Unique Melody Martian: test High-End špuntových sluchátek

Čínský výrobce se vrací a přináší s sebou opět tu nejvyšší kvalitu zpracování a zvuku. Tentokrát v podobě hybridního modelu s pravděpodobně nejlepším poměrem cena/výkon ve své kategorii.

Unique Melody bylo dříve jedním z nejpopulárnějších a nejlepších výrobců custom in-earů (sluchátek vyráběných na zakázku dle odlitku ucha) a dokázalo si získat fanoušky i v našich končinách. Ovšem po problémech se svou sítí mezinárodních distributorů se na určitý čas stáhlo ze západních trhů a zaměřilo se výhradně na jihovýchodní Asii. Teď ale přichází omlazené verze původních modelů, uvádí se velmi zajímavé novinky a především se značka vrací i na západní trhy.

Klepněte pro větší obrázek

Tento test se věnuje sluchátkům Martian, jenž jsou nejnovějším a také jedním z nejlevnějších modelů výrobce. Ovšem i tak cena začíná na 699 USD, což při současném kurzu a přičtení DPH, poplatků a poštovného vychází lehce přes 23 000 Kč. Za tuto cenu nabízí čtyřměničové hybridní osazení, kombinující dva tlakové a dva dynamické měniče.

Příslušenství

Unique Melody ke sluchátkům přidává standardní kombinaci příslušenství, nejedná se o žádnou velkou záplavu různých nástavců, ale průměrnému uživateli by to mělo do začátku stačit. Základem jsou čtyři velikosti silikonových nástavců průměrné kvality, které doplňují čtyři velikosti pěnových nástavců. Ale jedná se o neobvyklé pěnové nástavce vysoké kvality, které se liší svým materiálem od průměrných čínských nástavců i od dražších Comply Tips.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Samozřejmě se přidává i nástroj na čištění zvukovodů od ušního mazu a adaptér do letadla. Nejvíce výrobce potěšil masivním hliníkovým pouzdrem na přenášení sluchátek, které sice není nejlehčí, ani nemá nejpraktičtější rozměry, ale sluchátka dokáže ochránit opravdu skvěle.

Konstrukce

Jako jiní menší výrobci custom in-earů, i Unique Melody sáhlo při tvorbě univerzálního modelu po konstrukci z akrylu. Jedná se o méně nákladné řešení než hliník či plast, ale v rukou zkušeného výrobce představuje záruku skvěle provedeného výrobku. Kvalita zpracování Martian opravdu patří k těm nejlepším na trhu, dokonale pasující hladké tělo bez nejmenší vady. U akrylu bohužel platí, že nepatří mezi ty nejodolnější materiály a tak může být náchylnější na prasknutí při pádech či nárazech.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Design sluchátek vychází z tvaru custom in-earů a kopíruje je opravdu dokonale. Na první pohled nemusí výstupky a prohlubně dávat příliš smysl, ale každý má svůj význam a u většiny lidí tak zaručí naprosto excelentní usazení a pohodlí. I když si tvar zaslouží obrovskou pochvalu, celkový vzhled by mohl být znatelně přepracován. Výroba z akrylu dává výrobci nepřeberné možnosti úprav vzhledu, ale Unique Melody z nějakého důvodu zvolilo asi tu nejnudnější možnou kombinaci. Černý akryl působí nezajímavě a kvůli své neprůhlednosti nedovolí ani případné nadšení z náhledu na vnitřnosti sluchátek. A vnější strana sluchátek by si určitě zasloužila nějaký ozdobný plát dřeva či karbonu, namísto suchého loga výrobce.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Sluchátka nabízí výměnný kabel, využívající vystouplý dvoupinový konektor, totožný jako na in-earech Ultimate Ears. Dodávaný kabel patří mezi ty nejlepší na trhu, lehký, rozumně tlustý, kvalitou provedení jasně překonávající obyčejné Plastics One kabely, nabízí i lepší poddajnost a po delším čase netvrdne.  Zakončen je zahnutým 3.5 mm jackem, navíc přizpůsobeným pro zapojování do přístrojů v obalu.

Pohodlí a izolace

Díky svému složitému tvaru sluchátka přesně pasují do ucha, které z velké části vyplní a těsně do něj zapadnou. Díky tomu nabízí extrémně jisté usazení s naprosto špičkovým komfortem nošení. V posledních týdnech jsem Martiany používal velmi často v práci a ani při poslechu přes 8 hodin jsem si nemohl na žádné nepohodlí stěžovat. Unique Melody se skutečně podařilo skvěle přenést styl usazení customů i na univerzální in-eary a zaslouží si za to velkou pochvalu.

Bohužel, kvůli hybridnímu osazení s dvojicí dynamických měničů patří mezi ty větší in-eary na trhu a kromě toho, že lehce vyčnívají, mohou být nepohodlné pro lidi s menším uchem. V tomto ohledu jsou nedávno testovaná sluchátka Fender o něco bezpečnější volbou, protože tolik nezasahují do vrchní části ucha a do menších uší tak sednou lépe.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Na sluchátkách se nachází větrací otvor, který většinou znamená zhoršení izolace. I zde ale Unique Melody překvapilo a větrací otvor pouze přenáší drobné ruchy od silného větru, jinak izolaci nijak neubližuje. Sluchátka tak zajišťují velmi dobré odrušení okolních hluků i na rušné ulici či v dopravních prostředcích.

Zvuk

Testovalo se především s High-end přenosným přehrávačem Sony NW-ZX2, pro porovnání posloužil i Astell & Kern AK 300, Cowon Plenue D a Fiio X3II. Sluchátka nejsou citlivá na šum zdroje a na všech přehrávačích bylo pozadí dostatečně tiché. Kvalita zdroje s Martiany hraje svou roli a každý posun výše byl ve zvuku jasně znatelný.

V hybridním zapojení se dvojice dynamických měničů stará o bas, dvojice tlakových měničů si mezi sebe rozděluje středy a výšky. A i když se jedná o třípásmové zapojení, sluchátka mají čtyři zvukovody, aby od sebe byly dostatečně odděleny i basové měniče.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Výrazný bas bude asi to první, co člověka napadne při pohledu na specifikaci sluchátek. Přeci jen, dva basové měniče, to vede k představě o hodně nabasovaném zvuku. Ovšem realita je této představě velmi vzdálena. Menší dynamické měniče o průměru 6.8 mm totiž překvapují příjemně střídmým basem, který nabízí zvýraznění v nejnižších frekvencích, ale vyšší bas si zachovává velmi vyrovnané neutrální podání. Skvělý rozsah do nejnižších tónů ve spojitosti se zmíněným zvýrazněním zajišťuje velmi hutný základ a pořádný hřmot, když si o to nahrávka řekne. Jinak ale bas překvapuje hlavně svou dokonalou kontrolou, čistotou a rychlostí, ve které se dokáže vyrovnat i většině tlakových měničů. Když se k tomu přidá přirozenější podání dynamického měniče, dobrá údernost, bohatý  detail a vysoké rozlišení v celém pásmu, výsledkem je jedno z nejlepších podání basu na trhu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Pokud nahrávka není výrazněji nabasovaná, vystupuje nejvíce do popředí střední pásmo. Posazené blíže k posluchači, opět s vynikající čistotou a detailem, k čemuž se přidá i příjemně lehký vzdušný dojem. Podáním tenčí, ale stále dobře podávající mužské i ženské hlasy a bez přehnaně zvýrazněných sykavek. Oproti dražším víceměničovým modelům tu chybí pouze trochu rozlišení, přirozenosti a určité hladkosti podání.

Výšky už asi nepřekvapí také excelentní čistotou, kontrolou, detailem a rozsahem. Zvýrazněné jsou rozumně a především ve vyšších frekvencích, čímž se skvěle podařilo dosáhnout zvuku energického, živého a přitom bez nepříjemných zvýraznění. Jen nepůsobí úplně přirozeně, mají lehce umělý nádech a tenčí podání.

Popis podání představuje u Martianů menší problém, nejlépe ho vystihuje písmeno W. Na mnoha nahrávkách budou nejvýraznějším pásmem středy, jindy ale bude králem hluboký bas a někdy se zase přidají bohaté výšky. Zvuk se nesnaží o přirozenost či neutralitu, spíše chce ukázat naprosto vše, co nahrávka obsahuje. Díky tomu disponuje velkým wow efektem a už na první poslech dá jasně najevo, že zde se hraje nejvyšší liga. Více než relaxační poslech jim vyhovuje poslech soustředěný, kdy se posluchač snaží najít každý detail, každý nástroj, každou součást zvuku v nahrávce. A to se jim daří naprosto skvěle.

Martiany ve své ceně naprosto kralují po technických stránkách. Ať už šáhnete po Sennheiser IE800, Hifiman RE1000, Shure SE846, Westone W60 či Noble Audio Sage, Unique Melody zahrají zvuk čistější, detailnější a přesnější. Podobně to dopadne také ve vyšších třídách, i Heir 10.A a AAW W500 na ně v některých oblastech ztrácejí, ty to ale zachraňují alespoň přirozenějším podáním a vyšším rozlišením zvuku. Z mých sluchátek pouze Campfire Audio Jupiter a Hum Pristine představují po technické stránce rovnocenné soupeře pro Martiany.

Verdikt

I když to bude znít zvláštně, při ceně přes 23 000 Kč představují Unique Melody Martian jednu z nejvýhodnějších koupí v třídě High-end. Možná nejsou vyrobené z drahých materiálů, ale kvalitou konstrukce patří mezi ty nejlepší. Skvěle vymyšlený tvar i přes větší rozměry zajišťuje jedno z nejlepších pohodlí. Na izolaci si také nelze stěžovat ani v nejrušnějším prostředí. Jen ten vzhled je čistá nuda.

A po stránce zvukové jsou na tom ještě lépe. Možná nemají to nejuniverzálnější a nejpřirozenější podání, ale kdo hledá po technické stránce jedny z nejdokonalejších in-earů, Martiany jsou tou správnou volbou.

Unique Melody se tímto modelem podařil parádní comeback, přinášejí perfektní mix skvělých vlastností za stále rozumné ceny. Doufám, že se značka nadobro vrátila na západní trhy, protože by byla opravdu škoda, aby si takovéto kvality užívala pouze jedna část světa.

AVmania.cz: Unique Melody Martian
konstrukce   9
pohodlí   9
izolace   8
zvuk   10

Unique Melody Martian

Cena 699 USD

Sluchátka do testu poskytl výrobce, ke koupi na www.musicteck.com

  • Konstrukce Intraaurální, z akrylu
  • Měniče třípásmový hybridní systém, 2 dynamické měniče průměru 6.8 mm a 2 tlakové měniče
  • Impedance 28 ohmů
  • Frekvenční rozsah 10 až 18 000 Hz
  • Citlivost 110 dB
  • Kabel výměnný, vystouplý dvoupinový konektor

Témata článku: , , , , , , , ,