10
Fotogalerie

Valco ANC Mk II: druhá generace BT sluchátek s ANC plní přání uživatelů a ubírá basy [test]

Plusy
hudební projev
výdrž
účinné ANC
aptX HD kodek
Minusy
nezávislé zapínání ANC
9  /10

Bezdrátová sluchátka Valco ANC jsme nedávno testovali, jednalo se však o jejich první generaci, která má kódové označení VMK19 a typickým poznávacím znakem tohoto modelu jsou vložené dřevěné panely na vnější straně sluchátkových mušlí.

P2198432.jpg

Druhá generace označená jako VMK20 se objevila na trhu přibližně v polovině loňského roku a mimo odlišného kódového označení ji poznáte také podle jiného designu mušlí. Tentokrát to není dřevo, ale poměrně elegantní povrch z umělé textilie s logem výrobce.

Textilie vypadá poměrně odolně, i když je vcelku světlá a lze předpokládat její znečištění v průběhu času. Logo je gumové s bílým nástřikem – zde je pravděpodobnost otěru poměrně vysoká, ovšem odolnost prověří až čas.

Konstrukce a zpracování

Z pohledu základní konstrukce se vlastně nezměnilo vůbec nic. Základní materiály jsou shodné, stejně tak i skládací provedení s možností sklopení mušlí a jejich otáčení.

Rozmístění tlačítek je taktéž shodné, stejně jako příslušenství přibalené e skořepinovém pouzdře. Mimochodem zajímavostí je, že při nákupu dostanete do ruky rovnou černé skořepinové pouzdro, jakékoli vizuálně atraktivní balení v krabici zde chybí.

P2198436.jpgP2198439.jpg

Tedy ani u tohoto modelu není v pohledu zpracování prakticky co vytknout. Naopak chválíme změnu vnějšího provedení mušlí. Nejen že světlá textilie vizuálně celkově odlehčuje samotná sluchátka, ale zároveň také řeší případný problém způsobovaný kroucením dřeva, které nebylo nijak ošetřeno vůči povětrnostním vlivům.

Díky jinému materiálu také zmizely, respektive jsou zakryty malé průduchy na vnější straně mušlí, které nevypadaly v dřevěném panelu příliš dobře, navíc hrany průduch nebyly nijak začištěné.

Komfort a ovládání

Komfort je zde nadále velmi dobrý, zejména díky kombinaci nižší váhy, optimálního přítlaku, opravdu pohodlného polstrování z paměťové pěny i oválnému tvaru náušníků.

Ve srovnání s například nedávno testovaným modelem Soundeus Fidelity A50, který má velmi podobný tvar náušníků a využívá shodnou velikost měničů mají Valco jednak lepší polstrování a paměťovým efektem a jednak i lépe sedí na hlavě zejména díky odlišné konstrukci kloubového uchycení mušlí.

P2198441.jpg

Ovládání je zde řešeno taktéž shodně – tedy na pravé mušli najdete trojici hlavních tlačítek, které doplňuje samostatné tlačítko pro aktivaci ANC a také dvojice konektorů – na pravé straně je to zásuvka pro 3,5mm jack, na levé straně je to pak USB-C konektor pro nabíjení.

I u této inovované verze však zůstalo shodné jedno diskutabilní nastavení, a to je nezávislé zapínání/vypínání aktivního potlačení hluku. V praxi to znamená, že když máte ANC aktivní a sluchátka vypnete hlavním vypínačem (MFB), tak zůstává ANC stále zapnuté, i když jsou sluchátka odpojena od spárovaného zařízení.

P2198437.jpgP2198438.jpg

Osobně mi to nedává příliš smysl ani v okamžiku, kdy přehráváte hudbu pomocí signálového kabelu – to se totiž děje většinou v okamžiku, kdy je baterie sluchátek vybitá, tudíž nemůže napájet ani obvody pro potlačení hluku.

Hudební projev

Ta největší změna, kterou mezi oběma modely postřehnete, se udála v celkovém naladění reprodukce. U první generace jsme vytýkali sluchátkám až příliš mnoho basů, které měly tendenci se „produnět“ skrze vaší hlavu.

Výrobce si naštěstí vzal k srdci výtky uživatelů a provedl revizi celkového naladění, takže nyní je projeve mnohem více vyvážený co do zastoupení jednotlivých pásem. Basy zůstaly hutné a důrazné, ovšem jejich intenzita již není tak brutální a bez problémů si vychutnáte de facto jakýkoli hudební žánr.

P2198443.jpgP2198444.jpg

Hudební projev je jinak velmi podobný první generaci, tedy pěkné podání prostoru, čistý zvuk v celém spektru bez náznaků zkreslení nebo zastřené produkce.

Také potlačení hluku je shodné, tedy poměrně efektivní vzhledem k cenové kategorii. Hluk kanceláře, domácnosti a dopravních prostředků odfiltruje celkem dobře, vyšší frekvence samozřejmě proniknou až k vašim uším. Dobrá je z tohoto pohledu i pasivní zvuková izolace, zajištěná uzavřenou circumaurální konstrukcí.

Verdikt

Ano i v tomto případě musí sluchátka doporučit, respektive zvažujete-li nákup tohoto modelu, určitě sáhněte po aktuální variantě VMK20, která nabídne de facto shodné parametry i komfort nošení, ale přidává mnohem lepší naladění sluchátek s vyváženým množstvím basů.

P2198435.jpgP2198442.jpg

Z pohledu potlačení hluku zde sice nemůžete čekat shodné výsledky, jako u etalonu třídy v podobě modelu Sony WH-1000XM4. Nicméně se také bavíme o sluchátkách za poloviční cenu, než je tomu u Sony a účinnost ANC zde není jen poloviční, ale určitě o něco vyšší.

Valco Wireless ANC Headphones (VMK20)

Cena: 4 490 Kč | zapůjčil: Alza.cz

  • konstrukce: circumaurální sluchátka uzavřené konstrukce
  • přenos signálu: Bluetooth 5.0, aptX HD, SBC, AAC
  • měniče: 40 mm
  • frekvenční rozsah: 24 – 20 000 Hz
  • napájení: baterie 1050 mAh – 3 h nabíjení, cca 45 h přehrávání s ANC nebo 40 h telefonních hovorů
  • funkce: ovládání hlasitosti, přehrávače a telefonních hovorů, aktivace hlasového asistenta, potlačení hluku
  • hmotnost: 250 g
  • barva: černá
  • příslušenství: nabíjecí USB-C kabel, audiokabel 1,5 m, adaptér do letadla, skořepinové pouzdro

Určitě si přečtěte

Články odjinud