33
Fotogalerie

Velký srovnávací test přenosných sluchátek

Postavili jsme sedm konkurentů proti sobě a uchem i okem nestranných kritiků zhodnotili. Kdo vyhraje napínavý souboj?

Kapitoly článku:


Ve velkém srovnávacím testu byla postupně představena přenosná sluchátka dobře známých sluchátkových producentů. Firmu AKG zastoupily K27i a K412P, Sennheiser PX100 a PX200, Koss vsadil do hry portaPro a sportapro, Grado model iGrado. Celkem tedy 7 sluchátek v cenové kategorii do dvou tisíc, z nichž tři jsou uzavřené, tři otevřené a jedny polouzavřené (polootevřené) konstrukce. Který model své protivníky svými schopnostmi předčí, a dosáhne tak titulu nejlepší přenosná sluchátka v kategorii do 2 000 Kč?

vsechny.jpg

Na čem se testovalo

zdroj zvuku CD/SACD přehrávač Denon DCD-1500AE, CD přehrávač Onkyo DX7333, iAudio Cowon D2

propojovací kabely RCA signálové RG - 62, A.E.C. Connectors RP-208

zesilovací zařízení Vincent KHV-1 hybridní konstrukce

sluchátka AKG K27i, AKG K412P, Sennheiser PX100, Sennheiser PX200, Koss portaPro, Koss sportapro, Grado iGrado, Sennheiser HD600 (kontrolní příposlech)

Jak bylo hodnoceno?

Valná většina dostupných recenzí je subjektivní povahy, jistou míru objektivnosti lze však dosáhnout, pokud uměle nastavíme hodnotící kritéria. K tomu navíc přidáme názory více lidí, což ještě k lepší vypovídající hodnotě napomůže. Zvolil jsem tři klíčové momenty, které ovlivní závěrečný výsledek. Prvním a zároveň nejdůležitějším je zvuková kvalita, druhým pohodlí při nošení a třetím momentem preciznost provedení. Nakonec ještě k tomu všemu přidám cenu, takže se nedozvíte jen absolutního vítěze, ale také vítěze v kategorii poměr kvalita/cena. Stupnice hodnocení je nastavena pouze pro účely tohoto testu, to znamená, že výsledky nelze porovnávat s jinou kategorií sluchátek. Abyste nebyli odkázáni jen na můj názor, své hodnocení připojí šéfredaktor AVmanie a k testu jsem přizval také jednoho naprostého laika, lépe řečeno laičku (nikoli lasičku). A jak to všechno dopadlo?

Co se poslouchalo

Dan Bárta - Entropicture: Živý, Městem

Sexy Dancers - Butcher´s on the road: Introduction to happiness

J.A.R. - homo fonkianz: pap muziek, dokáže basová kytara fender usmířit národy?

Čechomor - Proměny: Proměny

Bídníci - Muzikálový záznam: Samotářka

J.S.Bach (Aleš Bárta) - Organ Works: Toccata a fuga d moll

W.A.Mozart - Malá noční hudba

Michael Jackson - History: Billie Jean, Black or white

AC/DC - Highway to hell: Highway to hell

In flames - Reroute to remain: Free fall

V CD kvalitě a MP3: 256kbps VBR, 320kbps CBR, Exact Audio Copy + Lame encoder nejnovější verze

Představení jednotlivých modelů

Koss portaPro a GradoiGrado

Sennheiser PX100 a AKG K412P

Sennheiser PX200, Koss sportapro a AKG K27i

7. místo AKG K27i

Cena 1790 Kč

Nerad bych označil uzavřená AKG K27i za nejhorší sluchátka v testu. Obsadila sice až sedmé místo, ale rozdíly mezi poslední a první příčkou nejsou velké. Neznamená to tedy, že prohrála na plné čáře, jak by se vzniklého pořadí mohlo zdát.

DSC09205.jpg DSC09208.jpg

Zvuk: Zvukový přednes mě nenadchl, připadá mi zahuhlaný a přebasovaný. Reprodukcí basů se sluchátka chlubit nemohou, dunivý charakter nemá nic společného s přirozeností. Ač by se mohly zdát blízké tomu, co předvádí Koss portaPro, při důkladnějším pozorování ucho odhalí celkem velké rozdíly. Uzavřenost mušlí negativně ovlivňuje také středy a výšky. Jednotlivé detaily tak splývají a činí reprodukci nezajímavou. Sluchátka na mě sice působí po zvukové stránce nejhůře ze všech, izolačně jsou na tom naopak nejlépe. V provozu opravdu slušně snižují pronikání ruchů do oblasti uší. Opačným směrem také fungují výborně, k okolí se dostane jen velmi málo zvukových informacích.

Pohodlí: Na mé hlavě působí K27i nepříjemným a těžkopádným dojmem. Hlavový most a náušníky mají větší přítlak, než by bylo zdrávo. Po nasazení se nedostaví pocity lehkosti jako u Koss portaPro, kde po čase ztratíte pojem o jejich přítomnosti. Naopak sluchátka vnímáte celou dobu, což rozhodně pohodlí při poslechu nenapomáhá.

DSC09230.jpg

Provedení: Prakticky celá sluchátka až na hlavový most, byla vyrobena z plastu. Výlisky na mě působí poměrně lacině, pevnost je na slušné úrovni. Zaráží mě způsob uchycení mušlí. Výrobce využil jen miniaturní plastové raménko zřejmě ve snaze vytvořit komfortní systém (nazývá ho 3D-AXIS). Jak dlouho bude plnit svůj účel bude záležet na opatrnosti při zacházení.

Jaromír Puk: Nepříliš pohodlně působící uzavřená sluchátka. Vzhledem k uzavřené konstrukci působí zvuk dutě, nepřirozeně a zastřeně, nenašel jsem nahrávku, která by hrála dobře. Sólový klavírní koncert byl prakticky neposlouchatelný, chybějící čistější výšky odstřelily symfonický orchestr. Madonna se už dala poslouchat (ukázaly se docela slušné basy), přesto sluchátka nezanechala dobrý dojem.

Názor laika: Rozhodně nejhezčí sluchátka v testu. Neskromně musím konstatovat, že K27i v atraktivní „iPoďácké“ bílé, na mé hlavě vypadají opravdu výborně. Pohodlí i zvuk by mohl být lepší, oceňuji přiloženou taštičku na přenášení a především zmiňovaný vzhled. Cena není tolik přívětivá. Myslím, že by si výrobce mohl odpustit do detailů promyšlenou krabičku, což se dozajista v pořizovací ceně také promítlo.

AVmania.cz hodnotí
zvukHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.pngHvezda_0.pngHvezda_0.png5/10
pohodlíHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0.pngHvezda_0.png6/10
provedeníHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0.png8/10
celkemHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_0_tmavsi.pngHvezda_0_tmavsi.png6/10

6. místo Sennheiser PX200

Cena 1650 Kč 

Šestého místa dosáhla Sennheiser PX200, uzavřená skládací sluchátka vzhledově až na mušle stejná jako Sennheiser PX100. Pro posluchače, kteří hledají především izolaci od okolí a malé pronikání zvuku ven a zároveň tolik nelpí na kvalitě reprodukce, budou vhodným kandidátem.

DSC09195.jpg DSC09196.jpg


Zvuk: Na zvuku se velkou mírou podepisuje uzavřená konstrukce. Nástroje a hlasy zpěváků v důsledku toho dostávají nepřirozený charakter. Basové pásmo je velice slabé, preferujete-li basovější reprodukci, nebudete nadšeni. Výšky nejsou tolik detailní, postrádají rozlišení. Celkově na mě působí přednes nevýrazným až zastřeným dojmem, což je vzhledem k ceně sluchátek poměrně škoda. Musím vyzdvihnout výbornou izolaci. Hledáte-li sluchátka, které slušně pasivně filtrují ruch z okolí a zároveň neruší spolucestující ve voze hromadné dopravy, určitě vezměte PX200 ve zřetel. Míra izolace je o něco horší než u AKG K27i, reprodukce na mě ale působí vyváženěji.

PX200.png

Pohodlí: Sluchátka nelze označit za kleště, co sevřou a nepustí. Větší pohodlí bych ale uvítal a to především v oblasti náušníků, které mi po čase způsobily nepříjemné otlačeniny. Bylo by ode měnečestné neříct, že problém se může vyskytovat jen na mé hlavě a pravděpodobně souvisí s oblibou co nejmenšího kontaktu hlavového mostu s horní částí hlavy.

DSC09244.jpg

Provedení: Kvalitě provedení a ani vzhledu není prakticky co vytknout. Pečlivě vylisované plasty; pružný, dostatečně pevný kovový pásek a přesný systém skládání lze jedině chválit. Drobnou vadu na kráse spatřuji v poněkud průměrově slabším přívodním kabelu. Výrobce sice udává existenci kevlaru co by výztuhy, ale větší objem by neuškodil.

Jaromír Puk: I když jejich uzavřená konstrukce příjemně tlumí ruchy, sluchátka mi nesedla a nebyla na uších vůbec příjemná, narozdíl od zvuku. Ten je frekvenčně vyrovnaný s důrazem na středy s poměrně čistými vokály, trochu na úkor výšek i basů. Nižší kmitočty působily čistě, ale s menší energií, než by si zasloužily, především rockové hudbě chybí „šťáva“. Mozart pěkný čitelný, sólovému klavíru sice trochu chyběly nižší frekvence, byl ale reprodukován poměrně věrně.

Názor laika: Sluchátka výtečně izolují. Do běžného provozu jsou jako stvořená, mám ale strach z toho, že neuslyším blížící se automobil. Z toho plyne nutnost větší obezřetnosti v provozu. Zvuk mě příliš nenadchl, basy jakoby měly zrovna relaxační chvilku. Pro nenáročné posluchače, mezi které se řadím i já, by ale plně dostačovaly.

AVmania.cz hodnotí
zvukHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.pngHvezda_0.pngHvezda_0.png5/10
pohodlíHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.pngHvezda_0.png7/10
provedeníHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.png9/10
celkemHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_0,5_tmavsi.pngHvezda_0_tmavsi.png7/10

5. místo AKG K412P, vítěz kategorie „Poměr kvalita/cena“

Cena 890 Kč

Páté místo obsadila otevřená skládací sluchátka s minimálně jedním prvenstvím – jako jediná je pořídíte za cenu pod 1 000 Kč! Se svým černošedým neotřelým designem neudělají ostudu žádnému majiteli. Bude spokojen i s jejich zvukem?

4.jpg 6.jpg

Zvuk: Nedosahuje kvalit žádných otevřených sluchátek, která se objevila v testu. To však automaticky neznamená, že K412P neumí zahrát. Umí! A s ohledem na cenu překvapivě dobře. Reprodukce sice postrádá nejmenší detaily a může se zdát příliš obyčejná, na druhou stranu nedochází k žádnému excesu. Basové, středové a výškové pásmo podává rovnocenné výkony, jež rozhodně neuráží. Máte hluboko do kapsy a i přes tento fakt byste rádi co největší možnou zvukovou kvalitu? AKG K412P budou tou nejlepší možnou volbou ze sedmi testovaných sluchátek.

k24.png

Hlavní nevýhodou otevřených sluchátek do venkovního prostředí je nepochybně horší izolace posluchače od okolních ruchů a naopak také pronikání zvuku do okolí. V případě prvním jsou na tom velice podobně jako ostatní otevřené modely. Je nutno přidat mírně na hlasitosti (což bohužel více namáhá sluch) a nevýhoda se mírně stírá, to ale zase souvisí s vyšší intenzitou zvuku, která proniká do okolí.

7.jpg

Pohodlí: Platí prakticky totéž, co pro konstrukčně téměř identického stájového partnera. Dojem z pobytu na hlavě je přece jen o kousíček lepší a to především v oblasti uší. AKG K412P mají oproti K27i náušníky vyrobené z molitanu, který ucho tolik nenamáhá.

Provedení: Na AKG K412P jsou použity stejné konstrukční prvky jako u K27i. Materiály, systém skládání i kritizované raménko nesoucí mušle zde naleznete také. Rozdíl je jen v barvě nástřiku a konstrukci mušli.

Jaromír Puk: Skladba We Will Rock You sluchátkám docela chutnala, přesto zvuk působil hluše, navzdory ostřejším a čitelným středům. Ty jsou někdy až zkreslené (zvuk je až rozdrobený), nejvyšší výšky subjektivně chybí, možná proto působí hudba ploše. Basy jsou méně konkrétní a pomalé, baskytara je těžko čitelná. Přesto sluchátka působí podstatně lépe než jejich uzavřený kolega.

Názor laika: Sluchátka mě oslovila především svým vzhledem a cenou. Nošení bych si představila pohodlnější, přes to na mě v tomto směru působí lépe než Koss sportaPro a Grado iGrado. Musím pochválit skládání a přiloženou textilní taštičku na přenášení. Stejně tak krabička s balením vypadá opravdu promyšleně, tu ale na hlavě bohužel nosit nebudete (i když možná).

AVmania.cz hodnotí
zvukHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0.pngHvezda_0.png6/10
pohodlíHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.pngHvezda_0.png7/10
provedeníHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0.png8/10
celkemHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_0,5_tmavsi.pngHvezda_0_tmavsi.png7/10

Určitě si přečtěte

Články odjinud