7
Fotogalerie

Ultrasone HFI-15G: přenosná sluchátka na cesty i domů

Ultrasone patří mezi známé i neznámé značky, v jejím portfoliu najdete především velké domácí či DJské modely. Podívejte se ale na sluchátka menší konstrukce.

Kapitoly článku:


Na začátek stojí za to zmínit, že Ultrasone je německá firma, která vznikla v roce 1993 a za dobu svého působení na trhu podala více než 60 patentů. Neustále také přichází s inovacemi a snaží se při návrhu svých produktů aplikovat jedinečné poznatky z praxe.

V roce 1997 vyvinula společnost stíněná sluchátka s technologií ultranízkých emisí ULE, která snižuje rizikové nízkofrekvenční elektromagnetické emise. Od roku 2000 pracuje při návrhu sluchátek se systémem přirozeného prostorového zvuku S-Logic. Ten je uplatněn i u testovaného modelu HFI-15G.

DSC02211.jpg 

Co je S-Logic?

Systém přirozeného prostorového zvuku S-Logic je patentovanou technologií Ultrasone a spočívá primárně v decentralizovaném uložení měniče. Ve finále tak nejde zvuk přímo do ucha (zvukovodu) ale odráží se od ušního boltce a teprve poté vstupují do zvukovodu. Tak vzniká prostorové zvukové pole, systém S-Logic tak žádným způsobem nemění vnímání zvuku, nepřidává žádný další prvek do řetězce, který by uměle vytvářel prostor (zpoždění, digitální procesor či echo).

DSC02219.jpg 

Podle výrobce také systém S-Logic umožňuje bezpečnější poslech, neboť posluchač vnímá stejnou hlasitost (ve srovnání s tradiční konstrukcí) s nižším akustickým tlakem (3-4 dB). Únava sluchu je tak výrazně snížena.

Můžete se podívat na pěkné vysvětlující video s infografikou přímo od Ultrasone

 

Klame tělem

Na fotografiích vypadají sluchátky HFI-15G menší než ve skutečnosti, jejich skutečné rozměry však nejsou nijak závratné, díky větším náušníkům však vypadají mohutněji. Mylarové měniče mají průměr 40mm a spolu s plastovým hlavovým mostem váží pouhých 85 gramů. Kabel je připojen k levému měniči a po jednom metru končí zlaceným 3,5mm jackem.

DSC02220.jpg
V balení najdete redukci na jack 6,3 mm a také prodlužovací kabel délky 4m,
který má zlacenou zásuvku i konektor.

Na první pohled působí konstrukce vcelku levně, výlisky mušlí jsou z pevného a hrubějším dojmem působícího plastu. Na vnější straně je natištěno logo výrobce a označení modelu, na mušlích je pak vylisována značka pravého a levého měniče. Poměrně zajímavé je uchycení mušlí k hlavovému mostu, kdy se část mušle (její držák) vysouvá směrem ven, není tedy ukrytý uvnitř mostu – názorněji viz fotografie.

Hlavový most je plastový s měkkým polstrováním, potaženým koženkou. Skrz něj prochází poměrně tenký kabel, který propojuje oba dva měniče. Kabel je uložen v drážce, takže by nemělo hrozit jeho poškození. Přesto však ve mě nebudil příliš důvěry, zvláště ve srovnání s poměrně bytelným přívodním kabelem.

DSC02212.jpg DSC02213.jpg
 

Měniče mají příjemně měkké polstrování. Nečekaně ve srovnání s většinou přenosných sluchátek však není možné jej jednoduše vyměnit (podobně jako molitany u většiny sluchátek) protože je pevně spojeno s plastovou základnou mušle.

Určitě si přečtěte

Články odjinud