Válka zítřka: nejúspěšnější, zábavné a zároveň příšerné sci-fi na Amazon Prime (recenze)

Válka zítřka: nejúspěšnější, zábavné a zároveň příšerné sci-fi na Amazon Prime (recenze)

Plusy
Velmi zábavné od začátku do konce
Vysoký rozpočet je vidět z každého záběru
Velmi dobrá kamera i soundtrack
Minusy
Naprosto nesmyslný děj
6  /10

Hned na začátku musím říct, že film má od většiny diváků a i kritiků mírně nadprůměrné hodnocení. Na ČSFD má slušných 67 %, na IMDB 6,6. Pro streamovací službu Amazon Prime jde (co se diváckého zájmu týče) o nejúspěšnější film, který tato služba zatím nabídla. 

Přestože jde o film pro on-line službu, tak toto sci-fi s populárním Chrisem Prattem v hlavní roli mělo obrovský rozpočet – 200 milionů dolarů. Stejný, jako mají největší „áčkové“ trháky, které jdou rovnou do kin. 

Děj? Cestovatelé v čase dorazí z roku 2051, aby doručili důležitý vzkaz: ve 30 let vzdálené budoucnosti lidstvo prohrává válku proti smrtícímu mimozemskému druhu. Jedinou nadějí na přežití je, aby lidé cestovali 30 let do budoucnosti a tam pomohli s bitvou proti nepříteli. A bývalý člen speciálních jednotek Dan Forester (Chris Pratt) je do roku 2051 vyslán také... Zatím netuší, že právě na něm závisí osud lidstva. 

tomorrow_war_xlg.jpg

Co se tvůrčího týmu týče, tak jeho složení silně připomíná způsob, jak dělá filmy Netflix. Režisérem je nepříliš zkušený Chris McKay – točil seriály, z filmů má za sebou jen animák LEGO Batman. O scénář se postaral opět ne moc zkušený Zach Dean (zatím napsal dva průměrné thrillery).

Nejdůležitější na filmu je však vizuál a zvuk. A tak kameru dostal na starost mimořádně zkušený Larry Fong (Kong: Ostrov lebek, Batman vs Superman: Úsvit spravedlnosti, 300: Bitva u Thermopyl, Strážci - Watchmen). O kvalitní soundtrack se postaral Lorne Balfe (Mission: Impossible - Fallout, 13 hodin: Tajní vojáci z Benghází, Terminator Genisys, Mizerové navždy). A tím je asi řečeno vše, co na filmu funguje.

Film totiž má totiž mimořádně nesmyslný děj, kdy prakticky v každé scéně si říkáte „kdo tohle proboha napsal a jak to mohlo projít“. Hned na začátku například Američané s velkým zaujetím během oslavy sledují normální fotbal – ten ale v USA ve skutečnosti nikoho nezajímá. No budiž - točí se pro celý svět... A tak bych mohl pokračovat scénu po scéně až k závěru. Důležité je, že děj se posouvá jen díky náhodám, které kupodivu dobře dopadnou.

Ale abych tvůrcům nekřivdil – domnívám se, že i právě proto je film tak zábavný.  Rozhodně se u něj nebudete nudit jako u Snyderovy Armády mrtvých. Po technické stránce je film skvělý. Digitální efekty jsou výborné a zejména v závěrečných 20 minutách vysoký rozpočet doslova křičí z plátna. Osobně mám jen obavy, aby divácké úspěchy podobných filmů v důsledku nepřinesly rezignaci na kvalitní scénáře. I když... už Jan Werich kdysi pravil "To je blbý, to se bude líbit". 

Na Válku zítřka se klidně podívejte, nudit se rozhodně nebudete...

BTW: Jestli si chcete připomenout, jak vypadá pořádný scénář, tak se koukněte na Edge of Tomorrow.

Válka zítřka

  • Originální název: The Tomorrow War
  • Akční sci-fi (2021)
  • CZ titulky
  • CZ dabing
  • Amazon Prime Video

Určitě si přečtěte

Články odjinud