13
Fotogalerie

Urbanears Stammen: nenápadný kvádřík, který vám rozehraje obývák (test BT repro)

Bluetooth reproduktory už dnes nejsou ničím výjimečným, většinou se však výrobci zaměřují na aktivní jedince, a tomu odpovídá jejich design i odolnost. Co když ale chcete něco stylovějšího, nenápadnějšího, minimalistického...?

Plusy
minimalistický design
konektivita
ovládání
Minusy
cena
zvuk při vyšší hlasitosti
nedotažená aplikace
7  /10

V posledních pár letech se pomalu ale jistě začínají na trhu objevovat Bluetooth reproduktory, které jsou určeny primárně po použití v interiéru. Nemají integrovanou baterii ani nenabídnou zvýšenou odolnost vůči prachu a vlhkosti.

Ovšem zaujmou v mnoha případech svým designem, konektivitou a mnohdy i výkonem. Díky kontinuálnímu připojení do elektrické sítě si mohou výrobci dovolit osadit výkonnější komponenty a s nimi i zvýšit celkový výkon reproduktoru.

urbanears_stammen_03.jpg

Interiérové bezdrátové reproduktory pak sice nejsou zcela bezdrátové, jelikož potřebují napájecí kabel, ovšem v ostatních ohledech jsou funkčně prakticky stejné jako přenosné Bluetooth reproduktory.

Specifikem takovýchto reproduktorů je obvykle vedle klasické Bluetooth konektivity a možnosti připojit zdroj zvuku prostřednictvím kabelu s 3,5 mm jackem, také bezdrátové Wi-Fi rozhraní.

Elegantně a v tvaru kvádru

Skandinávský původ se u reproduktoru rozhodně nezapře, podobně, jako ostatní elektronika ze severních končin, i v tomto případě je design velmi jednoduchý a čistý, až minimalistický.

urbanears_stammen_01.jpgurbanears_stammen_02.jpg

Kvádr má rozměry 21 × 21 × 14,2 cm a váhu 3,6 kg, reproduktor je kompletně potažen jemnou a pevnou tkaninou v šesti různých barvách – černá, modrá, šedá, oranžová, zelená a růžová. Na horní straně najdete dvojici otočných potenciometrů a to je vše.

Zbývající konektory jsou pak umístěny vespod, konkrétně se jedná o zásuvku pro připojení napájecího kabelu, zásuvku pro jack 3,5 mm a USB konektor, který slouží pouze k napájení dalšího zařízení, například telefonu nebo tabletu. Na spodní straně je také vyveden bassreflexový nátrubek

urbanears_stammen_08.jpgurbanears_stammen_09.jpg

Prakticky celá spodní strana je plastová, pouze okraje jsou potažené textilem. Nožičky jsou sice malé ale velmi nenápadné, jelikož nejsou zcela v rozích základny. Zakončeny jsou kouskem gumy pro zajištění stabilní pozice bez klouzání.

urbanears_stammen_07.jpg

Konektivita a ovládání

Vedle zmíněné dvojice zdrojů zvuku (Bluetooth a jack 3,5 mm) je k dispozici také rozhraní bezdrátové sítě Wi-Fi, které umožňuje přehrávání hudby prostřednictvím Spotify, Chromecast, Airplay nebo internetových rádií. V rámci domácnosti se tedy jedná o velmi univerzální řešení.

Ovládání reproduktoru je možné buď prostřednictvím dvojice otočných ovladačů anebo s pomocí firemní aplikace Urbanears Connected, která slouží jak ke konfiguraci reproduktoru, tak k aktualizaci jeho firmwaru.

urbanears_stammen_06.jpgurbanears_stammen_05.jpg

Jeden z ovladačů je určen pro úpravu hlasitosti a přepínání mezi režimem Solo a Multi, kdy druhý jmenovaný slouží ke spárování až 5 reproduktorů, podobně jako je tomu u jiných výrobců v režimu multiroom.

Druhý otočný ovladač pak má funkci výběru zdroje zvuku, kdy můžete volit mezi AUX, Bluetooth, internetovými rádii a následně další sedmičkou předvoleb do nichž je možné si uložit oblíbené Spotify playlisty – v zásadě pak postačuje například zvolit zdroj číslo 5 a reproduktor začne přehrávat hudbu ze Spotify, kde je této volbě přiřazen konkrétní playlist.

Veškeré nastavení je samozřejmě nutné provést v ovládací aplikaci, přes niž můžete také upravit hlasitost reproduktoru a v omezené míře i doladit zvukový projev – k dispozici je jednoduchý ekvalizér pro basy a výšky v rozmezí +/- 6 dB.

urbanears_stammen_13.jpgurbanears_stammen_12.jpg

Samotná aplikace by potřebovala ještě doladit, prvotní inicializace je poměrně zdlouhavá a občas se také chová nestandardně. Nicméně, jakmile si vše jednou nastavíte, budete ji potřebovat spíše sporadicky.

Urbanears Stammen

Cena: 9 390 Kč

  • Reproduktory: 2× 3/4" tweeter, 1× 4" woofer
  • Zesilovač: 3× zesilovač třídy D
  • Frekvenční rozsah: 50 – 20 000 Hz
  • Výkon: 36 W
  • Bezdrátové připojení: Bluetooth 4.2, Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac
  • Připojení: 1× zásuvka pro jack 3,5 mm, 1× napájecí konektor, USB pro nabíjení mobilního zařízení 
  • Ovládací prvky na zařízení: otočný volič hlasitosti a výběru zdroje zvuku, mobilní aplikace
  • Rozměry: 21 × 21 × 14 cm
  • Hmotnost: 3,6 Kg

 

Hudební projev

Ačkoli má reproduktor tvar kvádru s basreflexem na spodní straně, jsou bohužel všechny tři použité měniče osazeny na jedné straně – větší bočnice orientovaná dopředu při poloze s potenciometry vpravo nahoře.

Konkrétně jsou pod krycí tkaninou dva 3/4" tweetery, které doplňuje jeden 4" basový měnič. Právě umístění měničů dává reproduktoru znatelně směrový projev, což je žádoucí v situaci, kdy bude reproduktor umístěn například v obývákové stěně nebo na polici na zdi. Avšak v případě, kdy jej umístíte volně do prostoru, bude část posluchačů ochuzena o čistý zvuk.

urbanears_stammen_10.jpgurbanears_stammen_04.jpg

Z pohledu reprodukce je Urbanears Stammen naladěn spíše zábavně, ovšem basů zde není přespříliš, a to ani v okamžiku, kdy je pomocí ekvalizéru vytáhnete na maximum – reproduktor se naštěstí neodvděčí duněním a huhláním, jako tomu bývá u některých modelů.

Střední a vysoké pásmo je reprodukováno korektně, pouze středy jsou mírně potlačené, což bude dáno použitými měniči a dvoupásmovou konstrukcí. V rámci doladění zvuku není od věci krapet basům i výškám pomoci, zvuk se pak mírně zakulatí a je světlejší než ve výchozím nastavení.

Velmi dobře reproduktor zvládá i nízké hlasitosti, kdy nechybí dostatečná dynamika. Bohužel na opačném konci nastaven hlasitosti je tomu naopak. Jakmile zvuk „oroštujete“ na více jak 80 % hlasitosti, dočkáte se zvuku mnohem horšího, kdy se reproduktor zahltí a vše se začíná slévat do jedné zvukové koule, z níž vystrkují růžky agresivnější výšky, což rozhodně není nic pěkného ku poslechu.

Celkově je zvuk mírně plošší a chybí mu prostor, jako je tomu u klasických reprobeden. Naladění je dobré, avšak na základě papírových parametrů, designu a továrního zpracování bych čekal reprodukci o něco lepší. Neduhem je také malé, zpoždění při bezdrátovém přenosu – budete-li sledovat video, tak je zpoždění sice minimální, ale budete jej vnímat, jelikož nebude zvuk přesně synchronizován s obrazem. 

Verdikt

Vzhledem k ceně reproduktoru bude na každém, aby zvážil, zda je ochoten investovat necelých 10 000 Kč do monofonního reproduktoru s Bluetooth. Urbanears Stammen získává plusové body především za konektivitu a velmi nenápadný design, díky němuž skvěle zapadne prakticky do jakéhokoli interiéru.

Další podstatnou věcí je také jeho velikost – v nabídce má Urbanears celkem tři reproduktory shodného typu, avšak jiné velikosti – Lotsen, Stammen, Baggen – což má samozřejmě vliv na celkový projev zejména kvůli objemu ozvučnice.

urbanears_stammen_11.jpg

Komu tedy reproduktor doporučit? Bude vhodným doplněním pro ty, kdo požadují širší konektivitu, stylový design a neplánují příliš hlasitý poslech. Na druhou stranu, vezmeme-li v potaz hudební kvalitu a cenu reproduktoru Ikea Eneby, tak je Stammen předraženým kouskem.

Jestliže však není limitem pro kupujícího cena, pak bych zřejmě doporučil spíše zvážit systém 2.0 reproduktorů, které nabídnou mnohem lepší podání prostoru a jejich konektivita může být také velmi zajímavá, jako je tomu například u modelu Quadral Breeze Blue XL.

Určitě si přečtěte

Články odjinud