Vánoční DVD speciál aneb tipy pod stromeček

16. prosince 2007
TWEET SDÍLET
Vánoce jsou za rohem a tak jsme připravili redakční výběr zajímavých titulů, které mohou udělat radost vašim blízkým.

Vánoce jsou už opravdu za dveřmi a klepou i na peněženky filmových fanoušků, kteří neváhají utratit peníze za lesklé stříbrné nosiče a udělat tím radost sobě, nebo v podobě dárků i svým blízkým.

Tento článek se snaží zmapovat některé ze zajímavých titulů a edicí, které distributoři uvedli v letošním roce na trh a dle názoru redakce by neměli ujít vaší pozornosti. Výběr si nenárokuje být výčtem předních titulů a největších trháků sezóny, ale spíše upozorněním na filmy hodnoty trvalejší, které po jednom shlédnutí neodložíte do zadní části vašeho regálu s DVD nosiči.


Romantické komedie

Filmů, jež dokáží pohladit a přinést ujištění, že i na největšího smolaře čeká někde jeho vysněná dívka není nikdy dost a romantické komedie potěší v každém ročním období:

Dobrý ročník

Sebeironicky uvolněný Russell Crowe se mění pod vlivem rázovitých obyvatel a krásné kavárnice s tváří Marion Cotillardové z cynického burzovního žraloka v radostného ochutnávače všech radostí života. Nenásilná moralita v režii Ridleyho Scotta je sentimentálně opojným výletem do malebných kulis jihofrancouzského Provence, kde sám režisér již patnáct let žije. USA 2006, D: Bontonfilm.

Klepněte pro větší obrázek

Horší už to nebude

Daňový úředník Harod Crick zjišťuje, že je postavou v románovém příběhu, který právě kdosi píše a že jeho figura má záhy zemřít. Při běžné kontrole se seznámí s prostořekou pekařkou a objevuje, pro něj dosud neznámý, svět emocí. Harold se rozhodne o svůj osud bojovat tím, že konečně začne žít. Kaufmanovsky inteligentní scénář, výborné herecké výkony všech zúčastněných (Will Ferrell, Maggie Gyllenhaalová, Dustin Hoffman, Emma Thompsonová) a citlivá režie Marca Forstera činí z tohoto zdánlivě nenápadného snímku trvalku, jež prozáří pošmourné zimní dny. USA 2006. D: HCE.

Prázdniny

Zasněžená romantická komedie Nancy Meyersové o čtveřici osamělých duší v hvězdném obsazení Jude Law, Cameron Diazová, Jack Black, Kate Winsletová. Nápad na dočasnou vánoční výměnu domova prostřednictvím internetu se ukáže být jen počátkem mnohem významnějších změn v jejich životě, přičemž se ukáže, jak se britská a americká mentalita výborně doplňuje. USA 2006. D: Bontonfilm.


Dramata

Divákům, kteří od filmu neočekávají jen zábavu, ale i zamyšlení nad tím, v jakém světě to vlastně žijeme, zajisté přijdou vhod dramata s politickým přesahem:

Babel

Na sedm Oscarů nominované strhující drama, v němž se jemně propojují tři příběhy z různých kontinentů. Mexický režisér Iňárritu se nás snaží přesvědčit, že důležité nejsou hranice státní, ale pouze ty v nás. USA/Fr/Mexiko 2006. D: Magic box

Klepněte pro větší obrázek

Krvavý diamant

Leonardo DiCaprio jako cynický pašerák běží, spolu se svým domorodým spojencem, o život uprostřed krvavé reality občanské války v Sierra Leoně roku 1999. Režisér Edward Zwick se pokusil o spojení napínavé a dobrodružné podívané ve stylu Honby za diamantem s vážnějším poselstvím, jež přináší současná vlna thrillerů, odehrávajících se na pozadí vražedných konfliktů v afrických zemích (Nepohodlný, Obchodník se smrtí). USA 2006. D: Magic Box.

Poslední skotský král

Příběh mladého skotského lékaře, který až po čase zjišťuje, koho se to vlastně stal oblíbencem. Forest Whitaker dokazuje v roli charismatického, ale proradně nevypočitatelného ugandského krutovládce Idiho Amina, že si Oscara plně zasloužil. VB 2006. D: Bontonfilm.


Filmy (nejen) pro ženy

Dospívající dívky, mladé novomanželky i zralé ženy zajisté ocení příběhy, ve kterých scenáristé zrcadlí jejich, nejen milostná tápání. A muži se o svých protějšcích alespoň něco dozví.

Marie Antoinetta

Sofie Coppolová a její další studie dívčí osamělosti, tentokrát v rozmařile rozkošnickém duchu, rokokových róbách, s velkolepou výpravou a s využitím moderní hudby jak prostředku aktualizace. V roli mladičké rakouské princezny, jež se jen velmi nesměle intimně sbližuje s následníkem trůnu Ludvíkem XVI Kirsten Dunstová. Fr/Jap/USA 2005. D: Bontonfilm

Jako malé děti

Režisér Todd Field se po debutovém dramatu V ložnici opět vydává na americké předměstí, kde nevěra za jednoho deštivého odpoledne odstartuje katarzní propletenec zakázaných tužeb a nenaplněných snů o sobeckých „dětech“ v dospělém těle, kteří nejsou schopni dohlédnout důsledky svých rozhodnutí. Film zdobí nominace na tři Oscary, včetně toho pro Kate Winsletovou, která zde podává jeden z nejlepších výkonů své kariéry. USA 2006. D: Magic Box.

Klepněte pro větší obrázek

Zápisky o skandálu

Staropanenská a lesbicky orientovaná učitelka v podání Judi Denchové citově vydírá mladou kolegyni ze školy Cate Blanchettovou poté, co se dozví o jejím románku s patnáctiletým studentem. Strhující sólo dvou výborných hereček, natočené podle románu Zoe Hellerové a scénáře Patrica Marbera. VB 2006. D: Bontonfilm

Volver

Melodramatický návrat režiséra Pedro Almodóvara do krajiny dětství, oslava ryzí esence ženství a Penélope Cruzová jako pocta silným hrdinkám nejen neorealistické kinematografie. ŠP 2006. D: HCE (též edice časopisu Reflex)


Akční filmy

Zažívaly svůj boom především v osmdesátých letech, nyní se vrací a s nimi i nový typ mnohem realističtějších hrdinů:

Bourneovo ultimátum

Agent Jason Bourne s chlapeckou vizáží Matta Damona se již potřetí snaží rozpomenout na svou minulost. V režii Paula Greengrasse, který zaujal nejen bourneovskou dvojkou, ale především dokumentárně strhující evokací Let číslo 93, se opět dočkáte rychlého střihu a roztěkané kamery v snad nejlepším akčním nářezu roku. USA 2007. D: Bontonfilm

Potomci lidí

Strhující jízda Alfonso Cuaróna apokalyptickou budoucností, která vás přiková do sedaček. Na zemi se přestali rodit děti, lidstvo ztrácí naději a ošuntělý Clive Owen se stává ochráncem poslední rodičky. VB/USA 2006. D: Bontonfilm

Klepněte pro větší obrázek

Miami Vice

Prosluněný seriál z osmdesátých let v režii Michaela Manna značně potemněl, ale výsledkem je atmosferická jízda s Colinem Farrelem, Jamiem Foxxem a osudovou Gong Li v hlavních rolích. USA 2006. D: Bontonfilm

Smrtonosá past 4. 0

Analogový polda ze staré školy John McClane se počtvrté vrací, aby digitálním kyberteroristům dokázal, že zdaleka nepatří do starého železa. USA 2007. D: Bontonfilm.


Evropský film

Že evropský film není jen synonymum pro intelektuálně náročný, dokazují atraktivní tituly pro široké pole divácké obce, těšící se zájmu i za mořem:

Edith Piaf

Marion Cotillardová podává v úloze legendární šansoniérky jeden z nejlepších ženských hereckých výkonů posledních let a dokazuje, proč se takřka přes noc stala nejzářivější hereckou hvězdou rodné Francie. Fr/VB 2006. D: Magic box.

Královna

Fiktivní a nečekaně vtipná rekonstrukce Stephena Frearse týdne, jež následoval po smrti „princezny lidských srdcí“ lady Diany. Oscarová Helen Mirrenová jako Alžběta II, tváří v tvář novopečenému ministerskému předsedovi Tony Blairovi i svým poddaným, jež od ní očekávají „lidské gesto“, uměřeně hraje o zachování přízně královskému postavení. VB 2006. D: HCE.

Klepněte pro větší obrázek

Životy těch druhých

Oscarem za nejlepší cizojazyčný snímek oceněný vítězný Evropský film roku, který se vyrovnává s neradostnou minulostí komunistické NDR a rolí její tajné policie Stasi při ohýbání a lámání lidských charakterů. Účtování, které postrádá komediální nadsázku, ale lavíruje mezi melodramatem a mrazivým thrillerem, v němž se odehrává vnitřní boj v duši kapitána Stasi, u kterého se při sledování objektu zájmu, hroutí fanatická oddanost režimu. Něm 2006. D: Bontonfilm.


Kriminální nebo gangsterské drama

Žánr zastupuje dvojice filmů vyhlášených režisérů:

Zodiac

David Fincher a jeho další se potýkání s tématem fascinujících masových vrahů. Do středu vyprávění pro tentokrát staví trojici mužů, karikaturistu, novináře a policistu, jimž ovlivní pátrání po nikdy nedopadeném maniakovi osobní život víc, než by sami přáli. Detailní dobová i faktická rekonstrukce případu a hutná, postupně budovaná atmosféra zmaru, jsou předností tohoto snímku se „sedmdesátkovou“ patinou. USA 2007. D: Magic box

Klepněte pro větší obrázek

Skrytá identita

Scorseseho volný remake hongkongské Volavky a jeho třetí spolupráce s dívčím idolem Leonardem DiCapriem, jenž zde prokazuje, že mu temnější charaktery sedí. Dvojice mladých agentů v sídle nepřítele, ať už jde o policii nebo mafii, záměnou identity v sobě přijímají kus protivníkova světa, který jsou nuceni sdílet a jemuž částečně podléhají. Výborné herecké výkony (Matt Damon, Jack Nicholson) a oscarová nadílka pro léta Akademií opomíjeného režisérského klasika. USA 2006. D: Magic Box


Pro celou rodinu

Filmů, určených pro celou rodinu je v nabídce hned několik, vedle třetího dobrodružství kapitána Jack Sparrowa v Piráti z Karibiku - Na konci světa a pátého pokračování Harry Potter a Fénixův řád, který se podobně, jako Vratné lahve, asi ocitne pod mnoha stromečky, bych rád upozornil ještě na další zajímavé tituly:

Fontána

Hugh Jackman a Rachel Weiszová nacházejí v tojjedinném spletenci časových a významových linií, jež se rozprostírají napříč tisíciletím, tajemství lásky, smrti a věčného života. Nalaďte se na vlnu imaginace a citu a nechte se pohltit audiovizuální symfonií Darrena Aronofskyho, odkazující ke slavné Kubrickově Vesmírné odyssee. USA 2006. D: Bontonfilm.

Klepněte pro větší obrázek

Štěstí na dosah

Will Smith se přehrává do role starostlivého, něžně otcovského zkrachovance s prošedivělými vlasy Chrise Gardnera. V nesmírně pozitivním příběhu podle skutečných událostí o tom, že štěstí přeje připraveným a sny se plní, jen jim musíme jít naproti. Výborně fungující herecká spolupráce s vlastním synem Jadem dodává tandemu Smithových na přesvědčivosti. USA 2006. D: Bontonfilm.

Dokonalý trik

Christopher Nolan, stejně jako dobrý iluzionista ví, že svět chce být klamán. Do viktoriánského Londýna přelomu 19./20. století zasadil vyprávěčsky nespolehlivý příběh o profesní i lidské nevraživosti dvou předchůdců (Christian Bale, Hugh Jackman) dnešních showmanů, jejichž vzájemné úskoky a naschvály přerostou v nenávist se smrtelnými důsledky. USA/VB 2006. D: Magic Box

Pro dětského diváka je přichystána smršť animovaných celovečeráků, kde mezi nejzdařilejší určitě patří hororově laděný V tom domě straší, aardmanovský Spláchnutej a stepující tučňáci v Happy Feet. Shrek Třetí nepřeskočil laťku svých dvou předchůdců, ale děti zaručeně pobaví. Ti odrostlejší sáhnou spíš po Homerovi s jeho katastrofálním přehmatem, jež způsobí globální katastrofu v Simpsonovi ve filmu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Témata článku: