The Amazing Spider-Man: recenze filmu

13. července 2012
TWEET SDÍLET
V souboji pavoučího muže se zeleným ještěrem dochází k restartu a omlazení původní Raimiho série. S variovanou ústřední zápletkou zrodu superhrdiny a větším důrazem na postavy.

Trilogie Spider-Man režiséra Sama Raimiho byla do kin uvedena v letech 2002 - 2007. Vydělala takřka dvě a půl miliardy dolarů a tak není divu, že studio Sony stálo o její pokračování. I přes rozpačité kritiky na třetí díl se ho měl ujmout stejný tvůrčí tým, pracující s dosavadním obsazením. Nároky Tobeyho Maguirea ale nabobtnaly, on zestárl a režisér se netvářil nijak nadšeně na scénář, jemuž naopak studio věřilo.

Výsledkem bylo, že projekt byl zastaven v preprodukci. A začala se hledat cesta jak z této šlamastyky ven. Nakonec bylo oznámeno, že série bude restartována s novými tvářemi před i za kamerou. Připravovaný film tak v očích fanoušků série rázem získal nelichotivý status nechtěného dítěte.

 

Jejich pochyby se ale začaly postupně rozpouštět, když byl jako režisér rebootu najat Marc Webb. Sedmatřicetiletý americký režisér, který debutoval indie dramedií 500 dní se Summer, jež je právem považována za asi nejlepší romanci posledního desetiletí. Právě od něho se očekávalo, že dá postavám větší hloubku a psychologickou rozpracovanost. Tak jak to velí současný trend realistických adaptací komiksových látek, určovaný především Nolanovou batmanovskou ságou.

Nedůvěra naopak panovala nad dvěma faktory. Nad tím, jak si poradí s akčními scénami a potažmo 3D formátem. A především nad smysluplností celého projektu, u něhož je dopředu jasné, že z hlediska vyprávěného příběhu půjde o recyklaci nebo převyprávění něčeho, co jsme před deseti lety viděli v prvním Raimiho Pavoučím muži. A jak to celé dopadlo?

Opravdu přes kopírák?

Začněme od toho příběhu. Zápletka je variací té z prvního dílu od Sama Raimiho. Peter Parker (Andrew Garfield) je svými vrstevníky nepříliš oblíbený středoškolák, který rád fotí a jezdí na skejtu. Přestože se sám potýká s ústrky a šikanou spolužáků, neváhá se zastat těch slabších proti silnějším protivníkům.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

V dětství ho náhle opustili rodiče a jeho výchovy se ujali strýček Ben (Martin Sheen) a tetička May (Sally Fieldová). I přes jejich láskyplnou péči se Peter s okolnostmi zmizení jeho rodičů nemůže vyrovnat. Pátrání po jeho důvodech ho přivede do společnosti Oscorp, kde pracuje otcův bývalý kolega dr. Curt Connors (Rhys Ifans). Narazí zde i na spolužačku Gwen Stacyovou (Emma Stoneová), k níž toužebně vzhlíží a která je zde na stáži v laboratoři.

Bystrý a zvídavý Peter zjistí z dokumentů, jež našel v otcově aktovce, že Oscorp má svůj tajný program, jehož využití by mohlo nějak souviset se zmizením jeho rodičů. Podaří se mu proniknout do jedné z laboratoří, kde je jeho neopatrnost potrestána kousnutím malého, jak se ukáže geneticky zmutovaného pavouka. Proměna ve Spider-Mana začíná.

Samozvaný strážce zákona

A zde se začíná rozehrávat asi nejpůvabnější část vyprávění. Peter získává výjimečné schopnosti a okouzleně se s nimi učí zacházet. Škola přestává být ústředním rajónem jeho existence a jeho pozornost se přesouvá do ulic. Na život, v nich pulzující. Ve škole ještě neopomene potrestat násilnického spolužáka, ale už ho to táhne zas ven. Tam se učí chodit po stěnách a skákat na stometrové vzdálenosti. Zároveň zkouší, jak fungují vystřelované sítě z jeho rukou, které ze zločince udělají v momentě úhledně zabalený balíček pro vydání do rukou spravedlnosti.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

Po násilné smrti strýčka Bena, již nepřímo zavinil, se stává samozvaným strážcem města, trestajícím zloděje a násilníky. Objevuje v sobě pocit vlastní důležitosti a potřebnosti ve chvíli, kdy je veřejností pasován na postrach newyorských zločinců. To s nelibostí nese velitel městské policie, kapitán George Stacy (Denis Leary). Jinak též otec Gwen, který zatím netuší, že jeho dcera a Peter v sobě nacházejí čím dál větší zalíbení.

Mnohem horší protivník než zákonů dbalý Stacy se ale Peterovi rýsuje v Connorsovi, který experimentuje s regenerativními geny plazů. Peter mu pomůže vyřešit problém s obnovením buněk a tím opět nepřímo zapříčiní další pohromu. Doktor vyzkouší sérum na sobě a promění se v zeleného ještěra Lizarda. Vraždícího plaza, jehož skutky učiní policii bezmocnou. Můžete hádat, kdo jediný se mu může postavit?

Omlazená verze

Ač scenáristé dělali vše možné, aby se vyhnuli srovnání s Raimiho sérií a především její první částí, největší ne snad slabina, ale handicap celého projektu spočívá v tom, že působí jako omlazená verze té původní. Okolnosti jsou pozměněny, ale dějová východiska zůstávají stejná.

Laboratoř, kousnutí pavouka, získání výjimečných schopností a pýcha na ně, pocit viny za strýcovu smrt, nalezení pocitu vlastní důležitosti a s ní spojené odpovědnosti, souboj s vědcem, u něhož dochází k jekyll-hydeovské metamorfóze.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

Větší důraz je oproti Raimiho originálu položen na okolnosti zmizení Peterových rodičů. Podtrhává se význam Peterova otce Richarda, ale ne vše kolem jeho osoby je dořešeno a uspokojivých odpovědí se dočkáme zřejmě až v následném sequelu. Stejně tak do ztracena vyznívá pátrání po vrahovi strýčka Bena, jež se rozmělní v Peterově souboji s Lizardem.

Jinak ale musí divák znalý předchozí verze vnímat změny spíše jako kosmetické nebo vynucené okolnostmi vzniku. Tak, abychom dvakrát po sobě v průběhu deseti let nesledovali vlastně identický příběh.

Jemné variace

Takže Peter už nefotografuje pro místní noviny Denní polnice, ale úlohu jeho tehdejšího šéfredaktora Jamesona (J. K. Simmons) přebírá v jiném gardu šéf policie Stacy. Místo zrzky Mary Jean tu máme blondýnku Gwen, místo Normana Osborna Curta Connorse. Jsou to sice nové postavy, ale chovají se stejně jako jejich předchůdci a mají prakticky totožnou úlohu v příběhu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

A inovovanými detaily bychom mohli pokračovat. Pavouk nekousne Petera při školní exkurzi ve vědecko-biologickém muzeu, ale v tajné laboratoři. Pavučinu nevystřeluje Spider-Man přímo ze zápěstí, ale má k tomu uzpůsobený ručně vyrobený mechanismus, což odpovídá více duchu komiksové předlohy.

Nabízí se proto logicky otázka, proč v tak krátkém časovém úseku vyprávět identický příběh, který mají komiksoví fanoušci ještě v paměti, jen s drobnými motivickými a personálními obměnami nebo spíš variacemi? A nabízí se tři vysvětlení. To první je, že studio chce ságu rozeběhnout znovu a s novými protagonisty.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

To druhé je marketingově-reklamní. Vývoj technologií jde dopředu a každá generace má své „hračky“, ať už jde o mobily, počítače nebo módní doplňky, které se prostřednictvím filmů pro širokou masu mladého diváctva dobře propagují. A nesmíme zapomínat ani na fenomén 3D, který navrací lidi od počítačů zpět do kin. Vývoj technologií pokročil a létací scény si o prostorový zážitek přímo říkají.

Marc Webb nezklamal

Režisér Marc Webb se všemi těmito segmenty poučeně pracuje, ale nejjistější zůstává tam, kde jsme to očekávali a za sebe mohu říci, že i vyžadovali. Ústřední romance mezi Peterem a Gwen díky jejich nadmíru sympatickým hereckým představitelům působí něžně, přirozeně a uvěřitelně. Chemie mezi nimi je opravdu hmatatelná. Webb umí nejen v jejich vztahu, ale obecně rozehrát dramatické situace, plné emocí, které ale nikdy nesklouznou do patosu. Možná proto, že i nad těmi nejvypjatějšími momenty si udržuje patřičný nadhled, který neváhá v závěru těchto scén uplatnit.

A nezklamal rozhodně ani v choreografickém ztvárnění akčních a trikových scén. Ty nepůsobí jako pouhý shluk jedniček a nul, jsou přehledně nasnímány a využívají všechny prostorové zákoutí i plenéry městských lokací. Nemají pochopitelně megalomanskou podobu Bayových Transformerů, ale oproti nim zas nepůsobí tak studeně a po čase monotónně. Možná už proto, že je Webb neklade na první místo, ale pouze jimi vyprávění koření. Dynamické sekvence navíc nepostrádají vtipné pointy, jako je ta s jeřábníky, kteří se zapojí se svými pracovními nástroji do zápolení Spider-Mana s Lizardem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

3D technologie pak zvýraznila dynamiku a prožitek z prostorových scén. Průlety městem, padání do hloubky, skoky, vytváření pavoučích sítí, to je přesně ta přidaná hodnota, za niž jsou někteří diváci ochotni si v kině připlatit. Samozřejmě že v tomto případě asi ne ti, kteří trpí závratí z výšek, spojenou s arachnofobií.

Víc Peter Parker než Spider-Man

Pokud byste ale nalákáni trailery čekali od Webbova Spider-Mana blockbusterovou podívanou, plnou rozmáchlé epické akce, musím vás zklamat. Větší důraz je opravdu kladen na postavy, z nichž ty vedlejší vytvářejí funkční podhoubí těm hlavním.

Emma Stoneová možná není tak výrazný typ jako Kirsten Dunstová, ale její Gwen je přesně ten typ sympatické holky, kterou byste si přáli potkat na střední a ono se to většinou nestane. Není to ten druh s prominutím blbky, co musí projít postelí kapitána ragbyového oddílu a jeho spoluhráčů, kteří mají vyvinutější svaly než mozek, aby si na konci všimla, že ten nesmělý a citlivý kluk, co po ni celou dobu pokukuje, je určitě lepší volbou partnera. Gwen Peterovy kvality odhadne hned na začátku správně.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Andrew Garfield jako Peter Parker oproti verzi s Tobeym Maguirem víc akcentuje to, že pod červenomodrým elastickým kostýmem se neukrývá Spider-Man, ale především Peter. A kostým má pro něj jakousi až autoterapeutickou funkci. Ta mu možná pomůže překonat jeho pocit nepřímého zavinění mnoha tragických událostí, jež se pak snaží napravovat. S odchodem otce jako mužského vzoru a strýce jako morálního středobodu jeho světa přebírá na sebe částečně úlohu jeho mentora policejní náčelník Stacy.

Proti uzavřenému géniovi Peterovi stojí jednoruký dr. Connors v podání Rhyse Ifanse, který v odstiňování svého mutujícího já působí zajímavěji ve své lidské podobě než v té, kdy se proměňuje v běsnící ještěrčí godzillu. Kontrastně k jeho hrubozrnné síle a těžkopádnosti dobře a z hlediska soubojů výživně vyniká mrštná šlachovitá hbitost, pohyblivost a vynalézavost Peterova.

Základ nové série

Spider-Manův zrod se inspiruje tím Batmanovým v Nolanově podání, jen oproti němu operuje s větší mírou nadhledu a nadsázky. Okolnosti geneze superhrdiny jsou proti Raimiho verzi pozměněné a klíčovou roli v nich hraje hledání zmizelých rodičů. Režisér Marc Webb položil důraz na postavy a akční scény používá spíše jako koření vyprávěného děje. Svůj první vysokorozpočtový film ustál více než se ctí, i když handicapu v podobě pocitu již viděného se v očích fanoušků původní série asi úplně nezbaví. Ale jako základ restartu pavoučí ságy v omlazené formě je možné ho určitě přívětivě uvítat.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

The Amazing Spider-Man

  • Žánr: komiksová adaptace
  • Původní název:The Amazing Spider-Man
  • www.theamazingspiderman.com/
  • USA 2012
  • Scénář: James Vanderbilt, Alvin Sargent a Steve Kloves
  • Režie: Marc Webb
  • Hrají: Andrew Garfield, Emma Stoneová, Rhys Ifans, Sally Fieldová, Martin Sheen, Denis Leary, C. Thomas Howell, Chris Zylka, Stan Lee, Irrfan Khan, Campbell Scott
  • Distribuce: Falcon
  • Distribuční premiéra v ČR: 12. 07. 2012

AVmania.cz hodnotí
Film 8

Témata článku: Filmy a seriály, Recenze filmů, Recenze

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Proč si předplatit Netflix? Třeba kvůli těmto seriálům. Všechny mají dabing nebo české titulky

Proč si předplatit Netflix? Třeba kvůli těmto seriálům. Všechny mají dabing nebo české titulky

Na Netflixu jsme vybrali nejlepší seriály, které mají české titulky a často i dabing. Vycházeli jsme z hodnocení na filmových webech a přidali i trochu svého vlastního vkusu. Naprostou většinu seriálu nikde jinde než na Netflixu nenajdete.

Jaromír Puk
Proč si předplatit?
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
Ruský koronavirus dokáže nakazit člověka. Imunita proti covidu ně něj nezabírá

Ruský koronavirus dokáže nakazit člověka. Imunita proti covidu ně něj nezabírá

** Koronavirus Khosta-2 přenášejí netopýři v okolí černomořského střediska Soči ** Ruští virologové ho považovali za neškodného pro člověka ** Teď se američtí vědci postarali o radikální přehodnocení tohoto názoru

Jaroslav Petr
KoronavirusRusko
Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Wear OS 2 pomalu zavírá krám. Po resetu nefungují poznámky ani Google Mapy, a brzy bude hůř

Wear OS 2 pomalu zavírá krám. Po resetu nefungují poznámky ani Google Mapy, a brzy bude hůř

** Google připravil novou verzi aplikací Google Map a Google Keep ** Pokud si resetujete Wear OS 2 hodinky, už je nesputíte ** Je to jen čirá náhoda, nebo taktika, jak vás přimět k upgradu?

Martin Chroust
Google MapyWear OS
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Netflix a 30 nejoblíbenějších filmů a seriálů v prosinci 2022: Enola a Wednesday, 1899 … ale i Koruna a nějaká romantika

Netflix a 30 nejoblíbenějších filmů a seriálů v prosinci 2022: Enola a Wednesday, 1899 … ale i Koruna a nějaká romantika

Tyto filmy a seriály jsou teď na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o souhrnnou oblíbenost za poslední týdny, kterou zjišťuje web FlixPatrol.

Ondřej Králík
Netflix
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět