Třetina domácností na světě má Smart TV. 50% podíl překročí chytré televizory roce 2026

30. srpna 2021
TWEET SDÍLET
Třetina domácností na světě má Smart TV. 50% podíl překročí chytré televizory roce 2026

I když počet chytrých televizorů v domácnostech strmě roste, tak jejich celosvětový podíl je 34 %. Jde ale o průměrné číslo. Zatím co v USA už 80 % domácností má doma Smart TV, tak v Evropě podíl činí necelých 70 %. 

Podle zprávy společnosti Strategy Analytics se předpokládá, že do roku 2026 vzroste celosvětové vlastnictví chytrých televizorů z aktuálních 34 % na 51 %. V číslech vyjádřeno má Smart TV nyní 665 milionů, roce 2062 to už bude 1,1 miliardy domácností. 

Klepněte pro větší obrázek

Velký podíl na stabilním růstu mají on-line služby a obliba streamování videa. Společnosti jako Netflix, Disney či Amazon však vidí právě v rostoucích číslech potenciál pro další vzestupu, protože se předpokládá, že vlastnictví Smart TV poroste ve všech regionech světa.

- "Do konce roku 2020 bude Smart TV vlastnit více než 665 milionů domácností po celém světě. To odpovídá 34 % světových domácností, přičemž toto číslo se má do roku 2026 zvýšit na 51 %, kdy počet domácností, které budou vlastnit Smart TV, dosáhne 1,1 miliardy. Prodej Smart televizorů vzrostl v roce 2020 o 7,4 % a dosáhl 186 milionů kusů, což představuje 79 % všech prodaných plochých televizorů," uvádí zpráva společnosti Strategy Analytics.

Společnost SA předpokládá, že podíl Smart TV do roku 2026 v Severní Americe přesáhne 90 %, v západní Evropě 80 % a 60 % ve Střední a Latinské Americe. Celosvětově podíl má činit již zmíněných 50 %. Tato čísla přitom nezahrnují externí streamovací přehrávače, jako jsou Apple TV, Chromecast a Roku. Ty poměrně dost lidí používá u starších „hloupých “ TV.

Dle zprávy má vedoucí postavení mezi platformami Smart TV samozřejmě Samsung se svým systémem Tizen. Samsung je už dlouhé roky s velkým odstupem jedničkou v prodejích. Samozřejmě nechybí ani WebOS od LG, ale v posledních letech zaznamenaly výrazný nárůst také platformy Android TV a Roku.

Čtyři hlavní platformy Smart TV se na prodejích podílejí více než 50 %, přičemž v roce 2015 to bylo 33 %. Náklady na vývoj vlastních systémů jsou vysoké a přitom chytré funkce již neslouží k odlišení od konkurence. ,Nyní jsou již  nutností a výrobci chytrých televizorů často rozhodují mezi udržováním vlastních softwarových a aplikačních ekosystémů nebo licencováním softwarové platformy od třetí strany. Proto dochází růstu podílu Android TV, ale také například více výrobců letos přechází na WebOS od LG. 

Zdroj: Strategy Analytics, Flatpanelshd 

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Potřebujete chytré funkce, nebo stačí televizor bez nich? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Témata článku: Televizory, Android TV, Smart TV, Televize na Heureka.cz

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
T-Mobile má již 300 tisíc optických přípojek. Bude jich mít více než třikrát tolik

T-Mobile má již 300 tisíc optických přípojek. Bude jich mít více než třikrát tolik

Lukáš Václavík
Poskytovatelé internetuT-MobilePřipojení k internetu
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály
40 sex symbolů sedmdesátých let

40 sex symbolů sedmdesátých let

Tento výběr vás přesvědčí o tom, že 70. léta byla z hlediska nahoty ve filmu velmi otevřená. Kdo je podle vás erotickým symbolem desetiletí? Překoná někdo Ornellu Muti?

Marek Čech
Filmy a seriály
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět