17
Fotogalerie

Urbanears Jakan: bezdrátová sluchátka, která nejsou pro každého (test)

Švédský výrobce v našich končinách není příliš známý, přesto však má v nabídce několik zajímavých modelů sluchátek a reproduktorů. Vyzkoušeli jsme intraaurální model Jakan, který zaujme konstrukcí i designem.

Plusy
minimalistický design
magnety na sluchátkách
opletený kabel
výdrž baterie
Minusy
absence krytky microUSB
riziko umazání kabelu – vzpěry
tvarově nejsou por každého
přemíra basů
6  /10

Podobně, jako u jiných skandinávských výrobců, i v případě značky Urbanears se můžete prakticky u jakéhokoli výrobku těšit na minimalistický design a obvykle i velmi dobré tovární zpracování.

V případě modelu Jakan tomu není jinak. Sluchátka navíc jako jedny z mála bezdrátových modelů využívají nikoli špuntové ale peckové konstrukce. Jejím neduhem je obvykle absence hlubokých basů a také nepříliš pohodlné usazení ve zvukovodu – velmi totiž záleží na tvaru a velikosti ucha.

Konstrukce

Pokud bychom měli sluchátka nějak zařadit, jedná se o uzavřená intraaurální sluchátka peckové konstrukce. Ovšem při bližším pohledu zjistíte, že to nejsou klasické malé pecky, ale každé sluchátko má vedle/nad peckou poměrně velký plastový puk.

urbanears_jakan_01.jpgurbanears_jakan_02.jpgurbanears_jakan_03.jpg

Uvnitř něj bude s největší pravděpodobností uložena baterie, na vnější straně je pak magnet, takže můžete sluchátka v případě nepoužívání sepnout k sobě a nechat volně viset kolem krku. Magnet je silný tak akorát – při pohybu se nerozpojí ale zároveň není příliš silný, takže byste museli sluchátka trhat od sebe.

urbanears_jakan_04.jpgurbanears_jakan_05.jpg

Kabel sluchátek je opletený a pod pravou peckou pak najdete relativně masivní ovládání sestávající z plastového segmentu s jedním malým joystickem. Pecky, kabel i ovládání jsou barevně sladěny do stejného barevného odstínu – těch je mimochodem k dispozici sedm – který podtrhuje stříbrné okruží malého joysticku. Specialitou sluchátek je pak způsob jejich usazení v uchu, kdy funguje propojovací kabel jako vzpěra v ušním boltci.

Komfort nošení a ovládání

Právě vinou zmíněného usazení sluchátek v uchu a také svým tvarem bohužel nebudou sluchátka vhodná pro každého. Vzhledem k velikosti je třeba si na správné usazení zvyknout a případně jej poupravit, asi nejdéle trvá nalezení správné velikosti „očka“, které vytvoříte posunem kabelu a následně jej zapřete o vnitřní stranu ušního boltce.

urbanears_jakan_06.jpgurbanears_jakan_08 - 690x345.jpg

Princip je to velmi podobný, jako u silikonových vzpěr ve tvaru křidélek, jen v tomto případě tvoří vzpěru kulatý kabel ohnutý do oblouku, takže se dotýká větší části ucha. Při správném usazení drží sluchátko v uchu velmi dobře a ani při silnějším pohybu hlavou nemají tendenci z ucha vypadnou.

Ačkoli je pro výrobu použito tvrdého plastu, sluchátka nikde netlačí a jsou překvapivě pohodlná i při delším poslechu, což mne velice příjemně překvapilo.

Konstrukce však má dvě zásadní ale. Jestliže máte v ušním boltci náušnici (piercing), nepodaří se vám bohužel sluchátko nijak usadit do ucha a bude stále vypadávat – osobně jsem se do této situace dostal poprvé, a to už jsem několik špuntových sluchátek testoval.

urbanears_jakan_07.jpgurbanears_jakan_09.jpg
urbanears_jakan_10.jpgurbanears_jakan_11.jpg

Druhý problém spatřuji v použitém materiálu – látkové opletení kabelu je sice příjemné na omak ovšem není zcela ideální z hlediska údržby. Silikonové nástavce můžete obvykle sundat a umýt. Kabel u těchto sluchátek však neodpojíte a osobně bych jej asi nerad namáčel do vody, zvláště když se jedná o část, která je tak blízko samotnému sluchátku.

Předpokládám, že zejména v letních měsících bude část kabelu, který funguje jako vzpěra, velmi rychle umazaná směsí mastnoty, potu a prachu, což samozřejmě povede k nehezkému vzhledu.

Ovládání je velmi jednoduché – pro zapnutá je třeba stisknout joystick a podržet jej, následně pak můžete v jednom směru jeho pohybu měnit hlasitost a ve druhém se posouvat mezi skladbami.

urbanears_jakan_12.jpgurbanears_jakan_13.jpg

Stiskem pak můžete pozastavit/spustit přehrávání a případně přijmout či ukončit telefonický hovor. Mikrofon je umístěn na spodní straně ovládání, která však bude při nasazených sluchátkách otočena k vaší tváři.

Nedostatkem je z mého pohledu nekrytý nabíjecí microUSB konektor na boční straně ovládání. Zbytečně se bude zanášet nečistotami, nemluvě o riziku zatečení vody v případě dešťové přeháňky. Záslepka v balení bohužel není – v krabičce najdete vedle sluchátek pouze krátký nabíjecí kabel USB–microUSB.

urbanears_jakan_14.jpgurbanears_jakan_15.jpg

Jak to hraje?

Ačkoli jsem vzhledem ke konstrukci neočekával příliš kvalitní zvukový projev, bylo mé překvapení nemalé, způsobené především množstvím basové složky. To je také bohužel i problém testovaného modelu. Basů je zde zkrátka až příliš mnoho.

To by v zásadě nevadilo, pokud by byly pevné, rovné a čisté, jenže v tomto případě jsou basy spíše dunivé a hučivé, takže s sebou strhnou prakticky celý zbytek pásma a poslech je mírně unavující.

urbanears_jakan_18.jpgurbanears_jakan_17.jpgurbanears_jakan_16.jpg

Navíc ani u elektronické a populární hudby která je založena na výrazném rytmu si basovou složku neužijete, protože příliš vyčnívá a halí celé pásmo nízkých frekvencí a bohužel i část pásma středních frekvencí, které jako by nebyly a zanikají v basovém dunění.

Vyšší středy a výšky jsou kupodivu celkem čisté a příjemné, bez agresivity nebo nepřirozeného syntetického podání. Nutno však uznat, že z celkového pohledu je projev sluchátek mírně zastřený, ovšem nepoznáte to do okamžiku, než si poslechnete jiný model s čistším přednesem.

Velmi dobrá je výdrž baterie, která vám vystačí při průměrné hlasitosti na celých 12 hodin reprodukce, vyšší hlasitost samozřejmě znamená i kratší výdrž. Nabíjení je však poměrně rychlé a trvá něco málo přes hodinu.

Urbanears Jakan

Cena: 1 990 Kč

  • konstrukce: intraaurální sluchátka uzavřené peckové konstrukce
  • přenos signálu: Bluetooth 4.2 (kodek výrobce neuvádí)
  • funkce: ovládání přehrávače a telefonních hovorů
  • hmotnost: 18,9
  • baterie: cca 12 hodin používání / cca 1 hodina nabíjení
  • barva: černá, šedá, modrá, červená, zelená, růžová, hnědá
  • příslušenství: nabíjecí USB kabel

Určitě si přečtěte

Články odjinud