Vall-I: recenze filmu

18. srpna 2008
TWEET SDÍLET
Společenskokritická satira si podává ruku s úvahou o stavu civilizace a něžnou love story, a tak překonává v této oblasti většinu prefabrikované hrané produkce.

Mágové z Pixaru dovedli v minulosti polidštit i stolní lampy. Jak uspěli s pípajícími roboty?

Dojemný recyklátor

Vall-I (Víceúčelově Automatický Likvidační Lisovač - Imunizátor) je posledním robotem ze série stejnojmenných automatů, jež měly dát zemi do pořádku poté, co ji po kontaminaci ovzduší opustili lidé. Lidstvo se uchýlilo před důsledky toho, co vyprodukovalo na kosmický koráb, kde se jejich dočasný pětiletý pobyt protáhl již na sedm století.

DVD/Blu-ray filmy si můžete zakoupit na www.Filmopolis.cz

Wall-I je naprogramován na úklid odpadu. Smetí lisuje do malých kostek, z nichž tvoří všudypřítomné pyramidy a jeho dny plynou s monotónní samozřejmostí posledního přeživšího druhu. Žije osaměle a společnost mu dělá odolný šváb Hal (neboť je známo, že švábi a Keith Richards přežijí i atomový výbuch), jediný blízký tvor široko daleko. Sbírá různé předmětné relikvie minulosti, které po sobě zanechali lidé a prostřednictvím své vetešnické vášně poznává jejich svět. Za léta samoty si (zřejmě) díky poruše v mechanickém nastavení vypěstoval řadu lidských vlastností, včetně schopnosti racionálně myslet a emočně cítit, díky nimž budí jeho osobitá existence v divákovi soucit a pocit důvěrnosti. 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Jeho poklidný život, tvořený neměnnými rituály, mezi něž patří i večerní sledování videokazety s muzikálem Hello, Dolly!, naruší přistání sondy, která má zjistit, zda už se příroda zregenerovala natolik, že je planeta opět obyvatelná. Průzkum má provést sonda něžného pohlaví i vzhledu Eva (Environmentálně Vyhledávací Autosonda), která robůtka okamžitě okouzlí. Ještě netuší, jak se projevuje to, co cítí, ale ze sledování romantických pasáží oblíbeného muzikálu pochopí, že se blízkost vyjadřuje dotyky a držením se za ruce.

…a pak se zjevila Eva

Unikátní úvodní část, věnovaná rozvíjení robotích emocí a vykreslení neutěšeného stavu planety končí putováním skrze hlubiny vesmíru, kam se Vall-I vydává hledat svou zmizelou lásku. V druhé polovině příběh ztrácí svůj němě výmluvný a poetický tón a mění se v mnohem klasičtější a konvenčnější vyprávění, které potěší zejména dětské publikum množstvím honiček, odehrávajících se na obří kosmické lodi Axiom.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Romantickou road-movie napříč kyberprostorem nahrazuje přímočařejší akčnější podívaná, neskrývající angažované poselství o netečném lidstvu, jemuž nastaví zrcadlo malý uklízecí stroj. Lidstvo za staletí nečinnosti zdegenerovalo na hmotnostně nepohyblivé vegetativní nádoby na přijímání potravy a zábavy, které se vzdalo osobní svobody rozhodování výměnou za ochotu nechat si dobrovolně organizovat život. Konzumní společnost zde dosáhla svého vrcholu a zároveň i dna, ze kterého se lidem bude snažit roztomilý robot pomoci.

)Vizuální zpracování oproti předchozím pixarovským počinům pokročilo zase o kus dál v posouvání možností animace. Na pásovém robotovi Vall-Im je vidět, že už několik staletí denně pracuje, je opotřebovaný, zrezivělý a oprýskaný. Jeho hranatý design a oddaný pohled velkých kukadel nám připomene titulního hrdinu „osmdesátkového“ hitu Číslo 5 žije. Naopak modrooká, bílá a ladně oblá Eva je supermoderní futuristický výrobek nové generace, který vypadá jako elegantní produkt společnosti Apple. Právě ve Vall-Iho očích se její jednoduchý a lesklý design stává ztělesněním hi- tech krásy, luxusu a sexy vzhledu.

Komunikace robotů je neverbální a omezuje se na jednoduché zvukové efekty a modulované deformace slov, které ale přesně vyjadřují jejich aktuální rozpoložení. O to víc ale dovedou vyjádřit svou mimikou a gestikulací. Zde si tvůrci berou na pomoc výrazové prostředky starých němých grotesek a Vall-I je ve své dojemnosti, roztržitosti a nemotornosti neodolatelným mixem tuláka Charlieho, Bustera Keatona a Woody Allena.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Gagy fungují na výbornou a Vall-Iho přibližování se k sexy robotce má v sobě odzbrojující nevinnost a citovou výmluvnost prvotních námluv. Jejich vesmírný „tanec“ pak svou podmanivou uhrančivostí odkazuje k 2001: Vesmírné odyssee.

Pocta sci-fi klasice

Minimalismus v detailní animaci robotů se odráží na pozadí rozmáchle výpravného prostředí, do něhož je příběh zasazen. Kosmická loď, kde lidé přežívají, má vybavení, na které by byl pyšný každý sci- fi film. Rekonstrukce planety země, kde se pod hromadami slisované sutě a smogem krčí polorozbořené monumenty minulosti, je jak vystřižené z postapokalyptických podívaných typu Den poté nebo Já, legenda.

Klepněte pro větší obrázek 

Depresivní atmosféra ponurého stavu planety, kde přestalo svítit slunce a růst zeleň na nás útočí v širokých panoramatických záběrech, podtrhnutých zvukovou a hudební složkou. Beznaděj doprovází hluboké ticho pusté planety, jež výmluvně nahrává všem „zeleným“ kritikům současných společenských trendů. Vall-Iho skopičiny naopak podkreslují rozverné melodie Thomase Newmana, jež přesně doplňují emocionální náboj jednotlivých scén... Oproti robotům působí lidé komiksově jednostrunně a jejich výrazová škála je omezena jen na základní rysy. Teprve, když pocítí touhu vymanit se z pohodlného stereotypu, získávají na osobitosti.

Režisér Andrew Stanton na pozadí jednoduchého, lineárně vyprávěného příběhu, syntetizuje prvky sci-fi a rodinných filmů, s jejichž kombinací na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let uspěli „věční hračičkou“ Spielberg a Lucas. Otevřeným poselstvím a v rámci možností propracovaným a originálním světem budoucnosti s množstvím odkazů na klasiky sci-fi žánru (Blade Runner, Star Wars, Blízká setkání třetího druhu) zároveň naznačuje směr, jakým by se pixarovské filmy mohly časem vydat vstříc dospělejšímu divákovi.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Stantonovi (Život brouka, Hledá se Nemo) se podařilo sladit všechny složky vyprávění od konstrukce příběhu přes jeho postavy až k vizuálnímu zpracování a hudebnímu doprovodu do dokonalé harmonie. To už se nějak u pixarovských filmů předpokládá a je jen otázka, kdy se šťastná série vybroušených skvostů z jejich dílny, které vzbuzují obdiv diváků i kritiky, přetrhne.

Satirický útok na vlastní obecenstvo

Námitky nad povrchností příběhu, jeho klišovitostí nebo účelově manipulativní a prvoplánovou ekologickou notou nechť odradí ty, kteří nadšeně listují knihou „Modrá, nikoli zelená planeta“ z pera hradního pana profesora, pro ostatní může sloužit jako nenásilné zamyšlení nad příslovím o potrefené huse, která nejvíc kejhá.

Pixar je studio, které se nebojí přijít s moralizující kritikou konzumu, i když ponejvíce míří do řad, kterým je jejich výsledný produkt uřčen. Blockbusterové zaměření na publikum, chroustající popcorn a srkající nápoj se známým logem, je satirickým výsměchem sobě samému. Líné a sobecké obyvatelstvo, neschopné jakéhokoliv lidského kontaktu a plně ovládané stroji, jež za ně dávno převzali úlohu myslících bytostí, není vystaveno kritice poprvé. Zde se ještě přidává kritika zamoření ovzduší a konzumerismu, který není schopen dohlédnout dál než za hranice vlastní přítomnosti.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Společenskokritická satira si tak podává ruku s environmentální úvahou o stavu civilizace a něžnou love story, jež překonává v této oblasti většinu prefabrikované hrané produkce. Animátorům z Pixaru se podařilo rozhýbat rozvíjející se milostný příběh dvou robotů tak, že úplně zapomenete na to, že na místo herců sledujete dva plecháče a přejete jim, aby se počáteční doutnající jiskřičky sympatií proměnily v lásku. Láska překonává osamělost a nakonec svým příkladem nabídne spásu i zdegenerovanému lidstvu, jež už tolik potřebovalo probudit z letargie. 

P. S. Jako předfilm se před Vall-Im promítá krátký pixarovský bonbónek o kouzelníkovi Prestovi a jeho starostech s hladovým králíkem lačnícím po mrkvi.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vall-I

  • Žánr: animovaný
  • www.wall-e.com
  • Původní název:Wall-E
  • USA 2008
  • Scénář: Andrew Stanton, Jim Reardon
  • Režie: Andrew Stanton
  • V českém znění: Jan Maxián, Tereza Bebarová, Milan Šteindler, Tomáš Racek, Dagmar Čárová, Aleš Háma
  • Distribuce: Falcon
  • Distribuční premiéra v ČR: 14. 8. 2008
AVmania.cz hodnotí
filmKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek9/10

Témata článku: Filmy a seriály, Recenze filmů, Recenze

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Vystřízlivění z předplatného. Mimo her s reklamami je to největší zlo, které mohlo mobily potkat

Vystřízlivění z předplatného. Mimo her s reklamami je to největší zlo, které mohlo mobily potkat

** Předplatné bylo před lety doménou streamovacích služeb ** Dnes na něj najíždí i vývojáři her a aplikací ** Peníze z vás dostávají po troškách, ale mnohem častěji

Martin Chroust
předplatnéMobilní aplikaceSmartphony
25 filmů, které musíte vidět, dokud jste ještě na světě. Víme, kde si je můžete pustit online

25 filmů, které musíte vidět, dokud jste ještě na světě. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme 25 jedinečných filmů napříč žánry a historií. Nabídnou to nejzajímavější ze světové i české filmové tvorby. Je to základní výběr, který byste podle nás měli vidět, pokud chcete mít přehled o kinematografii.

Vojtěch Malý
Filmy, které musíte vidět
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Budoucí smartphony ochrání Gorilla Glass Victus 2. Displej má přežít i při pád telefonu ze dvou metrů na asfalt

Budoucí smartphony ochrání Gorilla Glass Victus 2. Displej má přežít i při pád telefonu ze dvou metrů na asfalt

** Corning představil ještě odolnější sklo pro telefony ** Zůstává má stejná odolnost škrábanců jako u skla Victus ** Dvojka však vylepšuje odolnost vůči pádům na beton a asfalt

Martin Chroust
Victus 2Gorilla GlassSmartphony
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
Recenze hry Mario + Rabbids: Sparks of Hope. Na pohled jednoduchá tahovka, která nabízí spoustu možností

Recenze hry Mario + Rabbids: Sparks of Hope. Na pohled jednoduchá tahovka, která nabízí spoustu možností

Ubisoft podruhé dostal do rukou licenci na Maria, kterou opět zkombinoval s šílenými králíky. Jak se vydařilo pokračování jejich tahové strategie? 

Martin Nahodil
Mario + Rabbids: Sparks of HopeNintendo SwitchRecenze
Neskočte prodejcům na špek. Jak se nenachytat na falešné slevy při výprodejích Black Friday

Neskočte prodejcům na špek. Jak se nenachytat na falešné slevy při výprodejích Black Friday

tisková zprávaJan Láska
Ochrana spotřebiteleBlack FridaySlevy
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

Éra sexuálního uvolnění 60. let se projevila i ve filmu a stvořila takové sex symboly, jako jsou Raquel Welch, Claudia Cardinale nebo Catherine Deneuve. První Češka se svlékla pro Playboy. Znáte její jméno?

Marek Čech
Filmy a seriály
Databáze 487 milionů telefonních čísel z WhatsAppu je na prodej. Mezi nimi je i přes milion čísel z Česka

Databáze 487 milionů telefonních čísel z WhatsAppu je na prodej. Mezi nimi je i přes milion čísel z Česka

** Na hackerských fórech se prodává balík 487 milionů telefonních čísel ** Jedná se o aktivní uživatele komunikátoru WhatsApp ** V balíku je i 1,3 milionu čísel s předvolbou +420...

Martin Chroust
ÚnikSoukromíWhatsApp