Technisat Digipal T2/C DVR: více než příjem stanic [test DVB-T2 set-top boxu]

2. března 2020
TWEET SDÍLET
Přechod na nový systém DVB-T2 (s nutností podporovat kodek H.265/HEVC) při příjmu digitálního pozemního vysílání je v plném proudu a my přinášíme test samostatného set-top boxu, který by leckomu mohl padnout do oka.

Dnešní test vzniká na podnět několika hlasů, které si postupně stěžují na nestabilitu prostředí u externích boxů. Pro nejednoho kupujícího jsou takové zkušenosti frustrující a pídí se po jiné alternativě řešení příjmu, jiném zařízení.

Předmluva

Samozřejmě. Nikdo nemusí pokračovat dál v pozemní digitálně laděné cestě. Stačí přejít na standardní kabelový rozvod, namontovat parabolu a podvolit se satelitnímu bláznění, anebo moderně překontrolovat rychlost a kvalitu internetu s následným se upsáním IPTV. Veškeré tyto varianty jsou bohužel spjaty s nějakým větším, či menším pravidelným poplatkem. Nebudeme zastírat, že pro řadu fandů televizního přijmu dostávají příchuť vyšší kvality a pokročilosti. Zvláště pak některé z nich umožní chytit mnohem více nejen televizních kanálů, a to v modernějším HD rozlišení. Sem-tam se blýskne a demo kanál uvidíte také v UHD/4K, tj. pro našince nejmodernější a nejvyšší forma (ne)dostupného rozlišení.

Klepněte pro větší obrázek

Externí „krabička“ není jedinou alternativou k výběru. Vlastníte-li mnoho let starý a již chybující, dosluhující televizor, zvažte jeho výměnu za nový. Ač koupíte set-top box v nižší cenové hladině, pořád jsou to peníze. A kdyby se telka měla odporoučet za pár týdnů do křemíkového nebe, jedná se o vyhozený finanční obnos. Nový televizor oficiálně prodávaný a nabízený ve všech regulérních obchodech, by již měl být vybaven interním tunerem, dovolujícím přijmout novou normu DVB-T2 s kodekem H.265/HEVC. Vše si dokážete jistě překontrolovat v technické specifikaci zařízení.

Kdo má zánovní TV, se kterým se nechce rozloučit, přičemž ale netouží stabilně platit za příjem nad rámec zákonem stanoveného poplatku, kupuje externí set-top box. V našem modelovém případě Technisat Digipal T2/C DVR.

Klepněte pro větší obrázek
Jednoduchý nadčasový design.

Testovaný stroj nese jméno společnosti, která si prostřednictvím kvality jejich výrobků, získala sympatie nejen odborné veřejnosti. Technisat, to nejsou jen satelitní přijímače, ale celá škála dalších výrobků. 

Výbava a možnosti

Produkty Technisat předchází pověst dobře odladěných zařízení s jednoduchou, přehlednou, ale mimořádně funkčně naducanou výbavou. Námi představovaný Digipal T2/C DVR v antracitové šedi, kromě základního přijmu stanic v DVB-T/T2, včetně práce s kodekem HEVC/H.265, akceptuje signál v kabelové normě DVB-C (nekódovaně). Krom toho obsluze na vyžádání pořídí záznam pořadů na externí disk nebo flešku. Z externích zdrojů také přehraje s omezeními videa, fotky a hudbu. V neposlední řadě je schopen okrajového přednesu internetových rádií a komunikace přes HDMI-CEC (zde pod firemním názvem TechniLink).

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Balení, externí adaptér a tak trochu nadstandardně přibalený HDMI kabel.

Jedná se o nižší model s nižší cenou, než byl námi před časem testovaný Digipal ISIO HD. Oproti němu nedokáže pracovat s hybridním teletextem, totiž moderním a stále vyhledávanějším HbbTV. V jeho výbavě také nenaleznete standardní SCART, nicméně zdířka AV výstupu nechybí. Pro její nasazení dokupte adaptér. Oba přijímače mají shodnou, dlouhotrvající podporu od výrobce, který případné změny v sítích (a nejen ty) řeší vydáním softwarových updatů. Obdobně najdete v obou škatulkách slot pro dekódovací kartu. Ovšem jak naznačuje nápis na těle zařízení, s využitím hlavně pro službu freenet. Což jsou německé kódované digitální stanice s povinností vlastnit přijímač podporující Irdeto cloaked CA.

Speciál: Přechod na DVB-T2

Už v listopadu 2019 začne pozemní televizní vysílaní v České republice přecházet na nový standard DVB-T2. Starší televizory si s ním neporadí, na tuto změnu se musíte připravit. Poradíme, jak na to.

Proč se přechází? • Kdy nastane změna • Kolik vás to bude stát • Musíte kupovat nový televizor? • Je lepší televizor, nebo set-top-box? • Jaké programy budou v DVB-T2 • Budou vysílat v HD? • Bude potřeba televizor znovu naladit? • Tipy na nejlepší televizory

Témata článku: Testy, DVB-T2, Set top box, Test, Receiver, Přechod na DVB-T2, TechniSat, STB, H.265, HEVC

Určitě si přečtěte

10 tipů na levný televizor se skvělým poměrem cena/výkon

10 tipů na levný televizor se skvělým poměrem cena/výkon

Vybrali jsme nejzajímavější televizory s výborným poměrem cena/výkon. Od těch menších a velmi levných, po ty vybavenější a větší, které se však stále vyplatí.

76 Jaromír Puk

Jaromír Puk
Televizory
Tenet: Nolanova komplikovaná „bondovka“ s obráceným tokem času [recenze filmu]

Tenet: Nolanova komplikovaná „bondovka“ s obráceným tokem času [recenze filmu]

První blockbuster letošního roku, který si užijte intuitivně, smyslově, tak jak na vás bude působit a dopadat intenzivní obrazová a zvuková složka, a nesnažte se tolik analyzovat všechny časoprostorové paradoxy v něm

15 Marek Čech

Marek Čech
Recenze filmů
40 sex symbolů sedmdesátých let

40 sex symbolů sedmdesátých let

Ornella Muti, Laura Antonelli, Jane Birkin, Jacqueline Bisset, Farrah Fawcett, Maria Schneider a Sylvia Kristel aneb Bože, jak hluboko klesly Emmanuelly při Posledním tangu v Paříži. Odhalené scény slavných hereček.

Marek Čech

Marek Čech
Filmy
EISA: nejlepší televizory, projektor a multimediální přehrávač pro rok 2020/2021

EISA: nejlepší televizory, projektor a multimediální přehrávač pro rok 2020/2021

Přestože se letos všechny velké akce a veletrhy se spotřební elektronikou ruší, tak každoročního vyhlášení nejlepších produktů dle asociace EISA jsme se dočkali. Podívejte se, co EISA považuje za to nejlepší.

17 Jaromír Puk

Jaromír Puk
Televizory
Bose TV Speaker: dostupný, kompaktní a překvapivě kvalitní soundbar [test]

Bose TV Speaker: dostupný, kompaktní a překvapivě kvalitní soundbar [test]

Existuje mnoho cest ke kvalitnějšímu a silnějšímu zvuku televizorů. V našem testu představujeme jednu velmi rychlou a jednoduchou.

14 Alexandr Bray

Alexandr Bray
RecenzeTestSoundbarBoseTestyDomácí kino
Sony WH-1000XM4: nejlepší bezdrátová sluchátka s ANC jsou ještě lepší [test]

Sony WH-1000XM4: nejlepší bezdrátová sluchátka s ANC jsou ještě lepší [test]

Po představení sluchátek WH-1000XM4 padalo hodně dotazů, oč jsou nová sluchátka lepší, než stávající WH-1000XM3. Přece jen, třetí generace byl výborná. Musím však potvrdit, že čtvrtá je lepší - a to podstatně. Jestli stojí za příplatek? Domnívám se, že ano.

77 Jaromír Puk

Jaromír Puk
Bezdrátová sluchátka