje více než čtyřicet buttonů. V blízkosti středové pozice se nachází SFI (tlačítko zavolání EPG/Guide - elektronického programového průvodce s neobvyklým názvem). Info k předložení informací o právě běžícím programu, trojí  w webu, dvojšipku nahoru a dolů pro skokové přesuny, no a tlačítko Zurück – zpět.

Technisat s ovladačem.jpg

V čelních pozicích hardwarový inženýr doplňuje klaviaturu o numerický blok a klávesy přehrávače. Naprostou špičku si usurpuje stříbřitě potřísněné vypnuto/zapnuto. Spodní arénu obsadily zmíněné kolébkové přepínače hlasitosti a skokového přepnutí, tlačítko OPT (Option-Volby), NAV pro zavolání navigačního submenu s rychlým přechodem mezi televizním, rádiovým a multimediálním obsahem, čtveřici barevných teletextových koleček, která v případě Technisatu jsou hojněji využívána, Menu, Timer, Teletext a další. Veškeré detaily nastudujte na přiložené fotografii. Nezapomínejte však – část kláves má vícero funkcí při různých činnostech.  

K velkým kladům ovladače patří jeho snížená směrovost. Mířit přímo a přesně na box netřeba, příkaz dojde k cíli i tak. Hmatová odezva byla postavena hlavně na rozdílném tvaru a velikosti příjemně gumových kláves. Dálkáč nese schopnost řídit více výrobků stejné flotily, či nádavkem některé televizory.

Ovladač.JPG

Ovladač vypadá luxusně. Co říkáte?

Slušná citlivost přijímacího modulu nechybí ani Technisatu Digipal T2/C DVR. Se změnou typu vysílání a při nové normě, bude samozřejmě vhodné věnovat pozornost celému anténnímu systému a jeho kontrole. Předejdete tak laborování s chybováním, za které přijímač opravdu nebude moci.

Obraz a zvuk

Obraz a zvuk, které jsme hodnotili na připojeném 55“ a v druhé části testování na 49“ LCD TV, nesnese kritiku. U 49“ TV došlo dokonce k mírnému nárůstu kvality obrazu u stejných stanic. Brilantně ostrý, barevně neutrální a neduhy nezatížený obraz, dodává divákovi mimořádně kvalitní zážitek.

Nastavení obrazu.JPGNastavení zvuku.JPG Nastavení obraz - poměr stran.JPG

SD rozlišení u některých stanic není možno využít na jakostní podívanou. Skok mezi SD a HD prostě cítit byl. Z podobného kontrastu neobviňujme Technisat, jenž dělá pro kvalitní přednes maximum. Je na televizních společnostech, aby se v roce 2020 (dovolím si ještě jednou datum zopakovat – 2020), konečně rozhodly přehodnotit svůj přístup ke klientům v podobě diváků. Standardní rozlišení by mělo být vytlačeno na všech platformách, nejen těch placených. Nebo se vrátíme do časů černobílého vysílání?

Zvuková partie vhodně sekunduje obrazu a poskytuje více než příjemný zážitek.

Pokračování 4 / 4

Co všechno umím (podrobně)

Poslání přijmout, zpracovat a předložit DVB-T/T2 signál (včetně HEVC/H.265) ve standardním, respektive vysokém (Full HD 1080p) rozlišení jest povinností. Navolte počáteční kanál zobrazující se po startu. Všemožné časovače zapnutí a vypnutí odzkoušejte dle libosti.

Práce s titulky nedodává alternativní uložení pro konkrétní předvolbu. Zvolíte češtinu, diakritika se zobrazí korektně. Zvukovou stopu přiřadíte ke konkrétní stanici. Nevidomí uživatelé dostávají doplněk zvukového popisu.

Záznam

Příznivci záznamu se dovybaví USB fleškou a odzkouší nahrávky letmým startem, naprogramováním a Timeshift. Během pořizování záznamu nedokážete sledovat jinou stanici (jeden tuner). Formátování disku aplikujete s mnoha podporovanými souborovými systémy. Ne u všech však následně fungují editační funkce nahrávek. Nahraný pořad ve formátu TS (transport stream) byl volně spustitelný v PC.

Pro zajímavost uvádíme velikost minutové nahrávky. U standardního rozlišení kolísá kolem 45 MB. Vysoké (HD) rozlišení s kódováním HEVC/H.265 se při záznamu pohybuje kolem 55 MB na minutu nahrávky. Jak sami zjistíte, objem dat se může poměrně citelně lišit. Zveřejňujeme ho pro hrubou orientaci.

Kromě naprogramování rekordéru, vyzkoušejte i časové přepnutí – formu upozornění na očekávaný pořad.

DVR nastavení-souborový systém.JPGNový časovač videorekordéru.JPG

Přehrávač

Integrovaný multimediální přehrávač není žádným speciálním přehrávacím tankem. Při adekvátním kodeku předloží vhodný základ – ts, ts4, mp4, avi, DivX, mkv, m2ts, asf, mpg, mov u videa. Nám ale zlobila videa mkv v HD rozlišení s HEVC/H.265. Audio zastupují hlavně typické empétrojky. Fotky JPEG, BMP, GIF, PNG, ovšem moderní fotky větších rozměrů nezobrazí.

Přehrávač slouží spíše, jakožto doplňková výbava. Jak jsem minule psal – abych babičce přehrál cosi z televizního archivu, anebo pustil pár domácích videí a fotek. Práce se sítí není podporována pro přehrávání čehokoliv, vyjma specifičtější prezentace internetových rádií.

Přehrávač médií-nastavení.JPG

SFI, tedy EPG (elektronický programový průvodce)

Elektronický programový průvodce Technisat nazval zkratkou SFI (SiehFern Info) dodává data několika programů s jedním pořadem u každého z nich. Druhá varianta jedinou stanici s pořady na několik dnů dopředu. Maticový přehled, tedy více stanic s přehledem vícero pořadů dopředu, nehledejte. Nechápete? Lépe než tisíc slov, dokáže jedna fotografie. SFI ale není ořezávátko. Vyhledá dle zadaného textu, dostupnost hlásí i filtrace. Hlavně dokáže seznamy pořadů uchovat v paměti a tak jsou vždy okamžitě dostupné. Diakritika se zobrazuje korektně.  

Stařičký, ale stále oblíbený teletext s korektními znaky potěší. Jeho přednačtených 1000 stran v paměti stejně tak.

Program-Seznam TV programů.JPGPřehled-Seznam TV programů.JPG Programový deník.JPG
První dvě fotky jsou ukázkou, jak se SFI v čase nemění. Takto vypadá EPG napříč Technisaty. Dříve testovaný Technisat ISIO HD v akci. Třetí foto již patří znovu Digipalu T2/C DVR.

Verdikt

Německý uhlazený gentleman s nadčasovým vzhledem elegána, nezabere mnoho prostoru. Obsluha v něm kupuje nejen strohý přijímač televizních a rozhlasových stanic, ale také digitální jednotunerový videorekordér a základní přehrávač. Zvláště první jmenovaná funkce potěší. Starším rodičům omezíte rozsah menu a funkcí pro lepší přehlednost. Vy si pohrajete s rozsahem nastavení, funkcí a doplňků.

Zamrzí nepřeložení části hlášek a sem-tam nekorektní překlad v menu. Srovnávat se budete s odlišnou koncepcí EPG a jejím specifickým označením SFI. Mnoho kupujících se pozastaví nad vyšší cenovkou. Z našeho pohledu ji ospravedlňuje dodaná výbava a dlouhotrvající podpora výrobce. Poslední zatím dostupný software byl vydán na podzim loňského roku. Za celou dobu (více než dvou týdnů) intenzivnějšího testování, nedošlo k zamrznutí přijímače, anebo samovolnému restartu. Škoda přímo nenasazeného konektoru SCART, i když ten už využije asi menšina potencionálních kupujících. A kdo ho přesto chce, vypomůže si zakoupením jednoduchého adaptéru.

Technisat Digipal T2/C DVR to je hlavně stabilní chod, slušná citlivost přijímací části a vynikající obraz a zvuk na výstupu. Jestliže hledáte právě takového společníka, určitě nebudete litovat vyšší cenovky. Naše doporučení máte.

AVmania.cz

Technisat Digipal T2/C DVR

  9

Technisat Digipal T2/C DVR

Orientační maloobchodní cena: 1899 

Speciál: Přechod na DVB-T2

Už v listopadu 2019 začne pozemní televizní vysílaní v České republice přecházet na nový standard DVB-T2. Starší televizory si s ním neporadí, na tuto změnu se musíte připravit. Poradíme, jak na to.

Proč se přechází? • Kdy nastane změna • Kolik vás to bude stát • Musíte kupovat nový televizor? • Je lepší televizor, nebo set-top-box? • Jaké programy budou v DVB-T2 • Budou vysílat v HD? • Bude potřeba televizor znovu naladit? • Tipy na nejlepší televizory

Určitě si přečtěte

Články odjinud