Dostupnější soundbar Sonos Ray nemá HDMI a je víc stereo než prostorový

8. května 2022
TWEET SDÍLET

Původní článek z 8. května jsme doplnili po oficiálním představení soundbaru Sonos Ray 11. května

Soundbar Sonos Beam patří mezi jeden z nejlepších kompaktních soundbarů, pokud chcete nejen dynamičtější zvuk k televizoru, ale i pro běžný poslech hudby. Ostatně dalším důležitým kladem je příslušnost k systému Sonos a možnost zařazení do multiroom systému, či jednoduchého rozšíření o zadní bezdrátové efektové repro.

Klepněte pro větší obrázek

V nejbližší době by Sonos měl svoji nabídku rozšířit ještě o levnější soundbar pod názvem Ray. První informace už průběžně prosakovaly nějaký čas, nicméně nyní SnoopyTech na Twitteru uveřejnil několik „oficiálních“ fotografií novinky.

Ty potvrzují, že půjde o kompaktní soundbar a bude dostupný v černé a bílé verzi. Co ale poněkud překvapuje, že kromě připojení do sítě a Wi-Fi, bude mít pouze digitální optický vstup a má postrádat HDMI ARC vstup.  K televizoru se tak bude připojovat pouze přes optický digitální výstup a neumožní přímé ovládání hlasitosti přes HDMI a dálkový ovladač televizoru. 

Oficiální materiály zmiňují, že soundbar umí přijímat pokyny infračerveného dálkového ovládání televizoru a upravovat hlasitost.

Klepněte pro větší obrázek

Vzhledem k tomu je jasné, že bude podporovat pouze Dolby Digital 5.1, nikoliv Dolby Atmos. To se však předpokládalo, protože Dolby Atmos přidával v druhé generaci právě Sonos Beam. 

Sonos Beam Soundbar Sonos Beam Soundbar
nabízí 3 obchody za ceny od 12 990 Kč
Srovnat ceny na Živě

Co se ceny týče, tak ta v USA činí 279 USD, což je zhruba 7 000 Kč. Cena je tedy o dost nižší, než kolik stojí Beam. Otázkou je, zda zájemci při tak nižší ceně za soundbar s podporu přímého streamování hudby budou ochotní odpustit nepřítomnost HDMI vstupu, protože ten v dnešní době chybí jen u naprosto základních a nejlevnějších soundbarů. Chybí také podpora Bluetooth. No, počkáme si na oficiální uvedení a na test, to pak ukáže, zda ostatní kvality vyváží tento jednoznačný zápor.

Oficiální cena je pro Evropu €299 (7 890 Kč) a první dodávky se očekávají 7. června 2022. 

Doplněno po oficiálním uvedení:

Na oficiální stránce Sonosu najdete i podrobně ukázané vnitřní uspořádání soundbaru. Jde tedy o čtyřměničový soundbar s více do stran mířícími výškovými měniči, ale očekáváme od něj spíše stereo charakteristiku než snahu o prostorový dojem. Chybí i samostatný středový měnič pro lepší podání dialogů.

Klepněte pro větší obrázek

Rozměry sounbaru jsou 559 × 95 × 71 mm s hmotností 1,95 kg. Můžete tedy začít přemýšlet, jestli se vám vejde do poličky. Výhodou čistě dopředu mířících reproduktorů je, že můžete soundbar klidně zanořit do poličky a nemusíte řešit odrazy z boků. K dispozici bude i nástěnný držák.

Stejně jako u jiných reproduktorů a soundbarů Sonos jej můžete rozšířit o samostatné zadní efektové reproduktory nebo subwoofer. Ty pochopitelně musí podporovat systém Sonos. Již delší dobu se od Sonosu očekává menší  levnější subwoofer, který by ideálně doplnil tento malý soundbar. Na to si ale zatím ještě musíme počkat.

Zdroj: WhatHiFi,  The Verge, SnoopyTech, Sonos

Když navštívíte internetový obchod přes náš katalog zboží, Živě za to může získat provizi. Službu Zboží Živě provozujeme ve spolupráci s Heureka.cz.

Témata článku: Soundbary, Novinky, Multiroom, Sonos, Soundbary na Heureka.cz