Tetris - zábavné zpracování překvapivého příběhu legendární hry

Tetris - zábavné zpracování překvapivého příběhu legendární hry

Na konci března na Apple TV+ přibyl film Tetris. Ne, naštěstí nejde o příběh L dílku, který hledá své místo na řádku, který zázračně po zaplnění zmizí. Příběh okolo hry Tetris totiž skrývá zajímavější zápletku, než neexistující děj v samotné hře Tetris.

A to i přesto, že se v základu točí okolo právních smluv a dojednávání licenčních ujednání na distribuci sovětské hry Tetris na západních počítačích a herních konzolích. Film samozřejmě používá nadsázku a květnaté postupy vyprávění, ale ona ta realita zas tak nudná nebyla.

Tyto hlavní události okolo Tetrisu se odehrávají v roce 1989, kdy jsme popravdě v České republice měli jiné starosti. Tetris jsme samozřejmě hráli, ale nikdo jej nekupoval, natož aby řešil, kdo má k němu licenční práva. 

Alexej Pajitnov vymyslel Tetris, ale v hluboké totalitě 80. let neměl šanci na tom nějak vydělat. V sovětském Rusku to prostě nešlo a veškerá práva usurpovaly státní instituce. 

Ve filmu je ale hlavní postavou Henk Rogers (Taron Egerton, známý z filmů Rocketman a Kingsman). Ten se jako majitel menšího herního studia v Japonsku rozhodne získat práva na Tetris pro japonský trh a postupně zjišťuje, že ten, kdo mu je prodal, je vlastně nemá a nezbude mu nic jiného než se bez jakýchkoli zkušeností vydat přímo do Moskvy a pokusit se získat práva v chaosu končící totality a začínajícího mafiánského kapitalismu.

V devadesátých letech nakonec Henk Rogers s Alexejem Pajitnovem získali veškerá práva na Tetris a Alexej s rodinou z Ruska odjel do Seattlu (pracoval několik let v Microsoftu)  a dnes oba žijí z licencování Tetrisu.

A jestli vás po zhlédnutí filmu bude zajímat, jak to vlastně bylo ve skutečnosti a co si scénáristi přiohli, můžete se podívat na tento hodinový dokument od Gaming Historian. Překvapivě si totiž film zápletku ještě docela zjednodušil:

Určitě si přečtěte

Články odjinud