Thorens TD 203 a Ortofon 2M Blue: gramofon a vylepšení zvuku

29. září 2015
TWEET SDÍLET
Pořízení gramofonu není často poslední investicí, když chcete kvalitní zvuk. Vyplatí se pořídit jinou přenosku, místo té dodávané výrobcem?

Vinylové desky kdysi bývaly přední audiofilskou cestou, jak poslouchat hudbu. V jednadvacátém století se ze stavu mírné hibernace, do kterého upadly po mohutném nástupu kompaktních disků v osmdesátých letech, dostávají opět na výsluní, jakkoliv i dnes tvoří jen nepatrné procento celkových prodejů hudebních nosičů. Pokud jste ale i vy smeteni vlnou elpíčkové renesance, patrně se pohlížíte po nějakém gramofonu. A pokud jste podobní většině těch, kteří na oné vlně jedou, hledáte nejspíše gramofon spíše z nižší až střední kategorie a nejste analogovými puristy.

Klepněte pro větší obrázek

Možná tak neuškodí popovídat si o pár základních faktech. Gramofon jako takový je poměrně jednoduché, byť často sofistikovaně navržené zařízení a při své nekomplikovanosti je docela odolný. Není tak výjimkou, že mnohý milovník vinylu opráší svůj starý stroj (nebo stroj svých rodičů) klidně po dvaceti, třiceti letech. A na takovém pak roztáčí své desky. Málokdo si však uvědomí, že i když gramofon jako takový bude (snad kromě řemínku) naprosto v pohodě, nejcitlivější částí přístroje (vlastně ve všech smyslech toho slova) je přenoska, respektive její hrot.

Klepněte pro větší obrázek

Viděli jste někdy makro snímek hrotu, nebo dokonce video, kterak tančí ve vlnité drážce? Pokud ne, stačí jen chvíli hledat na internetu a vyskočí na vás desítky takových. V podstatě v nich uvidíte maličký hrot, kmitající jako o život údolíčkem plným různě velkých výběžků a překážek (tedy zaznamenané hudby). Právě při takto blízkém pohledu si konečně uvědomíte, že právě tento drouboučký a křehký konec přenosky je strašlivě namáhaný.

Takže co se stane, když budete den za dnem, měsíc za měsícem a rok za rokem jen hrát, hrát a hrát? Máte pocit, že nic? Ale to je skutečně jen pocit, protože pouze nevidíte opotřebení, kterým hrot trpí. Je navíc úplně jedno, jestli máte přenosku za stokoruny, tisícovky, nebo klidně za sto tisíc - po určitém, a pro některého až překvapivě krátkém čase, bude hrot potřebovat výměnu, po dalším čase možná bude stát za to vyměnit dokonce i celou přenosku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Snad si právě teď kladete otázku, kdy nadejte onen Den D, kdy už přenoska bude na odpis. Vězte, že je to velice individuální. Řekněme, že dostupnější přenosky vám budou hrát rámcově stovky hodin, kolem 500 je rozumný odhad. Běžné přenosky mohou mít životnost dvojnásobnou, ty nejodolnější, pokud se o ně dobře staráte, pak mohou přežít i 2 000 hodin. Jenže pokud si přehrajete byť jedinou desku denně, i ta nejodolnější přenoska vám poslouží 5 let. V reálném světě to může být i deset, protože nebudete hrát každý den. Pokud ale vinylu propadnete, může to být v extrémním případně třeba i pouhý rok, zejména u zmíněných základních přenosek.

Životnost přenosek navíc poměrně razantně ovlivňuje i to, jak s ní zacházíte, zdali dodržujete výrobcem předepsané parametry (tedy například přítlak a další)s. Pokud ano, možná i prvních 1 000 hodin byste neměli zaznamenat žádné změny, za touto hranicí už ale zvuk pomalu "odchází". A co víc, jehla pak drážky začíná také "vyřezávat" a poškozovat, je tak rozhodně v zájmu posluchače pravidelně o přenosku pečovat.

Klepněte pro větší obrázek

Tolik ke zjednodušenému úvodu do světa vinylu, přenosek a analogové radosti - mějte tedy na paměti, že jednou za čas budete svou radost muset povýšit i o nákup nové přenosky, či alespoň nového hrotu do ní. Nyní pár slov k našim hrátkám s gramofonem střední kategorie, Thorens TD 203, u kterého jsme měli možnost pohrát si i s výměnou přenosky za populární, zaplatitelnou, ale již populární Ortofon 2M Blue. Právě Ortofon patří k těm společnostem, které se snaží mezi "analogaře" dostat nejen své jehly, ale také základní povědomí o výše řečeném...

Samotný gramofon je příkladem moderního, jednoduchého střihu. Základní šasi je z relativně tenké, ovšem na poklep poměrně vibracím odolné MDF desky (snad i proto gramofon při rozměrech 40 x 9,3 x 32 cm váží jen 3,5 kg) s velmi pěkným lakováním a zaoblenými hranami. Levou část téměř dokonale ke krajům vyplňuje hliníkový talíř s gumovou podložkou. Talíř se otáčí na bronzovém, odolném ložisku. V levém předním růžku zbylo místo právě na dva kolébkové přepínače - jedním se gramofon zapíná a roztáčí, druhým se mění rychlost mezi 45 a 33 otáčkami za minutu. Přesnost otáček je hlídána elektronikou.

TD 203 je plně osazený a nastavený již z továrny, takže stačí vybalit a zkontrolovat všechna nastavení a můžete hrát. Výrobce pro TD 203 připravil nové raménko TP 82 s jednobodovým usazením a tvrdí, že v této cenové třídě je prvním takovým. Využívá komponenty z uhlíku, samotné raménko je ale rovná hliníková dutinka, respektive dvě - vprostřed je spojena trochu křehkým článkem.

Klepněte pro větší obrázek

Výrobce dodává i svou přenosku - model TAS 257, patřící spíše k základním MM přenoskám. Má kónický hrot, vyrábí se v Japonsku, zemi přenoskám zaslíbené, doporučená impedance činí 47 kOhm, výstupní napětí 3,5 mV a separace kanálů 20 dB na 1 kHz.

Naše náhradní přenoska Ortofon 2M Blue je již na papíře o kus vpředu. Výstupní napětí je 5,5 mV a separace kanálů za stejných podmínek o 5 dB lepší. Hrot je navíc eliptický, diamantový. Zajímavé je, že doporučený přítlak na hrot 2M Blue (1,8 g) je v podstatě poloviční oproti tomu u TAS 257 (3,5 g). Váhou od sebe přenosky dělí jen něco přes 1 gram a Ortofon je těžší.

Klepněte pro větší obrázek

Gramofon a rozdíly mezi přenoskami jsme zkoušeli na různých sestavách, zejména pak na Naim Nait XS s předzesilovačem Pro-Ject Phono Box, na T+A PA 2000 R se stejným přenoskovým předzesilovačem, ale i na Rogue Audio RP-5 a jeho integrovaném přenoskovém předzesilovači. Srovnávalo se s Pro-Ject Elemental a Pro-Ject Debut Carbon Esprit SB nebo Onkyo CP-1050. Zesilovaly ještě monobloky Rogue Audio M-180. Poslouchalo se přes Harbeth Monitor 30, Xavian Perla a GoldenEar AON 3, kvalitu napájení zajišťovaly lišty GigaWatt a filtry ProPower. Propojeno bylo kabláží TelluriumQ řady Silver a Black.

Elektrická baskytara v titulní skladbě desky "Obsession" Boba Jamese (1986 | Warner Bros. | 925 495-1) byla podaná sytě a plně, tvořila výrazný a poměrně solidní basový základ. Tóny byly spíše měkčí, ale už s velmi pěkným, citelným impulsem, bas jde do plné hloubky a ani tam nepostrádá důraz. Ve chvíli, kdy se do dění přidají i klávesy by separace tónů mohla být přeci jen o něco lepší, taktéž i definice ve složitějších pasážích trošičku povolí.

S přenoskou Ortofon 2M Blue se bas stal výrazně různorodějším a konkrétnějším, lépe konturovaným. O něco málo přibyla též údernost. Bas jako kdyby se utáhl a objemově mírně ubyl, což je vždy dojem provázející zlepšení definice.

Klepněte pro větší obrázek

Vokál Kate Bush v "Deeper Understanding" ("Sensual World" | 1989 | EMI | 50 060-1) byl velmi slušně zaostřený a čitelný, nevystupoval ovšem nad okolní dění. I podání středních tónů je plnější, hutnější, zato ale příjemně hladké, až hebké, možná trochu tvrdší. Množství informací je slušné - byť to není úplná analýza a příval detailů, srozumitelnost hlasu je přirozená, v kategorii nadprůměrná.

Po výměně přenosky ta samá skladba rozkvetla a otevřela se, vokál pak přirozeně vystoupil do popředí a změkl, zněl plastičtěji. Také získal již náznak třetí dimenze. Posun kupředu směrem k přirozenosti byl nejznatelnější právě ve středním pásmu.

V základní konfiguraci zněly činely v "Taking the veil" Davida Sylviana ("Gone to Earth" | 1986 | Virgin | 5012981239015) s kratším dozvukem, zato ale výrazně, konkrétně a pronikavě. Překvapivě pěkně se gramofon vypořádal s podáním kovovosti činelu. Rozlišení je ovšem spíše průměrné vzhledem k cenové kategorii.

Ortofon 2M Blue přidala reprodukci maličko na čistotě, hodně zato na rozlišení - průběh tónu byl bohatší, každý úder znělejší a s citelně delším dozvukem. Také kov má přirozenější tonalitu, zvuk prostě poskočil bez diskuse o výrazný krok dál.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

"Higgs Boson Blues" Nicka Cavea ("Live at KCRW" | 2013 | Kobalt | BS006V) byla příjemně živá, plná a s tahem pěkně od podlahy, zvuk klouzal a nástroje byly plné, jejich dynamika pak slušná, i když s mírně znatelnou kompresí ve špičkách. Celkově ale působí hudba živě a hutně.

S vyšší přenoskou přibyla dynamická jistota a nástrojům jistota a energie, zejména mikrodynamika je lepší a díky tomu zážitek svižnější, jiskrnější a kontrolovanější. Hlavní změnou byla vyšší suverenita, že by vás najednou celková dynamika ohromila, to ne.

Thorens TD 203 už se svou základní přenoskou nabízí docela slušné rozlišení, v "Run the VooDoo down" Cassandry Wilson ("Traveling Miles" | 1999 | Blue Note | 7243 8 5412318) byly nástrojové linky slušně prokreslené, nemáte pocit, že by něco bylo zapadlé, i malé informace jsou zřetelné, snad až trochu intenzivnější a mírně zdůrazněné, prezentace je sytá a živá, schází jí ale trocha nadhledu a uvolněnosti.

Přenoska Ortofon 2M Blue přinesla do zvuku výrazné uvolnění a zklidnění, pocit zdůraznění zmizel. Ortofon vás nechá proniknout o něco hlouběji, významně méně tlačí na pilu a nechá vás slyšet více hudby.

Prostor v "Someday You´ll Be Sorry" Louise Armstronga ("No. 1" | Metro | 2356 072) byl trochu vytlačený kupředu, nástroje hrály srovnané v linii mezi reprosoustavami. Gramofon nicméně dokázal docela dobře vykreslit i nástroje v pozadí se slušnou přesností a zřetelně. Separace nástrojů byla slušná, ale přeci jen mezi nimi nebylo zrovna moc vzduchu a místa a nebylo úplně samozřejmě snadné je lokalizovat.

Ortofon scénu rozšířil, takže nástroje se roztáhly do šířky, posluchač tak získává výrazně lepší přehled jak o jejich velikosti, tak o konkrétním místě, kde stojí. Ačkoliv stále prostor zůstával naznačený spíše kupředu, přeci jen získal již náznak třetí dimenze směrem dozadu. Všechno bylo také pevnější, konkrétnější.

Zappova "Titties & Beer" z alba "In New York" (Warner Bros. | DIS69204) byla přesná, sytá a hutná, trochu však přitažená za uzdu a neměli jsme pocit, že by přednes byl strhující a pohlcující. Atmosféru živé nahrávky Thorens spíše naznačuje.

S 2M Blue hudba získala na rytmu a plynulosti, výrazně se zlepšil timing a živák zněl živočišněji, energičtěji a byla to jednoduše větší jízda; s větším nadhledem a uvolněností.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Samotný gramofon Thorens TD 203 s přenoskou Thorens TAS 257 je na poměry své cenové kategorie rozhodně dobrý; hraje přesně, čistě, byť nadprůměrně hutně a bez větší míry takové té analogové poetiky. Jde nicméně o dobrý zvuk, hodný vynaložených peněz. Gramofon také moc pěkně vypadá, je elegantní, byť jeho subtilní, pěkně provedené šasi působí v určitých partiích křehce s ne úplně logicky umístěnými některými prvky.

Jakmile jsme nainstalovali přenosku Ortofon 2M Blue z výrazně vyšší, byť stále zaplatitelné ligy, zvuk se uklidnil, změkl a objevila se v něm právě ona "analogovost". Stejně tak poskočil zvuk kupředu v podstatě ve všech oblastech; tu více, tu méně. Je nicméně zřejmé, že továrně osazené přenoska plně neodpovídá potenciálu šasi a raménka, ke kterým naopak mnohem více sedí zmíněná Ortofon 2M Blue. Právě s ní byla reprodukce již skutečně zábavná a podmanivá, takže je to dobrý tip pro upgrade - za rozumné peníze je to krok dospělejším směrem.

Thorens TD 203

Cena: 18 990 Kč
 

Ortofon 2M Blue

Cena 4 800 Kč

Klady

+ elegantní, byť trochu křehké provedení
+ přenoska Ortofon 2M Blue je velmi příjemným upgradem
+ celkově čistý zvuk
+ velmi dobrý bas
+ zřetelný pocit "analogovosti" s Ortofon 2M Blue

Zápory

- trochu křehká konstrukce s menší absorpcí vibrací

Zapůjčil: Horizon Trading Prague, www.horizontrading.cz 


Poznáka redakce: autor je šéfredaktorem magazínu Hi-Fi Voice,
Článek byl převzat z Hi-Fi Voice

Témata článku: Hi-Fi, Pro-Ject, Hi-Fi systémy na Heureka.cz

Proč si předplatit Netflix? Třeba kvůli těmto seriálům. Všechny mají dabing nebo české titulky

Proč si předplatit Netflix? Třeba kvůli těmto seriálům. Všechny mají dabing nebo české titulky

Na Netflixu jsme vybrali nejlepší seriály, které mají české titulky a často i dabing. Vycházeli jsme z hodnocení na filmových webech a přidali i trochu svého vlastního vkusu. Naprostou většinu seriálu nikde jinde než na Netflixu nenajdete.

Jaromír Puk
Proč si předplatit?
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Čínské značky hromadně odsouvají premiéry svých novinek. A to kvůli náhlému úmrtí bývalého prezidenta

Čínské značky hromadně odsouvají premiéry svých novinek. A to kvůli náhlému úmrtí bývalého prezidenta

** Čínské značky odsouvají premiéry svých novinek ** A to kvůli úmrtí bývalého prezidenta ** Druhotně to posouvá i jejich budoucí dostupnost v Evropě

Martin Chroust
ČínaSmartphony
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
Instagram je plný selfíček vytvořených umělou inteligencí. S aplikací Lensa je můžete mít taky

Instagram je plný selfíček vytvořených umělou inteligencí. S aplikací Lensa je můžete mít taky

** Hitem Instagramu posledních dní jsou umělecká selfíčka ** Stojí za nimi aplikace Lensa a engine Stable Diffusion ** Za selfíčka si samozřejmě zaplatíte, stojí to ale za to?

Martin Chroust
SelfieUmělá inteligenceMobilní aplikace
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Netflix a 30 nejoblíbenějších filmů a seriálů v prosinci 2022: Enola a Wednesday, 1899 … ale i Koruna a nějaká romantika

Netflix a 30 nejoblíbenějších filmů a seriálů v prosinci 2022: Enola a Wednesday, 1899 … ale i Koruna a nějaká romantika

Tyto filmy a seriály jsou teď na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o souhrnnou oblíbenost za poslední týdny, kterou zjišťuje web FlixPatrol.

Ondřej Králík
Netflix
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, o které je na světě největší zájem, které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně