Velká hra: recenze filmu

7. ledna 2018
TWEET SDÍLET
„Pokerová princezna“ Molly Bloom ve svůdném podání Jessicy Chastain pořádá nelegální turnaje a pod režijním vedením debutujícího mistra scénářů a rychlých dialogů Aarona Sorkina hájí svou profesní čest.

Šestapadesátiletý americký scenárista Aaron Sorkin je v Hollywoodu považován za elitního mistra svého řemesla. Na kontě má dva Zlaté glóby, Oscara a několik televizních cen Emmy za seriál Západní křídlo. Ve svých pečlivě komponovaných a velice komplexních scénářích nám pravidelně servíruje o postavách a ději takové množství informací, že máme pocit, že je napoprvé nepobereme. Jeho poznávacím znamením jsou břitké dialogy, pronášené herci s kulometnou kadencí.

Jeho scénáře se inspirují skutečnými událostmi (Soukromá válka pana Wilsona, Moneyball) a osobnostmi, jejichž životní a profesní příběh je v něčem kontroverzní. To byl příklad jak zakladatele Facebooku Marka Zuckerberga ve filmu The Social Network, tak dalšího vizionáře elektronického věku Stevea Jobse ve stejnojmenném filmu.

Komplexní scénář

V tomto trendu pokračuje i ve své novince, jíž zároveň debutuje i jako režisér. Sorkin se inspiroval autobiografickou knihou Mollyina hra z roku 2014, již napsala mladá žena jménem Molly Bloom, přezdívaná Pokerová princezna. A není se co divit, její příběh v sobě obsazuje prvky, po nichž by sáhl každý zkušený scenárista. Krásná žena, hazardní hry, drogy, ruská mafie, vyšetřování FBI, soud.

Sorkin se jich chopil a vystavěl na jejich základě další komplexní, spletitý scénář, nabitý informacemi, často velmi detailními. Jejich původ tkví v autobiografii již zmíněné a vzduchem tak létají jména, narážky, vysvětlivky a termíny z odborné pokerové hantýrky.

Znalost této karetní hry, jejích pravidel a technických výrazů pro označení té které karetní kombinace je pro diváka výhodou, ale ne nutnou k pochopení toho, co se na plátně odehrává. Velká hra se totiž nerozehrává jen ta hazardní, ale především ta scenáristická ve způsobu, jakým Sorkin zručně propojuje jednotlivé linie Mollyina příběhu.

Ty jsou v zásadě tři. Dětství, teenagerský věk a její sportovní lyžařská dráha, cesta vzhůru v hazardním prostředí a přítomnost, spjatá se soudními tahanicemi v důsledku jejího obvinění z napojení na sázkový kartel. Režisér mezi těmito liniemi skáče sem a tam, což přispívání nikoliv ke zmatenosti, ale dynamice vyprávění.

Nadějná lyžařka

Reálná Molly Bloom je ročník 1978. Otec klinický psycholog, matka instruktorka lyžování a snowboardingu. Lyžování se věnoval i její bratr Jeremy, který to dotáhl až na olympiádu, na rozdíl od ní, což u ní vedlo k velkému zklamání a ukončení profesní kariéry. Svého času totiž byla americkou trojkou v akrobatickém sjezdu (jízda v boulích).

Na univerzitě v Coloradu studovala politické vědy, ale od školy si dala na rok pauzu a v té době se nachomýtla k pořádání nelegálních pokerových her. Nejprve jako sekretářka, která se postupně vypracovala v „Pokerovou princeznu“, pořádající ilegální turnaje pro filmové hvězdy, finančníky z Wall Streetu, znuděné milionáře, celebrity a také ruské mafiány.

Aaron Sorkin takto její příběh i vypráví. Jako příběh nadějné freestylové lyžařky, stojící trochu ve stínu talentovanějšího bratra, jíž sportovní kariéru zhatilo zranění páteře po ošklivém pádu. Po krátkém období na univerzitě se rozhodla, že se zbaví dohledu přísného a pedanticky náročného otce Larryho (Kevin Costner) a vydala se do L.A., kde se od nuly vypracovala do nejvyšších pater hazardu.

Pokerová princezna

Molly Bloom (Jessica Chastain) byla zkrátka příliš inteligentní a ctižádostivá na to, aby dělala servírku v baru nebo pořadatelům hazardních her v nočním klubu The Viper Room holku pro všechno. A tak se postupně osamostatnila a začala sama po čtyřech letech praxe tyto hry pořádat a organizovat.

Do jejího hráčského doupěte, nacházejícího se v různých luxusních hotelech, jen zápisné činilo čtvrt milionů dolarů. Docházely sem hollywoodské hvězdy jako Tobey Maguire, Leonardo DiCaprio, Macaulay Culkin, Ben Affleck a další smetánka. Z L.A. se v roce 2010 přemístila do New Yorku, aby k hrám přitáhla finančníky z Wall Streetu.

Po deseti letech, kdy se v tomto prostředí na hraně zákona pohybovala, není divu, že jednoho dne na její dveře zaklepe FBI a ona je spolu s dalšími 33 osobami obviněna z provozování ilegálního hazardu, který byl údajně úzce spjat s ruskou mafií, praním špinavých peněz a vydíráním.

Profesní čest podnikavé dívky

Najde si proto právníka Charlieho Jaffeyho (Idris Elba), s nímž se připravuje na soudní proces a my jako diváci se během té doby seznamujeme na přeskáčku s jejím příběhem. Způsobem, kdy voiceover hrdinky, vztahující se k její minulosti, je často přerušen v tom nejzajímavějším a přesouváme se do současnosti.

Díky tomu, že Sorkin vychází z Mollyiny autobiografie, do značné míry přebírá i její pohled na to, jak ona chce, aby byla prezentována. Což je ještě podpořeno oním voiceoverem jako použitým vypravěčem jejího příběhu. Molly proto z něho vychází jako ambiciózní, podnikavá, částečně vypočítavá, ale jak se ukáže při soudním procesu morálně čistá a principiální mladá žena, která se raději obětuje a půjde do vězení, než aby ohrozila soukromí jejích klientů.

Dobré jméno a profesní čest je pro ni vším a tak nechce dát všanc jejich jména výměnou za nižší trest. Její právník v podání Idrise Elby je čestný muž a vzorný otec, hájící spravedlnost, který ji zezačátku moc nevěří, ale ona ho postupně učí rozumět jejím motivacím a přesvědčuje ho, že její obraz je jiný, než jak se ho snaží ukazovat média.

Svůdné sólo

Molly v sobě i díky výchově svého otce má zabudovaný morální kompas a film se jí snaží vykreslovat jako emancipovanou ženu, která se infiltrovala do světa, vyhrazeného mužům a mužské zábavě. Pohybuje se v něm s ladností, sex-appealem, sebevědomím i diplomatickým a organizačním umem, zatímco panoptikum gamblerů je vybarveno v mnohem směšnějších a nelichotivějších barvách.

Mafiáni, co sundali obraz Moneta ze zdi, aby mohli hrát, zoufalci, alkoholici, makléři, tajemný Hráč X v podání Michaela Cery, kterému jako předobraz možná posloužil Tobey Maguire. Ti všichni se oddávají hazardu, ale tvoři jen pozadí pro velké sólo krásné a talentované Jessicy Chastain, která si je za pomocí naditého dekoltu a přísunu drinků doslova vodí za ručičku.

Její sólo je velmi svůdné a tak možná vyprávění odpustíte, že se Molly ukazuje naivnější a čestnější, než ve skutečnosti asi byla. Sjíždění svahů sice vyměnila za hazard a sjíždění koksu, ale svou obhajobu díky hbitým a sofistikovaným dialogům nakonec dovede do zdárného konce.

Aaron Sorkin tuto skoro dvou a půl hodinovou obhajobu režíruje s citem pro rytmus vyprávění, vedení herců i vizuální nápaditost. Divák má díky košatým dialogovým výměnám pocit, že se účastní debaty inteligentních lidí, kteří jsou schopni vás přesvědčit o své pravdě. Že ta pravda může být zkreslená osobní perspektivou hlavní hrdinky, vás pak může přivést k tomu, že se o příběh Molly Bloom začnete víc zajímat a pokusíte se na něho podívat i z jiné strany. Přesto jako režijní debut velmi podařené.

Velká hra
Film   7

Velká hra

  • Žánr: biografické drama
  • Původní název: Molly's Game
  • www.mollysgame.movie/
  • USA, 2017
  • Scénář: Aaron Sorkin (předloha Molly Bloom)
  • Režie: Aaron Sorkin
  • Hrají: Jessica Chastain, Idris Elba, Kevin Costner, Michael Cera, Samantha Isler, Chris O'Dowd, Rachel Skarsten, Jeremy Strong
  • Distribuce: Vertical Ent.
  • Distribuční premiéra v ČR: 04. 01. 2018

Témata článku: Filmy a seriály, Recenze filmů, Recenze

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

V 90. letech už nemůže být o prudérnosti žádná řeč, a tak se vesele odhalovaly i největší hvězdy Hollywoodu. Kdo překoná Sharon Stone a její rafinované přehazování nohy přes nohu?

Marek Čech
Filmy a seriály
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, o které je na světě největší zájem, které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
Test chytrého routeru Synology WRX560. Když vám chybí funkce, tak je prostě doinstalujte

Test chytrého routeru Synology WRX560. Když vám chybí funkce, tak je prostě doinstalujte

Synology nevyrábí routery jako na běžícím pásu. Když už se do toho ale pustí, stojí to za to.

Jiří Kuruc
SynologyRouterTesty
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Omezte závislost na sociálních sítích. Tyhle aplikace a doplňky vám s tím pomohou

Omezte závislost na sociálních sítích. Tyhle aplikace a doplňky vám s tím pomohou

Užitečné aplikace i doplňky pro webové prohlížeče pomohou v případě, že vám sociální sítě ukrajují nebezpečné množství pracovního času. Pomohou stanovit tvrdé limity, ale jít i efektivnější motivační cestou.

Stanislav Janů
TipySociální sítěSoftware
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
Reportáž z Las Vegas a prapůvodní sestavy Týdne Živě a Týdne mobilně

Reportáž z Las Vegas a prapůvodní sestavy Týdne Živě a Týdne mobilně

Filip KůželJan SedlákJakub ČížekJan Láska
Týden mobilněAmazonTýden Živě
Konec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy

Konec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy

Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu