To Kapitola 2: zlo s tváří klauna se znovu vrací v adaptaci románu Stephena Kinga [recenze filmu]

7. září 2019
TWEET SDÍLET
Dvojce se nedaří tak dobře pracovat s psychologií hrdinů a vztahovou chemií mezi nimi a mnohem víc sází na atrakce v podobě digitálních proměn ústředního zla.

Plusy

 • Scenárista tu pracuje s tím, co dospívající trápilo v prvním dílu a co v současnosti dostává podobu pokračování nebo ozvěny těchto jejich strachů.

Minusy

 • Dvojce se ale nedaří tak dobře pracovat s psychologií hrdinů a vztahovou chemií mezi nimi a mnohem víc sází na atrakce v podobě digitálních proměn ústředního zla.
5/10
Hodnocení

První díl adaptace románu Stephena Kinga To zaznamenal úspěch jak kritický, tak divácký. Film při rozpočtu 35 milionů dolarů vydělal dvacetinásobek a s jeho pokračováním se počítalo už v čase uvedení jedničky před dvěma lety. Je to dáno i charakterem předlohy, která v sobě kromě retro části zahrnuje i tu ze současnosti dospělých hrdinů.

Přátelská jednota

Kingova mohutná a mnohovrstevnatá předloha čítá více jak tisíc stran. Že se z ní nepovede do dvoudílného filmového zpracování dostat vše, jsme viděli už v jedničce. Scenárista obou dílů Gary Dauberman (Annabelle, Sestra), který na tom prvním spolupracoval s původně zvažovaným režisérem jedničky Cary Joji Fukunagou, z ní vypíchl to, co považoval za důležité.

Tedy charaktery dětských postav, jejich rodinné zázemí a to jak čelí svým traumatům. Ukázal hned několik podob dětského strachu, který i v nedémonické podobě nabíral dost odpudivých kontur v podobě nebezpečné šikany, sexuálního zneužívání v rodině nebo obecně dysfunkčních rodinných vztahů.

Díky hereckým představitelům z jedničky jste ale tuto redukci předlohy brali jako přijatelnou, protože se jim pod vedením režiséra podařilo vytvořit funkční drama o dospívání ve městě, kde se se v cyklických intervalech sedmadvaceti let objevuje démonické zlo neznámého původu.

Před sedmadvaceti lety v roce 1989 se ho dospívajícím hrdinům podařilo zahnat a zapudit tím, že se rozhodli svým nočním můrám čelit společně. V jejich přátelské jednotě a v tom, že si uvědomili, že To využívá jejich strachů, se ukázala jejich síla v boji proti tomuto zlu.

Proměnlivá podoba zla

Podoba tohoto zla byla přitom proměnlivá. Vraždící klaun Pennywise (Bill Skarsgård) v renesančním kostýmu a s červeným balonkem byla jen ta primární. Pennywise jako starobylé monstrum byl na sebe schopen vzít podobu toho, čeho se dotyční nejvíc děsí, tedy různých strašidelných bytostí a forem, které se jim zjevují jako halucinace.

Syn temnoty: superhrdinský horor se zlým „Supermanem“ v dětské podobě [recenze filmu]

Syn temnoty: superhrdinský horor se zlým „Supermanem“ v dětské podobě [recenze filmu]

Zlo s dětskou tváří ve spojení dvou žánrů, hororu a superhrdinského filmu, které v sobě mělo velký potenciál, jež se ale nepodařilo naplnit.

Dvojka, nebo druhá kapitola, v tomto módu pokračuje, takže se dočkáme hned několika lekacích scén, v nichž jsou už dospělí hrdinové konfrontováni s nočními můrami svého podvědomí. Režisér Andy Muschietti při realizaci těchto scén podléhá tomu, co se s dvojkami často pojí, tedy že se snaží nabídnout více těchto obludných nestvůr nebo monster.

Dvojnásobný rozpočet oproti jedničce, tedy asi 70 milionů dolarů, investuje do efektního vizuálního i zvukového ztvárnění těchto monster (kostlivci, pavouk), čímž se film trochu přibližuje fantasy žánru. Snaha o větší pestrost bubáků v CGI podobě vede ale k pocitu přehlcení, podobnému tomu, jako když v lunaparkovém domě hrůzy navštívíte až moc atrakcí.

Ozvěny dávných strachů

Zajímavěji se tak jeví příčiny vzniku těchto nočních můr. Ukazuje se, že hrdinové z jedničky, dnes čtyřicátníci, se potýkají s dlouhodobými traumaty, jež konfrontace se zlem v podobě Pennywise jen více obnaží nebo umocní. Scenárista tu pracuje s tím, co dospívající trápilo v prvním dílu a co v současnosti dostává podobu pokračování nebo ozvěny těchto jejich strachů.

Beverly (Jessica Chastain), která byla zneužívaná svým otcem a ve škole šikanovaná kvůli pověstem o její promiskuitě, je v současnosti úspěšná módní návrhářka, která má ale za sebou několik nevydařených vztahů s násilnickými partnery, včetně jejího manžela Toma.

Mrtví neumírají: hvězdná herecká sestava v zombie komedii Jima Jarmusche [recenze filmu]

Mrtví neumírají: hvězdná herecká sestava v zombie komedii Jima Jarmusche [recenze filmu]

Ironická hra s žánrem zombie hororů, prostřednictvím níž se režisér Jim Jarmusch vyjadřuje ke stavu současné americké společnosti.

Hypochondrický Eddie (James Ransone) si vzal za manželku obdobu své matky, která se potýká i se stejnou psychickou poruchou. Mike (Isaiah Mustafa), který jako jediný ze sedmičky dospívajících kamarádů v městečku Derry zůstal, se potýká se závislostí na návykových látkách v důsledku traumatizujících zážitků z dětství. Žid Stanley (Andy Bean), nejbázlivější z celé party, není schopen dostát slibu, že se do městečka všichni vrátí, když se zlo znovu objeví a do boje s ním tak nezasáhne.

A pak tu máme nepsaného vůdce této party, koktavého Billa (James McAvoy), z něhož se stal úspěšný spisovatel hororových románů, kterému je fanoušky jeho knih i jeho blízkými vyčítáno, že neumí psát jejich konce, tedy jakési spisovatelovo alter ego. Z šikanovaného tlouštíka Bena (Jay Ryan) je dnes vytáhlý architekt a z vtipálka a třídního baviče Richieho (Bill Hader) stand-up komik v Los Angeles, což je jediná změna povolání u postav oproti románu. V něm byl Richie v dospělosti moderátor v rádiu.

Vztahová chemie rozvíjená za pomocí retrospektiv

Klub smolařů, jak si říkali, přivolá zpět do města Derry Mike, aby jednou pro vždy skoncovali se zlem, které se vrací v pravidelných cyklech. Ve městě se totiž znovu rozeběhne série nevyjasněných vražd a zmizení osob a stará parta přes počáteční nevoli chce dostát své dávné přísaze. A opět se ukazuje, že jen společně mohou čelit tomuto zlu.

Slunovrat: brutální rozpad vztahu na pozadí zvráceného pohanského rituálu [recenze filmu]

Slunovrat: brutální rozpad vztahu na pozadí zvráceného pohanského rituálu [recenze filmu]

Zvrácená podoba lidových tradic v sugestivním psychologickém hororu, který provokativně zpracovává téma rozpadu nejen partnerských vztahů.

Návrat do města pro ně současně znamená připomenutí a novou konfrontaci s tím, co je přimělo se odtud vzdálit. A jako v jedničce tu zlo nabývá podob nejen démonických, ale i těch lidských, když si Pennywise podmaní Henryho Bowerse (Henry Bowers), kterému se podaří uprchnout s léčebny duševně chorých.

Dávný konflikt a jeho aktéři jsou tedy známí. Vyprávění má ale délku 165 minut a scenárista ho splétá velmi pozvolna. Nejprve nás seznamuje s jednotlivými aktéry a jejich současnými životy. Za pomocí retrospektiv pak shrnuje nejen to, co se jim dělo před sedmadvaceti lety, ale i jaké vztahy se mezi nimi tehdy vytvořily, na což navazuje v současnosti jejich rozvíjením.

Vztahová chemie mezi nimi v současnosti ale zůstává trochu ve vleku té vytvořené v dětství, proto ty časté flashbacky, dokreslující charaktery hrdinů. Z hlediska castingu se podařilo dobře sladit jejich dětskou podobu s tou dospělou, a to včetně jejich chování.

Forma vítězí nad obsahem

Nejvýrazněji v tomto ohledu asi u Richieho, jehož postava má, i vzhledem k jeho povolání stand-up komika, největší komediální potenciál. Humor používá Richie jako obrannou reakci na své strachy a podobně s ním zacházejí i tvůrci, kteří často hororové scény v závěru odlehčují nějakou hláškou jako reakcí na ně.

Hororovým scénám to ubírá na naléhavosti a vyprávění se tím posouvá spíš směrem k hororové komedie. Už v jedničce ale strašidelné scény nepůsobily moc strašidelně a stály spíš na lekačkách než na plíživém budování napětí. Ve dvojce je tomu podobně, jen je těch lekaček mnohem víc a tvůrci si víc vyhráli s jejich digitální podobou, aby působily co nejefektivněji.

Moc hrozivě nepůsobí ani ztělesnění ústředního zla, klaun Pennywise, který hrdiny spíš tak straší nebo si s nimi pohrává, než že by je ve skutečnosti ohrožoval na životech a představoval sílu, kterou je těžké porazit. Původ a geneze tohoto zla opět není příliš uspokojivě vysvětlena a mnohem víc se tvůrci soustředí na jeho metamorfózy do různých šílených podob.

Krvavá nevěsta: hra na schovávanou o svatební noci, jakou byste nechtěli zažít [recenze filmu]

Krvavá nevěsta: hra na schovávanou o svatební noci, jakou byste nechtěli zažít [recenze filmu]

Svižně natočená hororová komedie, jíž nechybí černohumorná nadsázka a hravost při servírování krvavých scén i rozehrání celé výchozí situace rodinné svatební hry na schovávanou.

Režisér Andy Muschietti tak sází spíš na vnějšek, na digitální trikové vyobrazení hororových nestvůr, než na to, co bylo předností jedničky, tedy vcítění se do psychologie oběti, bojující s různými druhy strachů. Hororová atmosféra tím trpí, stejně jako jejím shazováním za pomocí humoru. K odlehčení přispívá i výběr hudebních skladeb, stejně jako použití odkazů na jiné filmy (Věc, Osvícení).

Druhá kapitola To se díky tomu stává slabším doplňkem té první. Ač mají oba filmy dohromady pětihodinovou stopáž, tak dvojce už se nedaří tak dobře pracovat s psychologií hrdinů a vztahovou chemií mezi nimi. Mnohem víc sází na atrakce v podobě digitálních proměn ústředního zla, které příběh posouvají k daleko spotřebnější zábavě, než tomu bylo v případě jedničky. Což je škoda, protože potenciál má tato látka mnohem větší.

To Kapitola 2

 • Žánr: horor
 • Původní název: It: Chapter Two
 • www.it-movie.net/
 • USA, 2019
 • Scénář: Gary Dauberman (předloha Stephen King)
 • Režie: Andy Muschietti
 • Hrají: James McAvoy, Jessica Chastain, Bill Skarsgård, Bill Hader, Jay Ryan, Isaiah Mustafa, James Ransone, Andy Bean, Teach Grant, Stephen King, Xavier Dolan
 • Distribuce: Vertical Ent.
 • Distribuční premiéra v ČR: 05. 09. 2019

Témata článku: Filmy, Recenze filmů, Recenze, Trailer

Určitě si přečtěte

10 nejlepších filmů o lásce s lesbickou tématikou

10 nejlepších filmů o lásce s lesbickou tématikou

Láska je láska, Vrcholné umění, Loving Annabelle, Děcka jsou v pohodě. Proč vyobrazení vášně v lesbických romancích působí opravdověji?

32 Marek Čech

40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

Sharon Stone, Gina Gershon, Salma Hayek, Cameron Diaz, Demi Moore, Pamela Anderson, Kate Winslet, Jennifer Lopez, Elizabeth Hurley nebo Nicole Kidman a jejich odhalené scény ve filmech.

13 Marek Čech

Jak levně připojit mobil v autě k napájení i reproduktorům

Jak levně připojit mobil v autě k napájení i reproduktorům

Jednoduché tipy na co se zaměřit a co vybrat, když chcete přehrávat hudbu z mobilu přes vaše autorádio.

34 Tomáš Holčík