14
Fotogalerie

Tvorba hudby na PC: hudebním umělcem s pomocí počítače

Kapitoly článku:


3. Softwarové nástroje a efekty

Dnes už není třeba mít doma sbírku nástrojů a umět na všechny hrát. Je samozřejmě možné do počítače nahrát bicí, kytary, syntezátory a jakékoliv jiné nástroje, ale není to nutné. Prakticky každý zvuk je dnes možné vytvořit s pomocí softwarových nástrojů, které mohou na počítači běžet samostatně nebo jako VST plug-in v DAW aplikaci. Nejčastěji jsou to softwarové syntezátory, které jsou naprogramovány jako emulace skutečných hardwarových syntezátorů.

Obrázek 3.jpg Obrázek 4.png
Mnoho profesionálních hudebníků spoléhá na aplikace,
jako je Avid Pro Tools (vlevo) nebo Steinberg Cubase (vpravo)

A podobné je to s efekty. Kytaristé většinou mají před sebou spoustu krabiček s efekty, které nějakým způsobem upravují signál a posílají ho dál. Emulace všech těchto efektů jsou dnes díky počítačům k dispozici doslova na pár kliknutí myši. A nejen to. S pomocí programů jako AmpliTube nebo Guitar Rig vám počítač nabídne nepřeberné množství kytarových zesilovačů, aparátů i efektů a je možné k nim zakoupit i dedikované nožní přepínače.

Obrázek 5.png
Aplikace Studio One od firmy Presonus je dostupná i s kompletní českou lokalizací

Efekty ale kromě kytaristů používají také zvukoví inženýři a i tyto efekty jsou dnes běžně k dostání v podobě VST plug-inů. Firmy jako například Waves nebo Native Instruments dnes pro profesionální práci se zvukem nabízejí kompletní balíky virtuálních nástrojů a efektů. V počítači je pak vlastně vměstnáno množství vybavení, které by dříve fyzicky zabíralo i několik místností. I tyto virtuální nástroje a efekty v podobě VST plug-inů však mohou být nákladnou záležitostí. Přesto ceny většinou tvoří zlomek toho, co byste v hudebninách zaplatili za skutečný nástroj.

Naštěstí je na internetu možné najít i obrovské množství volně šiřitelných plug-inů. Výjimkou dnes nejsou ani lidé, pro které je programování nebo sbírání těchto plug-inů doslova koníčkem.

4. Zvuková karta

Zvuková karta je tu od toho, aby digitální signál převedla na vysoce kvalitní zvuk a poslala ho dál přes kvalitní výstupní konektory. Karty bývají vybaveny i různým počtem vstupních konektorů, které naopak poslouží k převedení analogového signálu na digitální a ten je pak možné v DAW aplikacích dále editovat.

Obrázek 10.jpg
Zvuková karta M-Audio Fast Track představuje kvalitní a finančně nenáročné
řešení pro domácí nahrávání

Analogový sluchátkový výstup k exportu zvuku do reproduktorů rozhodně nestačí. Stejně tak není vhodné nahrávat živé nástroje a zvuky přes mikrofonní port na kartě, která je vestavěná na základní desce počítače. Jde totiž o to, aby latence neboli zpoždění zpracování vstupního signálu počítačem byla co nejnižší. S tím počítači pomáhají softwarové ovladače, tzv. drivery, dodávané společně se zvukovou kartou. Digitalizovaný audio signál (vzorky) je zpracováván v dávkách, které se postupně načítají do vyrovnávací paměti, tzv. bufferu. Drivery určené pro práci se zvukem umí velikost této vyrovnávací paměti měnit, a ovlivňovat tak latenci. Slyšitelná latence začíná někde okolo 15 ms a zpoždění menší než 10 ms je už dobré. Profesionální systémy se dostávají ke zpoždění kolem 1 ms.

Obrázek 6.png
Aplikace Ableton Live je oblbenou DAW aplikací hlavně pro rychlé nahrávání hudebních nápadů a možností je dále kombinovat v tzv. Session view, který je oblíbený při živých vystoupeních
 

Z logiky věci vyplývá, že nízkou latenci potřebujete zejména při zpracování vstupního signálu v reálném čase. Například při hře na virtuální nástroje s pomocí MIDI kontrolerů nebo třeba při živé hře na kytaru s využitím virtuálních efektů. Naopak při práci na konečném mixu skladby vám bude více než nízká latence užitečná větší kapacita vyrovnávací paměti.

Obrázek 7.jpg
Pro detailní práci na struktuře skladby a aranžích nabízí Ableton Live tzv. Arrangement view

Podobně jako při výběru DAW aplikace je dobré si nejdříve ujasnit, co všechno od zvukové karty očekáváte. Pokud hodláte pracovat zejména se samply a virtuálními nástroji, vystačíte si i se základnějším modelem schopným vygenerovat zvuk ve standardní kvalitě a taková karta určitě nezruinuje rodinný rozpočet. Kvalitní zvukové karty se dnes dají pořídit již v řádu tisíců korun. Pokud však máte v úmyslu nahrávat živé nástroje a zpěv, nebo dokonce více nástrojů najednou, bude třeba se poohlédnout po profesionálním řešení. Dá se očekávat, že to bude investice přesahující 10 tisíc korun. Zapomínat nesmíte ani na konektivitu. Některé externí karty se místo USB připojují konektorem FireWire, který je o něco rychlejší. K dostání jsou samozřejmě i vestavné zvukové karty s konektivitou PCI/PCIe.

Určitě si přečtěte

Články odjinud