Velký srovnávací test sluchátek s mikrofonem aneb herní headsety

10. června 2011
TWEET SDÍLET
Velký srovnávací test sluchátek s mikrofonem aneb herní headsety
Nabízíme srovnání 14 headsetů pro hry, filmy, pro poslech hudby. Poradíme také, podle čeho vybírat a čeho si všímat při nákupu.

Jak jsme testovali

Sluchátka jsme testovali pomocí interní herní zvukové karty Sound Blaster X-Fi. USB headsety pak byly napojeny přímo k portu počítače. Pokud se objevil problém například s rušením, vyzkoušeli jsme headset s několika dalšími počítači pro potvrzení chyby na straně sluchátek.

Jako první jsme zhodnotili celkové zpracování headsetu, jeho polohovatelnost a rozsah přizpůsobení. Kladné body si headset odnášel za bohaté polstrování a kvalitní materiály. Po nasazení se ihned objevily první neduhy v konstrukčním zpracování a ergonomii, nicméně tato položka byla otevřená po celou dobu testu. Některá na první pocit komfortní sluchátka totiž začala během testování všech charakteristik vadit, například kvůli velkému přítlaku nebo vysoké hmotnosti. Celkový komfort jsme tedy vyhodnotili nakonec. V první části jsme zhodnotili i úroveň utlumení okolních ruchů a pronikání zvuků do okolí, dále polohovatelnost mikrofonu a dodávané příslušenství.

Hledejte kompromis

Následoval nejdůležitější poslechový test. Zde jsme kvality sluchátek hodnotili ve dvou oddělených kategoriích – film/hry a hudba. Testování reprodukce jak filmů, tak hudby probíhalo při stereofonním poslechu všech sluchátek. Záměrně jsme zvolili stereofonní poslech, aby nedošlo k znevýhodnění klasických stereofonních headsetů. V prvním případě nám pro test posloužilo několik typicky efektových trailerů z akčních filmů, kdy jsme sledovali především hutnost efektů a to, jak sluchátka dokázala vtáhnout doprostřed dění. Trailer spíše povídkového filmu pak posloužil k hodnocení dialogů a jejich zkreslení.

Klepněte pro větší obrázek 

Pro testy ve hrách jsme vyzkoušeli hned několik různých žánrů. Akci Crysis a multiplayerový Team Fortress 2, závodní Need for Speed: Hot Pursuit a letecký simulátor Lock On. Důležitou testovanou oblastí představovalo podání prostoru. Body navíc samozřejmě získala sluchátka s reálným prostorovým zvukem. Protože se jedná o herní headsety, výkon ve hrách představoval hlavní váhu testu.

Jak jsme se přesvědčili na vlastní uši, (ne)úspěch v této kategorii pak nezaručoval úspěch i v poslechových testech. Hudební přednes a vyrovnanost jsme testovali na několika kvalitních hudebních nahrávkách nejrůznějších žánrů. Od čistokrevného rocku ze šedesátých let přes metal, elektronickou hudbu, na přednes specificky náročný jazz, až po klasickou hudbu. Při poslechu jsme požadovali hutné, ale neúnavné a přesné basy, zřetelné středy, které se bohužel často utápí a ztrácí na pozadí, a shora neořezané výšky.

Kvalitu mikrofonu jsme prověřili pomocí testovacího hovoru na Skype a přímo pro vyzkoušení v krutých bojích posloužil multiplayerový zápas v Team Fortress 2.

Nakonec zbývalo zhodnocení dálkového ovládání: pouze korekce hlasitosti znamenala zisk čtyř bodů, vypnutí mikrofonu body dva, stejně jako vypnutí reproduktorů. Další přednosti anebo nedostatky ovladače jsme zohlednili připsáním anebo stržením dalších bodů. Pouze malým rozptylem byla obodována délka kabelu.


Typy sluchátek

Konstrukce sluchátek má velký vliv na konečnou celkový projev sluchátek i na pohodlí, které headset nabídne. Další rady pro výběr sluchátek naleznete v článku  Svět sluchátek: vybíráme si ta pravá. Zde si povězme něco málo o konstrukcích.

Intraaurální sluchátka se vkládají přímo do ucha co nejblíže vyústění sluchovodu. Tato sluchátka se dále dělí na tzv. pecky a špunty. Pecky mají klasickou kruhovou plochu překrytou obvykle molitanem. Vzhledem k rozměrům a špatným izolačním schopnostem obvykle nenabízí příliš kvalitní zvukový přednes. Válcové špunty se vkládají až do zvukovodu a díky gumovému pružnému okraji perfektně izolují hluky okolí.

Supraaurální sluchátka doléhají přímo na ušní boltec, náušník tedy nepřesahuje rozměr ucha. Na tato sluchátka jsou kladeny největší ergonomické požadavky. Povrchový materiál musí být příjemný a sluchátka musí mít ideální tlak. Vzhledem k tomu, že naše uši nejsou ve svislém směru rovnoběžné, mají tato sluchátka tendence sjíždět směrem dopředu. Zde se tedy projevuje polohovatelnost a celkový komfort sluchátek. Tato sluchátka najdeme mezi těmi nejlevnějšími a nekvalitními, až po ty nejdražší a velmi kvalitní.

Circumaurální sluchátka obepínají celé ucho, díky čemuž nabízí vysoký komfort a velmi dobrý útlum okolních hluků. Dostatečné rozměry umožňují vyrobit skutečně precizní měnič s výbornou reprodukcí. Pozor ale, tato konstrukce automaticky neznamená kvalitní reprodukci, čehož zneužívají neznámí výrobci. Mezi hlavní nevýhody patří vyšší hmotnost, díky izolaci se také některým uživatelům mohou uši potit.

Svět sluchátek: konstrukce a druhy

Svět sluchátek: konstrukce a druhy

Uzavřená nebo otevřená? Nevíte? Pomůžeme vám zorientovat se ve světě dvou (ná)ušních miniaturních reproduktorů


Hlavní parametry sluchátek

Frekvenční rozsah v hertzích [Hz] udává interval při určité toleranci (útlumu [dB]), který obvykle určuje pokles hlasitosti na okrajích kmitočtového pásma. Udává se, že zdravý člověk slyší frekvenční rozsah 20 Hz až 20 kHz. Sluchátka s tímto frekvenčním rozsahem by měla všechny frekvence zahrát s co nejmenším útlumem a všechny slyšitelné tóny stejně hlasitě.

Impedance udává odpor sluchátek, jednotkou je Ohm [W]. Impedance by měla být stejná nebo podobná impedanci zesilovače. Platí jednoduchý vztah: čím vyšší je impedance sluchátek, tím tišeji budou na určitém zesilovači hrát. Pro počítačové headsety se ustálila hodnota 32 W.

Citlivost vyjadřuje prakticky akustický tlak zvuku v ose reproduktoru ve vzdálenosti jeden metr při vybuzení reproduktoru elektrickým výkonem jeden watt. Vyšší hodnota tedy znamená především vyšší hlasitost, hodnoty nad 100 dB jsou považovány za velmi dobré.

Podrobnější informace na co si dát pozor a co je pro vás důležité najdete v článku Slovníček: technické parametry sluchátek.

Témata článku: Testy, Hi-Fi, Sluchátka, Test, Sennheiser, AKG

Určitě si přečtěte

Android TV: Jak jednoduše dostat obraz z telefonu do TV [video]

Android TV: Jak jednoduše dostat obraz z telefonu do TV [video]

Máme zde Miracast, Google Cast, ale co dělat, když ani jedno nefunguje? Pokud potřebujete zobrazit obsah telefonu na velké obrazovce televizoru, recept je jednoduchý.

7 Tomáš Holčík

OnePlus: Nový 4K HDR QD televizor ukazuje, kam TV technika kráčí

OnePlus: Nový 4K HDR QD televizor ukazuje, kam TV technika kráčí

Značka OnePlus je známá především svými telefony s dobrým poměrem cena/výkon a nyní rozšířila svoji nabídku o nový televizor. Má to však několik háčků a dá se na tom dobře demonstrovat, kam se trh s televizory posunuje.

12 Jaromír Puk

Magnat Transpuls 1500: skvělé Hi-Fi reprobedny pro milovníky starých dobrých časů [test]

Magnat Transpuls 1500: skvělé Hi-Fi reprobedny pro milovníky starých dobrých časů [test]

Magnat Transpuls 1500 fungují skvěle jako pocta myšlenkám konstrukcí čtyřicet (a více) let starých a také ukazují, že staré neznamená zastaralé. Jakkoliv dnes umí technika nabídnout podobné frekvenční rozsahu nebo dynamiku z malých a tedy snáze umístitelných ozvučnic, zvuk z velkých proporcí je prostě trochu jiný. Tohle je skutečně příkladná nabídka "hodně muziky za málo peněz".

Daniel Březina

13 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

13 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme nejlepší filmy s tematikou cest lidí do vesmíru. Takové, které nejlépe přiblíží zážitky astronautů a přitom vás dobře zabaví. Rovnou přidáme informaci, kde se na ně můžete legálně kouknout na internetu.

17 Ondřej Králík

Viděli jsme nový Shield Android TV a víme, co nabídne

Viděli jsme nový Shield Android TV a víme, co nabídne

S novým Shieldem jsme mohli strávit pár hodin a získat tak nejen technické specifikace, ale i pár prvních dojmů. Na trh přichází právě nyní.

29 Tomáš Holčík

10 tipů na levný televizor se skvělým poměrem cena/výkon

10 tipů na levný televizor se skvělým poměrem cena/výkon

Vybrali jsme nejzajímavější televizory s výborným poměrem cena/výkon. Od těch menších a velmi levných, po ty vybavenější a větší, které se však stále vyplatí.

45 Jaromír Puk