6
Fotogalerie

Televize v počítači, notebooku i na cestách

Chystáte se na dovolenou, třeba i do zahraničí? Pak nastal ten pravý čas pořídit přenosnou televizi nebo obohatit notebook o tuner.

DVB-T dokazuje, jak je cokoli pracující s analogovými signály velké, neefektivní a především drahé. Příjem digitálního televizního vysílání dnes vyžaduje v podstatě jen malou anténu a jeden procesor. Zkrátka nic, co by se nevešlo do mobilního telefonu, kapesního počítače nebo miniaturního USB donglu. Na malé přenosné televize jsme byli zvyklí už v analogové době, DVB-T však umožnilo výrazné zeštíhlení nejen z pohledu rozměrů, ale i ceny.

Začněme tím nejzajímavějším: ceny malých přenosných televizí začínají na patnácti stovkách. Displeje s úhlopříčkou od 3,5“ sice nenabídnou kdovíjak velký filmový zážitek, snadno je však schováte do kapsy nebo příruční tašky. Při koupi bude hlavním rozhodovacím měřítkem právě velikost displeje a zde je příjemným zjištěním, že si za rozměrnější přenosné televize výrobci neúčtují výrazně větší příplatky. Rozměrnější obrazovka přitom nabídne vyšší pohodlí a širší využitelnost. Někteří výrobci nabízí například úchyt na opěradlo vozu. Přístroj tedy poslouží i pro zabavení vaší ratolesti na dlouhých cestách.

obr1.jpg obr2.jpg

I když zde buďme upřímní, DVB-T není příliš vhodné pro příjem za jízdy, často dochází k rozpadu obrazu a výpadku zvuku. Přenosné televize však často fungují jako kvalitní MP4 přehrávače podporující nejrozšířenější formáty videa. Vzhledem k výkonnému hardwaru často není potřeba ani videa převádět do nižšího rozlišení a datového toku (ač zde již záleží na konkrétním výrobci a modelu), do vnitřní paměti nebo na paměťovou kartu si tak můžete uložit několik dílů svých oblíbených seriálů. Nemálo výrobců dokonce nabízí u svých modelů integrovaný konektor USB host, ke kterému lze připojit běžné flashdisky různých kapacit.

Zastoupí i MP3 přehrávač

Přenosné DVB-T přijímače přitom nejsou ošizeny o doprovodné funkce. Většina disponuje elektronickým programovým průvodcem (EPG), teletextem a také příjmem digitálních radiostanic. Jejich nabídka je však skromná, proto výrobci přidávají i tradiční analogovou podobu – klasický FM přijímač. Zcela samozřejmě pak tyto přístroje poslouží jako hudební přehrávače, zde si pouze pohlídejte, zda je přístroj vybaven i výstupem na sluchátka nebo reproduktorem. Ty dražší a rozměrnější přístroje dokonce nepostrádají reproduktory dva.

obr3.jpg obr4 (přemontujem displej).jpg

Vzhledem k minimálnímu cenovému rozpětí jednotlivých modelů se vyplatí sledovat i další parametry. Některé přístroje disponují nejen video vstupem, ale i video výstupem. Přenosná televize tak může posloužit jako DVB-T tuner s promítáním vysílání na rozměrné televizi nebo projektoru. Video vstup naopak poslouží k propojení například s DVD přehrávačem či jiným zdrojem videosignálu, třeba i s parkovací kamerou u automobilu. Pohlídejte si také, zda přístroj důležitou anténu ukrývá ve svém těle, nebo nabízí pouze konektor pro připojení antény externí. V druhém případě by měl výrobce anténu přibalit spolu s přijímačem.

Opravdu chcete „jen“ televizi?

DVB-T i přes všechny své výhody vyžaduje pro příjem a zpracování poměrně výkonný, a tedy i energeticky náročný procesor. U přenosných zařízení tedy vzniká výrazný problém s napájením. Vestavěné akumulátory (pozor, nedisponuje jím každá přenosná televize) vydrží od dvou do čtyř hodin. Dekódování datově objemného DVB-T vysílání je také výrazně náročnější, než u přehrávání již komprimovaného videa z paměti přístroje.

Samostatné přenosné televize, nebo chcete-li MP4 přehrávače s DVB-T přijímačem, nejsou jedinou možností, jak mít digitální televizní vysílání v kapse. Na trhu již můžete najít i mobilní telefony disponující DVB-T, například neznačkový Evolve se dá pořídit už za 2 500 Kč. Právě tyto telefony se zasloužily o úplný zánik technologie DVB-H, optimalizované pro přenosná zařízení. Dnes už také nežasneme nad automobilovými navigacemi s integrovaným DVB-T. Obojí sice stojí výrazně víc, zároveň ale nabízí podstatně širší možnosti využít. Tato tvrzení mohou mírně provokovat nebo se zdát zavádějící, ale je to tak.

Do počítače i notebooku

Další skupinou přijímačů televizního vysílání jsou tunery pro osobní počítače a notebooky. V prvním případě se o trh dělí jen několik výrobců s dlouhodobou tradicí ještě z dob, kdy bylo DVB-T omamnou hudbou vzdálené budoucnosti. V případě DVB-T si však chce do společného koláče kousnout výrobců mnohem víc, což je dávno právě jednoduchostí implementace této technologie.

V základu lze televizní tunery rozdělit na interní a externí. Interní v podobě PCI nebo již častěji PCIe karet poslouží uvnitř osobních počítačů, externí ve formátu malého USB modulu nebo Express Card si pak nejlépe porozumí s notebookem. Nic vám ale samozřejmě nebrání použít USB tuner v počítači stolním. Výrobci se v současné době u některých tunerů chlubí podporou MPEG-4 a příjmu vysílání ve vysokém rozlišení. U nás možnost příjmu HD signálu nevyužijete všude, vyplatí se ale zkontrolovat zda příjem MPEG-4 tuner podporuje. Příplatek navíc obvykle není vůbec vysoký.

obr5.jpg obr6.jpg

V současné době postupuje digitalizace rychle vpřed a do konce tohoto roku by měla být pokryta celá Česká republika signálem pozemního digitálního vysílání. Nicméně některé analogové kanály stále vysílají a nezřídka se stává, že nabízí vyšší kvalitu. Právě z tohoto důvodu nepatří tzv. hybridní tunery zcela do starého železa. Díky dvěma tunerům navíc můžete zároveň nahrávat dva pořady současně. Existují ale i karty, které mají tunery zdvojené. V takovém případě lze například nahrávat dva digitální pořady z různých multiplexů současně. Praktičnost hybridních tunerů však spočívá ještě v další vlastnosti. Na rozdíl od čistě digitálních tunerů disponují obvykle analogovými vstupy. Ty pak můžete použít pro digitalizaci záznamů z analogových zdrojů.

Ovládání není v popředí

Dálkové ovládání bývá nedílnou součástí interních karet, u některých velmi levých USB modulů však může chybět. A pokud jej výrobce přibalí, jde často o velmi malé a snadno přenosné ovládání. Při koupi si pečlivě ověřte, zda spolu s tunerem získáte pokojovou anténu, která v mnohých případech bohatě postačuje. Pokud byste ji měli dokupovat samostatně, dostanete se velmi pravděpodobně na cenu kvalitnějšího modulu, který nepostrádá kompletní příslušenství.

Neříká se nadarmo, že půlka úspěchu tuneru závisí na doprovodné aplikaci. Právě ta rozhoduje, zda bude sledování vysílání příjemné a nahrávání bezproblémové. Pokud byste koupili tuner se špatnou aplikací, nabídnou záchranu aplikace univerzální, ty mohou být dokonce i bezplatné. Z tohoto pohledu mají poněkud ztíženou situaci majitelé alternativních operačních systémů, ani tradiční výrobci často nenabízí ovladače pro jinou platformu než PC. Například uživatelé Mac OS X se musí poohlédnout po speciálních a bohužel také výrazně dražších tunerech.

Na ceně tolik nezáleží

Cena tunerů se dnes pohybuje zhruba od šesti stovek u externích USB modulů, po dva tisíce, které zaplatíte za interní hybridní tuner s maximální výbavou. Obecně lze ale říci, že již za tisícikorunu koupíte kvalitní tuner, ať už interní, či externí. U tunerů se rozhodně vyplácí vsadit na výrobce, kteří mají v této oblasti bohaté zkušenosti, a to nejen po stránce kvality obrazu a příslušenství, ale třeba i co do zpracování doprovodné aplikace. Takovými výrobci jsou například AverTV, Leadtek nebo Pinnacle.

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Určitě si přečtěte

Články odjinud