Tenkrát v Hollywoodu: Tarantinova pocta filmovému průmyslu na pozadí vraždy herečky Sharon Tate [recenze filmu]

16. srpna 2019
TWEET SDÍLET
Na pozadí případu vraždy herečky Sharon Tate píše Quentin Tarantino milostný dopis klasickému Hollywoodu a jeho hrdinům, žánrům a formátům, které se nestačily přizpůsobit požadavkům nového studiového systému.

Plusy

 • Tarantino si opět počíná jako kreativní cinefil, který si jen tentokrát nepohrává s konvencemi a stylistickými a vypravěčskými vzorci jednotlivých žánrů, ale rovnou se znaky celého období filmového průmyslu.

Minusy

 • Odkazy na seriálovou produkci z padesátých a šedesátých let, které režisér používá, nebudou domácímu publiku až tak známé.
8/10
Hodnocení

Šestapadesátiletý scenárista, režisér, herec a producent Quentin Tarantino před pár třemi lety prohlásil, že natočí ještě dva filmy a pak skončí. A že doufá, že po skončení své režijní kariéry bude považován nejen za jednoho z největších filmařů, který kdy žil, ale obecně za velkého umělce. Říkal to s velkou mírou nadsázky, ale pokud bychom mu věřili, tak tento jeho devátý celovečerní film je tedy jeho předposlední.

O to větší očekávání se s ním pojí, ale to vlastně s každým Tarantinovým filmem. Na festivalu v Cannes, kde ho s početnou hvězdnou hereckou delegací premiérově uvedl, si film vysloužil sedmiminutový potlesk a režisér při té příležitosti poprosil přítomné diváky a novináře, aby nevyzrazovali jeho pointu, protože na ní do velké míry stojí.

Milostný dopis klasickému Hollywoodu

Co se dlouho dopředu vědělo, že se vyprávění má odehrávat na pozadí strašlivé vraždy herečky a manželky Romana Polanského Sharon Tate (Margot Robbie) a jejích přátel, kterou spáchali následovníci kultu Charlese Mansona (Damon Herriman).

Tato linie zde má hned trojí funkci. Jednak slouží ke gradaci 162 minutového, spíše pomalu vyprávěného snímku, jehož tempo se z dosavadních Mistrových filmů nejvíc blíží Jackie Brown (1997). Za druhé v ní Tarantino pracuje s pointou, která svým charakterem navazuje na ladění jeho předchozích snímků Hanebný pancharti a Nespoutaný Django, v nichž si s historickými událostmi pohrával jako s puzzle, které si lze libovolně poskládat tak, aby vyhovovalo našim představám o spravedlnosti. Nebo v případě Tenkrát v Hollywoodu, aby v nich byl přítomný akt milosrdenství.

A za třetí skrze tuto událost z konce šedesátých let vzdává poctu období ve filmové historii, které jí předcházelo. Říká se, že s vraždou Sharon Tate éra hippies přišla o svou nevinnost a Tarantino podobně vidí i Hollywood té doby. Možná proto bývá jeho devátý film označován za milostný dopis Hollywoodu a režisérův nejosobnější film, v němž se vrací do období, které ho v dětství jako filmaře formovalo.

Tarantino je ročník 1963 a na přelomu šedesátých a sedmdesátých let mu bylo sedm let. Nástup Nového Hollywoodu a filmů jako Bonnie a Clyde začal s koncem šedesátých let, kdy hipísácká kontrakultura začala pomalu vytlačovat hrdiny klasického Hollywoodu, tedy toho dosavadního. A právě jim, hercům, žánrům a formátům původního studiového systému, je film věnován.

Snímek Tenkrát v Hollywoodu, jehož název odkazuje k legendárním filmům Sergia Leoneho Tenkrát na Západě a Tenkrát v Americe, které také tématizovaly dobu zániku něčeho starého a vzniku něčeho nového, se tak odehrává ve zlomovém období, v roce 1969, kdy se Hollywood měnil a ne všichni se tomu stačili přizpůsobit, přestože jistě chtěli.

Seriálový herec a jeho kaskadérský dublér

Takovými hrdiny jsou i Rick Dalton (Leonardo DiCaprio), herec z populárního westernového seriálu Bounty Law, který běžel v letech 1958 až 1963, a jeho parťák a nejlepší přítel Cliff Booth (Brad Pitt), který mu nejen v tomto seriálu dělal kaskadéra.

Role v tomto seriálu Rickovi získala věhlas, na základě něhož mu byla předvídána i zářná kariéra filmová. Ta se ale nedostavila a Rick se tak nyní v podmínkách měnícího se Hollywoodu pokouší o její znovu nastartování. Využít by k tomu mohl i svých nových sousedů na slavné adrese Cielo Drive s výhledem na Los Angeles, jimiž jsou režisér Roman Polanski (Rafał Zawierucha) a jeho manželka Sharon Tate. Tedy tvůrce a jeho múza, kteří jsou ztělesnění všeho toho, o čem on sní.

Aby toho dosáhl, na to musí mít herec štěstí, talent a také kontakty, jinak se bude muset jako Rick spokojit s rolemi ve westernových, válečných nebo policejních seriálech, nebo s občasným účinkováním v reklamách. Rick by to chtěl změnit, ale jeho agent Marvin Schwarz (Al Pacino) mu nenabízí nic jiného než natáčení spaghetti westernů v Itálii, k čemuž herec neochotně svolí, přestože na tento žánr pohlíží spíše s despektem.

To kariéra jeho parťáka a kaskadérského dubléra Cliffa je na tom ještě hůř, protože je do velké míry odvislá od té jeho. Cliff tak v jejich parťáctví sehrává úlohu řidiče, asistenta i důvěrníka, protože na rozdíl od emočně nestabilního Ricka se s ústupem ze slávy vyrovnává mnohem stoičtěji a bezstarostněji.

Cliff je bývalý válečný hrdina, ale také ranař a člověk, který v Hollywoodu nemá moc dobré jméno pro své násilnické sklony a problémy se sebekázní. Rick se za něho vždy přimluví, ale on svou šanci dost často díky svému chování zhatí.

Mužské parťáctví

Rick a Cliff jsou fiktivní dvojice, vymodelovaná ale podle hned několika skutečných herců. Rick podle Tye Hardina či Petea Duela, Cliff podle Garyho Kenta nebo Gene LeBella, ale i mnoha jiných. Od Tarantina je pak skvělý vtip, když do rolí outsiderů, kteří už neumí chytit nový vítr v měnícím se hollywoodském systému, obsadil dva nejžádanější idoly filmového plátna své generace, kteří se rozhodně nemusí trápit s vyhasínáním slávy ve středních letech jako jejich hrdinové.

Tarantino sliboval, že z Brada Pitta a Leonarda DiCapria udělá v tomto filmu dvojici srovnatelnou s Paulem Newmanem a Robertem Redfordem, mezi nimiž byl rovněž jedenáctiletý věkový rozdíl jako mezi Pittem a DiCapriem.

O srovnání nesrovnatelného se pokoušet nebudu, ale potvrdím, že herecká chemie mezi nimi funguje výborně, v duchu nejlepších buddy movie filmů. Navzájem si nahrávají a jejich souhra má nejen komediální potenciál, ale i ten lidský, protože ukazuje všechny odstíny takového mužského parťáctví od toho siláckého až po chápavé naslouchání a podporu, když ten druhý ztrácí půdu pod nohama a dosavadní jistoty.

Kreativní cinefil

Právě tato dvojka nás provází zlomovou dobou, která se pro ně samotné nese ve znamení očekávání i obav z toho, co přijde. Tarantino tuto dobu definuje měnící se podobou filmového průmyslu a žánrů, s ním spjatých. V Tenkrát v Hollywoodu je to především western v jeho televizní i filmové podobě. Pokud westerny z padesátých a šedesátých let znáte, užijete si každou narážku, odkaz či citát zde použitý.

Tarantino si opět počíná jako znalý kreativní cinefil, který si jen tentokrát nepohrává s konvencemi a stylistickými a vypravěčskými vzorci jednotlivých žánrů jako v jeho předchozích filmech, ale rovnou se znaky celého období filmového průmyslu. Podobu tehdejšího Hollywoodu let skládá z motivů, obrazů, vjemů, odkazů a propriet, spjatých s dobou konce šedesátých let.

Ukazuje, jak se střetává luxusní svět Hollywoodu s nevázanou érou hippies, pro jejíž projevy má méně pochopení než pro svět filmařů s jejich večírky, jako je ten v domě zakladatele Playboye Hugha Hefnera. Režisér nás bere do vil i na natáčení seriálů a mísí přitom skutečné osobnosti s těmi fiktivními, které ale mají také nějaký reálný předobraz.

Potkáváme zde tak nejen Romana Polanského, ale i Steve McQueena (Damian Lewis) nebo Bruce Leeho (Mike Moh), jehož osobnost režisér lehce ironizuje. K nelibosti jeho dcery, která si postěžovala, že se jí dotklo, že se jejímu otci lidé v kině smějí.

Sharon Tate navštíví v kině promítání filmu Dům sedmi rozkoší, který byl posledním uvedeným za jejího života a Tarantino toho využije nejen k zálibně fetišistické poctě jejím dlouhým nohám v kozačkách, ale i její kráse a komediálnímu talentu, když ukáže, jak si herečka obdiv k ní užívá z reakcí diváků v kině.

Milosrdná revize dějin

Režisér v Tenkrát v Hollywoodu tak kombinuje nejen skutečné osobnosti s těmi fiktivní, ale i reálné události s těmi vymyšlenými nebo takovými, u nichž realita režisérovi posloužila k jejímu posunu k variaci na skutečné události.

To je příklad Cliffovy návštěvy na farmě téměř slepého farmáře George Spahna (Bruce Dern), kterou si od něj pár měsíců před vraždou Sharon Tate a jejích tří přátel pronajal Charles Manson, aby tu mohl pobývat se svou „Rodinou“.

Tato návštěva, k níž Cliffa přivede to, že vezme stopařku Pussycat (Margaret Qualley), která patří k Mansonově hipísácké komunitě, se stává předzvěstí finále, jehož brutální ráz se stává posunutým odrazem vraždy, jež otřásla celou Amerikou i světem.

Způsob, jakým se s ní Tarantino vyrovnal, bude pro mnohé šokující, překvapivý, neotřelý, ale pořád pojatý v intencích jeho předchozí tvorby a jeho revizionistického pohledu na dějiny. Abyste si toto finále užili, pokud se tak o něm dá mluvit v souvislosti s tímto případem, je dobré znát okolnosti smrti Sharon Tate a jejich tří přátel, kteří s ní v té době byli v jejím a Polanského domě na 10050 Cielo Drive.

Jak se postavit hrůznému činu?

V tomto finále se naplňuje i to, jak k Hollywoodu jako diváci přistupujeme. A to jako k místu, kde se plní nejen naše sny, ale kam i utíkáme před realitou. Quentin Tarantino jako malý vnímal naivistický půvab tehdejších televizních westernů a rozhodl se této éře Hollywoodu, již v něčem ukončila právě smrt Sharon Tate, vzdát hold.

Jde o jeho první film, založený na skutečném příběhu, jehož hrůznost neumí Tarantino dodnes pochopit a tak se mu rozhodne postavit tvůrčím způsobem. Mansonově kultu se přitom vysmívá a snaží se ho tak znectít. S jeho zapojením pak vytváří svět, jaký by mohl být a ne důsledně jaký ve skutečnosti byl.

Podobně přistupuje i k Hollywoodu, jehož klasické éře píše tento dopis z lásky, naplněný odkazy a popkulturními narážkami, za pomocí nichž se vrací k filmům a seriálům, které jako malý hltal. A jako dospělý jim skládá tuto poctu, jež má všechno, co si s jeho režijními počiny spojujeme. Dobré herecké výkony, chytré dialogy i ten posun historické reality směrem k její větší snesitelnosti.

Tenkrát v Hollywoodu

 • Žánr: komedie/drama
 • Původní název: Once Upon a Time in Hollywood
 • www.onceuponatimemag.com/
 • USA, 2019
 • Scénář: Quentin Tarantino
 • Režie: Quentin Tarantino
 • Hrají: Leonardo DiCaprio, Brad Pitt, Margot Robbie, Al Pacino, Damon Herriman, Margaret Qualley, Austin Butler, Emile Hirsch, Kurt Russell, Damian Lewis, Bruce Dern, Rafał Zawierucha
 • Distribuce: Falcon
 • Distribuční premiéra v ČR: 15. 08. 2019

Témata článku: Filmy, Recenze filmů, Recenze, Trailer

Určitě si přečtěte

EISA: nejlepší audio a Hi-Fi zařízení pro rok 2020/2021

EISA: nejlepší audio a Hi-Fi zařízení pro rok 2020/2021

Jaké reproduktory jsou letos nejlepší? Jaký zesilovač si odnesl ocenění EISA? Podívejme se na kategorii Hi-Fi produktů, jejichž cílem je nabídnout kvalitní zvuk.

9 Jaromír Puk

Jaromír Puk
EISA
40 sex symbolů sedmdesátých let

40 sex symbolů sedmdesátých let

Ornella Muti, Laura Antonelli, Jane Birkin, Jacqueline Bisset, Farrah Fawcett, Maria Schneider a Sylvia Kristel aneb Bože, jak hluboko klesly Emmanuelly při Posledním tangu v Paříži. Odhalené scény slavných hereček.

Marek Čech

Marek Čech
Filmy
30 ženských hereckých sex symbolů současnosti

30 ženských hereckých sex symbolů současnosti

Léa Seydoux, Lizzy Caplan, Alicia Vikander, Amber Heard, Joanna Kulig, Riley Keough, Lily James, Dakota Johnson, Bella Thorne, Alexandra Daddario a erotické scény, v nichž se objevily ve filmech a seriálech.

1 Marek Čech

Marek Čech
Filmy
Malá a úplně bez drátů. Tady je 11 nejlepších sluchátek True Wireless

Malá a úplně bez drátů. Tady je 11 nejlepších sluchátek True Wireless

Sluchátka typu True Wireless zaznamenala takový komerční úspěch, že nezůstal jediný výrobce, který by si je dovolil neprodávat. Vybrali jsme sluchátka, která poměrem ceny k výkonu patří na špičku.

25 Jaromír Puk

Jaromír Puk
True Wireless
11 tipů na levné televizory se skvělým poměrem cena/výkon

11 tipů na levné televizory se skvělým poměrem cena/výkon

Vybrali jsme nejzajímavější televizory s výborným poměrem cena/výkon. Od těch menších a velmi levných, po ty vybavenější a větší, které se však stále vyplatí.

29 Jaromír Puk

Jaromír Puk
Televizory
Panasonic TX-65HZ2000E: referenční 4K HDR OLED posunuje opět laťku [test]

Panasonic TX-65HZ2000E: referenční 4K HDR OLED posunuje opět laťku [test]

Udržel Panasonic tímto modelem krok s konkurencí? Drží stále pomyslnou laťku kvality hodně vysoko, anebo již padá do šedivých vod průměru?

46 Alexandr Bray

Alexandr Bray
TestOLED4K TVTelevizePanasonicTestyTelevizory