Vánoční DVD nadílka aneb filmové tipy

Vánoční DVD nadílka aneb filmové tipy

Zajímavý, kvalitní film na DVD či BD je jedna z možností, jak někomu udělat radost. Ti ostatní náš seznam mohou brát jako inspirací.

Vánoce jsou časem zastavení a ohlédnutí se za minulým rokem. Proto jsme se i my pokusili o redakční zmapování zajímavých titulů a edicí, které distributoři uvedli v tomto roce na trh a neměli by dle našeho názoru uniknout vaší pozornosti. Lesklé stříbrné nosiče i ty se zářivým modrým obalem patří vedle knih k nejvyhledávanějším dárkům, jimiž chceme obdarovanému přispět k zážitku tvalejší hodnoty, k němuž se bude rád a v teple domova vracet.

Výběr si nenárokuje být všestranným výčtem největších trháků sezóny, ale spíš snahou nabídnout široký rozptyl položek, z nichž by si co do žánrové pestrosti vybral jak hloubavější divák, který od filmového díla očekává nějaký duchovní přesah, tak ten, který upřednostňuje přímočařejší útok na naše percepční smysly.

Za pár stovek nebo i desetikorun pořídíte z široké nabídky luxusní kolekce, mapující režijní tvorbu nebo vybrané tituly z rozsáhlé filmografie herecké hvězdy, stejně jako stěžejní dílo z počátku světové kinematografie, o kterém jste zatím jen slyšeli nebo ho měli možnost spatřit v nočních hodinách na druhém kanálu veřejnoprávní televize či nějaké filmové přehlídce.

Zvažujte proto pozorně komu svůj dárek adresujete, aby nenastal moment nechápavého údivu, kdy bude například vaše dívka, prolévající slzy u scény na žebříku v Pretty Woman, obdarována Andaluským psem od Luise Buňuela. Případné celoživotní trauma z návštěvy u očního lékaře a nenávist ke všemu, co zavání slovem surrealismus, by mohlo lehce narušit atmosféru pokojných dnů vzájemného porozumění.

Závěrem nám dovolte, abychom vám za celý tým, připravující informace o audiovizuální technice a s ní spojené kultuře, popřáli příjemné prožití vánočních svátků a neutuchající radost z dárků, k jejichž výběru jsme vám snad trochu pomohli.

1. Drama

Gran Torino

Mrzoutský veterán korejské války se pozvolna sbližuje se sousedy asijského původu a jeho představitel přitom účtuje s minulostí postav, jež pomáhal kdysi vytvářet. Humanistická óda na překonávání hranic multikulturního soužití v zemi, která už není pro starý.

Výměna

Kriminální melodrama, dráždící náš smysl pro čest a spravedlnost. Clint Eastwood za pomoci příběhu matky, hledající ztraceného syna, přináší naléhavé varování před zneužitím úřední, policejní nebo státní byrokratické moci.

Nouzový východ

Kate a Lea nerozdělila katastrofa Titanicu, ale svírající tlak nevydařeného manželského soužití. Z deziluzivního ponoru do hlubin nenaplněných představ a přání nachází tvůrce Americké krásy Sam Mendes jen obtížně cestu ven.

Předčítač

Na pozadí částečně autobiografického příběhu osudového milostného prolnutí příslušníků dvou generací, zasažených procesem denacifikace, se odehrává drama svědomí, které se pokouší poznat a pochopit minulost své země a vyrovnat se s činy, jež měly povahu aktivní či pasivní služby vládnoucímu represivního režimu. Kate Winsletová stvrzuje, že z ní roste všestranná herečka formátu Meryl Streepové.

Dvanáct

Ve volné parafrázi režijního debutu Sidneyho Lumeta Dvanáct rozhněvaných mužů zkoumá mesiášsky se tvářící Nikita Michalkov míru devastace současné ruské mentality a nabízí řešení v přijmutí odpovědnosti za vlastní životy i stav věcí veřejných.

2. Konspirativní thriller

Na odstřel

Skotský režisér Kevin Macdonald ve volné adaptaci britské televizní látky varuje před korupčním prorůstáním politiky a lobistických zájmů. Russell Crowe jako ošuntělé alter-ego Josefa Klímy přitom jako investigativní žurnalista ze staré školy supluje funkci vyšetřujícího detektiva.

Labyrint lží

Gladiátorský oblíbenec Ridleyho Scotta , jenž se v příštím roce objeví v titulní úloze jeho verze Robina Hooda, podruhé. Jako chladný řídící důstojník vysílá agenta CIA v podání Leonarda DiCapria do arabských zemí na misi, pátrající po hledaných teroristech v akčnější obdobě Syriany.

Dvojí hra

Náplastí na skutečnost, že se Clive Owen nestal po Piercovi Brosnanovi 007 s povolením zabíjet, jsou jeho role agentů tajných služeb. Po International Toma Tykwera, kde se snažil infiltrovat coby vyslanec Interpolu do světa finančních korporací, to zkouší v druhém režijním počinu scenáristy bourneovské trilogie v prostředí průmyslové špionáže na kolegyni Julii Robertsovou.

3. Akční

Oko dravce

Spielbergův chráněnec Shia LaBeouf se ocitá v soukolí událostí, jimž nerozumí a snaží se přijít na kloub tomu, kdo ho do nich uvrhl. Režisér D. J. Caruso po Disturbii opět s další přímočarou variací na Hitchcockovy filmy.

96 hodin

Liam Neeson v adrenalinové akční jízdě, pomrkávající po módních „bourneovkách“, přesvědčuje že i scenáristická a produkční stáj Luca Bessona má občas šťastné dny.

Andělé a démoni

Expert na šifry se se jak v dětské bojovce, zkombinované s orientačním během, prohání po vatikánských památkách a odhaluje přitom rozsáhlé sektářské spiknutí, mířící do samých útrob katolické církve.

Quantum of Solace

Nepřátelé vzali agentovi 007 v osobě Vesper Lyndové středobod jeho špionského nebe a on se proměnil v nekompromisní zvíře s ocelovými svaly, pomstychtivě likvidující vše co se mu postaví do cesty. Zapomeňte na „brosnanovskou“ eleganci a vtip, toto je Bond, James Bond nového tisíciletí.

4. Sci-fi

Den, kdy se zastavila Země

Keanu Reeves jako mimozemšťan Klatuu v remaku látky z padesátých let minulého století udílí lidstvu morální lekci a vybízí ho k větší šetrnosti vůči naší planetě. Ještě že vzorek lidstva, podle něhož řídí své kroky, reprezentuje krásná astrobioložka Jennifer Connellyová.

Terminator Salvation

Režisér Charlieho andílků pětadvacet let od premiéry prvního Terminatora připravuje půdu pro odstartování nové série z postapokalytické budoucnosti, kde se dočkáme Arnolda už asi jen v digitální podobě.

Star Trek

Tvůrce Ztracených J. J. Abrams přibližuje v poutavé space opeře nové generaci diváků fenomén, který od roku 1966 brázdí televizní obrazovky a již třicet let plátna kin. Loď Enterprise nikdy neměla blýštivější design.

5. Horor

Sirotčinec

Debutující režisér Juan Antonio Bayona přináší pod produkčním dohledem Guillerma del Tora zlověstné duchařské vyprávění. Bývalá chovanka se vrací na místo, kde strávila část dětství. Netuší ale že zdi chátrající budovy v sobě ukrývají zlo, spjaté i s její dávnou minulostí.

Poslední dům nalevo

Remake filmu, jimž Wes Craven v roce 1972 odstartoval svou hrůzu nahánějící tvůrčí činnost, se ptá po legitimnosti pomsty a jejím dopadu do duše jejich vykonavatelů.

Stáhni mě do pekla

Sam Raimi se vrátil k žánru, který ho proslavil ještě předtím, než začal navlékat Tobeyho Maguierea do červenomodrého pavoučího obleku. Kombinace béčkových hororových lekaček a nechutností a humoru našla opět svůj vyvážený poměr.

6. Komiks

X-Men Origins: Wolverine

Nejznámější mutant marvelovské série se dočkal restartu své biografie, ve které se dozvíme, jak se stal nezničitelným „Rosomákem“, využívaným jako žoldák v mnoha světových konfliktech.

Transformers: Pomsta poražených

Sam nastupuje na univerzitu a doma nechává půvabnou automechaničku Mikaelu. Pouhý dotek na úlomek z mystické pralátky ho ale znovu vtáhne do ohlušující bitvy Decepticonů a Autobotů. Megalomanský hračička Michael Bay důsledně naplňuje marketingovou strategii všech pokračování: nabídnout všeho dvakrát tolik.

G. I. Joe

Oživlé hračky koncernu Hasbro podruhé v rukou tvůrce Mumie. Militantní sen všech kluků, kteří si raději než na indiány hrají na vojáčky.

Strážci: Watchmen

Zack Snyder adaptuje Alana Moorea a výsledkem je provokativní a satirizující zamyšlení nad vysloužilými ochránci, kteří strážili druhé tak dlouho, až se sami vymkli kontrole. Dekonstrukce superhrdinského mýtu pro ty, jež neočekávají od komiksových převodů jen infantilní zábavu.

7. Válečný

Odpor

Židovští bratři Daniel Craig, Liev Schreiber a Jamie Bell připravují v běloruských lesích komunitu uprchlíků k partyzánskému odboji vůči okupujícím nacistům pod režijním vedením Edwarda Zwicka

Valkýra

Bryan Singer v hutné hře nervů a charakterů ukazuje skupinu pohlavárů německé říše, která se pokusila atentátem na Hitlera otočit kolem dějin a vzít osud země do svých rukou. Jak asi zapálený scientolologický hlasatel v úloze plukovníka von Stauffenberga, obklopený britskou hereckou elitou, dopadl, tušíte nejlépe sami.

Hanebný pancharti

Quentin Tarantino si v alternativní realitě druhé světové války pohrává s dějinami jako s částečkami puzzle, které lze libovolně poskládat tak, aby vyhovovaly představě vítězných mocností o historické spravedlnosti. Brad Pitt jako židovský lovec nacistických skalpů ví, že odplata je účinnější než pasivní rezistence.

Síla odvahy

Ženský odboj na francouzském okupovaném území za druhé světové války, inspirovaný skutečnými událostmi, získává svou tvář. Není jich tucet, ale pět a nejsou špinavé, ale půvabné a odhodlané. A vede je někdejší studentka, dospívající pod tátovým dohledem na večírcích Sophie Marceauová.

Admirál

Jamesu Cameronovi se podařilo zkřížit romantický žánr s katastrofickým v zachycení osudu nejslavnější potopené lodi. Andrej Kravčuk se pokouší na moři o obdobné, když na červenou knihovnou zavánějící příběh milostného trojúhelníku roubuje atmosféru zápolení bělogvardějců s Rudou armádou v carském Rusku.

8. Biografické

Baader Meinhof Komplex

Německé drama přinášející generační výpověď o zrodu mýtotvorné teroristické skupiny, která v sedmdesátých letech začala dávat najevo násilný nesouhlas se základními postuláty kapitalistického systému.

Veřejný nepřítel č. 1, Epilog

Dvoudílná francouzská gangsterská sága o zločinci Jacquesovi Mesrinovi, který významnou měrou přispěl k trendu vnímání psychopatických zabijáků jako přitažlivých mediálních hvězd. V hlavní úloze Vincent Cassel.

Veřejní nepřátelé

Johnny Depp se v retro gangsterce Michaela Manna mění v postavu Johna Herberta Dillingera coby legendárního lupiče z časů Velké hospodářské krize třicátých let, do níž si podvedení klienti bank projektovali svou touhu po spravedlnosti.

Duel Frost/Nixon

Jediný prezident USA, který rezignoval na svůj úřad kontra populární televizní moderátor. „Boxerský“ zápas argumentů, při kterém se otřásá sebejistotou protivníků.

9. Komedie

Tropická bouře

Ben Stiller zasazuje notoricky známé scény z válečných filmů do nových souvislostí a utahuje si pomocí nich ze světa hollywoodského pozlátka, náladových hvězd i sebe sama.

Brüno

Rakouský módní redaktor s homosexuální orientací si opět nasazuje masku šaška, který společnosti, již staví do manipulativní konfrontace, říká, ať se nezlobí na zrcadlo,v níž má křivá ústa. Další alter-ego britského komika Sachi Barona Cohena

Piráti na vlnách

Vinyloví piráti na vlnách Radia Rock svádí v letní komedii tvůrce Lásky nebeské souboj o rozhlasové frekvence i prostor k vyjádření vlastní svobodomyslnosti. Teenager Quentin dospívá pod nenuceným dohledem bohémských věrozvěstů změny společenského klimatu.

Marley a já

Owen Wilson, Jennifer Anistonová a bílý labrador, který je svědkem procesu, kdy se ze dvou rozrůstající řadou stává rodina. Hořkosladké zamyšlení režiséra Ďábel nosí Pradu nad každodenním plynutím času se všemi změnami, které přináší.

Pařba ve Vegas

Brána manželství se otevírá a proto je třeba se rozloučit s nejbližšími přáteli se svobodou. A kde jinde než v centru všech neřestí. Druhý den jen ale provázen fenoménem, kterému zkušení pařmeni říkají kolektivní vokno a ženich nikde. Road trip pro odrostlejší teenagery, kteří už stačili dozrát, ale nezapomněli se přitom bavit.

10. Loserské komedie

Zack a Miri točí porno

Kevin Smith dovede i z prostředí, jež romantikou moc nezavání, vykřesat podívanou, v níž se přes hrubozrnější obal dostáváme k jemnějšímu a citlivějšímu jádru. Vhodné pro spolubývající opačného pohlaví, kteří si nechtějí přiznat, že je už léta spojuje víc než přátelství.

Zábavný park

Vstupní branou do světa dospělosti se na konci osmdesátých let pro nesmělého Jesse Eisenberga stává zábavní park, kde s kolovrátkovou vlezlostí vyhrává hit rakouského zpěváka Falca Amadeus.

Fanoušci

Píše se rok 1999 a do kin se chystá premiéra Star Wars: Epizoda 1. Co dělat, když si od dětství nehrajete s ničím jiným než jsou světelné meče a váš stejně stižený kamarád se dozvídá nelítostnou diagnózu ohledně délky pobytu na tomto světě? No přece vypravit se na ranč George Lucase a pokusit se ho přemluvit k soukromé projekci ještě před premiérou.

11. Milostné romance

Umírající zvíře

Stárnoucí univerzitní profesor vzplane vášní k studentce s tělem a tváří Penélope Cruzové v adaptaci literární předlohy Philipa Rotha. Hledá smyslnost a nachází mnohem víc.

2 dny v Paříži

Neurotický Američan a jeho francouzská přítelkyně v domovině jejích volnomyšlenkářských rodičů. Režijní počin herečky Julie Delpyové, který nezastírá svou spřízněnost s konverzačním stylem řešení partnerských problémů, jež známe z filmů Woody Allena nebo Richarda Linklatera.

Poslední čas na lásku

Dustin Hoffman a Emma Thompsonová v romanci, která se odehrává na pozadí moderního Londýna. Před úsvitem pro ty, jež už mají třicítku dávno za sebou.

12. Výpravné melodramata

Austrálie

Marlboro Man a Porcelánová panenka s bělostnou pletí v romanticko-historické poctě kontinentu, odkud vzešel režisér snímku Baz Luhrmann. Nádherný kýč, který zručně osciluje po hranách žánrů, z nichž je upleten.

Podivuhodný případ Benjamina Buttona

Odlišné plynutí biologického času vede ke krátkodobému šťastnému protnutí s neodvratitelnou koncovkou. Meditace Davida Finchera o stárnutí, smíření, náhodě, pomíjivosti i lásce, inspirovaná krátkou povídkou Fancise Scotta Fitzgeralda.

Milionář z chatrče

Danny Boyle ve vítězném snímku posledního oscarového klání nabízí eklekticky dokonalou fúzi hollywoodské a bollywoodské formy vyprávění v červenou knihovnou zavánějícím příběhu o chudém chlapci ze slumů, který ke štěstí a lásce přišel.

13. Pro (nejen) menší diváky

Phoebe v říši divů

Elle Fanningová zkouší školní divadelní představení a podniká při něm výpravy do imaginárního světa dětské fantazie, zabydleného postavičkami z Alenky v říši divů.

Koralína a svět za tajnými dveřmi

I režisér Noční můry před Vánoci se obrací k reflexi úzkostí a nočních můr, stravujících dětskou duši. Svou jedenáctiletou hrdinku vysílá do imaginativního prostoru, kde zaneprázdněné rodiče nahrazuje vábivé zlo s knoflíky místo očí.

Harry Potter a Princ dvojí krve

Šesté pokračování čarodějnické ságy představuje překlenovací můstek k závěrečnému dvoufázovému zúčtování se zlem. Napětí stoupá a hormony se bouří. Mladí kouzelníci dospívají.

Vzhůru do oblak

Jubilejní desátý celovečerní počin studia Pixar nás za pomocí pouťových balónků vynáší do světa klukovských fantazií, jak utkaných z románů Julese Vernea nebo Arthura Conana Doylea. Rozmrzelý bývalý prodavač těchto atrakcí přesvědčí malého neodbytného skautíka, že spolu s Clintem Eastwoodem rozhodně nepatří do starého železa.

14. České

Bathory

Slovenský mág Juraj Jakubisko rozehrává v historické báchorce mocenskou šachovou partii, pomocí níž se snaží vnést jiné světlo na hrůznou legendu o čachtické paní, koupající se v krvi mladých dívek.

Normal

Rodí se lidé jako bezcitné zrůdy nebo se jimi stávají vlivem rodinného, sociálního či společenského prostředí? Spolu s režisérem Julem Ševčíkem zkoumá podstatu zla i „düsseldorfský netvor“ Milan Kňažko a jeho femme-fatale s minulostí první dámy této země.

Tobruk

Václav Marhoul v třídiskovém kompletu rekapituluje obtížný proces vzniku válečného filmu z pouští severní Afriky a vzdává přitom svou nesentimentální poctu hrdinům, na němž se často v připomínce protifašistického odboje zapomíná.

Kdopak by se vlka bál

Scenáristka a režisérka Maria Procházková nás provádí po zjitřených zákoutích duše pětileté dívenky, ocitající se uprostřed rodinné krize. Zlý a ješitný „vlk“ nemusí vždy číhat na babičku nebo myslivce, ale někdy i na nerozhodnou maminku.

Peklo s princeznou

Až budou plnoletí, vezmou se…Svatba nebo válka! Jiří Mádl s Terezou Voříškovou se jako neposlušní teenageři v pohádce Miloslava Šmídmajera marně vzpírají osudu, jenž jim byl předurčen.

Česká RAPublika

Zábavný dokument o tom, co si představit pod pojmem český hip-hop aneb Co mají společného Hugo Toxx, James Cole, Indy a Wich nebo Orion s Hanou Hegerovou? „Vhodný“ dárek pro tatínky, nostalgicky oprašující vinylové sbírky desek Deep Purple a Black Sabbath.

15. Za cenu vánočního punče

pořídíte díky vydavatelství Levné knihy pokračování vydavatelských edic švédského dušezpytce Ingmara Bergmana (Jako v zrcadle, Ze života loutek) francouzského klasika Claudea Chabrola (Díky za čokoládu), španělského surrealisty Luise Buňuela (Andaluský pes) nebo vůdčí osobnosti amerického nezávislého filmu Jima Jarmusche (Trvalá dovolená, Mrtvý muž).

Za obnos necelé stovky by vás rovněž mohla zaujmout sběratelská edice časopisu Reflex Film X, kterou již čtvrtým rokem připravuje ve spolupráci s vydavatelstvím HCE. Ve čtrnáctidenní periodicitě po dvou filmech přináší jak prověřená díla světové kinematografie (Godardovo U konce s dechem nebo Pohrdání, Reedův noirový Třetí muž s Orsonem Wellesem, Nicholsův Absolvent s hudbou Simona a Garfunkela), tak relativní novinky (Milk s oscarovým Seanem Pennem, Hanekeho americký remake vlastního filmu Funny Games) nebo třeba dvoudiskové vydání britského Kanclu z roku 2001, oceněného Zlatým glóbem pro nejlepší komediální seriál

16. Blu-Ray

Sněhurka a sedm trpaslíků

První celovečerní animovaný příběh, který byl kdy natočen a rovněž první film, za který studio Walta Disneyho dostalo oscarovou sošku. Klasika, která už více než sedmdesát let dává odpověď na otázku, kdo je na světě nejkrásnější. Sněhurka díky matérii, z níž je vyvedena, prostě nestárne a toto dvoudiskové vydání vás o tom přesvědčí.

Čaroděj ze země Oz

Díky kolorované verzi snadno zapomenete, že výpravu Dorotky, doprovázené Strašákem, Plechovým dřevorubcem a Zbabělým lvem do Smaragdového města dělí od doby vzniku rovněž sedm desítek let. A možná si zároveň připomenete, odkud vzal David Lynch ve Zběsilosti v srdci inspiraci nejen pro postavu nepřející matky hlavní hrdinky Lulu.

Jih proti Severu

S nově restaurovaným obrazem vás milostný příběh Scarlett O'Harové a světáckého Rhetta Butlera opět vtáhne do dramatických peripetií osudu tohoto ikonického páru, zažívajícího během občanské války druhé půle devatenáctého století své sinusoidní vzlety a pády.

Další modré placky

Star Trek, Watchmen- Strážci, Gladiator v dvojdiskových edicích, bourneovská trilogie, Tanec s vlky, Harry Potter a Princ dvojí krve, Podivuhodný případ Benjamina Buttona, Milionář z chatrče, první dva Batmani v režii Tima Burtona, Quantum of Solace a mnoho dalších titulů, u kterých zvažte, zda je chcete mít v DVD nebo Blu-Ray rozlišení kvality obrazu a zvuku.

Určitě si přečtěte

Články odjinud