Test čtyř dostupných projektorů

23. října 2007
TWEET SDÍLET
Když chcete mít doma kino, jen projektor může nabídnout opravdu velký obraz. Který projektor ale zvolit, DLP či LCD?

Pokud toužíte po skutečném domácím kině, neuspokojí vás sebelepší televizor. Ke kinu zkrátka patří promítání a k promítání projektor. V našem testu jsme proti sobě postavili vždy dvojici přístrojů, využívajících rozdílnou technologii zobrazování.

Zatímco přístroje z prvního duelu jsou cenově dostupné široké veřejnosti a porovnáváme v něm širokoúhlý přístroj s primárně počítačovým projektorem, druhá dvojice už náleží parametry i cenou ke střední třídě.

Datový projektor Epson s formátem obrazu 4:3 jsme zvolili cíleně. Filmy z normálních DVD disků v plné kvalitě a bez deformace obrazu jsou sice promítány s černými pruhy, zato pro sledování sportovních přenosů jsou vhodnější, neboť tyto jsou stále vysílány v poměru stran 4:3. Díky tomu obraz plně využije poskytovanou plochu. Bohužel širokoúhlé HD filmy zobrazit v plné kvalitě už projektory 16:9 nejsou schopny.

Vedle televizních diváků je datový projektor vhodnější i pro hráče počítačových her. Formát 16:9 nejsou schopny všechny hry využít, a tak si podobně jako u sportovního vysílání musíte uvědomit, že když koupíte filmový projektor, budete mít černé pruhy po stranách, nebo zdeformovaný obraz roztažený na celou plochu.

Zde je potřeba připomenout, že dražší dvojice projektorů měla více režimů pro roztažení obrazu, takže u nich můžete kombinovat roztažení a oříznutí dle svého vkusu.

Klepněte pro větší obrázek

Na velikosti obrazu záleží

Co se týká velikosti promítaného obrazu, nejsou sice mezi jednotlivými modely příliš velké rozdíly, přesto se vyplatí předem rozmyslet, kde bude projektor umístěn a na jakou plochu bude promítat. Měli byste mít předem jasno, zda chcete přístroj používat jen jako součást stabilního domácího kina, jestli hodláte s projektorem cestovat a zda k němu budete připojovat alespoň příležitostně také svůj počítač.

Především u videoprojektorů vyšší cenové kategorie zdaleka neplatí, že vyšší cena znamená také větší kvalitu. Všechny dostupné přístroje mají optický zoom, který dovolí v určité míře obraz přizpůsobit. Přesto si nejprve zkontrolujte, zda je projektor schopen z vámi požadované vzdálenosti promítat dostatečně velký obraz.

Kvalita obrazu je v menší míře závislá na zobrazovací technologii, ve větší pak na optické soustavě a na schopnostech vestavěné elektroniky. Na velkém plátně je totiž vidět i to, co na menší televizní obrazovce zanikne. Výrazný rozdíl je také v barevném podání. U filmů sice nejsou zrovna obvyklé věrné barvy, každopádně bývají hodně syté a musí být pro diváka uvěřitelné. Nejcitlivěji přitom oko vnímá podání pleťových odstínů.

Klepněte pro větší obrázek

Na co všechno si dát pozor?

V evropském prostředí je nejrozšířenějším propojovacím rozhraním SCART. Na projektorech jej však nenajdete. Alespoň u těch „HD ready“ se není čemu divit – SCART zkrátka video ve vysokém rozlišení nepřenese. Nahrazují jej proto konektory analogového kompozitního videa nebo modernější digitální HDMI, které navíc podporuje ochranu HDCP, bez níž možná nepůjde přehrát budoucí filmy. Protože konverze signálu ze SCARTu na komponentní video je nesnadná (ale lze ji provést), mnoho uživatelů používá komponentní video nebo S-Video. V tomto případě se však připravíte o kvalitu signálu.

Zařízení, které je trvalou součástí obývacího pokoje, by mělo skýtat i jisté pohodlí. Určitě nebudete chtít, aby vás v tichých a napětím vygradovaných scénách rušilo hlučné chlazení projekční lampy. Rovněž dálkový ovladač by neměl připomínat kreditní kartu, ale spíše se alespoň vyrovnat ovladačům ostatních přístrojů. A protože v kině je tma, měl by nabídnout podsvícení tlačítek.

Je lepší zvolit DLP, nebo LCD?

Zatímco dříve určovala použitá technologie většinu kladů a záporů každého z přístrojů, dnes se rozdíly stírají. Nebýt výrazných nápisů na přístrojích, měli bychom sami problémy určit, kterou technologii daný přístroj používá. Přesto je potřeba vzít to, zda je přístroj postaven na DMD čipu (DLP), nebo na LCD panelech, v úvahu. LCD projektory totiž vynikají svým jasem, a tak je třeba sledovat v propozicích právě tento parametr. Naopak DLP projektory mají jako klíčový parametr kontrast. Pokud tedy budete vybírat projektor podle technických specifikací, pamatujte, že nemůžete srovnávat pouze jas nebo pouze kontrast mezi DLP a LCD projektory.

K často uváděným nevýhodám LCD projektorů patří viditelná bodová mřížka a horší podání v pleťových odstínech. Naopak výhody jsou spatřovány ve velkém světelném toku, vysoké ostrosti obrazu a dobrém podání barev, zejména pastelových. Barvy však časem stárnou a přestávají být sytými.

DLP projektory vynikají vysokým kontrastem a méně znatelnou bodovou mřížkou. Problémy bývají u pastelových barev, ale spíše jen u levných přístrojů s jednoduchým barevným kotoučkem. Problémem průchodu světla přes rotující barevný filtr může být i tzv. duhový efekt, který sledování filmu někdy znepříjemňuje. Také ostrost obrazu bývá o poznání menší než u LCD projektorů.

Lampa – drahý provoz projektoru

Lampa projektoru stojí od šesti do patnácti tisíc korun a její životnost se udává okolo dvou až tří tisíc provozních hodin. Hodina promítání vás tak vyjde na několik korun. Výrobce přitom počítá se šetrným zacházením – vibrace a otřesy mohou životnost lampy zásadním způsobem omezit. Pro pravidelné celodenní sledování se tedy projektor nevyplatí.

Témata článku: Domácí kino, Test, Domácí kina na Heureka.cz

23 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek. Od nejlevnějších za pár stovek až k Apple AirPods Max

23 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek. Od nejlevnějších za pár stovek až k Apple AirPods Max

Vybrali jsme nejlepší bezdrátová sluchátka. Pro běžné použití, pro sport, pro komfortní poslech a také modely s aktivním potlačením hluku.

Jaromír Puk
Bezdrátová sluchátka
Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
25 nejlepších hororů všech dob. Víme, kde je najdete on-line

25 nejlepších hororů všech dob. Víme, kde je najdete on-line

Průlet filmovým děsem od dvacátých let minulého století do současnosti. Nejstrašidelnější horory, které prověřil čas, i tituly, které se snaží tento žánr se všemi jeho odnožemi posouvat dál.

Marek Čech
Filmy on-line
19 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

19 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

Vybrali jsme 15 jedinečných filmů, které se věnují válkám ve 20. století. Vybrané snímky mají společné to, že válku neoslavují nebo nevzývají. Naopak kriticky a bolestně obnažují její zrůdnost a nesmyslnost. Jsou to válečné filmy, kterým můžete věřit.

Marek ČechVojtěch Malý
Filmy, které musíte vidět
Recenze televizoru TCL 65C835. Špičkový 4K HDR TV s miniLED podsvícením, takříkajíc pro každého

Recenze televizoru TCL 65C835. Špičkový 4K HDR TV s miniLED podsvícením, takříkajíc pro každého

Před zhruba rokem jsem měl v testu staršího bratra TCL 65C825. Vyčetl jsem mu pár chyb. Televizor mě přesto hodně oslovil. Dnes přichází nástupce. Dokáže porazit svého staršího sourozence?

Alexandr Bray
Google TVminiLEDTCLRecenzeTest4K TVLCD a LEDTestyTelevizory
Nejlepší filmy o cestování časem, které byste měli vidět. Víme, kde je najdete on-line

Nejlepší filmy o cestování časem, které byste měli vidět. Víme, kde je najdete on-line

Kdo by nechtěl vrátit čas a něco změnit? Vybrali jsme nejlepší komedie, sci-fi, vážnější i zamilované filmy, které mají společné téma cestování v čase.

Jaromír Puk
Filmy, které musíte vidět
Vybrali jsme 18 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Pod vánoční stromek, na párty i na zahradu

Vybrali jsme 18 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Pod vánoční stromek, na párty i na zahradu

Vybrali jsme ty nejzajímavější bezdrátové reproduktory. Od malých do kapsy až po větší do domácnosti, které nabízejí výborný poměr cena/výkon.

Jaromír Puk
Bluetooth reproduktor
Recenze televizoru TCL 65C935. Překrásný křižník s prostorovým burácením

Recenze televizoru TCL 65C935. Překrásný křižník s prostorovým burácením

Když jsem dopisoval článek o nižším modelu C835, vyřkl jsem myšlenku, že budu s napětím čekat na modely roku příštího, roku 2023. Proč? Abych zjistil, zda TCL byla schopna udržet mimořádnou kvalitu. Ale proč čekat tak dlouho?

Alexandr Bray
Google TVTCLRecenzeTestAndroid TVLCD a LEDTestyTelevizory
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix