Technologie a design aneb bydlíme s AV

27. května 2009
TWEET SDÍLET
V rozhovoru o audio a videotechnice v našich obydlích se také ohlédneme za nedávnou výstavou ukázek instalací.

Přístupy k začlenění domácího kina, nebo hi-fi aparatury pro poslech kvalitní hudby se poslední dobou mění. Svoji zásluhu na tom nemají jen lifestylové časopisy o bydlení, ale například také brněnské hi-fi studio Jasyko, které již několikátým rokem pořádalo výstavu Technologie a Design, naposledy v rámci letošního Mobitexu. S majitelem hi-fi studia Michalem Jakubcem jsme si popovídali nejen na toto téma.

Raději dříve, než později

Zatímco dříve fanoušci hi-fi techniky byli ochotni podřídit vše ideálnímu poslechu, pár posledních let se ze spotřební elektroniky stává stále častěji i designový doplněk interiéru, který má mimo jiné poskytnout obraz a zvuk. Nebo se také nakoupil nábytek, zařídil pokoj a následovně se koupila nějaká hi-fi věž, která se vlezla na poličku. Rostoucí velikost televizorů, klesající ceny domácích kin a v neposlední řadě vyšší nároky na bydlení ale vedou k tomu, že o tom, kam přijde budoucí televizor či domácí kino začínáme často uvažovat už před zařízením pokoje či bytu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Dřívější strohé oddělování AV techniky a samotného bydlení mělo dva negativní důsledky. Prvním z nich je nutnost značných kompromisů při nákupu AV techniky, kdy se často marně snažíme do již zařízeného pokoje „napasovat“ později pořízené přístroje, druhým a neméně často opomíjeným faktem je to, že akustika pokoje má podstatný vliv na výslednou kvalitu reprodukce. Jak z těchto častých problémů ven, se již několik let snaží ukázat na výstavách nazvaných Technologie a Design také studio Jasyko.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Bydlíme či posloucháme?

Prakticky všichni výrobci spotřební elektroniky se snaží zaujmout designem. Nemyslíte si někdy, že to je na úkor kvality?

Je to velmi často na úkor kvality, zvláště pokud se výrobce snaží skloubit velmi nízkou cenu a tzv. moderní design. Výsledkem pak bývá něco malého plastového, ale v lesklém černém designu za nízkou cenu. Zvuk, obraz, životnost a kvalita vůbec nemusí být vždy primární záměr výrobce. Nicméně trh si to žádá. Zákazník by si to měl však uvědomit a kvalitu vyžadovat.

Pokud lidé chtějí ušetřit, z čeho sleví častěji? Z kvality či designu?

Design je dnes u většiny zákazníků vyšší prioritou. Někdy radím, nekupujte nic.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Je známo, že výrobci spotřební elektroniky mají velké problémy s poklesem zájmu o jejich produkty v důsledku celosvětové hospodářské recese. Cítíte to také vy? Vybírají si lidé levnější výrobky?

Mám pocit, že zákazníci jdou do extrémů, pokud nutně nepotřebují, nenakupují vůbec. Na druhou stranu k nám do studia chodí primárně řešit kvalitní produkty, levnější se stávají spíše doménou internetu a hypermarketů.

Letos jsem si na výstavě všiml, že expozice působí jinak než dříve. Změnili jste něco?

Letos jsme se snažili poskytnout návštěvníkům více informací, nejen představu o designu, ale i problematice podceňované kabelové přípravy. Důležitým tématem byly inteligentní domy, tedy systém kompletního řízení interiéru domu. Požíváme řídící systém Crestron, který umožňuje uživateli velmi intuitivně ovládat jakékoliv technologie v domě, nejen pro pocit luxusu, ale i pro vyšší bezpečnost a úspory energií. Také jsme se letos snažili expozice dělat rozmanitější, takže člověk návštěvník našel nejen exponáty z nejvyšší kategorie, ale také levnější dostupné systémy.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Když na výstavách kombinujete nábytek i elektroniku, nemáte problém, že lidé AV techniku berou jako jen designový doplněk interiéru a nestarají se o to, jaké výrobky vlastně vystavujete? Jinými slovy – nemyslíte, že si lidé pak mohou říct „Je to jedno co tam je, hlavně ať to hezky vypadá“?

To je dobrý postřeh, stávalo se nám to, teď se snažíme aby výstava byla více edukativní a aby si návštěvník udělal obrázek o nutné kompletnosti, resp. i koncepčnosti řešení.

Je známo, že klasické sloupové reproduktory hrají nejlépe. Ve většině katalogů o bydlení ale naleznete jen malé nenápadné reproduktorky. Nepřichází k vám pak lidé s mylnou představou, jak bude například jejich domácí kino vypadat?

Mylná představa, o zvuku především, je velmi typická. Především časopisy o bydlení vytváří často představu, že dát do moderního krásného interiéru miniaturní plastové hrůzy je naprosto v pořádku. Interiér za milion je ozvučen ministémem za 8000 Kč. Proč? Protože architekti obvykle neřeší zvuk a malé repro se všude vejde a nepřekáží vizím o umístění nábytku. K tomuto se často šíří informace o tzv. bezdrátovém řešení, které ve skutečnosti zcela bezdrátové není.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Nedávno jste řekl, že klasické stereo zažívá renesanci. Platí to stále?

Platí to. Zákazníci se nabažili tzv. domácích kin – protože ke kinu, i když jen domácímu, mají nejčastěji v akcích prodávané systémy hodně daleko a začínají si uvědomovat, že pokud mají nějaký peníz na A/V, je efektivnější dát ho do sterea, než ho znásobit pro udržení stejné kvality z více reprosoustav. Proto někdy nabízíme raději postupné řešení, tedy jde o stanovení koncepce a její naplnění může být postupné.

Jak to vypadá s klasickými gramofony. Neupadly v zapomnění?

Gramofon je z mého pohledu stále nejlepší zdroj zvuku, nutno podotknout, že drahý gramofon. Pro drtivou většinu populace je lepším, resp. především výrazně praktičtějším řešením, univerzální stroj – Blu-ray přehrávač. Gramofon by si měl pořídit posluchač až jako třešničku na vychytanou sestavu. Měl by mít čas si k jeho poslechu nalít dobré pití a vypnout telefon, jinak je bohužel efektivnější MP3.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Mluví se o tom, že CD je už na ústupu. Kupují je ještě samostatné CD přehrávače, nebo mají lidé zájem o přístroje s pevnými disky pro ukládání hudby?

CD přehrávače prodáváme málo, pokud ano, tak kvalitní, buď Classe k 800 řadám B&W, nebo vyšší třídu Denon pro ty, kteří hledají dobrý poměr kvalita cena ve střední kategorii. Přístroje s HDD se překvapivě neprodávají tak dobře, jak bych očekával, nicméně často uváděným důvodem bývá očekávání nástupu v Evropě opožděných Blu-ray/ HDD rekorderů.

Stále častější u televizorů ale i Blu-ray přehrávačů nabízejí výrobci připojení i domácí počítačové sítě. Reagují na to lidé? Chtějí to také? Ptají se na to?

Zákazníky to začíná zajímat, předpokládám, že podpora využití těchto funkcí bude od výrobců větší. Hodně spoléhám na avizované podzimní modely SHARP.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Když už jsme u moderních trendů, u nás zatím opomíjené jsou reproduktory vestavěné do zdí. Je to opodstatněné? Jaké jsou jejich nevýhody a jaké jsou výhody?

Vestavné reprosoustavy používáme často a rádi. Je to architektonicky čisté řešení. Mřížku lze obvykle upravit do barvy omítky. Rozsah modelů již umožňuje nabídnout i plnohodnotnou náhradu „poctivých“ beden. Jejich instalace je možná do stropů, stěn, pro velmi náročné zákazníky nabízíme nejvyšší řadu B&W pro tzv. velká americká domácí kina. Tyto soustavy se instalují do speciálně připraveného nábytku, výsledek je dokonalý – zvukově i designově. Zvážení volby těchto reprosoustav je ale na konkrétní aplikaci.

Na závěr ještě otázka. Není to poprvé, co jste vystavovali na Brněnském výstavišti, v podstatě dvakrát v roce si člověk může prohlédnout vaše poměrně rozsáhlé expozice, které patří rozsahem k těm největším. Jak je to ale se zájmem lidí. Mění se něco?

Zájem lidí o expozice je velký, z Digitexu 2008 jsme získali dokonce cenu Diamantové oko za prezentaci největšího LCD na světě (v mediích udávaná často jako Marešova televize). Jejich vytvoření je dost drahá a časově náročná záležitost. Nicméně budeme v započatém stylu komplexního řešení pokračovat a více budeme prezentovat onu nutnou sounáležitost technologií, designu a nábytku.

Klepněte pro větší obrázek

Témata článku: Bydlíme s AV


15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

Vybrali jsme 15 jedinečných filmů, které se věnují válkám ve 20. století. Vybrané snímky mají společné to, že válku neoslavují nebo nevzývají. Naopak kriticky a bolestně obnažují její zrůdnost a nesmyslnost. Jsou to válečné filmy, kterým můžete věřit.

Marek ČechVojtěch Malý
Filmy, které musíte vidět
Jean-Paul Belmondo: Nejlepší filmy legendárního francouzského herce

Jean-Paul Belmondo: Nejlepší filmy legendárního francouzského herce

Jean-Paul Belmondo natočil téměř osm desítek celovečerních filmů. Vybrali jsme z nich ty nejlepší. Vycházeli jsme z mnoha žebříčků, hodnocení a přidali i trochu vlastního vkusu.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
20 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

20 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme nejlepší filmy a seriály s tematikou cest lidí do vesmíru. Takové, jejichž hlavní hrdinové jsou astronauti, nebo se jinak věnují průzkumu vesmíru. Snažili jsme se vyhnout nerealistickému sci-fi, některé snímky na pomezí této kategorie jsme ale nakonec do výběru zařadili.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
Vybrali jsme 16 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Od levných až po špičku

Vybrali jsme 16 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Od levných až po špičku

Vybrali jsme ty nejzajímavější bezdrátové reproduktory. Od malých do kapsy až po větší do domácnosti, které nabízejí výborný poměr cena/výkon.

Jaromír Puk
Bluetooth reproduktor
EISA: nejlepší televizory, projektor a multimediální přehrávač pro rok 2021/2022

EISA: nejlepší televizory, projektor a multimediální přehrávač pro rok 2021/2022

I letos se všechny velké akce a veletrhy se spotřební elektronikou zrušily, ale vyhlášení nejlepších produktů dle asociace EISA jsme se dočkali. Podívejte se, co EISA považuje za to nejlepší.

Jaromír Puk
Televizory
Vybrali jsme 22 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Vybrali jsme 22 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Vybrali jsme nejlepší bezdrátová sluchátka od těch nejlevnějších po nejdražší. Pro běžné použití, pro sport, pro komfortní poslech a také modely s aktivním potlačením hluku.

Jaromír Puk
Bezdrátová sluchátka
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

AVmania.czMarek Čech
Filmy a seriály