Téma: Android na televizi? Výhra či omyl?

Téma: Android na televizi? Výhra či omyl?

Androidu fandíme na telefonech i tabletech, na přehrávačích pro televizory je to ale horší. Na příkladu přehrávače MP-G7 si ukážeme největší bolesti.

Ačkoli je totiž vybavený systémem Android a to včetně podpory Google Play, tedy Marketu, dělá tomuto modernímu systému tak trochu medvědí službu. Z příjemné možnosti Androidu – nahradit si cokoli v systému za něco lepšího – totiž dělá otravnou nutnost. Základní funkce jsou tak špatné, že budete muset projíždět Marketem a hledat, co jakž takž funguje dle vašich požadavků.

 

Android je původně určený pro mobilní telefony a to zejména ve verzi 2.3.4, kterou obsahují snad všechny krabičky s Androidem k televizoru (až bude Android 4.0 určitě se k tématu vrátíme). Google TV, varianta Androidu pro tyto přehrávače, se u nás neprodává. Snad i proto, že spoléhá hlavně na americké služby s obsahem.

Co táhne ke dnu Android

I u Androidu přímo pro televizor ale zůstává problémem ovládání. Aplikace počítají s dotykovým displejem, což případně můžete nahradit myší a klávesnicí. Běžné dálkové ovládání představuje mnoho kompromisů, řada aplikací s takovým ovládáním ani nepočítá. Bohužel i Google TV se dodává s dálkovým ovládáním obsahujícím touchpad a klávesnici a to představuje u televizoru značnou bariéru pro uživatele.

Další překážkou je konektivita. Android jako mobilní systém bere WiFi jako to rychlé připojení, tyto krabičky k televizoru ale nabízejí i drátové připojení. Často se vám pak při připojení na rychlou drátovou síť stane, že si aplikace pomyslí: nevidím WiFi, určitě jsem tedy na 3G. Například iVysílání vám na drátové síti servíruje tu nejhnusnější kvalitu, přes WiFi nabídne lepší. Některé hry si odmítnou stáhnout soubory, dokud nebudete na WiFi, byť je jinak konektivita excelentní.

Narazíte také u her. Většina počítá opět s dotykovými displeji, a pokud na mobilu vlevo dole ovládáte pohyb a vpravo střílíte, na displeji televizoru s jedním kurzorem myši máte smůlu. Android zvládne i USB ovladače, jako třeba ten pro Xbox 360, musí jej ale podporovat hlavně ta hra. Je tedy pravděpodobné, že vás čekají problémy, nehledě na mizerný výkon většiny těchto androidích krabiček.

Abychom tedy doporučili Andorid pro přehrávač u televizoru, musel by mít spouštěč aplikací a všechny základní aplikace pro přehrávání souborů použitelné s normálním dálkovým ovládáním. Podpora přehrávání ze sítě a češtiny je pak samozřejmostí. Dále výrobce nesmí podcenit výkon, aby se přehrávač alespoň vyrovnal dnešním mobilním telefonům, spíše aby je předehnal.

Vypadá slibně, ale ...

A jaký je testovaný Arena Scientific Media Gate MP-G7? Základ není úplně nejhorší. Uvnitř malé krabičky je místo na 2,5“ pevný disk, nechybí vestavěná bezdrátová síť, případně anténa pro DVB-T tuner (ten ale není osazený). Uváděná podpora formátů je také široká a procesor slibuje gigahertzový výkon. Antutu benchmark s hodnotou 1720 bodů jej ale posílá hluboko do minulosti, tak pomalý mobil dnes už snad nenajdete. Zapomenout proto musíte na hry s lepší grafikou a i běžné surfování po internetu bude představovat náročný výkon.

Dodaný spouštěč aplikací je navržený pro televizní obrazovku a vypadá na pohled dobře. Nijak ale nemůžete změnit aplikace, které spouští. Vadit vám to bude zejména u videopřehrávače, který nepodporuje přehrávání ze sítě a české titulky musíte mít v Unicode, jinak uvidíte čínské znaky. Nakonec tedy budete aplikace spouštět z prostředí normálního Androidu 2.3.4, které vypadá dobře na telefonu, ale televizi nesluší a navíc je bez myši a klávesnice jen pro velmi trpělivé povahy. Budete přitom hledat aplikace, které nabídnou požadované funkce a současně se popasují s hardwarem přehrávače a video bude plynulé. A třeba iVysílání České televize mezi ně nepatří – video je nesledovatelné.

Při ceně 2875 Kč zkrátka na trhu existují lepší přehrávače a některé, jako třeba nedávno testovaný Xtreamer SW3 umí kromě systému přehrávače spouštět i aplikace pro Android, pokud ho skutečně vyžadujete.

Určitě si přečtěte

Články odjinud