7
Fotogalerie

Tvůrce Vetřelce, švýcarský umělec H. R. Giger zemřel

V pondělí 12.5.2014 zemřel v nemocnici v Curychu ve věku 74 let švýcarský umělec H.R. Giger, a to na následky zranění při pádu.

Ginger.jpg

Proslavil se především filmem Vetřelec, nebo lépe vizuální podobou mimozemského tvora, kterou navrhl. I díky jeho návrhu film Ridleyho Scotta získal Oscara za speciální efekty.

Narodil se v roce 1940, v Curychu pak vystudoval architekturu a průmyslový design. Původně pracoval jako designér interiérů, v roce 1968 se začal věnovat filmům a umění na plný úvazek.

07 Cafe-bar - Museum HR Giger Bar.jpg 
 

Jako tvůrce návrhu se podílel nejen na dalších filmech o Vetřelcích i na filmu Species, nebo na hře Dark Seed. Mimo filmovou oblast byl ale znám jako malíř, sochař, architekt a designér. Nicméně jeho umění ale nebylo nikdy pro lidi se slabšími nervy.

400px-Giger_gitarren.jpg396px-Birth_Machine.jpg

Jeho obrazová tvorba spočívala také v originálním spojování mechanismů a lidských částí do biomechanických tvorů, přičemž jeho díla měla často zjevně sexuální podtext. Proto také mnoho lidí jeho tvorba znepokojovala. Je považován za jednoho nejvýznačnějších švýcarských umělců druhé poloviny dvacátého století.

giger_main.jpg
"Vetřelecké" motivy prolínají jeho kompletní tvorbou
 obal desky.JPG
Byl ceněn i pro návrh obalů gramofonových desek.
resized_650x365_origimage_533340.jpg
Bar s nábytkem navrženým H.R. Gigerem 

Zdroj: Wikipedia

Určitě si přečtěte

Články odjinud