8
Fotogalerie

Televizní budoucnost aneb co přinese DVB-T2

Kapitoly článku:


DVB-H: Upadl v zapomnění

Jako velmi slibný formát pro sledování digitální televize na mobilních zařízeních ještě v roce 2007 vypadal formát DVB-H, kdy ho testoval T-Mobile. Záhy však společný projekt tří operátorů na vybudování služeb DVB-H ustrnul na mrtvém bodě, a to hned z několika důvodů.

Zpočátku byl brzdou celého projektu zejména Český telekomunikační úřad, který měl za úkol shromáždit volné frekvence, vypsat tendr na přidělení licencí pro provoz služby a následně stanovit datum, do kterého mají operátoři spustit komerční provoz. Pak ale vyprchává počáteční nadšení i u potenciálních provozovatelů O2, T-Mobilu a Vodafonu, kteří se v době ekonomické krize v roce 2008 nechtěli pouštět do nejisté, technologicky nákladné služby.

DVB-H.jpg 

Televize DVB-H by na rozdíl od terestricky volně šířeného digitálního signálu byla téměř s jistotou placenou službou, navíc s omezenou dostupností jen ve velkých městech, jako je tomu u 3G. To nemůže konkurovat volně dostupnému DVB-T, přestože se do DVB-H mělo vejít mnohem více stanic (až 40 v MPEG-4) při o trochu nižším energetickým nárokům; málokdo by za takovou službu byl ochoten platit. Od DVB-H postupně upustil téměř celý svět, takže by to navíc bylo i službou nekompatibilní. V současnosti skýtá větší budoucnost i pro mobilní zařízení standard DVB-T2, který obsahuje i režim pro mobilní příjem při vyšších rychlostech pohybu.

Hybridní širokopásmová HbbTV

Novinkou, která se už i u nás začíná prosazovat, je HbbTV (Hybrid Broadcast Broadband TV). Jedná se o iniciativu několika televizních stanic, která využívá spojení DVB (pozemní, kabelové či satelitní) a IP technologie k přístupu do online archivu stanic, k nové podobě teletextu, podrobným popiskům k pořadům a řadě dalších výhod včetně možnosti zapojení do vysílání. Abyste mohli HbbTV využít, je zapotřebí mít buď televizor, nebo set-top-box s podporou této platformy.

HbbTV3.png 
Obrázkové vysvětlivky k právě vysílanému pořadu jsou jednou z mnoha výhod HbbTV
 

Velkou výhodou HbbTV a hlavním důvodem, proč by měla mít větší úspěch než dřívější iniciativy, je fakt, že jde o standard podporovaný mnoha vysílacími stanicemi i samotnou Evropskou vysílací unií. Nově HbbTV najdete i v Česku, konkrétně ji začátkem května 2012 začala podporovat Česká televize na všech svých kanálech (včetně HD), a to jak u pozemního DVB-T, tak i u satelitního vysílání. HbbTV také podporuje ve své síti operátor UPC. Více se o HbbTV dozvíte na oficiálních stránkách www.hbbtv.org.

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Určitě si přečtěte

Články odjinud