Útěk do divočiny: recenze filmu

25. dubna 2008
TWEET SDÍLET
Penn přichází s tématem návratu západní společnosti k větší jednoduchosti, jímž si člověk kompenzuje pocit vykořenění.

Aktivistický režisér

Podobně jako řada jeho slavných kolegů, Clintem Eastwoodem a Robertem Redfordem počínaje a Georgem Clooneym a Benem Affleckem konče, i hollywoodský bouřlivák a aktivista Sean Penn si občas od herectví rád odskočí na druhou stranu kamery. V průběhu šestnácti let natočil pět snímků a jeho posledním projektem, za nějž byl nominován na dva Oscary (herec ve VR, střih), je vysněná adaptace dokumentárně laděného bestselleru Jona Krakauera Into the Wild z roku 1996. Na jehož filmová práva (a souhlas rodiny Chrise McCandlesse) čekal Penn takřka deset let.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 

Horolezec, dobrodruh a spisovatel Krakauer se na základě nalezených deníků vydal na počátku devadesátých let po stopách mladíka z finančně dobře zajištěné rodiny Christophera McCandlesse. Dvaadvacetiletého premiantského absolventa atlantské univerzity a schopného sportovce, který se zřekl kariéry budoucího právníka, narýsované jeho ambiciózní rodinou a rozhodl se pro tulácký způsob život.  

Tento film na DVD/Blu-ray si můžete zakoupit na www.Filmopolis.cz

Chris věnoval během studia našetřených 24 000 dolarů místo na další vzdělávání charitě, zničil svou kreditní kartu, zahodil doklady a změnil si identitu na Alexandera Supertrampa. V průběhu dvou let procestoval pěšky, stopem, na lodi nebo nákladními vlaky Ameriku od Colorada, Kalifornii až po vysněnou Aljašku, kde se jeho fyzická i spirituální pouť uzavřela. Ovlivněn četbou a ideály Lva Tolstého, Jacka Londona nebo Henryho Davida Thoreaua se rozhodl pro existenci bez civilizačních vymožeností a v souladu s přírodou, jejíž podcenění se mu na konci jeho životní cesty vymstilo.

Není divu, že Sean Penn, filmový představitel proti establishmentu se vzpírajících mužů, se pro látku nadchl a rozhodl se ji adaptovat pro scénář. V osmačtyřiceti letech věkem již patřící ke „generaci otců“, ale srdcem stále dokazuje, že zůstává oním věčně nepokojným a nespokojeným rebelem s hlubokou vráskou uprostřed čela. 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Filmové zpracování zjednodušilo literární předlohou dané množství výpovědí Chrisových příbuzných, spolužáků i lidí, které náhodně potkal při svých cestách. Penn se opírá hlavně o vyprávění jeho sestry, které navozuje nevyřčenou otázku, zda jedinec svým rozhodováním neovlivňuje kromě svého života i životy svých blízkých. Ubylo tak objektivizujících pohledů, jakým byl vlastně Chris člověkem a co bylo hlavní motivací jeho konání a vznikl epicky srozumitelný tvar, který sice nijak nezastírá problematičnost vymanění se z civilizačního sevření (s ohledem na bolest, kterou tím způsobí svým nejbližším), ale jeho postoj plně chápe a někdy až plakátově křiklavě podporuje. 

Zvláště v první půli vyprávění se dočkáme množství manipulativně proklamativních (a tudíž nesympaticky působících) prohlášení o možnostech té pravé svobody a postava Chrise (Emile Hirsch) vypadá spíš jak chodící manifest, pomocí nichž režisér demonstruje své postoje, než jako postava, s níž by jste se v jejím odvážném snílkovství rádi ztotožnili.  

Fyzická a duchovní cesta

Penn vypráví Chrisův příběh ve dvou časových rovinách, kde se potkává minulost s přítomností, přičemž obě roviny směřují ke svému splynutí v symbolickém závěru. Minulost zastupuje pohled hrdinovy mladší sestry Carine (Jena Maloneová), který nám zprostředkuje výlet do Chrisova dětství a dospívání a osvětlí nám jeden z důvodu jeho nespokojenosti a touhy vymanit se ze zavedených a předem nalinkovaných drah vlastního osudu. Neuspokojivý vztah s dominantním otcem (William Hurt), který je ještě ideologicky zdůrazněn tím, že otec pracuje pro NASA, i nedostatek pozornosti a lásky ze strany neustále se svářících rodičů, vede k pocitu odcizení a hledání alternativy mimo okruh domácího zázemí. Chris se vydává na cesty hledat to, co mu doma scházelo a touží si doplnit svou osobnost o zkušenosti, které mu rodiče nedokázali zprostředkovat.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 

 Dítěti, vyrostlému v prostředí dysfunkčních rodin, kde patří k běžnému standartu násilí nebo sociální nejistota, se mohou zdát důvody jeho protestu malicherné a sobecké a v Chrisovi může vidět zbohatlického hejska, jež si hraje na kerouacovské „on the road“ bez ohledu na blízké, kteří za něj pociťují strach, který on postrádá. Samotný závěr pak potvrzuje tezi, že Chrisovo vzdání se výhod konzumní společnosti mělo být jen dočasné a během cesty si chtěl její aktér dokázat vlastní soběstačnost a dospělost. Jeho směřování ale v závěrečných čtyřech měsících v podmínkách drsné zimy a úplného odloučení od lidí na Aljašce nabralo směr, se kterým možná Chris ani sám nepočítal a jemu nezbylo, než ho přijmout jako výzvu, se kterou se musí jako správný chlap vyrovnat.

Přítomnost má podobu dvouleté cesty, fyzické i duchovní, na kterou se samorostlý a samotářský, ale charismatický pokračovatel hippie generace dlouhou dobu připravoval a jejíž naplnění hledá v splynutí s přirozeným řádem a koloběhem přírody.  

Mezigenerační dialog

Jednoduchá fabule je ozvláštněna retrospektivním syžetem, zaznamenávajícím mladíkův myšlenkový přerod a zrod jeho cestovatelské vášně. Vypravěčská linie sestává z řetězení situací, kdy je Chris při setkáních konfrontován s množstvím lidí (pár postarších hippies Jan a Kevin, křižující Ameriku v pojízdném přívěsu, amatérská písničkářka Tracy, válečný veterán Ron Franz), kteří se více či méně dobrovolně rozhodli rezignovat na většinovou představu o tom jediném a správném způsobu životu a platí za to vyloučením na okraj společnosti. Právě oni formují svými postoji a názory mladíkův pohled na svět a alespoň na čas se mu stávají náhradní rodinou. 

Možnost silnějšího přilnutí je však znemožněna Chrisovou utkvělou představou, jež stojí nad všemi lidskými vazbami, být sám uprostřed divočiny a nerušeně s ní splynout. Neuvědomuje si ale, že i příroda má svůj řád a on je v ní vetřelcem, který musí respektovat její pravidla. Svým pobytem v ní si ji, byť v malém měřítku, přivlastňuje a snaží se ji uzpůsobit vlastním potřebám. Ona se brání a Chris za poznání jejího neměnného a přirozeného chodu platí cennou nejvyšší.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Vzájemné potkávání má zároveň ráz mezigeneračního dialogu napříč sociálními vrstvami dnešní Ameriky, kde se mladický idealismus střetává s konformismem rodičovské generace na jedné straně a nevzdáním se svých ideálů u volnomyšlenkářských příslušníků generace 60. let na straně druhé. Komu režisér a scénárista Sean Penn straní, netřeba zdůrazňovat.  

Návrat k jednoduchosti

Penn se projevuje nejen jako zdatný scénárista, který dovedl najít klíč k převyprávění skutečného příběhu, jehož finále patří k jednomu z nejpůsobivějších a nejosobitějších z poslední doby, ale i jako zralý filmař. Prostřednictvím hereckých výkonů, krásných scenérii a podmanivě melancholické hudby leadera skupiny Pearl Jeam Eddieho Veddera, jehož texty podporují a posouvají vyznění příběhu zas o kus dál, přináší takřka hmatatelný zážitek z příběhu člověka, který v touze po něčem opravdovém vyměnil výhody středostavovského způsobu života za nejisté hledání smyslu bytí, jeho krásy i toho, co je skutečné štěstí.

Herecké výkony (jak bývá u filmů točených herci zvykem) jsou velmi vyrovnané a kompaktně podporují fyzicky (Emile Hirsch musel zhubnout dvacet kilo) i herecky náročný part ústřední postavy. Emile Hirsch v některých scénách mimikou, gesty i fyziognomií upomene na mladší alter-ego samotného režiséra a má v sobě stejnou napruženost a neochotu podřídit se konvencím.

V první půli vyprávění Penn často experimentuje s obrazem a střídá záběry osobní, dynamické a takřka dokumentární. Využívá paralelní montáže, záběrů zpomalených i z rodinného videa nebo zcizujících prvků, ve druhé půli se tempo vyprávění zklidňuje a dostává pevnější řád. Kamera Erica Gautiera (Motocyklové deníky) krouží v nebeských výšinách a kouzlí s obrázky velehor. Velký důraz klade na zobrazení sepjetí člověka s krajinou, čímž má blízko k tvorbě Terrence Malicka (Tenká červená linie, Nový svět). K pocitu autentičnosti přispívá i natáčení na reálných místech a práce s neherci, kteří se před více než patnácti lety stali součástí Chrisova skutečného putování.

Klepněte pro větší obrázek 

Míra ztotožnění se s příběhem i to, jak moc ho doceníte, hodně závisí na tom, jak přijmete ústřední postavu. Pro někoho může být Chris romantický dobrodruh a naivní idealista, který doplatil na malý pud sebezáchovy, pro druhého ztracený syn, odmítající kazanovskou „tichou dohodu“ s principy většinové společnosti, pro dalšího zas nezodpovědný a sebevědomý floutek, pozérský rebel, který nebere ohledy na nikoho, kromě sebe. Přijetí se bude zřejmě lišit i v tom, zda jste rodiče nebo do reálného života teprve vstupujete a máte v sobě revoltující potřebu měnit svět k lepšímu. 

Pennovu „cestu do hlubin tulákovy duše“ můžete zároveň přijmout jako další příspěvek k debatě, jež reflektuje proud v myšlení západní civilizace a téma návratu k větší jednoduchosti, jímž si člověk kompenzuje pocit vykořenění z přírody i přirozených lidských vazeb.

Klepněte pro větší obrázek

Útěk do divočiny

  • Žánr: road-movie
  • www.intothewild.com
  • Původní název: Into the Wild
  • USA 2007
  • Scénář: Sean Penn (podle knihy Jona Krakauera)
  • Režie: Sean Penn
  • Hrají: Emile Hirsch, Marcia Gay Hardenová, William Hurt, Jena Maloneová, Catherine Keenerová, Vince Vaughn
  • Distribuce: Bontonfilm
  • Distribuční premiéra v ČR: 24. 4. 2008
AVmania.cz hodnotí
filmKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10

 

Témata článku: Filmy a seriály, Recenze, Recenze filmů


25 nejlepších klasických českých komedií. Víme, kde jsou online

25 nejlepších klasických českých komedií. Víme, kde jsou online

Zaměřili jsme se na české nebo československé komedie, které vznikly od 30. let minulého století do současnosti. Vybrali jsme ty nejlepší, nejnavštěvovanější, nebo pro danou dobu něčím typické.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
25 nejlepších hororů všech dob. Víme, kde je najdete on-line

25 nejlepších hororů všech dob. Víme, kde je najdete on-line

Průlet filmovým děsem od dvacátých let minulého století do současnosti. Nejstrašidelnější horory, které prověřil čas, i tituly, které se snaží tento žánr se všemi jeho odnožemi posouvat dál.

Marek Čech
Filmy on-line
15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

Vybrali jsme 15 jedinečných filmů, které se věnují válkám ve 20. století. Vybrané snímky mají společné to, že válku neoslavují nebo nevzývají. Naopak kriticky a bolestně obnažují její zrůdnost a nesmyslnost. Jsou to válečné filmy, kterým můžete věřit.

Marek ČechVojtěch Malý
Filmy, které musíte vidět
12 vánočních tipů na levné televizory se skvělým poměrem cena/výkon

12 vánočních tipů na levné televizory se skvělým poměrem cena/výkon

Vybrali jsme nejzajímavější televizory s výborným poměrem cena/výkon. Od těch menších a velmi levných, po ty vybavenější a větší, které se však stále vyplatí.

Jaromír Puk
Televizory
EISA: nejlepší televizory, projektor a multimediální přehrávač pro rok 2021/2022

EISA: nejlepší televizory, projektor a multimediální přehrávač pro rok 2021/2022

I letos se všechny velké akce a veletrhy se spotřební elektronikou zrušily, ale vyhlášení nejlepších produktů dle asociace EISA jsme se dočkali. Podívejte se, co EISA považuje za to nejlepší.

Jaromír Puk
Televizory
Recenze televizoru Samsung QE65QN95A. Nejvyšší 4K model s MiniLED podsvícením je výborný

Recenze televizoru Samsung QE65QN95A. Nejvyšší 4K model s MiniLED podsvícením je výborný

Do redakce připlul kapitální kousek. Vlajková loď Samsungu v rámci 4K/UHD LCD televizorů vylepšená o mini LED podsvícení. O tomto modelu sám výrobce píše jako o jeho „nejvýkonnějším 4K televizoru“. A co napíšeme my?

Alexandr Bray
miniLEDRecenzeTestLCD a LEDSamsungTestyTelevizory
20 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

20 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme nejlepší filmy a seriály s tematikou cest lidí do vesmíru. Takové, jejichž hlavní hrdinové jsou astronauti, nebo se jinak věnují průzkumu vesmíru. Snažili jsme se vyhnout nerealistickému sci-fi, některé snímky na pomezí této kategorie jsme ale nakonec do výběru zařadili.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
Redakční výběr: 23 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek pod stromeček

Redakční výběr: 23 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek pod stromeček

Vybrali jsme nejlepší bezdrátová sluchátka. Pro běžné použití, pro sport, pro komfortní poslech a také modely s aktivním potlačením hluku.

Jaromír Puk
Bezdrátová sluchátka
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
Jean-Paul Belmondo: Nejlepší filmy legendárního francouzského herce

Jean-Paul Belmondo: Nejlepší filmy legendárního francouzského herce

Jean-Paul Belmondo natočil téměř osm desítek celovečerních filmů. Vybrali jsme z nich ty nejlepší. Vycházeli jsme z mnoha žebříčků, hodnocení a přidali i trochu vlastního vkusu.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět