Thor: Ragnarok - recenze filmu

28. října 2017
TWEET SDÍLET
Bůh hromu Thor se ve trojce neohání kladivem, ale odvázanějším humorem, blízkým Strážcům Galaxie. Parťácká chemie s Hulkem přitom funguje, temná epičnost linie bohyně smrti méně.

Před šesti lety se nám bůh hromu Thor představil poprvé. Ve vyhnanství na Zemi, kam ho jeho otec Odin poslal za jeho zpupnost a pýchu. Pozemský očistec severskému manekýnovi s chováním burana evidentně prospěl a ve dvojce Thor: Temný svět už přebíral odpovědnost za správu devíti planet kosmického řádu.

Každý z těchto filmů byl jiný. V jedničce Kenneth Branagh vytvořil superhrdinský film, do něhož vetknul prostředky vyprávění sobě vlastní. Divadelní rozmáchlost a přepjatý patos tragického královského dramatu a současně situační humor, typický pro shakespearovské komedie.

Dvojky se po osobité jedničce chopil režisér seriálu Hra o trůny Alan Taylor, který ji dal až příliš konvenční podobu heroické fantasy, inspirované Pánem prstenů a Star Wars. V duchu nolanovské temnoty se snažil o co nejosudovější ráz, podpořený šedo-zeleným vizuálem, který vystřídal ten pastelově barevný z jedničky.

Strážci Galaxie 2½

Trojka Thor: Ragnarok je sedmnáctým filmem v pořadí v rámci propojeného komiksového universa Marvelu MCU a odráží se na ní, kam se tato série vyvíjí. Mezi dvojkou a trojkou Thora uběhly čtyři roky, během nichž se objevily oba díly Strážců Galaxie.

Ty ukázaly, že si studio může dovolit zariskovat a představit mnohem obskurnější partu než je Iron Man a spol. Sázka na excentričnost ústřední pětice a její vzájemné popichování vyšla, za podpory humoru sebereflexivního i toho, který si utahoval z žánrových klišé space oper typu Star Wars.

Na této vlně se nyní veze i trojka Thora, kterou bychom mohli v nadsázce označit na Strážce Galaxie 2½. Za Avengers 2½ je kvůli narůstajícímu počtu superhrdinů, celkové epické rozmáchlosti a propojenosti v rámci MCU označována trojka Kapitána Ameriky Občanská válka.

Ragnarok by si toto označení vysloužil hlavně za pojetí humoru, které je blízké právě Strážcům Galaxie, částečně i Ant-Manovi nebo Deadpoolovi. Kdo by to byl v jedničce řekl, že z toho nadutého panáka, který se bere tak vážně, se ve trojce stane takový vtipálek. Změnila se i barevná stylizace, která míří někam k Doctoru Strangeovi.

Osmdesátkový retro vizuál

Celý koncept působí mnohem odvázaněji než v předchozích dvou dílech, což má na svědomí novozélandský herec, scenárista a režisér Taika Waititi. Není se co divit, když se seznámíte s jeho předchozí tvorbou, v níž je například hororová komedie Co děláme v temnotách (2014) o upírských spolubydlících, kteří se v moderní společnosti potýkají s takovými nástrahami jako je placení činže nebo to, že v zrcadle nevidí svůj odraz.

Waititiho netradiční smysl pro humor a svérázný režijní rukopis se promítá i do třetího Thora. Začněme v jeho charakterizaci od vizuální a hudební stránky. Ta vizuální pracuje se zářícími barvami a retro stylizací do osmdesátých let, která je přítomná i v hudební složce. Synth popová disco hudba té doby se tu potkává se skladbou Immigrant Song od Led Zeppelin z desetiletí předcházejícího.

Osmdesátkový vizuál s kulisami jak ze starých Star Wars je u drahého bijáku za 180 milionů dolarů záměrný a režisérem si prostřednictvím něj utahuje z klišé superhrdinských a sci-fi filmů, včetně těch výtvarných. Není ostatně náhoda, že část děje se odehrává na jakési vesmírné skládce všeho nepotřebného ve vesmíru, která je plná těch nejbizarnějších mimozemských stvůr. Jednou z nich je i gladiátor Korg, kterého ztvárnil sám režisér. Jde o vtipnou hromadu modrého kamení, která mluví školáckým hlasem.

Bohyně smrti přebírá vládu

Tato opuštěná planeta se jmenuje Sakaar a otrokářsky jí vládne excentrický diktátor Velmistr (Jeff Goldblum), který ví, jak si udržet poslušnost poddaných. Chléb a hry, proto pořádá gladiátorské zápasy, jichž je donucen se zúčastnit i Thor (Chris Hemsworth). Jaké je jeho překvapení, když proti němu v aréně stane starý známý a kolega z Avengers Hulk (Mark Ruffalo).

Ten po událostech z Age of Ultron zmizel neznámo kam a objeví se právě zde v příběhové variaci na komiks Planeta Hulk. Hulk se stane hračkou požitkářského vladaře, k němuž se začne lísat i Thorův bratr Loki (Tom Hiddleston), který sem s ním přiletěl.

U nich doma na Asgardu mezitím přebírá vládu bohyně smrti Hela (Cate Blanchett), která se rozhodne rozpoutat Ragnarok, což je označení pro konec světa a tím i asgardské civilizace. Pomáhá ji v tom válečník Skurge (Karl Urban), Heimdall (Idris Elba) se mezitím v horách snaží ukrýt miliony obyvatel Asgardu.

Linie epická a rozverná

Vyprávění se odehrává ve dvou liniích, z nichž v té vážnější a epičtější Hela odkrývá nová tajemství, spjatá s Odinovou rodinou. Historie se přepisuje a ukazuje se, za jakých okolností Odin (Anthony Hopkins) přišel ke své moci a majetku a pomocí čeho je udržoval. Hela je totiž jeho dcera a zbraň, kterou používal. Než ji uvěznil v řetězech poté, co dosáhl svého.

Pohnutky a motivace mocichtivé Hely jsou tedy zcela zřejmé a Cate Blanchett si tuto první záporačku marvelovského vesmíru náležitě vychutnává. Její zvrácený smysl pro humor, v kombinaci s nemilosrdností a hravostí způsobí, že Thor přijde o své kladivo Mjölnir a ocitá se právě na planetě Sakaar.

Ve druhé linii pak sledujeme jeho snahu dostat se odsud pryč a spolu s Lokim, Valkyrií (Tessa Thompson) a Hulkem zabránit Ragnaroku. Obě linie se prolínají, což vytváří napětí mezi temně mrazivou epickou stránkou vyprávění a tou rozvernou a lehkovážnou, plnou hlášek a pitoreskních postav.

Problémem je, že humor ve stylu Strážců Galaxie boj o osud Asgardu přebíjí nebo spíš ho odsouvá do pozadí. Trilogie, která začala jako antická či středověká tragédie tak ústí do komiksového sitcomu, který sází jednu hlášku za druhou.

Buddy movie

Studio Disney/Marvel jakoby se poučilo, co nefunguje u konkurenčních Warnerů/DC Comics a jejich pochmurných superhrdinských spektáklů typu Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti, které se berou moc vážně a natočilo jejich pravý opak.

Zábavnou buddy movie, v níž nabubřelý Thor dokazuje, že už pochopil význam slov ironie, sebeironie nebo sarkasmus. Zřejmě dobrá škola Tonyho Starka, kterou si hned vyzkouší na Hulkovi, Lokim i Valkyrii. Thor přijde o vlasy, Jane, ale ne o zodpovědnost, která jej předurčuje k úloze božského panovníka.

S Hulkem pak sehrávají ideální parťáckou dvojici, která bavím humorem ve stylu Strážců Galaxie. Hulk se už dlouho neproměnil v Bruce Bannera, což ho nemůže nepoznamenat, řeší se velikost Hulkova penisu i to, kdo je větší oheň či jiskřička.

Zábavný konec světa

Slovní a situační humor doplňují popkulturní odkazy na Vertigo nebo Willyho Wonku a camea Matta Damona, Sama Neilla či bratra hlavního představitele Luka Hemswortha. Benedict Cumberbatch jako Doctor Strange vypomůže bratrům Thorovi a Lokimu s hledáním jejich otce Odina, za něhož se Loki vydává v oslavném divadelním představení.

Thor popichuje ohnivého démona, Hulk se pere s obřím vlkem, hraje k tomu syntezátorová disco hudba a celé to působí, že konec světa nikdy nebyl zábavnější. Přesunutím těžiště vyprávění do vesmíru se pak nejen rozšiřuje marvelovské pole působnosti v této sérii, ale zároveň se tím pomalu směřuje k třetí týmovce Avengers: Infinity War, jejíž první část přijde do kin v květnu příštího roku.

Třetí Thor vsadil na humor, hravost, barevnost a osmdesátkový vizuál i soundtrack. Rodinná historie je dále rozvíjena postavou bohyně smrti, jejíž epická linie se ale tentokrát sklání před snahou učinit vyprávění co nejzábavnější. Strážci Galaxie zafungovali jako příklad a Thor ho následuje.

Thor: Ragnarok

  • Žánr: komiksová adaptace
  • Původní název: Thor: Ragnarok
  • www.marvel.com/thor
  • USA, 2017
  • Scénář: Eric Pearson, Craig Kyle, Christopher Yost
  • Režie: Taika Waititi
  • Hrají: Chris Hemsworth, Mark Ruffalo, Tom Hiddleston, Idris Elba, Anthony Hopkins, Cate Blanchett, Jeff Goldblum, Tessa Thompson, Karl Urban, Jaimie Alexander, Sam Neill
  • Distribuce: Falcon
  • Distribuční premiéra v ČR: 26. 10. 2017
AVmania.cz
Thor: Ragnarok   7

Témata článku: Filmy a seriály, Recenze filmů, Recenze, Sci-fi

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Proč si předplatit Netflix? Třeba kvůli těmto seriálům. Všechny mají dabing nebo české titulky

Proč si předplatit Netflix? Třeba kvůli těmto seriálům. Všechny mají dabing nebo české titulky

Na Netflixu jsme vybrali nejlepší seriály, které mají české titulky a často i dabing. Vycházeli jsme z hodnocení na filmových webech a přidali i trochu svého vlastního vkusu. Naprostou většinu seriálu nikde jinde než na Netflixu nenajdete.

Jaromír Puk
Proč si předplatit?
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
Když dojdou konektory. Jak vybrat USB-C hub a dokovací stanici

Když dojdou konektory. Jak vybrat USB-C hub a dokovací stanici

Konektorů není nikdy nazbyt – a u tenkých moderních notebooků to platí dvojnásob. Pokud vám některé chybí, řešením mohou být huby nebo dokovací stanice s konektorem USB-C.

Stanislav Janů
USB-CPříslušenstvíNotebooky
Windows 2.0 mají 35. narozeniny. Nainstalovali jsme je. Chybí hlavní panel, ale okna už se překrývají

Windows 2.0 mají 35. narozeniny. Nainstalovali jsme je. Chybí hlavní panel, ale okna už se překrývají

**Windows 2.0 byly představeny 9. prosince 1987. **Oproti předchůdci se okna mohla překrývat a plochu začaly plnit ikony. **Centrálním bodem platformy byl správce souborů, nechyběly některé klasické nástroje jako Malování.

Petr Urban
Operační systémyMicrosoftWindows
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Netflix a 30 nejoblíbenějších filmů a seriálů v prosinci 2022: Enola a Wednesday, 1899 … ale i Koruna a nějaká romantika

Netflix a 30 nejoblíbenějších filmů a seriálů v prosinci 2022: Enola a Wednesday, 1899 … ale i Koruna a nějaká romantika

Tyto filmy a seriály jsou teď na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o souhrnnou oblíbenost za poslední týdny, kterou zjišťuje web FlixPatrol.

Ondřej Králík
Netflix
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
Recenze českého počítače Āsome Studio PRO MiniPC R7. Pro hraní i práci v kompaktním těle

Recenze českého počítače Āsome Studio PRO MiniPC R7. Pro hraní i práci v kompaktním těle

**Počítač zaujme kompaktními rozměry **O grafický i procesorový výkon se postará osmijádrový Ryzen 7 **Nová česká značka překvapí cenou i kvalitou

Jan Pánek
Testy