V českém pozemním vysílání je první stanice ve 4K. Nalaďte si NASA UHD

3. června 2020
TWEET SDÍLET

České Radiokomunikace oznámily, že přechod na DVB-T2 bude pokračovat od 8. července. Kromě aktualizovaného harmonogramu firma překvapila tím, že do své sítě vpustila první stanici v rozlišení 4K (3840 × 2160 px). V multiplexu 23 ode dneška vysílá NASA UHD, kde diváci najdou krásné záběry a dokumenty s vesmírnou tematikou.

Stanice je také volně dostupná na satelitu Hotbird nebo v některých tuzemských IPTV. V pozemní síti ale pravděpodobně nevydrží dlouho. Zabere totiž zhruba třetinu kapacity celého multiplexu, což je také důvod, proč stanice v UHD nejsou pro terestriku příliš vhodné. Zatím si ale Radiokomunikace mohou vysílání dovolit, dokud nezaplní multiplex jinými komerčními stanicemi.

Multiplex 23 je náhradou za multiplex 3 v síti DVB-T. Prozatím funguje jen v regionech, kde již původní digitální síť skončila, tj. v Praze, Středočeském a Jihočeském kraji. Na dalších místech bude dostupná až v období od začátku srpna do konce října s tím, že nejdříve se ji dočká Plzeňsko, naposledy pak Zlínsko.

Ve stejné síti vedle NASA TV původní ještě Barrandov, Barrandov Kino, Barrandov Krimi, Noe, Nova, Nova Cinema, Seznam TV, Šlágr, Šlágr 2 a Rádio Dechovka.

Témata článku: Vysoké rozlišení, 4K TV, Televize, DVB-T2, UHD, Televize na Heureka.cz