UE triple.fi 10 vs. Shure SE530: duel špuntů

15. dubna 2008
TWEET SDÍLET
Jako první v České republice nabízíme srovnávací test špičkových high-end sluchátek špuntové konstrukce.

Nejprve mi dovolte krátké seznámení se špuntovou konstrukcí. Věřím, že většina čtenářů v tomto odstavci nenalezne žádné nové informace, platí ale okřídlené: „Opakování je matka moudrosti“. Pokud nejsou špunty v aktivním stavu (v uších posluchače), bezpečně je identifikujete. Běžným tvarem jsou kulovité schránky.

Na straně, která patří do ucha, naleznete náušník z pěny, pryže, či materiálu podobající se tuhému molitanu apod. Tyto nástavce bývají ve většině případů nasazeny na duté trubičce, kterou se od pohonného ústrojí šíří směrem ke sluchovému zvuková informace. Pro špunty je příznačná vysoká míra izolace, vychází to z konstrukce těla, které prakticky zaplní celou vnější část zvukovodu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 

Vzhledem k miniaturním rozměrům jednotlivých částí měnícího ústrojí je problematické dosáhnout kvalitní, vyrovnané a nezkreslené reprodukce v celém frekvenčním rozsahu. Po vzoru reprosoustav, které pro jednotlivá pásma využívají reproduktory příslušných vlastností a frekvenčního rozsahu, se sluchátkoví výrobci rozhodli implementovat do malých špuntů podobný systém. Lze se tedy setkat se dvouměničovými, ale také trojměničovými modely, kam právě spadají testované Ultimate Ears triple.fi 10 a Shure SE530.

Jako vejce vejci?

Člověk, jenž se nepohybuje ve sluchátkové sféře a v životě neviděl na vlastní oči sluchátka v řádech tisíců korun, jen stěží uvěří, že má před sebou záležitost v ceně pěkné letní dovolené. Vzhledově totiž špunty nikterak nevyčnívají z řady těch běžných a okoukaných z reklamních letáčků a obchodů s elektronikou. Zkušené oko však okamžitě zaostří a s údivem sleduje mistrovské dílo obou společností.
Na čem se testovalo

zdroj zvuku Multiformátový přehrávač Classé CDP-300 (cca 250 000 Kč), CD/SACD přehrávač Denon DCD-1500AE

zesilovací zařízení Vincent KHV-1, Casea Lyra

sluchátka Sennheiser HD600/650

Klepněte pro větší obrázek

Návrháři společnosti Shure vsadili na střízlivější rozměry a poněkud zvláštní tvar; z profilu připomíná delfína vyskakujícího z vody. Sluchátka tvoří tři viditelně odlišené části. První a tou největší je tělo (slisované ze dvou podobných protilehlých částí) ukrývající tři dynamické měniče. Plynule pokračuje na obou stranách v materiálem a barvou odlišená zakončení.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Jedno vyúsťuje do dutého osově vychýleného výstupku, na který se nasazuje nástavec a druhé pak v přívodní kabel. Barevné provedení sluchátek testovaného modelu mi nepřipadá moc šťastné, namísto lesknoucí se „stříbrnobronzové“ imitace, bych uvítal raději třeba matnou barvu. Nesmí samozřejmě chybět podpis společnosti v podobě loga po boku vnější části těla a označení R (pravá strana) a L (levá strana) ze strany vnitřní.

V Ultimate Ears byli po stránce tvaru konzervativnější. Dali triple.fi 10 kulovitý tvar, který ovšem v záhybu plynule přechází v hranatější zakončení. Jistou míru konzervatismu ale bezpečně narušuje barevná kombinace. Hlavní část sice také pokrývá lesklý nástřik, je ovšem světle modré barvy, a tak evokuje mladistvý a překvapivě zároveň i exkluzivní vzhled. Přechod na část z méně pohledného plastu černé barvy mi připadá poměrně nedůsledně proveden.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Výliskům by neuškodila mnohem větší preciznost, nedoléhají přesně k modrému tělu, takže vzniká nevzhledná mezera. U sluchátek této cenové kategorie bych si to představoval v malinko důslednější podobě, mírné zklamání nemohu zastírat. Co mne na druhou stranu potěšilo, je paměťový efekt části přívodního kabelu (zůstává v požadovaném tvaru) a především možnost ho úplně odpojit, popřípadě nahradit jiným. Ani na tomto modelu nechybí „orazítkování“ příslušnosti a to v podobě bílého loga UE, označení pravé a levé strany naleznete na spodní části. 

Velikost: Rozměry sluchátek se vzhledem k rozdílným tvarům špatně posuzují, přesto je nezpochybnitelné, že „kratší“ jsou Shure SE530. Po správném nasazení navíc zaujmou mnohem nenápadnější pozici než poněkud trčící UE triple.fi 10.

Provedení: Slícování plastů je u Shure SE530 oproti konkurentovi na vyšší úrovni. Jednotlivé dílky do sebe zapadají s milimetrovou přesností, triple.fi 10 v přímém srovnání kvality provedení nevypadají příliš důstojně. UE ztrátu dohání v preciznosti přívodního kabelu, který má i větší průměr.

Design: Design Shure SE530 se dle mého názoru nekloubí s profesionalitou, ocenil bych jinou barevnou variantu, tato není vydařená. Ultimate ears triple.fi 10 se mi naproti tomu líbí velice. Modrá barva připomínající metalický lak ve spojení s černou působí efektně, i jejich tvar je mně bližší.

Zastrčit, zapnout, okolí zhasnout

Intraaurální sluchátka a to konkrétně IEM (tzv. in ear monitory - špunty) poskytují nejlepší izolační vlastnosti ze všech dosud známých konstrukcí. Eliminují vysoké množství nežádoucích (bohužel i žádoucích) informací, které by ucho v běžném stavu zaznamenalo. To však oproti např. uzavřeným modelům supraaurálního typu způsobem, který nedovoluje tónům příslušných frekvencí ke sluchovému ústrojí vůbec dorazit. Že některá uzavřená sluchátka mají také dobré izolační vlastnosti? To jistě ano, ale vzhledem k tomu, že mušle funguje akusticky jako miniaturní místnost, zvuky pronikající z okolí se mohou do ozvučnice dostat (a také dostávají) a negativně ovlivňovat reprodukci.

Klepněte pro větší obrázek

Izolační schopnosti testovaných modelů jsou přímo úměrné správnému nasazení, resp. vsazení do ucha a použitému nástavci. Nasadit sluchátka v ideální poloze není tak snadné, jak by se mohlo někomu pozdávat. Nejprve se bojíte špunty zasadit hlouběji do zvukovodu, a když už máte pocit, že je vše v pořádku, následná reprodukce vás přesvědčí o opaku. Poté zvolíte razantnější způsob a sluchátka doslova tlačíte, co nejhlouběji to jde. Reprodukce se zdá být v pořádku, ale hraničním se stává pohodlí. Naleznutí rozumné meze, kdy nedochází k ochuzování reprodukce a zároveň nepříjemným pocitům v uchu, chce notnou dávku trpělivosti. Nutno poznamenat, že po natrénování již nasazení nedělá problémy.

Izolace: Je u obou modelů na špičkové úrovni. Správné nasazení zaručí okamžitý pokles intenzity v celém spektru slyšitelného frekvenčního rozsahu. Subjektivně se mi zdá izolace lepší u Shure SE530, přisuzuji to především „delfínovitému“ tvaru. Nástavec pečlivě utěsní zvukovod a zbytek těla díky tvaru uzamkne prostor v boltci.

Klepněte pro větší obrázek
Pozor! V souvislosti s izolací považuji za nezbytné upozornit na nebezpečí v běžném provozu. Sluchátka mají opravdu výjimečné tlumící schopnosti, v případě aktivního stavu nemáte šanci slyšet blížící se dopravní prostředek. Dbejte, prosím, zvlášť zvýšené opatrnosti!
Pohodlí: V porovnání s kvalitními supraaurálními a circumaurálními modely SE530 i triple.fi 10 výrazně zaostávají. Na přítomnost cizího tělesa v uchu si příznivec „klasické“ konstrukce musí poměrně dlouhou dobu zvykat. I já měl sluchátka v uchu co nejčastěji, vždy prakticky celý den a výsledek se dostavil. Ke konci testovacího období už jsem po čase přestal v uchu špunt vnímat. Připomněl mi je jen pohyb ve vypnutém stavu, ve zvýšené míře se totiž v hlavě ozývaly duté zvuky spojené s nárazem chodidel o zem. Komfortní byly k mému uchu testovaná sluchátka prakticky stejně.
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
K sluchátkám dostanete i krabičku či pouzdro pro jejich ukládání

Témata článku: Hi-Fi, Sluchátka, Přenosné, Shure, Hi-Fi systémy na Heureka.cz

25 nejlepších hororů všech dob. Víme, kde je najdete on-line

25 nejlepších hororů všech dob. Víme, kde je najdete on-line

Průlet filmovým děsem od dvacátých let minulého století do současnosti. Nejstrašidelnější horory, které prověřil čas, i tituly, které se snaží tento žánr se všemi jeho odnožemi posouvat dál.

Marek Čech
Filmy on-line
19 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

19 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

Vybrali jsme 15 jedinečných filmů, které se věnují válkám ve 20. století. Vybrané snímky mají společné to, že válku neoslavují nebo nevzývají. Naopak kriticky a bolestně obnažují její zrůdnost a nesmyslnost. Jsou to válečné filmy, kterým můžete věřit.

Marek ČechVojtěch Malý
Filmy, které musíte vidět
25 nejlepších klasických českých komedií. Víme, kde jsou online

25 nejlepších klasických českých komedií. Víme, kde jsou online

Zaměřili jsme se na české nebo československé komedie, které vznikly od 30. let minulého století do současnosti. Vybrali jsme ty nejlepší, nejnavštěvovanější, nebo pro danou dobu něčím typické.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
12 tipů na levné televizory se skvělým poměrem cena/výkon. Třeba pod stromeček

12 tipů na levné televizory se skvělým poměrem cena/výkon. Třeba pod stromeček

Vybrali jsme nejzajímavější televizory s výborným poměrem cena/výkon. Od těch menších a velmi levných, po ty vybavenější a větší, které se však stále vyplatí.

Jaromír Puk
Televizory
Nejpirátěnější filmy roku 2022. U všech víme, kde si je můžete legálně pustit online

Nejpirátěnější filmy roku 2022. U všech víme, kde si je můžete legálně pustit online

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou filmy, o které byl na světě v roce 2022 největší zájem – které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy on-line
Vybrali jsme 18 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Pod vánoční stromek, na párty i na zahradu

Vybrali jsme 18 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Pod vánoční stromek, na párty i na zahradu

Vybrali jsme ty nejzajímavější bezdrátové reproduktory. Od malých do kapsy až po větší do domácnosti, které nabízejí výborný poměr cena/výkon.

Jaromír Puk
Bluetooth reproduktor
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
23 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek. Od nejlevnějších za pár stovek až k Apple AirPods Max

23 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek. Od nejlevnějších za pár stovek až k Apple AirPods Max

Vybrali jsme nejlepší bezdrátová sluchátka. Pro běžné použití, pro sport, pro komfortní poslech a také modely s aktivním potlačením hluku.

Jaromír Puk
Bezdrátová sluchátka