Urbanears Jakan: bezdrátová sluchátka, která nejsou pro každého (test)

23. února 2019
TWEET SDÍLET
Švédský výrobce v našich končinách není příliš známý, přesto však má v nabídce několik zajímavých modelů sluchátek a reproduktorů. Vyzkoušeli jsme intraaurální model Jakan, který zaujme konstrukcí i designem.

Plusy

 • minimalistický design
 • magnety na sluchátkách
 • opletený kabel
 • výdrž baterie

Minusy

 • absence krytky microUSB
 • riziko umazání kabelu – vzpěry
 • tvarově nejsou por každého
 • přemíra basů
6/10
Hodnocení

Podobně, jako u jiných skandinávských výrobců, i v případě značky Urbanears se můžete prakticky u jakéhokoli výrobku těšit na minimalistický design a obvykle i velmi dobré tovární zpracování.

V případě modelu Jakan tomu není jinak. Sluchátka navíc jako jedny z mála bezdrátových modelů využívají nikoli špuntové ale peckové konstrukce. Jejím neduhem je obvykle absence hlubokých basů a také nepříliš pohodlné usazení ve zvukovodu – velmi totiž záleží na tvaru a velikosti ucha.

Konstrukce

Pokud bychom měli sluchátka nějak zařadit, jedná se o uzavřená intraaurální sluchátka peckové konstrukce. Ovšem při bližším pohledu zjistíte, že to nejsou klasické malé pecky, ale každé sluchátko má vedle/nad peckou poměrně velký plastový puk.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Uvnitř něj bude s největší pravděpodobností uložena baterie, na vnější straně je pak magnet, takže můžete sluchátka v případě nepoužívání sepnout k sobě a nechat volně viset kolem krku. Magnet je silný tak akorát – při pohybu se nerozpojí ale zároveň není příliš silný, takže byste museli sluchátka trhat od sebe.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Kabel sluchátek je opletený a pod pravou peckou pak najdete relativně masivní ovládání sestávající z plastového segmentu s jedním malým joystickem. Pecky, kabel i ovládání jsou barevně sladěny do stejného barevného odstínu – těch je mimochodem k dispozici sedm – který podtrhuje stříbrné okruží malého joysticku. Specialitou sluchátek je pak způsob jejich usazení v uchu, kdy funguje propojovací kabel jako vzpěra v ušním boltci.

Komfort nošení a ovládání

Právě vinou zmíněného usazení sluchátek v uchu a také svým tvarem bohužel nebudou sluchátka vhodná pro každého. Vzhledem k velikosti je třeba si na správné usazení zvyknout a případně jej poupravit, asi nejdéle trvá nalezení správné velikosti „očka“, které vytvoříte posunem kabelu a následně jej zapřete o vnitřní stranu ušního boltce.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Princip je to velmi podobný, jako u silikonových vzpěr ve tvaru křidélek, jen v tomto případě tvoří vzpěru kulatý kabel ohnutý do oblouku, takže se dotýká větší části ucha. Při správném usazení drží sluchátko v uchu velmi dobře a ani při silnějším pohybu hlavou nemají tendenci z ucha vypadnou.

Ačkoli je pro výrobu použito tvrdého plastu, sluchátka nikde netlačí a jsou překvapivě pohodlná i při delším poslechu, což mne velice příjemně překvapilo.

Konstrukce však má dvě zásadní ale. Jestliže máte v ušním boltci náušnici (piercing), nepodaří se vám bohužel sluchátko nijak usadit do ucha a bude stále vypadávat – osobně jsem se do této situace dostal poprvé, a to už jsem několik špuntových sluchátek testoval.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Druhý problém spatřuji v použitém materiálu – látkové opletení kabelu je sice příjemné na omak ovšem není zcela ideální z hlediska údržby. Silikonové nástavce můžete obvykle sundat a umýt. Kabel u těchto sluchátek však neodpojíte a osobně bych jej asi nerad namáčel do vody, zvláště když se jedná o část, která je tak blízko samotnému sluchátku.

Předpokládám, že zejména v letních měsících bude část kabelu, který funguje jako vzpěra, velmi rychle umazaná směsí mastnoty, potu a prachu, což samozřejmě povede k nehezkému vzhledu.

Ovládání je velmi jednoduché – pro zapnutá je třeba stisknout joystick a podržet jej, následně pak můžete v jednom směru jeho pohybu měnit hlasitost a ve druhém se posouvat mezi skladbami.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Stiskem pak můžete pozastavit/spustit přehrávání a případně přijmout či ukončit telefonický hovor. Mikrofon je umístěn na spodní straně ovládání, která však bude při nasazených sluchátkách otočena k vaší tváři.

Nedostatkem je z mého pohledu nekrytý nabíjecí microUSB konektor na boční straně ovládání. Zbytečně se bude zanášet nečistotami, nemluvě o riziku zatečení vody v případě dešťové přeháňky. Záslepka v balení bohužel není – v krabičce najdete vedle sluchátek pouze krátký nabíjecí kabel USB–microUSB.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Jak to hraje?

Ačkoli jsem vzhledem ke konstrukci neočekával příliš kvalitní zvukový projev, bylo mé překvapení nemalé, způsobené především množstvím basové složky. To je také bohužel i problém testovaného modelu. Basů je zde zkrátka až příliš mnoho.

To by v zásadě nevadilo, pokud by byly pevné, rovné a čisté, jenže v tomto případě jsou basy spíše dunivé a hučivé, takže s sebou strhnou prakticky celý zbytek pásma a poslech je mírně unavující.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Navíc ani u elektronické a populární hudby která je založena na výrazném rytmu si basovou složku neužijete, protože příliš vyčnívá a halí celé pásmo nízkých frekvencí a bohužel i část pásma středních frekvencí, které jako by nebyly a zanikají v basovém dunění.

Vyšší středy a výšky jsou kupodivu celkem čisté a příjemné, bez agresivity nebo nepřirozeného syntetického podání. Nutno však uznat, že z celkového pohledu je projev sluchátek mírně zastřený, ovšem nepoznáte to do okamžiku, než si poslechnete jiný model s čistším přednesem.

Velmi dobrá je výdrž baterie, která vám vystačí při průměrné hlasitosti na celých 12 hodin reprodukce, vyšší hlasitost samozřejmě znamená i kratší výdrž. Nabíjení je však poměrně rychlé a trvá něco málo přes hodinu.

Urbanears Jakan

Cena: 1 990 Kč

 • konstrukce: intraaurální sluchátka uzavřené peckové konstrukce
 • přenos signálu: Bluetooth 4.2 (kodek výrobce neuvádí)
 • funkce: ovládání přehrávače a telefonních hovorů
 • hmotnost: 18,9
 • baterie: cca 12 hodin používání / cca 1 hodina nabíjení
 • barva: černá, šedá, modrá, červená, zelená, růžová, hnědá
 • příslušenství: nabíjecí USB kabel

Témata článku: Hi-Fi, Sluchátka, Bezdrátová sluchátka, Bluetooth, Urbanears


Microsoft na Xboxech vždy prodělával. Do zisku jej dostaly hry a služby

Microsoft na Xboxech vždy prodělával. Do zisku jej dostaly hry a služby

Ztrátový není jen prodej nových Series S|X, do plusu se nikdy nedostaly ani předchozí generace

Lukáš Václavík
MicrosoftByznysKonzole
Jak na nahrávání obrazovky. Jde to jednoduše, zdarma, na počítači i na mobilu

Jak na nahrávání obrazovky. Jde to jednoduše, zdarma, na počítači i na mobilu

Říká se, že jeden obrázek vydá za tisíc slov. Podobně platí, že jedno video vydá za tisíc obrázků – zejména pokud připravujete návody, manuály či pracovní postupy.

Karel Kilián
TipySoftware
Jak zvýšit rozlišení her a neztratit snímkovací frekvenci. Souboj tří technologií na upsampling obrazu

Jak zvýšit rozlišení her a neztratit snímkovací frekvenci. Souboj tří technologií na upsampling obrazu

Nvidia, AMD i Intel mají vlastní technologie pro zvyšování rozlišení počítačových her. K čemu jsou dobré, jak fungují a jaké jsou mezi nimi rozdíly?

Jan Pánek
Grafické karty
Za hodně peněz hodně nahlas. Test reproduktorů Klipsch ProMedia 2.1 BT

Za hodně peněz hodně nahlas. Test reproduktorů Klipsch ProMedia 2.1 BT

Americký Klipsch je známý především díky svým sluchátkům a pasivním reproduktorům, kombinace satelitů se subwooferem určená primárně k počítači je spíše okrajovým počinem. Vyplatí se investovat?

Petr Březina
Resident Evil Village: můry opět ožívají | Recenze

Resident Evil Village: můry opět ožívají | Recenze

Ethan Winters má opět problémy. A tentokrát mu je opravdu nezávidíme. Jak dopadla jedna z nejočekávanějších her letošního roku?

Ladislav Novák
Resident Evil VillageHororSurvivalRecenze
Chivalry II oznamuje veřejnou cross-play betu na konec května

Chivalry II oznamuje veřejnou cross-play betu na konec května

Na ostří čepele můžete vyrazit s kamarády napříč platformami už brzy.

Michal Maliarov
Chivalry 2Video