Valčík s Bašírem: recenze filmu

26. ledna 2009
TWEET SDÍLET
Režisér Ari Folman se pouští do střetu s vlastní pamětí i minulostí své země prostřednictvím sebeočistného animovaného dokumentu.

Hledání ztracené paměti

Krátce po invazi Izraele do pásma Gazy, jež tento snímek mrazivě zaktualizovala, se do našich kin dostává jeden z horkých kandidátů na Oscara za nejlepší neanglicky mluvený film, který už se pyšní obdobnou cenou z udílení Zlatých glóbů. Valčík s Bašírem získal řadu ocenění a nese si pověst výjimečného zážitku, která ho provází již od ohlasů na festival v Cannes i karlovarského uvedení, kde byl Ari Folman jedním z členů hlavní festivalové poroty (a kde v roce 1996 vyhrál Zvláštní cenu poroty jeho debut Svatá Klára podle předlohy Pavla Kohouta).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Izraelský režisér Ari Folman se ve svém animovaném dokumentu vydává proti proudu času do minulosti k více jak čtvrt století staré události z pohnutých izraelsko-palestinských dějin. Izraelské armádní jednotky tehdy využily libanonskou občanskou válku jako prostředek ke snaze zničit základy fundamentalistické Organizace pro osvobození Palestiny, která z jižního Libanonu ostřelovala severní část Izraele.

Filmy na DVD/Blu-ray si můžete zakoupit na www.Filmopolis.cz

Ari Folman, v době konfliktu v roce 1982 devatenáctiletý voják izraelské armády, který se osobně účastnil izraelského vpádu do západního Bejrútu, se rozhodl morálně vyrovnat s touto událostí, prozkoumat jakých zločinů se stal součástí a najít v nich svůj podíl viny. Skládá útržky vzpomínek spolubojovníků s těmi svými a pokouší se zrekonstruovat mozaiku skutečností, jež vedly k děsivému masakru bezbranných civilních obyvatel (včetně starců, žen a dětí) v bejrútských uprchlických táborech v Sabře a Šatíle, jimž spolu s ostatními vojáky nečinně přihlížel.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Po atentátu na budoucího libanonského prezidenta Bašíra Džamáíla vtrhly do utečeneckých táborů zdivočelé a pomstychtivé jednotky křesťanských falangistů, které se podílely na systematické genocidě celých rodin muslimských Palestinců. Izraelští vojáci tomu nezabránili a naopak za tichého souhlasu izraelského ministra obrany Ariela Šarona 16. září přispěli k řádění libanonských milicí.

Kreslená terapie

Hlavní protagonista příběhu Ari, jenž je autobiografickou projekcí tvůrce snímku, si na nic z toho nepamatuje. Teprve setkání se starým přítelem, kterého v úzkostných snech pronásleduje smečka psů, po níž musel střílet, ho přivede na myšlenku pokusit se za pomoci známých a přátel z řad veteránů oživit zapomenutý sled tehdejších faktů a pokusit se zjistit pravdu o své roli v masakru na civilistech.

Pomocí bolestného návratu do vlastní minulosti a pátrání po ztracených vzpomínkách se dostává k mnohem obecnější úvaze o povaze, síle a fungování selektivně pracující lidské paměti, která vymazává vše traumatizující. Zároveň ukazuje na nemožnost vytěsnit podvědomí osobní, kolektivní i národní.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Paradokumentární styl, do něhož halí své válečné drama, slouží tvůrci jako svébytná autoterapie, jak se vyrovnat s traumatem i amnézií, jichž používá jeho mysl jako obranný mechanismus před dopadem pocitu viny. Tazatel tuší, že odhalením černých míst své paměti a otevřením osobní třinácté komnaty si může způsobit ještě větší trýzeň než mu přináší milosrdné zapomnění, ale cesta za poznáním pravdy je pro něj důležitější.

Často vzpomínaná podobnost s předloňským íránským komiksem Persepolis, sledujícím moderní dějiny země očima dospívající dívky, je v retrospektivní struktuře vyprávění a animovaném pohledu na politicko-válečné události na Blízkém východě. Jen poeticko-melancholické a humorné rozpomínání Persepolisu vystřídalo mnohem krutější, syrovější a drtivější vyznění.

Halucinační sen

Valčík s Bašírem se zaměřuje na útržkovitý popis konkrétní vojenské operace z pohledu běžných pěšáků války, kteří museli páchaným zvěrstvům přihlížet či asistovat. Více než konkrétní fakta vystupují do popředí emoce, touhy a symbolické představy, spojené s danými událostmi. Snové sekvence se tak mísí s hrůzostrašnými a drásavými válečnými výjevy a absurdními situacemi do podoby, jež nemá daleko od halucinační noční můry.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Folman se při prezentaci vizuální stránky filmu chtěl vyhnout hned dvěma formálním úskalím. Divák, zásobovaný v televizním zpravodajství každodenní porcí naturalistických záběrů hrůz z celého světa, již dávno otupěl a jen tak něco s ním nepohne. Rovněž podoba většiny dokumentárních filmů, které působí jako sled mluvících hlav, už je překonaná a je třeba hledat cesty jak ji oživit. Režisér a scénárista se rozhodl pro animaci a postupy kresleného filmu, které používá k vizualizaci vzpomínek zpovídaných osob.

Momentky z vojny se na sebe asociativně vrší a jejich sled podkresluje monologický proud řeči pamětníků. Režisér jako tazatel se pohybuje při kladení otázek v kruhu a snaží se najít klíčové situace konfliktu, upadlé do hlubin vytěsněného podvědomí.

Dějinný paradox

Dokumentární a autobiografický způsob tázání se po povaze skutečných událostí, k němuž přispělo i to, že sedm z devíti autentických účastníků boje nadabovalo sebe sama, je zahalen do hyperstylizované komiksové výtvarné složky, jež nám připomene „dickovský“ projekt Richarda Linklatera Temný obraz nebo francouzskou noirovou detektivku Renesance. Scény natočené na video jako hraný dokument se skutečnými veterány byly posléze ručně překresleny a režisér Folman tak nevyužil dnes tak módní, ale uměle působící metody „motion capture“.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Vizuální podoba nenásilně kombinuje 2D a 3D animaci. Ruční animace dvourozměrných postav na pozadí digitálního 3D prostředí (které vykazuje až fotografickou věrohodnost) způsobuje, že jejich snově zpomalený pohyb vypadá jak surrealistický trip. Stínování a vhodně zvolená škála pastelových barev vede k vysoké estetizaci, kdy formální dokonalost překrývá obsahovou pochmurnost. Závěr, k jehož naléhavému vyznění již počítačová kresba nestačí, se prolne do archivního zachycení skutečných událostí, které umocní dosavadní děsivá zajištění a vyprávění dodají nemilosrdně krutou pointu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Hudební složka skladatele Maxe Richtera je pestrá a účinně zesiluje obrazové vyznění. Zasněná ambientní i tvrdě elektronická hudba si podává ruku se symfonickou, aby v závěru vyústila ve všeříkající ticho.

Folman se, podobně jako ve filmech reflektujících vietnamský syndrom, zaobírá pocitem viny a absurditou moderního způsobu vedení války, kdy sotva dospělí mladíčci ani neznají svého nepřítele a ve strachu o vlastní životy kolem sebe pálí jak smyslu zbavení v naději, že tím tak snižují pravděpodobnost schytané rány z opačné strany.

Nebojí se být rovněž aktuální a poskytuje nám nelichotivý komentář k chování vlastní země v podobě smutného dějinného paradoxu, kdy se z obětí stávají kati, když dává do souvislosti represivní chování židovského státu vůči Palestincům a přirovnává ho k nacistické genocidě židovského obyvatelstva.

Klepněte pro větší obrázek 

Valčík s Bašírem

  • Žánr: animovaný dokument
  • www.waltzwithbashir.com
  • Původní název: Vals im Bashir/ Waltz with Bashir
  • Izrael/ Německo/ Francie 2008
  • Scénář a režie: Ari Folman
  • Hrají: Ari Folman, Ronny Dayag, Ron Ben-Yishai, Dror Harazi
  • Distribuce: Aerofilms
  • Distribuční premiéra v ČR: 22. 1.2009

AVmania.cz hodnotí
filmKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek9/10

Témata článku: Filmy a seriály, Recenze filmů, Recenze

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, o které je na světě největší zájem, které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

V 90. letech už nemůže být o prudérnosti žádná řeč, a tak se vesele odhalovaly i největší hvězdy Hollywoodu. Kdo překoná Sharon Stone a její rafinované přehazování nohy přes nohu?

Marek Čech
Filmy a seriály
Programování elektroniky: Detektor štěkotu, sousedovy vrtačky i padajících skleniček

Programování elektroniky: Detektor štěkotu, sousedovy vrtačky i padajících skleniček

** Paní Bledé doma štěkají psi, jak je sledovat za pár kaček? ** Dnes to zkusíme pomocí primitivního mikrofonu a Arduina ** Při velké zvukové amplitudě spustíme alarm a dorazí notifikace

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektroniku
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
25 filmů, které musíte vidět, dokud jste ještě na světě. Víme, kde si je můžete pustit online

25 filmů, které musíte vidět, dokud jste ještě na světě. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme 25 jedinečných filmů napříč žánry a historií. Nabídnou to nejzajímavější ze světové i české filmové tvorby. Je to základní výběr, který byste podle nás měli vidět, pokud chcete mít přehled o kinematografii.

Vojtěch Malý
Filmy, které musíte vidět
Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

** Uspořádání kabelů můžete vnímat i jako podivný druh umění ** To nejkrásnější se skrývá v datacentrech a serverovnách ** Podívejte se na skutečná „díla“ z optiky i kroucené dvojlinky

Vojtěch Malý
DatacentraServery
30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

Éra sexuálního uvolnění 60. let se projevila i ve filmu a stvořila takové sex symboly, jako jsou Raquel Welch, Claudia Cardinale nebo Catherine Deneuve. První Češka se svlékla pro Playboy. Znáte její jméno?

Marek Čech
Filmy a seriály
Wear OS 2 pomalu zavírá krám. Po resetu nefungují poznámky ani Google Mapy, a brzy bude hůř

Wear OS 2 pomalu zavírá krám. Po resetu nefungují poznámky ani Google Mapy, a brzy bude hůř

** Google připravil novou verzi aplikací Google Map a Google Keep ** Pokud si resetujete Wear OS 2 hodinky, už je nesputíte ** Je to jen čirá náhoda, nebo taktika, jak vás přimět k upgradu?

Martin Chroust
Google MapyWear OS
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály