5
Fotogalerie

Totožná sluchátka, jiné pouzdro a software. Vyzkoušeli jsme, co se změnilo u Apple AirPods Pro 2. generace

Není tomu tak dávno, co jsme zde kompletně recenzovali sluchátka Apple AirPods Pro 2. generace. Nyní uběhlo pouze pár měsíců a ta samá sluchátka se dočkala spousty tak zásadních vylepšení, která si rozhodně zaslouží samostatný článek a doplnění k původní recenzi.

Vše začíná u samotného hardwaru. Samotná sluchátka jsou hardwarově stále totožná a nic se na nich nezměnilo. Změny se ale dočkalo nabíjecí pouzdro. Pokud jste si sluchátka zakoupili do září, pravděpodobně jste k nim dostali ještě nabíjecí pouzdro s Lightning konektorem. Pokud ta samá sluchátka objednáte dnes, už je k dispozici jen nabíjecí pouzdro s USB-C, což jednoznačně chválíme, protože je tento konektor daleko univerzálnější. 

P8190117.jpgP8190119.jpg
Sluchátka jsou úplně totožná jako předchozí lightning varianta. Nové je akorát pouzdro s USB-C konektorem a odolností IP54

Pouzdro je přitom nadále kompatibilní s bezdrátovým nabíjením přes MagSafe či magnetickou nabíječkou od Apple Watch a zůstaly i další benefity jako je integrovaný repráček, poutko pro zavěšení i vestavěný čip Apple U1 pro případné vyhledání přes UWB v případě ztráty. Pouzdro s USB-C se však dočkalo ještě jednoho drobného vylepšení, kterou je přidaná základní odolnost vůči prachu - IP54. Lightning pouzdro mělo pouze IPx4, kde ochrana proti prachu chyběla.

Kromě změny pouzdra se však změnily i softwarové funkce sluchátek. To se samozřejmě týká těch aktualizovaných s USB-C pouzdrem i těch původních s Lightning pouzdrem. S aktualizací iOS 17 se totiž pro sluchátka zpřístupnila trojice novinek, které jsme nyní měli už déle než měsíc možno důkladně vyzkoušet.

Nový software, nové funkce

Tou nejhlavnější je Adaptivní režim. Ten je takových chytrým kompromisem mezi dřívějším transparentním režimem a potlačením hluku. Sluchátka totiž poslouchají zvuky z okolí, a na základě toho vyhodnocují, zda daný zvuk potlačí nebo propustí. Osobně jsem k tomu to byl už zpočátku velmi skeptický a ani po měsíci používání jsem k tomuto režimu nezískal 100% důvěru.

IMG_0643.PNGIMG_0644.jpg
Nastavení přehrávání nově obsahuje nový adaptivní režim.

Ve většině případů ale režimu funguje skvěle, a sluchátka opravdu filtrují například nepříjemný hluk při cestě vlakem či hromadnou dopravou, naopak propouští nečekané zvuky, jako když vedle vás zatroubí auto a třeba odfiltrují i okolní hlasy, když sluchátka poznají, že to není na vás, a vy neodpovídáte zpět. Osobně jsem se ale několikrát dostal do specifických situací, kdy sluchátka nevyhodnotily situaci správně a zapnuly mi potlačení hluku, když jsem zrovna okolí potřeboval slyšet a naopak, takže raději zůstávám věrný manuálnímu přepínání.

Co jsem si naopak zamiloval, je detekce konverzací, který funguje v kombinaci se všemi režimy. Tento režim funguje naprosto excelentně. Ať už posloucháte hudbu či cokoliv, jakmile promluvíte, sluchátka okamžitě ztlumí hlasitost přehrávaného obsahu a začnou propouštět zvuky z okolí. Ovšem ne stejně, jako u transparentního režimu, ale propouští primárně řeč a nadále odfiltrovávají hluky v okolí. Díky tomu, se můžete s lidmi normálně bavit, aniž byste se sluchátky cokoliv dělali. Tohle se opravdu povedlo. Jedinou výtku mám jen k poměrně dlouhé prodlevě s opětovným zesílení přehrávaného obsahu poté, co konverzaci ukončíte.

Přizpůsobeno každé osobě

Pak je tu ještě třetí novinka - adaptivní volume. To vychází z učení vašich návyků v kombinaci s reagováním na okolní prostředí, kdy se vám sluchátka při přehrávání obsahu snaží vždy nastavit optimální hlasitost. Zde musím říci, že ani po měsíci používání situace není ideální, ač se sluchátka s postupným učením dost zlepšily. 

IMG_0657.jpg
Do nastavení AirPodů přibylo s iOS 17 i osobní nastavení hlasitosti a detekce konverzací.

Stále ale běžně zažívám momenty, kdy jdu se sluchátky po městě, okolo jezdí auta a je zde běžný provoz a sluchátka z ničeho nic v reakci na nějaký nedůležitý zvuk v okolí, který já třeba ani neregistruji výrazně sníží hlasitost. A toto jsem zažíval prakticky neustále. Sluchátkům jsem to v rámci testování záměrně toleroval, ale ani dodnes po několika týdnech funkce není optimální a já ji pravděpodobně vypnu.

Tímto bych shrnul mé poznatky k novým vylepšením sluchátek Apple AirPods Pro 2. generace, které produkt opět posouvají zase trochu jiným směrem a vstříc výpočetnímu audiu. V kontextu i s novým USB-C pouzdrem navíc chválím sníženou cenu, která činí 6 790 Kč, tedy o 500 Kč méně, než co sluchátka beze změny stály poslední 4 roky, v podstatě od první generace. 


Apple AirPods Pro (2. generace) s USB-C

Cena: 

  • konstrukce: špuntová sluchátka
  • přenos signálu: Bluetooth 5.3, SBC, AAC
  • měniče: 11 mm
  • výdrž: cca 6 přehrávání s ANC, 5,5 hodiny s prostorovým zvukem
  • nabíjení: drátově přes USB-C; bezdrátově přes Qi, MagSafe, nabíjecí puk od Apple Watch
  • funkce: ovládání hlasitosti, přehrávače a telefonních hovorů, vyvolání Siri, přepínání ANC, prostorový zvuk
  • hmotnost: 5,3 gramů (sluchátka), 50,8 gramů (pouzdro)
  • barva: bílá
  • příslušenství: nabíjecí USB-C kabel

Když navštívíte internetový obchod přes náš katalog zboží, Živě za to může získat provizi. Službu Zboží Živě provozujeme ve spolupráci s Heureka.cz.

Určitě si přečtěte

Články odjinud