Televizory v roce 2010 aneb co bylo a bude

30. prosince 2009
TWEET SDÍLET
Televizory v roce 2010 aneb co bylo a bude
Rok 2009 nám končí, a tak můžeme bilancovat, co se letos výrobcům televizorů povedlo, jak to dopadlo a co nás čeká.

Co můžeme čekat příští rok? Vyplatí se využít povánočních výprodejů? Máte si počkat pár měsíců? Podívejme se, co se letos událo a co můžeme čekat. Pravda – výrobce asi dosti ovlivnila krize (v roce 2008 a začátkem 2009 byli ve ztrátě snad všichni význační výrobci). V roce 2009 jsme se dočkali drobných inovací, které byly v rámci marketingových strategií často podávány jako revoluční změny, vezměme to ale popořadě.

Ohlédnutí za rokem 2009

Ze všech stran slyšíme pojem „LED televizor“. Že by najednou LCD televizory byly zastaralé? Nastupují vládu moderní „LED televizory“? Omyl. To se jen výrobci snaží prodat částečnou inovaci jako revoluční změnu. Starý dobrý LCD panel nám zůstal, jen díky LED podsvícení můžou být LCD televizory o něco tenčí, úspornější. Dále se podvedlo tímto způsobem navršit teoretickou hodnotu dynamického kontrastu na hodnotu 5 000 000:1 a dohnat tím (alespoň v něčem) plazmu. Některé drobné neduhy u levnějších modelů sice stále zůstávají, ale špičkové modely, zejména ty s lokálním vypnutím podsvícení, se za obraz určitě stydět nemusí. To ale uvítají spíše movitější zákazníci a majitelé domácích kin, kteří z nějakého důvodu nechtějí plazmu.

Ostatní uvítají nižší spotřebu, kterou technologie LED podsvícení přináší (když pomineme menší tloušťku). Spotřeba některých 42" a 46" LCD televizorů s LED podsvícením se drží kolem 100 W, v úsporném režimu není problém se dostat na 60 až 80 W. Dlužno však dodat, že po obrazové stránce k žádné revoluci nedošlo, jde spíše o drobné změny a běžný divák při běžném vysílání si pravděpodobně vůbec ničeho nevšimne, snad vylepšeného zpracování obrazu, s tím ale LED nemá nic společného. Majitele může hřát vědomí, že má (byť draze zaplacené) to nejmodernější a nejnovější.

Integrace internetových a síťových služeb představují další krok, kterého jsme se letos dočkali. I když možnost přehrávání videí z YouTube se stává u dražších televizorů pomalu samozřejmostí, počítač plnohodnotně zatím nedokáží televizory nahradit – základním omezením, pokud pomineme-li problémy s kompatibilitou, případně omezení jen na aplikace zvolené výrobcem, zůstává zejména nemožnost připojené plnohodnotné klávesnice a myši. (A také to, že externí řešení pomocí tichého a malého PC je často levnější a univerzálnější.)

Integrace multimediálních přehrávačů je další přidanou hodnotou, kterou letos některé televizory nabídly. A bohužel se opět nedá říci, že by šlo o nový standard; jen některé televizory umí více, jiné méně – zkrátka stále se člověk musí podívat, co umí, a vše si vyzkoušet, neboť rozhodně televizory opět nepřehrají vše. Cesta je však nastoupena a lze očekávat další vylepšování a rostoucí kvalitu.

Full HD – kouzelné slůvko, kterému ne všichni rozumí, ne každý ví, na co je to dobré, ale opět „fůl há dé“ je prostě v kurzu, lidé to chtějí. Je fajn nabízet lidem maximální kvalitu obrazu. Bohužel lidé stejně většinou nemají zdroj dostatečně kvalitního signálu, který by dovolil televizoru ukázat, co v něm je. A pozitivní důsledek? Ceny velmi dobrých HD ready 42“ plazem klesly na minimální ceny a i základní 40“ Full HD LCD si už může dovolit téměř každý zájemce.

V roce 2009 se ploché televizory staly ještě placatější, zejména u vyšších modelových řad se to stává nezbytnou samozřejmostí. Druhotným efektem, který „tenkost“ přinesla, je menší prostor pro reproduktory, čímž trpí samozřejmě zvuk. Domácí kina a tzv „soundbary“ jsou však levné, takže pořídit si kvalitnější zvuk odpovídající „velkostí“ televizoru není problém.

Z pohledu technika je zajímavým důsledkem snahy o lepší statický kontrast a charakter obrazu používání lesklejších LCD panelů, v poslední době dokonce použití skleněných krycích panelů. Televizor vypadá lépe, obraz působí přirozeněji, nicméně základní výhoda LCD panelů (nejsou tak lesklé, jako plazma) je pryč.

Na závěr ohlédnutí za minulým rokem nemohu nezmínit pro filmového fanouška velmi zajímavý televizor Philips s poměrem stran 21:9. Firmě patří dík za odvahu, uvést na trh zcela nový produkt; zatím však Philips zůstává zcela osamocen.

Co nás čeká v roce 2010

Už v létě 2009 jsme na IFA mohli vidět první 3D televizory – plazmové i LCD. Zkrátka vypadá to, že rok 2010 bude rokem 3D technologie, jak moc, to za pár dní ukáže americký CES. Pravděpodobně v únoru můžeme čekat první 3D plazmy od Panasonicu. Samsung, LG i Sony chystají také své 3D produkty. Hledají-li výrobci další směr vývoje, tak nyní doufají, že jej konečně našli. Zájem o 3D filmy v kinech ukazuje, že potenciál zde je, Blu-ray lze považovat za médium, které se prosadilo, a tak rozšíření nabídky o 3D filmy jen pomůže propagaci a rozšíření tohoto média pro filmy s vysokým rozlišením. Navíc se připravuje 3D satelitní vysílání a například nadcházející olympiáda již ve 3D bude vysílána (přes satelit).

Kdy bude OLED? Několik let vídáme prototypy, nicméně nedávno LG naznačilo, že teprve v roce 2016 se podaří výrobní náklady zcela stlačit na konkurenceschopnou hladinu. Zatím právě 3D technologie skýtá zajímavou možnost, jak využít stávající osvědčené kvalitní zobrazovací technologie novým způsobem, tudíž můžeme čekat, že zájem výrobců (a také lidí) bude (alespoň zatím) směřovat nikoliv k OLED technologii, ale právě k 3D.

S nástupem OLED TV a tlakem „LED televizorů“ všichni jako každý rok budou spekulovat, zda plazma končí (v roce 2009 se o tom spekulovalo zejména v souvislosti s oznámením Pioneeru, že ruší výrobou plazem). A jako každý rok je třeba říci, že nikoliv. Nízká cena a velmi dobrá kvalita obrazu – to jsou dvě věci na které zákazník slyší. V USA se letos (2009) ukázalo, že zájem o velké plazmové televizory na vzdory krizi rostl (LCD ve stejném segmentu stagnovalo). Vypadá to tak, že bitva zda LCD nebo plazma skončila paktem o neútočení, a oba dva tábory si alespoň dočasně drží své pozice.

Budou tři vestavěné tunery v roce 2010 standardem? Od nového roku by televizory Sony měly být běžně vybaveny třemi tunery – DVB-T, DVB-C a DVB-S. Panasonic stejnou trojici u vyšších řad nabídl v průběhu roku 2009. Také příjem HD signálu se také již stal nepsaným standardem ve výbavě a počet televizorů jen s MPEG-2 dekodérem ubývá. Vývoj je tedy takový, že divák si bude moci svobodně vybrat způsob příjmu digitálního signálu, případně kombinovat jednotlivé způsoby podle dostupnosti programů dle lokality, kde bydlí, případě dle postupu digitalizace pozemního vysílání. Zda se tohoto trendu chytí i ostatní výrobci ukáže čas.

Spotřeba především! Zelený trend u televizorů stále vede a LED podsvícení to jen posílilo. Není problém koupit velký 46“ Full HD televizor se spotřebou pod 100 W, což je hodnota o které jsme si ještě nedávno u velkých plochých obrazovek mohli nechat jen zdát. Zajímavé bude sledovat, jak zareagují výrobci plazem, neboli jak moc stlačí spotřebu v roce 2010 oni. Zkrátka jeden z posledních důvodů (pomineme-li prostorové), proč nekupovat televizor přes 40" pominul. Výrobci si toho jsou vědomi; právě poukazování na nízkou spotřebu velkých úhlopříček má přimět váhajícího zákazníka k zakoupení dražšího, ale „šetrnějšího“ modelu.

Co tedy můžeme příští rok čekat? Samozřejmě – opět o něco levnější, lepší a vybavenější televizory, ale těšit se můžeme i na pronikání třetího rozměru do obrazovek v našich domovech. Až na 3D však nepůjde o žádné velké změny.

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Potřebujete chytré funkce, nebo stačí televizor bez nich? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Témata článku: Televizory, Televize na Heureka.cz


Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
Orientace na cloud a firmy funguje. Microsoft má další rekordní výsledky

Orientace na cloud a firmy funguje. Microsoft má další rekordní výsledky

Lukáš Václavík
Finanční výsledkyByznysMicrosoft
Vybrali jsme 14 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 14 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Herní agenda: pokračování Resident Evilu a vylepšená trilogie Mass Effectu

Herní agenda: pokračování Resident Evilu a vylepšená trilogie Mass Effectu

I když stále neustává odkládání her kvůli pandemii, tak to vypadá, že budeme mít stejně pořád co hrát. Můžete se těšit na pokračování zaběhlých sérií, vylepšené starší kousky, ale i žhavé novinky.

Martin Nahodil
Agenda
Petr Urban doporučuje: Na co se dívám a vy byste měli taky

Petr Urban doporučuje: Na co se dívám a vy byste měli taky

Pokud zrovna máte chuť zapomenout na svět kolem, doporučím vám dvě desítky seriálů a filmů. Snažím se vyhýbat starším a profláknutým titulům, nabízím odpočinkovou i náročnou látku. Vybírám věci, které mají svůj specifický charakter, díky němuž vyčnívají.

Petr Urban
Filmy a seriály
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály
40 sex symbolů sedmdesátých let

40 sex symbolů sedmdesátých let

Tento výběr vás přesvědčí o tom, že 70. léta byla z hlediska nahoty ve filmu velmi otevřená. Kdo je podle vás erotickým symbolem desetiletí? Překoná někdo Ornellu Muti?

Marek Čech
Filmy a seriály
NASA simuluje dopad asteroidu. Jako cíl si vybrala Šumavu

NASA simuluje dopad asteroidu. Jako cíl si vybrala Šumavu

Karel Kilián
AsteroidySimulaceBezpečnost
40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály
Rozhovor s Wargaming Prague: Český vliv na tanky nelze přehlédnout

Rozhovor s Wargaming Prague: Český vliv na tanky nelze přehlédnout

Ačkoli není World of Tanks českou hrou, našinci mají na vývoj hry nemalý vliv. Zeptali jsme se Michala Bartoně, jak u nás Wargaming funguje a jaké mají plány do budoucna

Vojtěch Matušinský
RozhovorWorld of Tanks
Hry zadarmo, nebo se slevou: balíček Batmanových her a Dead by Daylight zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: balíček Batmanových her a Dead by Daylight zdarma

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

** Už několik měsíců platí nová daňová pravidla pro zásilky nejen z Asie ** Tkaničky z AliExpressu mohou být stále laciné ** Musíte ale zvolit správného dopravce, jinak poště zaplatíte 150 Kč

Jakub Čížek
E-shopyAliExpress