12
Fotogalerie

Ukazují nové repro Samsung budoucnost poslechu hudby?

Novou trojici bezdrátových reproduktorů s technologií Multiroom představil Samsung na veletrhu IFA. Bude to trend, kterým se vydá domácí audio?

Když před půl rokem Samsung u nás oficiálně představil své "vajíčkové" reproduktory WAM6500 a WAM7500, byl to pouze první krok. Na veletrhu IFA Samsung představil další tři nové modely, tentokrát označené o hodně jednodušeji – R5, R3 a R1.

IMG_8020.JPG IMG_8079.JPG

Opět jde o zvukové systémy z řady Wireless Audio 360, které nabízí tzv. kruhový, všesměrový zvuk, který se šíří všemi směry stejně. Používají patentovanou technologii „Ring Radiator“. 

IMG_8076.JPGIMG_8077.JPG
Nad novými reproduktory R1, R2 a R3 visí ze stropu repro WAM7500.

Novinkou je také horní ovládání s dotykovým rozhraním, podobně Samsung zapracoval na aplikaci Multiroom pro smartphony, ta je nyní v druhé, lepší verzi. Umožňuje jednoduché sdílení hudby na všech domácích zařízeních propojených přes Wi-Fi. Aplikace umožňuje vyhledat a vybrat hudební skladby, či vytvářet si vlastní playlisty.

IMG_8060.JPGIMG_8063.JPG

Pokud vás zajímají ceny, tak na tiskové konferenci Samsung ohlásil, že nejmenší R1 má stát 199 Euro, prostřední R2 pak 299 Euro, nejdražší bude R3 – za 399 Euro. U nás má R1 stát kolem 5 500 Kč.

Design a jednoduché umístění

S bezdrátovými multiroom reprosystémy má Samsung bohaté zkušenosti. Kromě „vajíček“, které uvedl letos na jaře, se už delší dobu prodávají například povedené „trojúhelníkové“ systémy WAM750, WAM 350. R1 až R3 představují už třetí generaci.

IMG_8071.JPGIMG_8072.JPG

Na rozdíl od zmíněných předchůdců si může zájemce vybrat nejen velikost, ale také barvu látky, kterou je reproduktor potažený. Další výhodu je právě „kruhový zvuk“, který vyplní místnost zvukem. Vzhledem k nesměrové charakteristice lze reproduktor umístit v podstatě kamkoliv. A právě vzhled, bezproblémové umístění v interiéru je něco, na co slyší například mnohé ženy.

IMG_8068.JPGIMG_8070.JPG

Mnozí jistě namítají, co kvalita zvuku, ztráta stereoprostoru atd.. Zbytečně. Poslech hudby se v posledních letech mění na osobní (ten se děje téměř výhradně přes sluchátka) a skupinový. Hudbu v drtivé většině poslouchá více lidí, kteří stejně nějaké stereo vůbec neřeší - hudba má spíše doplňkový charakter. Doba, kdy si lidé sedli do obývacího pokoje před korektně rozmístěné reprobedny, aby si v klidu poslechli svoji oblíbenou desku, ta už pomalu mizí. Důležitý je spíše příjemný zvuk s dostatkem basů, než cokoliv jiného.

WAM5500_004_Detail_Black.jpg WAM3500_003_Lookdown_black.jpg

V oblasti domácích kin je vidět podobný trend. O plnohodnotná domácí kina je zájem již malý, kdo chce lepší zvuk k plochému televizoru, tak zpravidla sáhne po soundbaru. Fakt, že zvuk za stejnou či dokonce vyšší částku má horší (minimálně ten prostorový), to zákazník pravidla promine. Zaujme jednoduchá instalace, nezabírá to místo a díky bezdrátovému subwooferu nemusíte tahat žádný kabel, teda kromě elektriky. Zkrátka styl a pohodlí vedou v prioritách při nákupu. 

Bezdrátový styl a obklopený hudbou

Klasické Hi-Fi sytémy novinka nenahradí, ale to není ani její účel. Spíše charakter nových reproduktorů Samsung naplňuje stávající trendy a posouvá je dále. Snadné umístění, jednoduché připojení a ovládání, stylový vzhled a design – to vše řada R plní. Přidejme multiroom, streamování hudby a jsme u toho, co nyní je moderní. Ano, za stejné peníze si člověk bude moci pořídit kvalitní Hi-Fi mikrosystém, cena za R3 bude ve výši kvalitního Hi-Fi systému se síťovým připojením. Nicméně zmíněný posun v dalších oblastech audia naznačuje, že i přesto by novinka mohla mít úspěch, neboť nabízí to, co většina lidí hledá - bezproblémový, příjemný zvuk, snadnou instalaci a stylový design. Uvidíme.

Určitě si přečtěte

Články odjinud