Vánoční DVD speciál aneb tipy pod stromeček

16. prosince 2007
TWEET SDÍLET
Vánoce jsou za rohem a tak jsme připravili redakční výběr zajímavých titulů, které mohou udělat radost vašim blízkým.

Vánoce jsou už opravdu za dveřmi a klepou i na peněženky filmových fanoušků, kteří neváhají utratit peníze za lesklé stříbrné nosiče a udělat tím radost sobě, nebo v podobě dárků i svým blízkým.

Tento článek se snaží zmapovat některé ze zajímavých titulů a edicí, které distributoři uvedli v letošním roce na trh a dle názoru redakce by neměli ujít vaší pozornosti. Výběr si nenárokuje být výčtem předních titulů a největších trháků sezóny, ale spíše upozorněním na filmy hodnoty trvalejší, které po jednom shlédnutí neodložíte do zadní části vašeho regálu s DVD nosiči.


Romantické komedie

Filmů, jež dokáží pohladit a přinést ujištění, že i na největšího smolaře čeká někde jeho vysněná dívka není nikdy dost a romantické komedie potěší v každém ročním období:

Dobrý ročník

Sebeironicky uvolněný Russell Crowe se mění pod vlivem rázovitých obyvatel a krásné kavárnice s tváří Marion Cotillardové z cynického burzovního žraloka v radostného ochutnávače všech radostí života. Nenásilná moralita v režii Ridleyho Scotta je sentimentálně opojným výletem do malebných kulis jihofrancouzského Provence, kde sám režisér již patnáct let žije. USA 2006, D: Bontonfilm.

Klepněte pro větší obrázek

Horší už to nebude

Daňový úředník Harod Crick zjišťuje, že je postavou v románovém příběhu, který právě kdosi píše a že jeho figura má záhy zemřít. Při běžné kontrole se seznámí s prostořekou pekařkou a objevuje, pro něj dosud neznámý, svět emocí. Harold se rozhodne o svůj osud bojovat tím, že konečně začne žít. Kaufmanovsky inteligentní scénář, výborné herecké výkony všech zúčastněných (Will Ferrell, Maggie Gyllenhaalová, Dustin Hoffman, Emma Thompsonová) a citlivá režie Marca Forstera činí z tohoto zdánlivě nenápadného snímku trvalku, jež prozáří pošmourné zimní dny. USA 2006. D: HCE.

Prázdniny

Zasněžená romantická komedie Nancy Meyersové o čtveřici osamělých duší v hvězdném obsazení Jude Law, Cameron Diazová, Jack Black, Kate Winsletová. Nápad na dočasnou vánoční výměnu domova prostřednictvím internetu se ukáže být jen počátkem mnohem významnějších změn v jejich životě, přičemž se ukáže, jak se britská a americká mentalita výborně doplňuje. USA 2006. D: Bontonfilm.


Dramata

Divákům, kteří od filmu neočekávají jen zábavu, ale i zamyšlení nad tím, v jakém světě to vlastně žijeme, zajisté přijdou vhod dramata s politickým přesahem:

Babel

Na sedm Oscarů nominované strhující drama, v němž se jemně propojují tři příběhy z různých kontinentů. Mexický režisér Iňárritu se nás snaží přesvědčit, že důležité nejsou hranice státní, ale pouze ty v nás. USA/Fr/Mexiko 2006. D: Magic box

Klepněte pro větší obrázek

Krvavý diamant

Leonardo DiCaprio jako cynický pašerák běží, spolu se svým domorodým spojencem, o život uprostřed krvavé reality občanské války v Sierra Leoně roku 1999. Režisér Edward Zwick se pokusil o spojení napínavé a dobrodružné podívané ve stylu Honby za diamantem s vážnějším poselstvím, jež přináší současná vlna thrillerů, odehrávajících se na pozadí vražedných konfliktů v afrických zemích (Nepohodlný, Obchodník se smrtí). USA 2006. D: Magic Box.

Poslední skotský král

Příběh mladého skotského lékaře, který až po čase zjišťuje, koho se to vlastně stal oblíbencem. Forest Whitaker dokazuje v roli charismatického, ale proradně nevypočitatelného ugandského krutovládce Idiho Amina, že si Oscara plně zasloužil. VB 2006. D: Bontonfilm.


Filmy (nejen) pro ženy

Dospívající dívky, mladé novomanželky i zralé ženy zajisté ocení příběhy, ve kterých scenáristé zrcadlí jejich, nejen milostná tápání. A muži se o svých protějšcích alespoň něco dozví.

Marie Antoinetta

Sofie Coppolová a její další studie dívčí osamělosti, tentokrát v rozmařile rozkošnickém duchu, rokokových róbách, s velkolepou výpravou a s využitím moderní hudby jak prostředku aktualizace. V roli mladičké rakouské princezny, jež se jen velmi nesměle intimně sbližuje s následníkem trůnu Ludvíkem XVI Kirsten Dunstová. Fr/Jap/USA 2005. D: Bontonfilm

Jako malé děti

Režisér Todd Field se po debutovém dramatu V ložnici opět vydává na americké předměstí, kde nevěra za jednoho deštivého odpoledne odstartuje katarzní propletenec zakázaných tužeb a nenaplněných snů o sobeckých „dětech“ v dospělém těle, kteří nejsou schopni dohlédnout důsledky svých rozhodnutí. Film zdobí nominace na tři Oscary, včetně toho pro Kate Winsletovou, která zde podává jeden z nejlepších výkonů své kariéry. USA 2006. D: Magic Box.

Klepněte pro větší obrázek

Zápisky o skandálu

Staropanenská a lesbicky orientovaná učitelka v podání Judi Denchové citově vydírá mladou kolegyni ze školy Cate Blanchettovou poté, co se dozví o jejím románku s patnáctiletým studentem. Strhující sólo dvou výborných hereček, natočené podle románu Zoe Hellerové a scénáře Patrica Marbera. VB 2006. D: Bontonfilm

Volver

Melodramatický návrat režiséra Pedro Almodóvara do krajiny dětství, oslava ryzí esence ženství a Penélope Cruzová jako pocta silným hrdinkám nejen neorealistické kinematografie. ŠP 2006. D: HCE (též edice časopisu Reflex)


Akční filmy

Zažívaly svůj boom především v osmdesátých letech, nyní se vrací a s nimi i nový typ mnohem realističtějších hrdinů:

Bourneovo ultimátum

Agent Jason Bourne s chlapeckou vizáží Matta Damona se již potřetí snaží rozpomenout na svou minulost. V režii Paula Greengrasse, který zaujal nejen bourneovskou dvojkou, ale především dokumentárně strhující evokací Let číslo 93, se opět dočkáte rychlého střihu a roztěkané kamery v snad nejlepším akčním nářezu roku. USA 2007. D: Bontonfilm

Potomci lidí

Strhující jízda Alfonso Cuaróna apokalyptickou budoucností, která vás přiková do sedaček. Na zemi se přestali rodit děti, lidstvo ztrácí naději a ošuntělý Clive Owen se stává ochráncem poslední rodičky. VB/USA 2006. D: Bontonfilm

Klepněte pro větší obrázek

Miami Vice

Prosluněný seriál z osmdesátých let v režii Michaela Manna značně potemněl, ale výsledkem je atmosferická jízda s Colinem Farrelem, Jamiem Foxxem a osudovou Gong Li v hlavních rolích. USA 2006. D: Bontonfilm

Smrtonosá past 4. 0

Analogový polda ze staré školy John McClane se počtvrté vrací, aby digitálním kyberteroristům dokázal, že zdaleka nepatří do starého železa. USA 2007. D: Bontonfilm.


Evropský film

Že evropský film není jen synonymum pro intelektuálně náročný, dokazují atraktivní tituly pro široké pole divácké obce, těšící se zájmu i za mořem:

Edith Piaf

Marion Cotillardová podává v úloze legendární šansoniérky jeden z nejlepších ženských hereckých výkonů posledních let a dokazuje, proč se takřka přes noc stala nejzářivější hereckou hvězdou rodné Francie. Fr/VB 2006. D: Magic box.

Královna

Fiktivní a nečekaně vtipná rekonstrukce Stephena Frearse týdne, jež následoval po smrti „princezny lidských srdcí“ lady Diany. Oscarová Helen Mirrenová jako Alžběta II, tváří v tvář novopečenému ministerskému předsedovi Tony Blairovi i svým poddaným, jež od ní očekávají „lidské gesto“, uměřeně hraje o zachování přízně královskému postavení. VB 2006. D: HCE.

Klepněte pro větší obrázek

Životy těch druhých

Oscarem za nejlepší cizojazyčný snímek oceněný vítězný Evropský film roku, který se vyrovnává s neradostnou minulostí komunistické NDR a rolí její tajné policie Stasi při ohýbání a lámání lidských charakterů. Účtování, které postrádá komediální nadsázku, ale lavíruje mezi melodramatem a mrazivým thrillerem, v němž se odehrává vnitřní boj v duši kapitána Stasi, u kterého se při sledování objektu zájmu, hroutí fanatická oddanost režimu. Něm 2006. D: Bontonfilm.


Kriminální nebo gangsterské drama

Žánr zastupuje dvojice filmů vyhlášených režisérů:

Zodiac

David Fincher a jeho další se potýkání s tématem fascinujících masových vrahů. Do středu vyprávění pro tentokrát staví trojici mužů, karikaturistu, novináře a policistu, jimž ovlivní pátrání po nikdy nedopadeném maniakovi osobní život víc, než by sami přáli. Detailní dobová i faktická rekonstrukce případu a hutná, postupně budovaná atmosféra zmaru, jsou předností tohoto snímku se „sedmdesátkovou“ patinou. USA 2007. D: Magic box

Klepněte pro větší obrázek

Skrytá identita

Scorseseho volný remake hongkongské Volavky a jeho třetí spolupráce s dívčím idolem Leonardem DiCapriem, jenž zde prokazuje, že mu temnější charaktery sedí. Dvojice mladých agentů v sídle nepřítele, ať už jde o policii nebo mafii, záměnou identity v sobě přijímají kus protivníkova světa, který jsou nuceni sdílet a jemuž částečně podléhají. Výborné herecké výkony (Matt Damon, Jack Nicholson) a oscarová nadílka pro léta Akademií opomíjeného režisérského klasika. USA 2006. D: Magic Box


Pro celou rodinu

Filmů, určených pro celou rodinu je v nabídce hned několik, vedle třetího dobrodružství kapitána Jack Sparrowa v Piráti z Karibiku - Na konci světa a pátého pokračování Harry Potter a Fénixův řád, který se podobně, jako Vratné lahve, asi ocitne pod mnoha stromečky, bych rád upozornil ještě na další zajímavé tituly:

Fontána

Hugh Jackman a Rachel Weiszová nacházejí v tojjedinném spletenci časových a významových linií, jež se rozprostírají napříč tisíciletím, tajemství lásky, smrti a věčného života. Nalaďte se na vlnu imaginace a citu a nechte se pohltit audiovizuální symfonií Darrena Aronofskyho, odkazující ke slavné Kubrickově Vesmírné odyssee. USA 2006. D: Bontonfilm.

Klepněte pro větší obrázek

Štěstí na dosah

Will Smith se přehrává do role starostlivého, něžně otcovského zkrachovance s prošedivělými vlasy Chrise Gardnera. V nesmírně pozitivním příběhu podle skutečných událostí o tom, že štěstí přeje připraveným a sny se plní, jen jim musíme jít naproti. Výborně fungující herecká spolupráce s vlastním synem Jadem dodává tandemu Smithových na přesvědčivosti. USA 2006. D: Bontonfilm.

Dokonalý trik

Christopher Nolan, stejně jako dobrý iluzionista ví, že svět chce být klamán. Do viktoriánského Londýna přelomu 19./20. století zasadil vyprávěčsky nespolehlivý příběh o profesní i lidské nevraživosti dvou předchůdců (Christian Bale, Hugh Jackman) dnešních showmanů, jejichž vzájemné úskoky a naschvály přerostou v nenávist se smrtelnými důsledky. USA/VB 2006. D: Magic Box

Pro dětského diváka je přichystána smršť animovaných celovečeráků, kde mezi nejzdařilejší určitě patří hororově laděný V tom domě straší, aardmanovský Spláchnutej a stepující tučňáci v Happy Feet. Shrek Třetí nepřeskočil laťku svých dvou předchůdců, ale děti zaručeně pobaví. Ti odrostlejší sáhnou spíš po Homerovi s jeho katastrofálním přehmatem, jež způsobí globální katastrofu v Simpsonovi ve filmu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Témata článku: Filmy a seriály

Vybrali jsme 14 špičkových televizorů. Před prázdninami je koupíte za lepší ceny

Vybrali jsme 14 špičkových televizorů. Před prázdninami je koupíte za lepší ceny

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Těchto 15 levných telefonů stojí za to. Dáte za ně jen pár tisíc, a výbava často překvapí

Těchto 15 levných telefonů stojí za to. Dáte za ně jen pár tisíc, a výbava často překvapí

** Vybrali jsme ty nejlepší levné smartphony ** Nejlevnější startují na 2 000 Kč, nejdražší jsou téměř za 6 tisíc ** Většina nabídne alespoň 90Hz displej a některé i 5G konektivitu

Martin Miksa
Nižší třída
Databáze 487 milionů telefonních čísel z WhatsAppu je na prodej. Mezi nimi je i přes milion čísel z Česka

Databáze 487 milionů telefonních čísel z WhatsAppu je na prodej. Mezi nimi je i přes milion čísel z Česka

** Na hackerských fórech se prodává balík 487 milionů telefonních čísel ** Jedná se o aktivní uživatele komunikátoru WhatsApp ** V balíku je i 1,3 milionu čísel s předvolbou +420...

Martin Chroust
ÚnikSoukromíWhatsApp
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Fitbit ustupuje Googlu. Pixel Watch musí být výkonnější, než dříve oznámené nositelnosti od Fitbitu

Fitbit ustupuje Googlu. Pixel Watch musí být výkonnější, než dříve oznámené nositelnosti od Fitbitu

** Google před třemi lety odkoupil Fitbit ** Jeho podzimní novinky však postrádají spoustu funkcí ** Je to zřejmě proto, aby se vyzdvihl potenciál Pixel Watch

Martin Chroust
FitbitChytré hodinky
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
Netrénované oko rozdíly nepozná. Samsung v příštím roce sjednotí design většiny smartphonů řady Galaxy

Netrénované oko rozdíly nepozná. Samsung v příštím roce sjednotí design většiny smartphonů řady Galaxy

** Samsung v roce 2023 zřejmě sjednotí design řad Galaxy A a Galaxy S ** Telefony střední třídy budou vypadat jako výkonnější „eska“ ** Smartphony budeme rozlišovat jen podle displeje a zadního blesku

Martin Chroust
GalaxyRenderyDesign
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

Éra sexuálního uvolnění 60. let se projevila i ve filmu a stvořila takové sex symboly, jako jsou Raquel Welch, Claudia Cardinale nebo Catherine Deneuve. První Češka se svlékla pro Playboy. Znáte její jméno?

Marek Čech
Filmy a seriály
25 nejlepších klasických českých komedií. Víme, kde jsou online

25 nejlepších klasických českých komedií. Víme, kde jsou online

Zaměřili jsme se na české nebo československé komedie, které vznikly od 30. let minulého století do současnosti. Vybrali jsme ty nejlepší, nejnavštěvovanější, nebo pro danou dobu něčím typické.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
Vybrali jsme nejlepší relaxační hry. Odpočiňte si u zahradničení ve Stardew Valley nebo při cestování v Euro Truck Simulator 2

Vybrali jsme nejlepší relaxační hry. Odpočiňte si u zahradničení ve Stardew Valley nebo při cestování v Euro Truck Simulator 2

Akce už je někdy už moc, a tak je lepší trochu zpomalit. Vybrali jsme hry, u kterých můžete vypnout a přijít na jiné myšlenky.

Martin Nahodil
Nejlepší hry
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály