9
Fotogalerie

UE metro.fi 2 vs. JVC HA-FXC50: duel špuntů

Kapitoly článku:


Vynikající izolátoři ruchu

Izolační schopnosti jsou oproti např. supraurálním otevřeným modelům prakticky u všech špuntů výrazně lepší. Toto se potvrzuje u obou testovaných sluchátek. Rozdíly mezi nimi nebyly velké, přesto lépe působí metro.fi 2, který efektivněji zaplní zvukovod a nepustí k němu tolik negativních ruchů z okolí jako kolega. Velice dobře pro test posloužilo Hlavní vlakové nádraží v Brně, kde jsem zkoušel izolační schopnosti v momentě příjezdu vlaku. Nastavil jsem vždy stejnou poslechovou hladinu a zvolil stejnou část nahrávky, když se vlak přibližoval. Ultimate Ears metro.fi 2 dokázaly prakticky všechen hluk eliminovat a k bubínku proniklo opravdu málo, JVC HA-FXC50 již také úspěšné nebyly, negativního zvuku proniklo o něco více.

DSC04332.jpg 

V běžném provozu většího města sluchátka velmi slušně odrážela vlnu zvuků od motorů a pneumatik automobilů, kolejí tramvají a lidských producentů. Pokud jsem se kriticky nezaměřil na izolační rozdíly, prakticky jakoby žádné neexistovaly.

 

Názor Tomáše a Petry

Upřímně nevím, kterým dát po stránce izolace přednost. Připadá mi, že izolují stejně. Jen bych rád připojil varování v případě, že se např. budete za tmy pohybovat se špunty. Tímto se omlouvám řidiči ve stříbrném automobilu, kterému jsem vlivem mé nepozornosti skočil před auto. Při běhu a zapnutém přehrávači nemáte šanci slyšet okolní dění.

Vzhledem k mému problému s nasazením JVC, jednoznačně lépe v logické návaznosti na pohodlí izolují sluchátka od Ultimate Ears.

Jirkova zvuková lupa

Dle popisu výrobce JVC je u HA-FXC50 použito tzv. micro HD měniče, který je posunut blíže k uchu. Výrobce chce asi případného zájemce nalákat na označení HD, jež má pravděpodobně evokovat cosi jako HD zvuk, tedy zvuk o vysokém rozlišení. Bez obav však mohu prohlásit, že uvnitř naleznete klasické dynamické uspořádání s běžnými součástmi. Jediná odlišnost spočívá ve zmiňovaném posunu ústrojí, které se u drtivé většiny špuntů nachází v samotném tělu a dutý výstupek pak slouží jako usměrňovač zvuku. V případě JVC onen dutý výstupek nabyl na velikosti a ukryl se do něj ještě celý dynamický aparát.

bla.png

Výrobce asi doufá, že tímto posunem zkvalitní reprodukci. Já bych ji lepší nenazval, je prostě mírně jiná. Překvapuje přítomnost detailů, které jsou dobře čitelné, ale zbytečně moc chytají za uši. Detailnost souvisí s posunem měniče k uchu, stejně tak s tím ale souvisí zvýšená intenzita šumu. Jinými slovy, čím blíže máte měnič uchu, tím více slyšíte detailů, ale spolu s ním je intenzivnější i šum. Tak trochu něco za něco. Čekal jsem také zvýraznění všech pásem, to se ale nekonalo. Výrobce deklaruje frekvenční rozsah od 10 Hz, ale neudává toleranční pásmo a zřejmě ví proč. Sluchátka totiž basy příliš neumí, je jich subjektivně velice málo a spíše se jedná o vyšší basy a nižší středy. Ty nejnižší basy v reprodukci zcela chybí.

Zvukově patří nepochybně do vyšší zvukové střídy oproti laciným modelům, zkreslení při běžné hlasitosti není zvlášť patrné a existuje spíše pocitově. Při větším vybuzení (a že sluchátkové zesilovače umí rozdýchat i mnohem větší oříšky) k mému překvapení nedošlo k výraznému zaklopýtnutí. Objevilo se zkreslení hlasových partií, došlo k syntetizaci všech pásem, nejznatelněji pak středového, ale praskot ani potíže s dýcháním nenastaly.
DSC04337.jpg

Uskupení kolem bluesového kytaristy Douga MacLeoda dokázalo bravurně ukázat nedokonalosti v reprodukci. Nadprůměrně nahrané CD a konkrétně pak skladby Bring it on home a Ain´t nograve potvrdily nedostatek basů a sklon k ostrosti i agresivitě na středech a vyšších středech.

Ultimate Ears u metro.fi 2 žádných novot nevyužívá a myslím, že je to jedině dobře, jelikož tato společnost již několikrát potvrdila, že zvuk prostě udělat umí. Přesto tento model trochu vystupuje z řady, jedná se totiž o první UE špunty se standardním dynamickým uskupením v podání jedné měnící jednotky. Do té doby se používalo vícepásmových systémů.

DSC04326.jpg

Zde již první moment poslechu prozradí cit pro relativně správně nastavenou reprodukci. Sluchátka mají dostatečný basový základ, na který bez poklesu navazuje středové pásmo. Mohla by se jevit mírně přebasovaně, ale výborně to dohání výraznost středů a výšek. Detaily jsou dobře sledovatelné, občas však mírně splynou s ostatními frekvencemi.

Hlas zpěvačky i zpěváka zní na tuto kategorii až podivně přirozeně. Neinklinuje k ostrosti ani k výraznějšímu zbarvení. Samozřejmě nedosahují kvalit Ultimate Ears triple.fi 10 nebo Sennheiser HD 600, mají k nim ale blíže než rival od JVC. Běžná poslechová hlasitost neodhaluje žádné zkreslení, přednes plyne a nikde nic „neskřípe“. Po výrazném zvýšení dochází k podobné změně, jako jsem popisoval výše. Syntetizace, ale žádný praskot a překvapivě se snaží stíhat i v oblasti basů.

Band famózní saxofonistky Candy Dulfer (kdo slyšel naživo, ví, o čem mluvím) a především pak ona sama také velice dobře odhalují potenciální chyby v přednesu. Metro.fi 2 nemají žádné větší problémy s reprodukcí všech žánrů, basové a středové pásmo je zvládnuto dobře, saxofon ale ukázal slabinu ve vyšších polohách. Ty nejvyšší pak chybí úplně.

Konfrontace reprodukce

Po přímém porovnání pro mě vévodí Ultimate Ears s přirozeností a lehkostí přednesu, který je přesně doplněn basovou sekcí. JVC mají odlišný charakter reprodukce a mně moc nesedl, navíc chybí basy, což basofilové přes srdce asi nepřenesou. Třeba se ale dočkáme i Full HD měniče, jenž basy přehraje.

Názor Tomáše a Petry

Netroufám si na detailní popis, ale více mi zvukově sedí Ultimate Ears metro.fi 2.

Poslouchám jazz a ráda vnímám struny kontrabasu, to mi JVC příliš neumožňovaly, takže já v tomto souhlasím s Tomášem a přidávám se k jeho názoru.

Ultimate Ears metro.fi 2

Doporučená cena: 2 130 Kč

  • konstrukce intraaurální, uzavřená
  • typ měniče dynamický
  • frekvenční rozsah 20  12 000 Hz
  • impedance 16 Ω
  • přívodní kabel 1,2 m
  • konektor jack 3,5 mm

Zapůjčil

JVC HA-FXC50

Doporučená cena: zatím neznámá, můj odhad cca 1000 - 1500 Kč

  • konstrukce intraaurální, uzavřená
  • typ měniče dynamický
  • frekvenční rozsah 10  20 000 Hz
  • citlivost 103 dB SPL/mW
  • impedance 16 Ω
  • přívodní kabel 1 m
  • konektor jack 3,5 mm

 

Určitě si přečtěte

Články odjinud