Ultra HD Blu-ray přinese jak vyšší rozlišení, tak opravdu lepší obraz

Ultra HD Blu-ray přinese jak vyšší rozlišení, tak opravdu lepší obraz

Panasonic na CESu představil prototyp Blu-ray přehrávače se skutečným rozlišením 4K. To je ale jen jedno z mnoha vylepšení, které UHD BD přehrávače přinesou.

Při příchodu televizorů s odlišením 4K (3840 x 2160 obrazových bodů) se výrobci předháněli tvrzením, že samotné vyšší rozlišení přinese o třídu lepší obraz. Nepřineslo. V článku Proč je 4K rozlišení jen prvním krokem k lepšímu obrazu rozepisuji, proč tomu tak je.

Na CESu Panasonic představil prototyp UHD Blu-ray přehrávače, finální produkt asi uvidíme až příští rok. Podívejme se ale, co vše se změní.

panasonic4kbdplayer.jpg 

Ve zkratce se dá říct, že kvalitu obrazu ovlivňuje celý zobrazovací proces. Televizor je až na jeho konci. Rozlišení samotné je možná důležité, ale subjektivní kvalitu obrazu ovlivňuje barevný prostor (gamut), který velmi zjednodušeně říká, kolik odstínů barev dokáže televizor zobrazit. S tím nutně souvisí barevná hloubka, která je v současnosti 8bitová. V poslední řadě je to pak maximální a minimální jas obrazu, lépe řešeno rozdíl mezi nimi. Čím je větší, tím je sluneční svit na obrazovce jasnější.

Ultra HD Blu-ray nabídne rozlišení 4K (3840 x 2160) s frekvencí 60p, přičemž dosud to bylo 1920 x 1080/24p. Výsledkem bude skutečně ostřejší obraz, neboť aby lidské oko rozeznalo vyšší rozlišení, potřebuje vyšší obrazovou frekvenci. Kromě toho novinka bude podporovat 10bitové barvy. Počet odstínů jedné barvy pak stoupne z 256 odstínů na 1024. Velmi důležité je pak posílení dynamického rozsahu jasu, HDR. Díky tomu bude možno zvednout maximální jas obrazu z předchozí hodnoty 100 nit na 1 000 – 10 000 nit. UHD Blu-ray se také má držet barevného gamutu dle standardu BR.2020, který je značně širší, než gamut současně používané normy rec.709.

dolby04.jpg 
UHD Blu-ray by mohl do našich domovů přinést velký kvalitativní skok,
který slibuje nový Dolby Vision 

K tomu přidejte podporu účinnějšího kodeku HEVC (H.265) a vyššího datového toku videa, až 100 Mb/s (v současnosti max. 40 Mb/s). Nové UHD Blu-ray disky budou dvouvrstvé (kapacita 66 GB) a třívrstvé (kapacita 100 GB).

Vznik nového standardu ale znamená, že současné Blu-ray přehrávače samozřejmě tyto disky nepřehrají. Budete si muset koupit nový přístroj, abyste UHD Blu-ray disky mohli přehrávat. Je samozřejmě zaručena zpětná kompatibilita, abyste mohli dále přehrávat DVD a Blu-ray disky, které se aktuálně prodávají. Výhodou nového formátu by mohla být i variabilita: obraz by mohl být v maximální kvalitě a teprve podle schopností zobrazovače bude zvolena varianta zobrazení, které je televizor, nebo projektor schopen. Tedy i barevný prostor, případně rozsah jasu. Divák by tak měl dostat věrný obraz (samozřejmě pokud si to sám nepokazí nevhodným nastavením).

Novou funkcí také má být tzv. Digital Extension nebo Digital Bridge, kdy majitel snadno vytvoří digitální kopii na svůj pevný disk, nebo pro své mobilní zřízení. Za návrhem nového standardu stojí drtivá většina výrobců, podporují ho i filmová studia, protože to bude opět cesta, jak dát fyzickým médiím smysl.

c86ae9bf9d69e790910600aa8bced4fe_XL.jpg 

Přínos současného 4K rozlišení není příliš velký. Velké množství lidí 4K rozlišení ve srovnání s Full HD na běžně velikém televizoru neuvidí. Vzhledem k tomu, že jsme mohli testovací ukázky již vidět, tak musíme říci, že když přidáte větší barevný gamut, větší dynamický rozsah jasu a vyšší frekvencí, tak to uvidí už každý.

Dá se tedy říci, že i když v současné době roste dostupnost 4K obsahu, který je streamován přes síť, například z Netflixu, tak definitivním krokem pro smysluplný přechod na 4K bude teprve zavedení dalších změn, které obraz skutečně pozvednou k vyšší kvalitě.

Zdroj: digitalbits, Panasonic

Určitě si přečtěte

Články odjinud