To Kapitola 2: zlo s tváří klauna se znovu vrací v adaptaci románu Stephena Kinga [recenze filmu]

7. září 2019
TWEET SDÍLET
Dvojce se nedaří tak dobře pracovat s psychologií hrdinů a vztahovou chemií mezi nimi a mnohem víc sází na atrakce v podobě digitálních proměn ústředního zla.

Plusy

 • Scenárista tu pracuje s tím, co dospívající trápilo v prvním dílu a co v současnosti dostává podobu pokračování nebo ozvěny těchto jejich strachů.

Minusy

 • Dvojce se ale nedaří tak dobře pracovat s psychologií hrdinů a vztahovou chemií mezi nimi a mnohem víc sází na atrakce v podobě digitálních proměn ústředního zla.
5/10
Hodnocení

První díl adaptace románu Stephena Kinga To zaznamenal úspěch jak kritický, tak divácký. Film při rozpočtu 35 milionů dolarů vydělal dvacetinásobek a s jeho pokračováním se počítalo už v čase uvedení jedničky před dvěma lety. Je to dáno i charakterem předlohy, která v sobě kromě retro části zahrnuje i tu ze současnosti dospělých hrdinů.

Přátelská jednota

Kingova mohutná a mnohovrstevnatá předloha čítá více jak tisíc stran. Že se z ní nepovede do dvoudílného filmového zpracování dostat vše, jsme viděli už v jedničce. Scenárista obou dílů Gary Dauberman (Annabelle, Sestra), který na tom prvním spolupracoval s původně zvažovaným režisérem jedničky Cary Joji Fukunagou, z ní vypíchl to, co považoval za důležité.

Tedy charaktery dětských postav, jejich rodinné zázemí a to jak čelí svým traumatům. Ukázal hned několik podob dětského strachu, který i v nedémonické podobě nabíral dost odpudivých kontur v podobě nebezpečné šikany, sexuálního zneužívání v rodině nebo obecně dysfunkčních rodinných vztahů.

Díky hereckým představitelům z jedničky jste ale tuto redukci předlohy brali jako přijatelnou, protože se jim pod vedením režiséra podařilo vytvořit funkční drama o dospívání ve městě, kde se se v cyklických intervalech sedmadvaceti let objevuje démonické zlo neznámého původu.

Před sedmadvaceti lety v roce 1989 se ho dospívajícím hrdinům podařilo zahnat a zapudit tím, že se rozhodli svým nočním můrám čelit společně. V jejich přátelské jednotě a v tom, že si uvědomili, že To využívá jejich strachů, se ukázala jejich síla v boji proti tomuto zlu.

Proměnlivá podoba zla

Podoba tohoto zla byla přitom proměnlivá. Vraždící klaun Pennywise (Bill Skarsgård) v renesančním kostýmu a s červeným balonkem byla jen ta primární. Pennywise jako starobylé monstrum byl na sebe schopen vzít podobu toho, čeho se dotyční nejvíc děsí, tedy různých strašidelných bytostí a forem, které se jim zjevují jako halucinace.

Dvojka, nebo druhá kapitola, v tomto módu pokračuje, takže se dočkáme hned několika lekacích scén, v nichž jsou už dospělí hrdinové konfrontováni s nočními můrami svého podvědomí. Režisér Andy Muschietti při realizaci těchto scén podléhá tomu, co se s dvojkami často pojí, tedy že se snaží nabídnout více těchto obludných nestvůr nebo monster.

Dvojnásobný rozpočet oproti jedničce, tedy asi 70 milionů dolarů, investuje do efektního vizuálního i zvukového ztvárnění těchto monster (kostlivci, pavouk), čímž se film trochu přibližuje fantasy žánru. Snaha o větší pestrost bubáků v CGI podobě vede ale k pocitu přehlcení, podobnému tomu, jako když v lunaparkovém domě hrůzy navštívíte až moc atrakcí.

Ozvěny dávných strachů

Zajímavěji se tak jeví příčiny vzniku těchto nočních můr. Ukazuje se, že hrdinové z jedničky, dnes čtyřicátníci, se potýkají s dlouhodobými traumaty, jež konfrontace se zlem v podobě Pennywise jen více obnaží nebo umocní. Scenárista tu pracuje s tím, co dospívající trápilo v prvním dílu a co v současnosti dostává podobu pokračování nebo ozvěny těchto jejich strachů.

Beverly (Jessica Chastain), která byla zneužívaná svým otcem a ve škole šikanovaná kvůli pověstem o její promiskuitě, je v současnosti úspěšná módní návrhářka, která má ale za sebou několik nevydařených vztahů s násilnickými partnery, včetně jejího manžela Toma.

Hypochondrický Eddie (James Ransone) si vzal za manželku obdobu své matky, která se potýká i se stejnou psychickou poruchou. Mike (Isaiah Mustafa), který jako jediný ze sedmičky dospívajících kamarádů v městečku Derry zůstal, se potýká se závislostí na návykových látkách v důsledku traumatizujících zážitků z dětství. Žid Stanley (Andy Bean), nejbázlivější z celé party, není schopen dostát slibu, že se do městečka všichni vrátí, když se zlo znovu objeví a do boje s ním tak nezasáhne.

A pak tu máme nepsaného vůdce této party, koktavého Billa (James McAvoy), z něhož se stal úspěšný spisovatel hororových románů, kterému je fanoušky jeho knih i jeho blízkými vyčítáno, že neumí psát jejich konce, tedy jakési spisovatelovo alter ego. Z šikanovaného tlouštíka Bena (Jay Ryan) je dnes vytáhlý architekt a z vtipálka a třídního baviče Richieho (Bill Hader) stand-up komik v Los Angeles, což je jediná změna povolání u postav oproti románu. V něm byl Richie v dospělosti moderátor v rádiu.

Vztahová chemie rozvíjená za pomocí retrospektiv

Klub smolařů, jak si říkali, přivolá zpět do města Derry Mike, aby jednou pro vždy skoncovali se zlem, které se vrací v pravidelných cyklech. Ve městě se totiž znovu rozeběhne série nevyjasněných vražd a zmizení osob a stará parta přes počáteční nevoli chce dostát své dávné přísaze. A opět se ukazuje, že jen společně mohou čelit tomuto zlu.

Návrat do města pro ně současně znamená připomenutí a novou konfrontaci s tím, co je přimělo se odtud vzdálit. A jako v jedničce tu zlo nabývá podob nejen démonických, ale i těch lidských, když si Pennywise podmaní Henryho Bowerse (Henry Bowers), kterému se podaří uprchnout s léčebny duševně chorých.

Dávný konflikt a jeho aktéři jsou tedy známí. Vyprávění má ale délku 165 minut a scenárista ho splétá velmi pozvolna. Nejprve nás seznamuje s jednotlivými aktéry a jejich současnými životy. Za pomocí retrospektiv pak shrnuje nejen to, co se jim dělo před sedmadvaceti lety, ale i jaké vztahy se mezi nimi tehdy vytvořily, na což navazuje v současnosti jejich rozvíjením.

Vztahová chemie mezi nimi v současnosti ale zůstává trochu ve vleku té vytvořené v dětství, proto ty časté flashbacky, dokreslující charaktery hrdinů. Z hlediska castingu se podařilo dobře sladit jejich dětskou podobu s tou dospělou, a to včetně jejich chování.

Forma vítězí nad obsahem

Nejvýrazněji v tomto ohledu asi u Richieho, jehož postava má, i vzhledem k jeho povolání stand-up komika, největší komediální potenciál. Humor používá Richie jako obrannou reakci na své strachy a podobně s ním zacházejí i tvůrci, kteří často hororové scény v závěru odlehčují nějakou hláškou jako reakcí na ně.

Hororovým scénám to ubírá na naléhavosti a vyprávění se tím posouvá spíš směrem k hororové komedie. Už v jedničce ale strašidelné scény nepůsobily moc strašidelně a stály spíš na lekačkách než na plíživém budování napětí. Ve dvojce je tomu podobně, jen je těch lekaček mnohem víc a tvůrci si víc vyhráli s jejich digitální podobou, aby působily co nejefektivněji.

Moc hrozivě nepůsobí ani ztělesnění ústředního zla, klaun Pennywise, který hrdiny spíš tak straší nebo si s nimi pohrává, než že by je ve skutečnosti ohrožoval na životech a představoval sílu, kterou je těžké porazit. Původ a geneze tohoto zla opět není příliš uspokojivě vysvětlena a mnohem víc se tvůrci soustředí na jeho metamorfózy do různých šílených podob.

Režisér Andy Muschietti tak sází spíš na vnějšek, na digitální trikové vyobrazení hororových nestvůr, než na to, co bylo předností jedničky, tedy vcítění se do psychologie oběti, bojující s různými druhy strachů. Hororová atmosféra tím trpí, stejně jako jejím shazováním za pomocí humoru. K odlehčení přispívá i výběr hudebních skladeb, stejně jako použití odkazů na jiné filmy (Věc, Osvícení).

Druhá kapitola To se díky tomu stává slabším doplňkem té první. Ač mají oba filmy dohromady pětihodinovou stopáž, tak dvojce už se nedaří tak dobře pracovat s psychologií hrdinů a vztahovou chemií mezi nimi. Mnohem víc sází na atrakce v podobě digitálních proměn ústředního zla, které příběh posouvají k daleko spotřebnější zábavě, než tomu bylo v případě jedničky. Což je škoda, protože potenciál má tato látka mnohem větší.

To Kapitola 2

 • Žánr: horor
 • Původní název: It: Chapter Two
 • www.it-movie.net/
 • USA, 2019
 • Scénář: Gary Dauberman (předloha Stephen King)
 • Režie: Andy Muschietti
 • Hrají: James McAvoy, Jessica Chastain, Bill Skarsgård, Bill Hader, Jay Ryan, Isaiah Mustafa, James Ransone, Andy Bean, Teach Grant, Stephen King, Xavier Dolan
 • Distribuce: Vertical Ent.
 • Distribuční premiéra v ČR: 05. 09. 2019

Témata článku: Filmy a seriály, Recenze filmů, Recenze, Trailer


Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

** Nový dělostřelecký systém U.S. Army před časem zlomil rekord v rychlosti výstřelu ** Umožnila to speciální hnací náplň munice ** Za účelem jejího vývoje byl postavený pozoruhodný balistický simulátor (BSIM)

Stanislav Mihulka
RekordyZbraněArmáda
Programování elektroniky: Arduino, multitasking a práce s více jádry CPU

Programování elektroniky: Arduino, multitasking a práce s více jádry CPU

** Jak v programu pracovat s různými úlohami ** Od primitivního blokovacího přístupu k hardwarovému čítači ** A jako bonus multitasking na dvou jádrech čipu ESP32

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektroniku
Na některých telefonech s Androidem půjde vypnout 2G sítě. K čemu je to dobré?

Na některých telefonech s Androidem půjde vypnout 2G sítě. K čemu je to dobré?

** 2G sítě jsou s námi již 26 let, za tu dobu se však mnohé změnilo ** Google v USA umožňuje u Androidů vypnout 2G sítě ** V Česku si musíte pomoci samostatnou aplikací

Martin Chroust
2GMobilní sítěAndroid
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace leden 2022)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace leden 2022)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, o které je na světě největší zájem, které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
Capcom se chce do budoucna soustředit na PC jako hlavní platformu

Capcom se chce do budoucna soustředit na PC jako hlavní platformu

Vydavatel chce PC platformu jako více jak poloviční zdroj svých herních zisků.

Michal Maliarov
CapcomByznys
V PS5 obchodě se začínají objevovat PS3 hry. Čeká nás lepší zpětná kompatibilita?

V PS5 obchodě se začínají objevovat PS3 hry. Čeká nás lepší zpětná kompatibilita?

Sony možná chystá příjemné oznámení.

Michal Maliarov
Zpětná kompatibilitaSpekulaceKonzole
Že by konečně průlom? Američané vyvinuli bezpečnější baterie pro mobily na bázi grafenu a elektrolytu

Že by konečně průlom? Američané vyvinuli bezpečnější baterie pro mobily na bázi grafenu a elektrolytu

** Konečně tu máme inovaci z oblasti mobilních baterií ** Baterie na bázi grafenu a elektrolytu mají spoustu výhod ** Vyrábět se začnou koncem roku v USA

Martin Chroust
BaterieLi-IonTechnologie
Jak se zbavit závislosti na smartphonu? Tady je několik tipů, co dělat a naopak nedělat

Jak se zbavit závislosti na smartphonu? Tady je několik tipů, co dělat a naopak nedělat

** Na smartphonech trávíme denně i několik hodit, aniž bychom museli ** Tady je několik tipů, jak závislost omezit ** Fungovat budou s Androidem i iOS

Martin Miksa
ZávislostTipy a triky
Avatar: Frontiers of Pandora nabídne nové příběhy a nové postavy

Avatar: Frontiers of Pandora nabídne nové příběhy a nové postavy

Slepě sledovat filmovou předlohu hra rozhodně nebude.

Michal Maliarov
Avatar: Frontiers of PandoraUbisoft
STALKER 2 byl odložen o více než půl roku. Dočkáme se až před Vánoci

STALKER 2 byl odložen o více než půl roku. Dočkáme se až před Vánoci

Tvůrci potřebují více času na testování a další doladění hry.

Radek Wunderlich
S.T.A.L.K.E.R 2: Heart of ChernobylFPS