To Kapitola 2: zlo s tváří klauna se znovu vrací v adaptaci románu Stephena Kinga [recenze filmu]

7. září 2019
TWEET SDÍLET
Dvojce se nedaří tak dobře pracovat s psychologií hrdinů a vztahovou chemií mezi nimi a mnohem víc sází na atrakce v podobě digitálních proměn ústředního zla.

Plusy

 • Scenárista tu pracuje s tím, co dospívající trápilo v prvním dílu a co v současnosti dostává podobu pokračování nebo ozvěny těchto jejich strachů.

Minusy

 • Dvojce se ale nedaří tak dobře pracovat s psychologií hrdinů a vztahovou chemií mezi nimi a mnohem víc sází na atrakce v podobě digitálních proměn ústředního zla.
5/10
Hodnocení

První díl adaptace románu Stephena Kinga To zaznamenal úspěch jak kritický, tak divácký. Film při rozpočtu 35 milionů dolarů vydělal dvacetinásobek a s jeho pokračováním se počítalo už v čase uvedení jedničky před dvěma lety. Je to dáno i charakterem předlohy, která v sobě kromě retro části zahrnuje i tu ze současnosti dospělých hrdinů.

Přátelská jednota

Kingova mohutná a mnohovrstevnatá předloha čítá více jak tisíc stran. Že se z ní nepovede do dvoudílného filmového zpracování dostat vše, jsme viděli už v jedničce. Scenárista obou dílů Gary Dauberman (Annabelle, Sestra), který na tom prvním spolupracoval s původně zvažovaným režisérem jedničky Cary Joji Fukunagou, z ní vypíchl to, co považoval za důležité.

Tedy charaktery dětských postav, jejich rodinné zázemí a to jak čelí svým traumatům. Ukázal hned několik podob dětského strachu, který i v nedémonické podobě nabíral dost odpudivých kontur v podobě nebezpečné šikany, sexuálního zneužívání v rodině nebo obecně dysfunkčních rodinných vztahů.

Díky hereckým představitelům z jedničky jste ale tuto redukci předlohy brali jako přijatelnou, protože se jim pod vedením režiséra podařilo vytvořit funkční drama o dospívání ve městě, kde se se v cyklických intervalech sedmadvaceti let objevuje démonické zlo neznámého původu.

Před sedmadvaceti lety v roce 1989 se ho dospívajícím hrdinům podařilo zahnat a zapudit tím, že se rozhodli svým nočním můrám čelit společně. V jejich přátelské jednotě a v tom, že si uvědomili, že To využívá jejich strachů, se ukázala jejich síla v boji proti tomuto zlu.

Proměnlivá podoba zla

Podoba tohoto zla byla přitom proměnlivá. Vraždící klaun Pennywise (Bill Skarsgård) v renesančním kostýmu a s červeným balonkem byla jen ta primární. Pennywise jako starobylé monstrum byl na sebe schopen vzít podobu toho, čeho se dotyční nejvíc děsí, tedy různých strašidelných bytostí a forem, které se jim zjevují jako halucinace.

Dvojka, nebo druhá kapitola, v tomto módu pokračuje, takže se dočkáme hned několika lekacích scén, v nichž jsou už dospělí hrdinové konfrontováni s nočními můrami svého podvědomí. Režisér Andy Muschietti při realizaci těchto scén podléhá tomu, co se s dvojkami často pojí, tedy že se snaží nabídnout více těchto obludných nestvůr nebo monster.

Dvojnásobný rozpočet oproti jedničce, tedy asi 70 milionů dolarů, investuje do efektního vizuálního i zvukového ztvárnění těchto monster (kostlivci, pavouk), čímž se film trochu přibližuje fantasy žánru. Snaha o větší pestrost bubáků v CGI podobě vede ale k pocitu přehlcení, podobnému tomu, jako když v lunaparkovém domě hrůzy navštívíte až moc atrakcí.

Ozvěny dávných strachů

Zajímavěji se tak jeví příčiny vzniku těchto nočních můr. Ukazuje se, že hrdinové z jedničky, dnes čtyřicátníci, se potýkají s dlouhodobými traumaty, jež konfrontace se zlem v podobě Pennywise jen více obnaží nebo umocní. Scenárista tu pracuje s tím, co dospívající trápilo v prvním dílu a co v současnosti dostává podobu pokračování nebo ozvěny těchto jejich strachů.

Beverly (Jessica Chastain), která byla zneužívaná svým otcem a ve škole šikanovaná kvůli pověstem o její promiskuitě, je v současnosti úspěšná módní návrhářka, která má ale za sebou několik nevydařených vztahů s násilnickými partnery, včetně jejího manžela Toma.

Hypochondrický Eddie (James Ransone) si vzal za manželku obdobu své matky, která se potýká i se stejnou psychickou poruchou. Mike (Isaiah Mustafa), který jako jediný ze sedmičky dospívajících kamarádů v městečku Derry zůstal, se potýká se závislostí na návykových látkách v důsledku traumatizujících zážitků z dětství. Žid Stanley (Andy Bean), nejbázlivější z celé party, není schopen dostát slibu, že se do městečka všichni vrátí, když se zlo znovu objeví a do boje s ním tak nezasáhne.

A pak tu máme nepsaného vůdce této party, koktavého Billa (James McAvoy), z něhož se stal úspěšný spisovatel hororových románů, kterému je fanoušky jeho knih i jeho blízkými vyčítáno, že neumí psát jejich konce, tedy jakési spisovatelovo alter ego. Z šikanovaného tlouštíka Bena (Jay Ryan) je dnes vytáhlý architekt a z vtipálka a třídního baviče Richieho (Bill Hader) stand-up komik v Los Angeles, což je jediná změna povolání u postav oproti románu. V něm byl Richie v dospělosti moderátor v rádiu.

Vztahová chemie rozvíjená za pomocí retrospektiv

Klub smolařů, jak si říkali, přivolá zpět do města Derry Mike, aby jednou pro vždy skoncovali se zlem, které se vrací v pravidelných cyklech. Ve městě se totiž znovu rozeběhne série nevyjasněných vražd a zmizení osob a stará parta přes počáteční nevoli chce dostát své dávné přísaze. A opět se ukazuje, že jen společně mohou čelit tomuto zlu.

Návrat do města pro ně současně znamená připomenutí a novou konfrontaci s tím, co je přimělo se odtud vzdálit. A jako v jedničce tu zlo nabývá podob nejen démonických, ale i těch lidských, když si Pennywise podmaní Henryho Bowerse (Henry Bowers), kterému se podaří uprchnout s léčebny duševně chorých.

Dávný konflikt a jeho aktéři jsou tedy známí. Vyprávění má ale délku 165 minut a scenárista ho splétá velmi pozvolna. Nejprve nás seznamuje s jednotlivými aktéry a jejich současnými životy. Za pomocí retrospektiv pak shrnuje nejen to, co se jim dělo před sedmadvaceti lety, ale i jaké vztahy se mezi nimi tehdy vytvořily, na což navazuje v současnosti jejich rozvíjením.

Vztahová chemie mezi nimi v současnosti ale zůstává trochu ve vleku té vytvořené v dětství, proto ty časté flashbacky, dokreslující charaktery hrdinů. Z hlediska castingu se podařilo dobře sladit jejich dětskou podobu s tou dospělou, a to včetně jejich chování.

Forma vítězí nad obsahem

Nejvýrazněji v tomto ohledu asi u Richieho, jehož postava má, i vzhledem k jeho povolání stand-up komika, největší komediální potenciál. Humor používá Richie jako obrannou reakci na své strachy a podobně s ním zacházejí i tvůrci, kteří často hororové scény v závěru odlehčují nějakou hláškou jako reakcí na ně.

Hororovým scénám to ubírá na naléhavosti a vyprávění se tím posouvá spíš směrem k hororové komedie. Už v jedničce ale strašidelné scény nepůsobily moc strašidelně a stály spíš na lekačkách než na plíživém budování napětí. Ve dvojce je tomu podobně, jen je těch lekaček mnohem víc a tvůrci si víc vyhráli s jejich digitální podobou, aby působily co nejefektivněji.

Moc hrozivě nepůsobí ani ztělesnění ústředního zla, klaun Pennywise, který hrdiny spíš tak straší nebo si s nimi pohrává, než že by je ve skutečnosti ohrožoval na životech a představoval sílu, kterou je těžké porazit. Původ a geneze tohoto zla opět není příliš uspokojivě vysvětlena a mnohem víc se tvůrci soustředí na jeho metamorfózy do různých šílených podob.

Režisér Andy Muschietti tak sází spíš na vnějšek, na digitální trikové vyobrazení hororových nestvůr, než na to, co bylo předností jedničky, tedy vcítění se do psychologie oběti, bojující s různými druhy strachů. Hororová atmosféra tím trpí, stejně jako jejím shazováním za pomocí humoru. K odlehčení přispívá i výběr hudebních skladeb, stejně jako použití odkazů na jiné filmy (Věc, Osvícení).

Druhá kapitola To se díky tomu stává slabším doplňkem té první. Ač mají oba filmy dohromady pětihodinovou stopáž, tak dvojce už se nedaří tak dobře pracovat s psychologií hrdinů a vztahovou chemií mezi nimi. Mnohem víc sází na atrakce v podobě digitálních proměn ústředního zla, které příběh posouvají k daleko spotřebnější zábavě, než tomu bylo v případě jedničky. Což je škoda, protože potenciál má tato látka mnohem větší.

To Kapitola 2

 • Žánr: horor
 • Původní název: It: Chapter Two
 • www.it-movie.net/
 • USA, 2019
 • Scénář: Gary Dauberman (předloha Stephen King)
 • Režie: Andy Muschietti
 • Hrají: James McAvoy, Jessica Chastain, Bill Skarsgård, Bill Hader, Jay Ryan, Isaiah Mustafa, James Ransone, Andy Bean, Teach Grant, Stephen King, Xavier Dolan
 • Distribuce: Vertical Ent.
 • Distribuční premiéra v ČR: 05. 09. 2019

Témata článku: Filmy a seriály, Recenze filmů, Recenze, Trailer

Určitě si přečtěte

Vybíráme 18 sluchátek s nejlepším poměrem ceny a výkonu. Třeba pod stromeček

Vybíráme 18 sluchátek s nejlepším poměrem ceny a výkonu. Třeba pod stromeček

Ani když máte malý rozpočet, nemusíte rezignovat na kvalitu. Připravili jsme výběr sluchátek všech kategorií s nejlepším poměrem cena/výkon.

42 Jaromír Puk

Jaromír Puk
Sluchátka
11 tipů na levné televizory se skvělým poměrem cena/výkon

11 tipů na levné televizory se skvělým poměrem cena/výkon

Vybrali jsme nejzajímavější televizory s výborným poměrem cena/výkon. Od těch menších a velmi levných, po ty vybavenější a větší, které se však stále vyplatí.

45 Jaromír Puk

Jaromír Puk
Televizory
Vybrali jsme 22 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Vybrali jsme 22 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Vybrali jsme nejlepší bezdrátová sluchátka od těch nejlevnějších po nejdražší. Pro běžné použití, pro sport, pro komfortní poslech a také modely s aktivním potlačením hluku.

28 Jaromír Puk

Jaromír Puk
VánoceBezdrátová sluchátka
14 tipů na nejlepší TV soundbary, mikrosystémy a další audio pro ozvučení domácnosti

14 tipů na nejlepší TV soundbary, mikrosystémy a další audio pro ozvučení domácnosti

Vybrali jsme nejlepší soundbary, které nejen vylepší zvuk televizoru, ale přes které si poslechnete i hudbu. Přidáváme také mikrosystémy, multiroom a další audiozařízení pro ozvučení domácnosti.

33 Jaromír Puk

Jaromír Puk
Soundbary
Jak zobrazit displej mobilu na televizoru (Miracast)

Jak zobrazit displej mobilu na televizoru (Miracast)

Dostat obraz z mobilního telefonu bezdrátově do televizoru je snadné, jen musíte splnit pár nutných podmínek.

72 Tomáš Holčík

Tomáš Holčík
Přenosné
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

3 AVmania.cz, Marek Čech

AVmania.czMarek Čech
Filmy a seriály
Vybrali jsme 15 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Od levných až po špičku

Vybrali jsme 15 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Od levných až po špičku

Vybrali jsme ty nejzajímavější bezdrátové reproduktory. Od malých do kapsy až po větší do domácnosti, které nabízejí výborný poměr cena/výkon.

26 Jaromír Puk

Jaromír Puk
Bluetooth reproduktor