8
Fotogalerie

Televizní budoucnost aneb co přinese DVB-T2

Kapitoly článku:


Nejdříve za čtyři roky

Další podstatnou změnou je u DVB-T2 již striktní používání vyspělejšího formátu MPEG-4. To spolu s vyšší šířkou pásma přinese vyšší kvalitu obrazu, půjde lépe a dále digitální vysílání naladit a větší televize budou vysílat v HD rozlišení. Menším by se mělo zlevnit vysílání v SD kvalitě, proto by se mohlo stát atraktivní i pro ty stanice, které od něj právě kvůli vysoké ceně ustoupily, případně by mohly i nějaké další vzniknout.

To jsou samá pozitiva, existuje však i řada negativ, která masový příchod DVB-T2 značně zpožďují. Tím prvním je nutný kompletní přechod z DVB-T na DVB-T2 s tím, že si musíte dokoupit nový set-top-box, a to i k nově pořízenému televizoru, pokud se již podporou DVB-T2 nechlubí (některé letošní modely už ano). Takový set-top-box je dražší než dřívější nenáročné MPEG-2 DVB-T, zatím se dá pořídit za cenu okolo 3 000 Kč.

PCTV.jpg
USB přijímač PCTV nanoStick T2 290e je prvním DVB-T/T2 tunerem na českém trhu,
prodává se za 1 700 Kč

Dále se musí sestavit nové koordinační schéma pro postupný přechod, jako tomu bylo u analogu na DVB-T, sladit ho s okolními státy a důsledně v letech 2013 až 2015 v rámci testů proměřit možné rušení s chystanými LTE sítěmi a stávajícím DVB-T. Plán ČTÚ je takový, že letos započnou další nekomerční testy DVB-T2 a budou probíhat až do roku 2015, kdy by mohlo být DVB-T2 poprvé spuštěno naostro. Spíše ale až v roce 2016. Od roku 2014 by mělo navíc probíhat i přidělování kmitočtů.

HD a přehršel kanálů už teď

Nástup DVB-T2 je tedy běh na hodně dlouhou trať, přitom kde kdo už má HD televizor. Už teď ale můžete využít čtvrtý DVB-T multiplex, kde vysílá ČT HD a Nova HD ve formátu MPEG-4 a Óčko v MPEG-2. Je však dostupný jen v Praze, Brně a Ostravě a pro příjem HD kanálů potřebujete set-top-box s podporou MPEG-4. Vznik HD kanálů na jiných multiplexech příliš nehrozí, bylo by to pro stanice až příliš drahé. Řešením je tak jedině to, že si za kanály zaplatíte – buď přes kabelovou televizi (DVB-C), satelit (DVB-S a DVB-S2), nebo přes internet (IPTV a TVoIP).

Kabelová televize je jasná, tam není problém sledovat jakýkoliv HD kanál, tedy pokud je v HD rozlišení distribuován. Horší je to s dostupností kabelového připojení, má ho jen omezený okruh uživatelů. Naproti tomu satelitní vysílání chytíte prakticky kdekoliv, stačí jen správě umístit parabolu, zakoupit set-top-box a dekódovací kartu.

Vysílání probíhá přes standard DVB-S s formátem MPEG-2 nebo nově s DVB-S2 s MPEG-4 AVC, který umožňuje šíření vysílání v HD kvalitě. DVB-S2 oproti DVB-S přináší o 30 % větší přenosovou kapacitu, vylepšení robustnosti pro danou kapacitu a nové služby. Ovšem na pouze DVB-S přijímači DVB-S2 nechytíte. Pokud tedy uvažujete o satelitním přijímači, rozhodně sáhněte po dražším set-top-boxu, který DVB-S2 podporuje. Plánuje se totiž postupný přechod kompletně k DVB-S2.

IPTV jen pro vás

Další možností, jak dostat do vašeho televizoru vysílání v HD kvalitě a více kanálů, je IPTV – ať už od O2 přes ADSL, nebo od jiných poskytovatelů. Jde stále o placenou službu, je ale mnohem dostupnější než kabelová televize a má možnost oboustranné komunikace.

Provozovatelé IPTV ovšem musí optimalizovat svoje sítě na větší šířku pásma a rychlejší spojení s koncovým uživatelem, případně využívat VDSL sítě či optické kabely. Robustnější síť však většinou nevede až k zákazníkovi IPTV, nýbrž do tzv. DSLamů. Divák si pak stiskem tlačítka na ovladači zvolí stanici, vyšle se signál do centrály a do jeho televizoru DSLam pošle jen právě tuto stanici.

iptv-iv.jpg 

Mnoho uživatelů se mylně domnívá, že je IPTV televize šířená přes klasický internet. IPTV sice využívá stejnou distribuční síť jako vysokorychlostní připojení k internetu, nejde ale o klasické internetové vysílání. IPTV putuje po privátní IP síti, která není dostupná široké veřejnosti, ale pouze těm zákazníkům, kteří si ji předplatili.

Naopak internetové televizní vysílání, jako je například živý zpravodajský kanál ČT 24 na webových stránkách České televize, za IPTV nelze považovat. Důvodem je fakt, že se přes IPTV šíří televizní programy, které nemohou z důvodu autorských práv uvolnit své vysílání na internet, aby je bylo možné sledovat kdekoli na světě. Proto je u satelitního příjmu nutné kódování a diváci musí mít dekódovací karty. Také u vysílání přes internetový protokol je divák odkázaný na speciální přijímač a dekódovací kartu.

Hitem video na vyžádání

Na rozdíl od ostatních ale nabízí IPTV mnohem větší míru interaktivity. Divák si divák může zpětně přehrát televizní pořady vysílané na jakémkoliv programu, objednat a přehrát film z domácí videopůjčovny nebo si sám sestavit vlastní televizní program. Takové možnosti klasická ani digitální kabelová či satelitní televize nikdy nenabídne.

comcast_on-demand.jpg 

Nakonec se ukazuje, že to s očekáváním DVB-T2 nemusí být tak žhavé. Mnoho uživatelů si našlo již alternativu v satelitní, kabelové nebo IP televizi, ostatní jsou zase spokojeni se současným DVB-T a nepoznali by rozdíl. Situace ale může být za čtyři roky, kdy má dojít k masivnímu nasazení, jiná. Nespornou výhodou DVB-T2 stále totiž zůstává fakt, že půjde, až na televizní poplatky, o zcela bezplatnou službu.

Cena set-top-boxů bude nižší, zároveň ty stávající zastarají a přechod již bude pro více uživatelů vítanou evolucí. Tedy pokud mezitím nepřejdou na zcela jinou alternativu, nehledě k tomu, že začíná pomalu rozmáhat i internetová televize a Video On Demand (VOD). Lidé už nechtějí „konzumovat“ obyčejný televizí obsah a i dnešní uspěchaná doba nahrává spíše individuálním skladbám vysílání. Televize si to také začínají uvědomovat, inovují své portály a videotéky a spolupracují s výrobci televizorů, aby byla cesta uživatele k VOD co nejsnazší.

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Určitě si přečtěte

Články odjinud