Válka zítřka: nejúspěšnější, zábavné a zároveň příšerné sci-fi na Amazon Prime (recenze)

31. července 2021
TWEET SDÍLET

Plusy

  • Velmi zábavné od začátku do konce
  • Vysoký rozpočet je vidět z každého záběru
  • Velmi dobrá kamera i soundtrack

Minusy

  • Naprosto nesmyslný děj
6/10
Hodnocení

Hned na začátku musím říct, že film má od většiny diváků a i kritiků mírně nadprůměrné hodnocení. Na ČSFD má slušných 67 %, na IMDB 6,6. Pro streamovací službu Amazon Prime jde (co se diváckého zájmu týče) o nejúspěšnější film, který tato služba zatím nabídla. 

Přestože jde o film pro on-line službu, tak toto sci-fi s populárním Chrisem Prattem v hlavní roli mělo obrovský rozpočet – 200 milionů dolarů. Stejný, jako mají největší „áčkové“ trháky, které jdou rovnou do kin. 

Děj? Cestovatelé v čase dorazí z roku 2051, aby doručili důležitý vzkaz: ve 30 let vzdálené budoucnosti lidstvo prohrává válku proti smrtícímu mimozemskému druhu. Jedinou nadějí na přežití je, aby lidé cestovali 30 let do budoucnosti a tam pomohli s bitvou proti nepříteli. A bývalý člen speciálních jednotek Dan Forester (Chris Pratt) je do roku 2051 vyslán také... Zatím netuší, že právě na něm závisí osud lidstva. 

Klepněte pro větší obrázek

Co se tvůrčího týmu týče, tak jeho složení silně připomíná způsob, jak dělá filmy Netflix. Režisérem je nepříliš zkušený Chris McKay – točil seriály, z filmů má za sebou jen animák LEGO Batman. O scénář se postaral opět ne moc zkušený Zach Dean (zatím napsal dva průměrné thrillery).

Nejdůležitější na filmu je však vizuál a zvuk. A tak kameru dostal na starost mimořádně zkušený Larry Fong (Kong: Ostrov lebek, Batman vs Superman: Úsvit spravedlnosti, 300: Bitva u Thermopyl, Strážci - Watchmen). O kvalitní soundtrack se postaral Lorne Balfe (Mission: Impossible - Fallout, 13 hodin: Tajní vojáci z Benghází, Terminator Genisys, Mizerové navždy). A tím je asi řečeno vše, co na filmu funguje.

Film totiž má totiž mimořádně nesmyslný děj, kdy prakticky v každé scéně si říkáte „kdo tohle proboha napsal a jak to mohlo projít“. Hned na začátku například Američané s velkým zaujetím během oslavy sledují normální fotbal – ten ale v USA ve skutečnosti nikoho nezajímá. No budiž - točí se pro celý svět... A tak bych mohl pokračovat scénu po scéně až k závěru. Důležité je, že děj se posouvá jen díky náhodám, které kupodivu dobře dopadnou.

Ale abych tvůrcům nekřivdil – domnívám se, že i právě proto je film tak zábavný.  Rozhodně se u něj nebudete nudit jako u Snyderovy Armády mrtvých. Po technické stránce je film skvělý. Digitální efekty jsou výborné a zejména v závěrečných 20 minutách vysoký rozpočet doslova křičí z plátna. Osobně mám jen obavy, aby divácké úspěchy podobných filmů v důsledku nepřinesly rezignaci na kvalitní scénáře. I když... už Jan Werich kdysi pravil "To je blbý, to se bude líbit". 

Na Válku zítřka se klidně podívejte, nudit se rozhodně nebudete...

BTW: Jestli si chcete připomenout, jak vypadá pořádný scénář, tak se koukněte na Edge of Tomorrow.

Válka zítřka

  • Originální název: The Tomorrow War
  • Akční sci-fi (2021)
  • CZ titulky
  • CZ dabing
  • Amazon Prime Video

Témata článku: Filmy a seriály, Recenze filmů, Recenze, Trailer, Sci-fi