Trhlina: mysteriózní thriller podle bestselleru Jozefa Kariky [recenze filmu]

11. května 2019
TWEET SDÍLET
Skutečnost, přelud, legenda nebo mystifikace? Mysteriózní thriller, který v tribečských lesích hledá odpověď na otázku, zda se v něm opravdu záhadně ztrácejí lidé.

Plusy

 • Napětí, plynoucí z nejasného odlišení toho, kde končí realita a začíná fikce nebo blud, umocňuje režisér prací s rozpohybovanou kamerou, dramatickou hudbou a znepokojivými zvuky.

Minusy

 • Oproti knize poskytuje Peter Bebjak trochu málo vodítek k tomu, jakou povahu mají stupňující se halucinace účastníků výpravy. Nebo co je jejich příčinou. Napravit by to mohla televizní minisérie, z níž byl film sestříhán.
5/10
Hodnocení

Herec, scenárista, režisér a producent Peter Bebjak je u nás jako herec známý především z role normalizačním režimem ostrakizovaného rodiče ve filmu Jana Hřebejka Učitelka. Jako režisér má za sebou dosud čtyři celovečerní filmy. Poeticky laděné romantické drama Meruňkový ostrov (2011), horor Zlo (2012), drama Čistič (2015) a pašeráckou gangsterku ze slovensko-ukrajinského pomezí Čára oceněnou před dvěma lety na festivalu v Karlových Varech cenou za režii.

Velice aktivní je i na poli televizní tvorby, kde se podílí na režii úspěšných kriminálních seriálů jako Mesto tieňov, Kriminálka Anděl, Případy 1. oddělení, Za sklem, Mordparta nebo Specialisté. Z jeho dílny je i třídílná minisérie České televize Spravedlnost s Ondřejem Vetchým v hlavní roli, za niž získal v roce 2017 Českého lva. Filmová práva na ni koupila produkční společnost Matta Damona a Bena Afflecka.

Na většině z těchto zmíněných filmových a televizních projektů spolupracoval s kameramanem Martinem Žiaranem, nositelem Ceny české filmové kritiky za film Hany. Toho ale ve svém pátém celovečerním filmu Trhlina vyměnil za kameramana Martina Raua, který se s ním podílel na loňské vánoční televizní pohádce O zakletém králi a odvážném Martinovi, kterou také režíroval.

Autor bestsellerů

Peter Bebjak se tak ukazuje být velice všestranným tvůrcem, který rád přijímá nové žánrové výzvy. V případě filmu Trhlina je to žánr mysteriózního nebo hororově laděného thrilleru. Bebjak a scenárista Tomáš Bombík, s nímž režisér spolupracoval už na seriálu Mordparta a třídílné Spravedlnosti, se pro něj inspirovali stejnojmennou knihou Jozefa Kariky z roku 2017.

Jozef Karika (1978) je jedním z nejúspěšnějších slovenských autorů současnosti. Vystudoval filozofii a historii a ještě než začal se svými knihami obsazovat první místa žebříčků prodejnosti knih, tak pracoval jako historik v muzeu, televizní redaktor nebo mluvčí města Ružomberok.

Začínal s knihami o magii a dnes je respektovaným autorem thrillerů a hororů. Jeho díla o podsvětí, korupci a mafii patří mezi čtenářsky nejoblíbenější, zejména pak trilogie Ve stínu mafie a drsný thriller z devadesátých let Černá hra: Vláda mafie.

Rozmlžená hranice mezi pravdou a záměrnou mystifikací

Za přibližně deset let se ve vydavatelství IKAR prodalo více než 100 tisíc výtisků jeho knih, z toho 25 tisíc jen za Trhlinu. Autor říká, že pro její námět ho oslovil po vydání jeho knihy Strach člověk, který mu vyprávěl děsivý příběh, který zažil při své výpravě do tribečských lesů. On toto vyprávění zaznamenal, mnohé tvrzení ověřil a doplnil o výsledky vlastního pátrání.

Posouzení toho, zda Kariku skutečně oslovil člověk, jehož očité svědectví ho inspirovalo k napsání této knihy, nebo jde spíš o autorskou licenci, která pracuje se zdáním vyprávění podle skutečných událostí, nechává autor na čtenářích. S tím, že on sám jako autor neví, co si má o povaze sdělení dotyčného sdělení myslet.

Osobně se přikláním k druhé variantě. Autor sice přiživuje atraktivitu svého vyprávění tím, že mu dodává na realistickém zdání, ale současně se od popisu jím autorsky přetransformovaných zážitků onoho člověka, který ho oslovil, jemně distancuje, když říká, že nechává na čtenáři, zda uvěří jejich hodnověrnosti.

Je to chytrá hra na pomezí fikce a reality, kdy autor rozmlžuje hranici mezi pravdou a záměrnou mystifikací. Nešla by přitom rozehrát nebo přiživit, kdyby neexistovala skutečná legenda o záhadném mizení lidí v západoslovenském pohoří Tribeč, které se nachází v okrese Nitra.

Meta hra s autorovou projekcí do jeho díla

Tato legenda zaměstnává množství konspiračních teoretiků a scenárista Tomáš Bombík, který tímto filmem celovečerně debutuje, ji propojuje s další legendou o pozadí vzniku stejnojmenné knihy, podle níž film Trhlina vznikl.

A to když k samotnému vyprávění o tom, co se hlavní hrdina Igor nejprve dozvěděl o událostech v tribečských lesích a poté, co v nich sám zažil, přidává ještě rámcovou nebo uvozovací linii, v níž to vše Igor vypráví spisovateli Jozefu Malému (Juraj Loj), kterého unese.

Jozef Malý má být zřejmě Karikovo alter-ego, z jeho pozdějšího, již slavného spisovatelského období. Ve filmu ale zdaleka ne jediné, protože i Igor je vlastně autorovou projekcí. Zde naopak v době, kdy se psaním o magii a záhadách začínal. Je to tedy taková dvojitá meta hra s osobou autora a jeho fiktivním odrazem v jeho díle.

Psychiatrická léčebna vydává své svědectví

Únos se přitom děje za okolností značně vyhrocených, kdy psychicky evidentně nevyrovnaný nebo něčím poznamenaný Igor spisovatele Malého se zbraní v ruce přinutí, aby si celý příběh vyposlechl. Ve filmu se tak prolíná více časových rovin, přičemž ta hlavní se odehrává jako součást Igorova retrospektivního vyprávění.

V ní si Igor (Matej Marušín), coby čerstvý a nezaměstnaný vysokoškolák, přivydělává v rámci demoliční čety, která vyklízí budovu bývalé psychiatrické léčebny. Zde náhodou narazí na záznamy Waltera Fischera, jednoho z pacientů, který před sedmdesáti lety záhadně zmizel v pohoří Tribeč.

Když se po dvou měsících, na rozdíl od jiných, stejně záhadně objevil, byl dezorientovaný, na celém těle měl nevysvětlitelná zranění a podivné popáleniny, a nedokázal popsat, co se mu stalo a kde poslední týdny strávil. Ač byl dlouhodobě hospitalizován, již nikdy se z tohoto zážitku nevzpamatoval.

Když se Igor pustí do pátrání po podrobnostech Fischerova příběhu, zjistí, že tento případ vůbec nebyl ojedinělý Záznamy o lidech, kteří se v Tribeči ztratili, sahají až daleko do minulosti. K mnoha z nich ale došlo i relativně nedávno.

Skutečnost nebo horečnatá sugesce?

Igor o těchto událostech v tribečských lesích, s nimiž se seznámil prostřednictvím starých záznamů na psychiatrii, napíše na svůj dosud neúspěšný blog, čímž o něj rázem raketově vzroste zájem čtenářů. Aby tento zájem přiživil, vydává se spolu se svou přítelkyní Miou (Mary Bartalos), záhadologem a milovníkem konspiračních teorií Andrejem Bezanským (Dávid Hartl) a naopak skeptikem, středoškolským učitelem Davidem Kerčelem (Tomáš Maštalír), do tribečských lesů zjistit, co je pravda a co báchorka.

Igor tak chce z této výpravy vytěžit atraktivní materiál pro svůj blog, aby nemusel otročit na manuálních přivýdělcích, ostatní dva mužští účastníci jsou spíš dobrodruzi, kteří se chtějí, každý ze svého úhlu pohledu, přesvědčit o své pravdě.

Jak čtveřice postupuje do hor, tak postupně odhaluje čím dál děsivější skutečnosti o pozadí případů, s nimiž se Igor seznámil při vyklízení staré psychiatrie. Anebo je to všechno jinak a oni namísto toho, aby si ověřili pravdivost všech těch báchorek o „bermudském trojúhelníku“ uprostřed tribečských lesů, jim sami začali podléhat.

Zde nechává režisér v duchu autorovy předlohy konec otevřený, aby divák sám posoudil, co je ještě realita a co už výplod horečnaté, psychotické mysli jednotlivých účastníků výpravy. Sugesce je totiž u nich v tomto prostředí natolik mocná, že v důsledku ní mohlo dojít k rozkladu schopnosti správně vnímat realitu.

Pochmurná děsivost přírody

Režisér toto napětí, plynoucí z nejasného odlišení toho, kde končí realita a začíná fikce nebo blud, umocňuje prací s rozpohybovanou kamerou, dramatickou hudbou a znepokojivými zvuky. Oproti jeho dřívějšímu duchařskému hororu Zlo, kde budoval napětí uprostřed starého domu za pomocí stylu found footage, známého z hororu Záhada Blair Witch, tak v Trhlině ho nepoužil.

Roztřesenou kameru používá Martin Rau převážně v momentech gradace předchozích událostí, jinak sází spíš na atmosférickou pochmurnou děsivost přírody a s ní spojenou redukci barevné tonality do chladných, nehostinných barev končícího podzimu a začínající zimy.

Agresivní střihové problesky do minulosti pak více naznačují, než ve skutečnosti doříkávají, což může být problém pro ty, kteří neznají knižní předlohu. Stejně tak režisér poskytuje oproti knize trochu málo vodítek k tomu, jakou povahu mají stupňující se halucinace účastníků výpravy. Nebo co je jejich příčinou.

Televizní minisérie má šanci napravit chyby

Mnohé nejasnosti by v tomto ohledu mohla napravit třídílná televizní verze, která by se na podzim měla objevit v televizi Joj. Pro televizní uvedení původně i tento materiál vznikal, ale tvůrci správně odhadli jeho komerční potenciál, daný jak autorem předlohy, tak jejím režijním adaptátorem a rozhodli se materiál sestříhat do kratšího, asi dvouhodinového tvaru.

Z toho televizního přebírá film strukturu členění vyprávění do tří částí, kdy se ale úvod příliš vleče a naopak závěr působí až moc uspěchaně a otevřeně. Všechny tyto chyby v rytmu vyprávění by televizní minisérie mohla napravit, spolu se záležitostmi, ohledně propustnosti hranic mezi vidinou či přeludem a skutečností, které by si zasloužily hlubší objasnění.

Diváci na Slovensku ale zjevně na tento mysteriózní thriller slyší, protože film jen za premiérový víkend utržil bezmála půl milionů eur, při návštěvnosti 83 266 diváků, což se dosud žádnému slovenskému filmu nepovedlo. Režisér Bebjak tak po Čáře ukazuje, že žánrové výzvy dobře zvládá, pro mě osobně ale v méně přesvědčivé formě než minule. Tak uvidíme, zda se Trhlině bude dařit obdobně i u českých diváků, kde možná legenda o mizení v tribečských lesích nerezonuje tak silně jako na Slovensku.

Trhlina

 • Žánr: mysteriózní thriller
 • Původní název: Trhlina
 • www.trhlinafilm.cz
 • Slovensko, 2019
 • Scénář: Tomáš Bombík (předloha Jozef Karika)
 • Režie: Peter Bebjak
 • Hrají: Matej Marušín, Mary Bartalos, Dávid Hartl, Tomáš Maštalír, Juraj Loj, Tomáš Mischura, Martin Šalacha, Emanuel Hason, Ondrej Hraška, Ela Lehotská
 • Distribuce: Falcon
 • Distribuční premiéra v ČR: 09. 05. 2019

Témata článku: Filmy a seriály, Recenze filmů, Trailer, Sci-fi

One UI si už zobrazíte i na iPhonu. Samsung dává Applistům ochutnat, jak funguje jeho vlastní nadstavba

One UI si už zobrazíte i na iPhonu. Samsung dává Applistům ochutnat, jak funguje jeho vlastní nadstavba

** Samsung si pro uživatele iPhonů připravil samostatné webovky ** Můžete si z nich na plochu uložit miniaplikaci ** Po spuštění vám Samsung ukáže možnosti nadstavby One UI

Martin Chroust
One UIiPhone
To nejlepší z The Game Awards 2022: Death Stranding II, Transformers, Suicide Squad a spousta dalších

To nejlepší z The Game Awards 2022: Death Stranding II, Transformers, Suicide Squad a spousta dalších

Poslední velká herní akce tohoto roku je za námi a kromě předávání cen došlo na oznámení spousty zajímavých projektů.

Martin Nahodil
The Game Awards
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Netušené možnosti úprav prostředí od Samsungu. V Česku je k dispozici aplikace Good Lock

Netušené možnosti úprav prostředí od Samsungu. V Česku je k dispozici aplikace Good Lock

** Uživatelé Samsungů se konečně dočkali ** V Česku je čerstvě dostupná aplikace Good Lock ** Otevírají se tak zcela nové možnosti úpravy vzhledu a funkcí systému

Martin Chroust
Good LockOne UIUživatelské prostředí
Proč si předplatit Netflix? Třeba kvůli těmto seriálům. Všechny mají dabing nebo české titulky

Proč si předplatit Netflix? Třeba kvůli těmto seriálům. Všechny mají dabing nebo české titulky

Na Netflixu jsme vybrali nejlepší seriály, které mají české titulky a často i dabing. Vycházeli jsme z hodnocení na filmových webech a přidali i trochu svého vlastního vkusu. Naprostou většinu seriálu nikde jinde než na Netflixu nenajdete.

Jaromír Puk
Proč si předplatit?
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Windows 2.0 mají 35. narozeniny. Nainstalovali jsme je. Chybí hlavní panel, ale okna už se překrývají

Windows 2.0 mají 35. narozeniny. Nainstalovali jsme je. Chybí hlavní panel, ale okna už se překrývají

**Windows 2.0 byly představeny 9. prosince 1987. **Oproti předchůdci se okna mohla překrývat a plochu začaly plnit ikony. **Centrálním bodem platformy byl správce souborů, nechyběly některé klasické nástroje jako Malování.

Petr Urban
Operační systémyMicrosoftWindows
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Netflix a 30 nejoblíbenějších filmů a seriálů v prosinci 2022: Enola a Wednesday, 1899 … ale i Koruna a nějaká romantika

Netflix a 30 nejoblíbenějších filmů a seriálů v prosinci 2022: Enola a Wednesday, 1899 … ale i Koruna a nějaká romantika

Tyto filmy a seriály jsou teď na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o souhrnnou oblíbenost za poslední týdny, kterou zjišťuje web FlixPatrol.

Ondřej Králík
Netflix