Vantage HD 7100S: uživatelská recenze HD STB

23. dubna 2010
TWEET SDÍLET
Přemýšlíte o možnosti přijímat HD signál ze satelitu? Chcete přístroj, který umožní nahrávání na externí HDD, či USB?

Pokud  hledáte zajímavý HD přijímač satelitu s velmi dobrou výbavou, určitě jedním ze zajímavých přístrojů, které stojí za pozornost, bude Vantage HD 7100S. Nabídne také možnost nahrávání na externí HDD, či USB. Ale nepředbíhejme.

V prodeji již delší dobu figurující Vantage má dvě verze. Novější, které se věnuji, má oproti původní modře podsvícený displej (jeho „dotykovost“ byla zachována). Vzhledem k barvě svitu bývá někdy označován přívlastkem „Blue“. Dřívější stroje měly červené podsvícení a starší typ dálkového ovladače, který byl opakovaně terčem kritiky některých uživatelů. Momentálně dodávaný ovladač je stejného typu, jako můžeme třeba najít u dvoutunerové vlajkové lodi tohoto výrobce – modelu Vantage 8000S.

Balení obsahuje kromě samotného přístroje nezbytný dálkový ovladač, malé CD s programy a elektronickým návodem, tištěný návod v naší mateřštině, HDMI kabel a také utěrku z mikrotkaniny na údržbu displeje.

Design a čelo

Zařízení je oděno do černého „kabátku“, který mu dobře padne a tak i pohled mnohdy kritických žen, jej vyhodnotí pozitivně. Oproti některým dalším receiverům se jedná, z mého pohledu, o designově nenásilné – pěkné provedení.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nové a staré provedení

Po zapnutí hlavním vypínačem, který je umístěn na zadní straně, se rozsvítí již zmiňované modré podsvícení dotykových tlačítek a také středově umístěný a skvěle čitelný VFD displej (vacuum fluorescent display). Na něm máme možnost spatřit červeně svítící významové ikony naznačující zesílení zvuku, vybavenost stanice teletextem, kategorii signálu atd. V jeho hlavní části se zobrazuje název právě přijímané stanice, nebo činnost, která je aktuálně se zařízením prováděna. Po odklopení displeje spatříme dvě integrované čtečky karet a ve stejném počtu CI sloty pro dekódovací moduly.

V této části nemáme co vytknout, osobně bych uvítal možnost nastavení intenzity podsvícení, kterou i přes veškerou snahu hledat – menu zřejmě neobsahuje.

Konektory a připojení

Při zkoumání zadní části, zavládne v mnohých náročnějších uživatelích jistě nadšení. Konektorová výbava je skutečně bohatá, zkrátka připojíte vše co je obvykle třeba. Nalezneme zde dva „F“ konektory jeden pro připojení samotné paraboly a druhý pojmenovaný jako LOOP, který není ničím jiným než LNB OUTem pro propojení s dalším satelitním receiverem. Následuje rozhraní RS-232, USB, konektor eSATA, 3 konektory kompozitního výstupu, 2x cinch pro audio výstup (L+R) a jeden video výstup ( taktéž v provedení cinch). Vše je doplněno samozřejmým HDMI konektorem, dvěma scarty s popisem TV, resp. VCR. Vidět jsou koaxiální a optický výstup zvuku, konektor S-Video a rozhraní Ethernet (10/100 Mbit/s). Přepínačem HD/SD výstupu, štěrbinou pro připojení napájecího kabelu a výše zmíněným síťovým vypínačem náš výčet končí.

Dálkové ovládání

Designově běžná „dálka“ v černém „hábitu“ s několika různobarevnými tlačítky, bez výrazných anomálií, které by zužovaly její použití. Možná by v tomto směru mohl výrobce trochu více zapracovat. K přístroji, který je velmi zajímavý svým zpracováním, přidat i podobně vypadající ovladač. Tento by mohl například obsahovat i možnost „zažehnout“ jeho tlačítka v případě použití ve tmě.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ovladače staré (vlevo) a nové verze se odlišují již více

Co však bylo bezesporu nalezeným kladem, jest možnost do ovladače „dohrát“ dva signály z DO televizoru. Pro jeho zapnutí (vypnutí) a následné přepnutí na příslušnou kanálovou předvolbu (AV vstup). Oproti uvedenému, jako zápor vnímám skutečnost, že po pár týdnech používání ovládání došlo smazání nápisu OK na prostředním, potvrzovacím tlačítku.

Menu a nastavení

Mnohými očekávané komplikované nastavování parametrů uvnitř menu se nekonalo. Menu vykazuje přehlednost a intuitivnost, pokud vyžadujete český jazyk, i tuto variantu Vantage nabízí. Většina jednotlivých kapitol nabídky je přeložena dostatečně srozumitelně, ač někde mohlo být použito významově výstižnějšího ekvivalentu. V menu nalezneme veškerá nastavení, která si můžeme u satelitních STB představit. Jeho součástí jsou dvě hry, které máme možnost si zahrát.

Ať již využijeme automatického či ručního vyhledávání stanic, následné seřazení pořadí si můžeme dotvořit sami, a to poměrně přehledně a jednoduše. Využít se dá i „Favoritních nabídek“, kam velmi lehce oblíbené stanice „naházíme“, seřadíme a tak si přispějeme k přehlednějšímu stavu. Pro některé se jeví vítanou i varianta tyto základní favoritní skupiny přejmenovat.

Pro ty, kteří mají rádi konkrétnější informace – menu je dále děleno na podnabídky s názvy Installation, System Setup, Channel Setup, Parentel Lock, Game, Multimedia, Conditional Access. Podnabídky se, samozřejmě, dále větví na jednotlivé předvolby. Přesný výčet jednotlivých možností a voleb by byl za rozumnou hranicí rozsahu tohoto článku.

Ladíme a koukáme

Vyhledávání programů, chcete-li jejich ladění, bylo rychlé a bezproblémové. Zvolit se dá automatika, nebo ruční skenování příslušných rozsahů.O poznání pomaleji probíhá jejich následné ukládání. Přepínání programů „chodí“ svižně – kolem 2 vteřin.

Prezentovaný obraz nepostrádá kvalitu, klid, hloubku a přirozenost. Skutečný požitek nastane ve chvíli využití připojení HDMI s obdobně vybaveným FULL HD LCD/plazma televizorem a spuštěním některého z HD kanálů. Zvukově je přístroj odbaven také výtečně, bez projevů, které by snižovaly kvalitní audio zážitek v této kategorii.

Nahráváme a čteme z EPG

Námi představované zařízení nenabízí vnitřní pozici pro HDD. Tento je možné zapojit externě do USB, nebo eSATA konektoru. Spustit nahrávání lze přes příslušné tlačítko, EPG nebo naprogramováním časovače. Záznam je ukládán ve formátu s koncovkou TRP a jednotlivé části jsou děleny po 1,5 GB.

Jak EPG, tak i teletext se zobrazují, v případě příjmu takto vybavených CZ stanic, korektně, bez anomálních znaků. Vše je vyobrazeno jak se sluší a patří. EPG může předvést jednodenní, či týdenní nabídku. Na případné menší úhlopříčce televizoru by obsluze jistě nevadily mírně větší znaky, které přispějí k lepší čitelnosti.

Výčet funkcí a technických parametrů naleznete v přiložené tabulce.

Verdikt

Korejský "borec" Vantage HD 7100S stojí za pozornost nejen po vzhledové stránce, ale hlavně funkčně a výbavou. Cestu si k němu najde i náročný uživatel, jenž ocení vše jak z kvality příjmu, obrazu, tak i zvuku. Nic není uděláno v rámci zásadních kompromisů a nabízené řešení přináší požitek a radost. V případě nutnosti je zde dobře fungující podpora s nabídkou aktuálních firmwarů. I přestože se jedná o stroj „naducaný“ funkcemi a možnostmi, jeho instalaci by podle mě zvládl i obeznámený laik. K následné uživatelské obsluze může zasednout kdokoliv, jenž umí stisknout dálkové ovládání a chápe základní zákonitosti této problematiky. Jednoduše řečeno – laik, muž, žena i dítě.

Popisovaný stroj mohu z vlastní dosavadní zkušenosti doporučit. Doposud byl využíván hlavně k příjmu, respektive sledování programů. Dodatečné funkce, jako například nahrávání na externí HDD, nebo USB, jsem spíše jen testoval. Je nutno dodat, že dobrou zkušenost s ním zaznamenávám i mezi dalšími uživateli.

Hlavní výtka zůstává u nemožnosti případně regulovat jas podsvícení displeje a také u dálkového ovladače, který je příliš „obyčejný“. Velikost fontů, nechť posoudí každý sám – v závislosti na velikosti TV, na kterou přístroj připojí.

Na závěr ještě zajímavost pro ty, kdo chtějí zároveň na jednom receiveru přijímat i DVB-T signál – zaměřte svoji pozornost na Vantage HD 7100TS. Jeho nitro ukrývá dva tunery, z nichž jeden je právě nachystán pro příjem pozemního digitálního vysílání.

Vantage HD 7100S

Rozměry / Váha
[Š x H x V]375mm x 210mm x 62mm
Váhaca 3,0 kg
Možnosti připojení
HDMIVer. 1.2
SCART1x TV, 1x VCR
RCA HDYUV (YPbPr) nebo RGB
RCA SDVideo x 1, Audio x 2
USBVers. 2.0
TunerIEC169, F-Konektor
RS232C9 Pin D-Sub
S/ PDIFoptika & coaxial
PVRUSB 2.0 & e-SATA
Ethernet10 / 100 MBit
Audio / Video Dekodér
Video Formát4:3 & 16:9 [ Letter Box, Pan & Scan ]
Rozlišení1080i, 720p, 480p/576p, 480i/576i
Transport StreamMPEG ISO 2 / 4
Audio DekodérMPEG Audio Layer 1 & 2
Systém podmíněného přístupu
Common Interface2 Sloty PCMCIA, DVB CI Standard
Přístupové karty2 Sloty
CASConax, XCrypt, DGCrypt, Crypton, Firecrypt
Řízení LNB
Polarizace13/18V ( max 500 mA )
Výchylka0,7V +/- 0,1V
DiSEqC1.0, 1.1, 1.2, USUALS, UNICABLE
22 KHz Tón+/- 4 KHz
Speciální rysy
Paměť20 000 Programů
Mosaic2x2, 3x3 Náhled
PIGObraz a zvuk v menu
UpdatesOTA, USB, RS232, Ethernet
Napájení
Vstupní napětíAC 90-250V 50Hz/60Hz
Příkon29W max
StandBydo 3W
Systém
Flash Paměť8 MB
SDRAM64 MB
EEProm32 KByte
VDRAM64 MB
ProcesorSTi7109, 266 MHz
Tuner
Symbolová rychlostDVB-S: 2-45 MS / S [ QPSK ]
Symbolová rychlostDVB-S2: 10 - 31 MS / s [ 8PSK]
Signál Level-35 - -85 dBm
Frekvenční rozsah950 MHz až 2150 MHz

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Potřebujete chytré funkce, nebo stačí televizor bez nich? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Témata článku: Televizory, Hi-Fi, Recenze, STB, Televize na Heureka.cz

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Mohli Inuité vyrobit nůž z vlastních zmrzlých exkrementů? Antropologové při experimentu jen „kreslili hnědou pastelkou“

Mohli Inuité vyrobit nůž z vlastních zmrzlých exkrementů? Antropologové při experimentu jen „kreslili hnědou pastelkou“

** Deníky polárníků jsou plné neuvěřitelných příběhů ze života Inuitů ** Některé tvrdí, že dokážou vyrobit ostrý nůž ze zmrzlých exkrementů ** Američtí antropologové to ověřili experimentem

Jaroslav Petr
Archeologie
Proč si předplatit Netflix? Třeba kvůli těmto seriálům. Všechny mají dabing nebo české titulky

Proč si předplatit Netflix? Třeba kvůli těmto seriálům. Všechny mají dabing nebo české titulky

Na Netflixu jsme vybrali nejlepší seriály, které mají české titulky a často i dabing. Vycházeli jsme z hodnocení na filmových webech a přidali i trochu svého vlastního vkusu. Naprostou většinu seriálu nikde jinde než na Netflixu nenajdete.

Jaromír Puk
Proč si předplatit?
Nejlepší aplikace pro tento týden: Portréty z Lensa, e-knihy na mobilu a odpočítávání do Vánoc

Nejlepší aplikace pro tento týden: Portréty z Lensa, e-knihy na mobilu a odpočítávání do Vánoc

** V marketech najdete množství titulů, ale jak objevit ty kvalitní? ** Každý týden je vybírá Apple, ale řada z nich má i verzi pro Android. ** Výsledkem jsou kolekce těch nejlepších aplikací svého druhu.

Adam Kos
Nejlepší aplikace
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Netflix a 30 nejoblíbenějších filmů a seriálů v prosinci 2022: Enola a Wednesday, 1899 … ale i Koruna a nějaká romantika

Netflix a 30 nejoblíbenějších filmů a seriálů v prosinci 2022: Enola a Wednesday, 1899 … ale i Koruna a nějaká romantika

Tyto filmy a seriály jsou teď na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o souhrnnou oblíbenost za poslední týdny, kterou zjišťuje web FlixPatrol.

Ondřej Králík
Netflix
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály