Velký srovnávací test špuntů: rozuzlení

17. prosince 2008
TWEET SDÍLET
Velký srovnávací test špuntů: rozuzlení
Jistě už netrpělivě čekáte na celkové pořadí ve špuntové kategorii od 1000 do 2000 Kč. A vítězem se stává…

 

7. místo Sennheiser CX 300                                                                                  85%
Sennheiser CX 300 patří mezi nejoblíbenější špunty současnosti. V tak těžké konkurenci ale obsadily „až“ sedmé místo.

Klepněte pro větší obrázek

Zvuk: Sennheiser CX 300 disponují relativní frekvenční vyrovnaností. Zvuk je plochý s důrazným basovým pásmem. Reprodukce působí místy zahuhlaným dojmem, v některých skladbách ale ukazují i středové a výškové schopnosti na úkor basů. Při vyšších hlasitostech je značné zkreslení, jež se projeví plechovějším nádechem basů a agresivností výšek. CX 300 dobře izolují, kulovitá konstrukce totiž snadno zaplní vyústění zvukovodu a ve spojení se správným nástavcem poskytnou příjemné ztišení okolí.

Pohodlí: Když jsem poprvé testoval Sennheiser CX 300, měl jsem s pohodlností celkem problémy. Zdůrazňuji, že zvyk na špuntovou konstrukci znamenal významný posun pověstným směrem před. Nyní již mi CX 300 v uchu připadaly vynikající a osobně považuji tuto konstrukci za univerzální.

Názor Tomáše a Petry

Sennheiser CX 300 mám, i přesto se budu snažit být nezaujatý. Celkem souhlasím se zařazením do nižších příček v této konkurenci. Ale co do pohodlnosti se řadí rozhodně výše.

Líbí se mi jejich vzhled i tvar. Reprodukce je taková mdlá, po ekvalizaci v MP3 přehrávači však hrály velmi slušně.

Provedení: Sennheiser tradičně vyrobil kvalitní sluchátka s precizními díly. I přívodní kabel i přes menší průměr vypadá bezpečně a oceňuji ochranu u jack konektoru.

6. místo Beyerdynamic DTX 50                                                                             86%
DTX 50 vypadají stejně jako Koss KEB24, mají stejné izolační vlastnosti i stejnou míru komfortu. Po zvukové stránce je to přeci jen trochu jiné.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Zvuk: Od DTX 50 jsem po reprodukční stránce očekával rozhodně více, než co poskytly. Přednes je zbytečně moc potemnělý, tedy posunutý do spodní části pásma. Nechybí ale plnohodnotné středové a výškové pásmo. Detaily napravují trochu pochmurnou náladu z basového projevu. Konstrukce poskytuje izolační jistotu, DTX 50 filtrují okolní ruchy na výbornou.

Názor Tomáše a Petry

Ale jo, Beyerdynamic DTX 50 hrají celkem pěkně. S ohledem na cenu bych však přeci jen čekal o něco více.

DTX 50 mi připadají celkem blízké Kossům KEB24, takže zopakuji, že je přítomno více basů. Zbytek je na slušné úrovni.

Pohodlí i provedení je zcela shodné s Koss KEB24.

5. místo Ultimate Ears metro.fi 2                                                                          90%
Nejnižší model od Ultimate Ears s dynamickým měničem obsadil pěkné páté místo. 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Zvuk: Sluchátka mají dostatečný basový základ, na který bez poklesu navazuje středové pásmo. Mohla by se jevit mírně přebasovaně, ale výborně to dohání výraznost středů a výšek. Detaily jsou dobře sledovatelné, občas však mírně splynou s ostatními frekvencemi. Hlas zpěvačky i zpěváka zní na tuto kategorii až podivně přirozeně. Neinklinuje k ostrosti ani k výraznějšímu zbarvení. Výborně eliminují pronikající zvuky z okolí, je to především díky větším rozměrům a dobrým nástavcům.

Pohodlí: Sluchátka lze velice snadno nasadit i najednou, to znamená, jedno do jedné ruky, druhé do druhé a pak souběžně do uší. V uchu velmi dobře drží (je to samozřejmě přímo závislé na volbě nástavce) a i přes větší rozměry nedochází k žádným nepříjemným pocitům.

Názor Tomáše a Petry

Metro.fi 2 poskytují přirozený přednes, který plyne se sympatickou samozřejmostí. Podařená sluchátka za slušnou cenu.

Už jsem se k nim vyjadřovala v pozitivním smyslu a nyní tomu nemůže a ani nebude jinak. Líbilo se mi podání basů, bylo hezky čitelné a přesné.

Provedení: Tělo sluchátka je tvořenou ze dvou do sebe přesně zapadacích částí. Přívodní kabel má více než dostatečný průměr, bohužel je také dost tuhý, což způsobuje horší manipulaci. Kabel pak případně také nehezky vyčnívá nad vrchním oblečením.

4. místo AKG K324P (Jirkův TIP)                                                                           94%
AKG K324P právem patří mezi kolegy z vyšších sfér i přesto, že cena tomu neodpovídá. Zvuk, kvalita provedení, vzhled. To vše tvoří krásný celek a jsou mým tipem na koupi za dobré peníze.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Zvuk: Sluchátka překvapí kultivovaným projevem v oblasti středů a basů. V prvních momentech je poznat, že výrobce klade na kvalitu reprodukce velký důraz. Kdo čeká salvu basů, dočká se. Kdo čeká frekvenčně vyrovnaný projev, dočká se. Kdo čeká detailnost na středech, vyšších středech a výškách, dočká se. Kvalitu potvrzuje plynulý přechod mezi jednotlivými frekvenčními předěly a přirozenost především středního pásma, což je výborně patrné na zpěvných projevech.

Názor Tomáše a Petry

Poslech K324P byl radostí. „Ákágéčka“ hrála s jistotou a jiskrou na středech, nechyběly ani basy, kterých bylo akorát a detailní výšky. AKG K324P jsou opravdu dobrou volbou.

Souhlasím a podepisuji v plném rozsahu.

Pohodlí a provedení: Komfort je identický jako u modelu CX 300. Stejná je i kvalita provedení

4. místo JAYS j-JAYS                                                                                            94%
Po sečtení bodů a převedení na procenta obsadily shodnou 4. příčku švédové JAYS j-JAYS.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Zvuk: Překvapením pro mě byla reprodukce sluchátek j-JAYS od severské země se žlutým křížem ve státní vlajce. Zvuk byl čistý, snadno čitelný. Jednotlivé frekvence se neslévaly a nedocházelo k nepříjemným pazvukům. Basovou část zvládly bez výkyvu, s potřebným důrazem ale bez jakéhokoli nepatřičného dozvuku či zastřenosti. Tu bez chyb doplnilo výtečné středové a výškové pásmo s potřebnými detaily a čitelností. Izolačně jsou na tom prakticky stejně jako modely AKG K324P a Sennheiser CX 300.

Pohodlí: Aktivnímu stavu, tedy hrajícím špuntům v uších, nelze po stránce komfortu nic vytýkat. Konstrukce má osvědčený tvar a po zvolení ideálního nástavce padne prakticky každému.

Názor Tomáše a Petry

Již v testu jsem vyřkl nadšení z j-JAYS. Vyřknu ho i zde. Tyto špuntíky umí opravdu dobře zahrát, netlačí v uchu ani z něj nevydávají. Vytknul bych snad jen vzhled, ale to je můj osobní problém.

Vzhled bych naopak vyzdvihla, pro něžné pohlaví jak dělaný. Neopomenu pochválit ani přesnou a živou reprodukci. Velmi dobrá sluchátka.

Provedení: Plasty v bílé barvě působí trochu lacině, což je obrovská škoda v kontextu s potenciálem sluchátek. Také mě trochu překvapil přibližně centimetrový rozdíl v délce jednotlivých žilek (tedy pro levé a pravé sluchátko).

Témata článku: Hi-Fi, Sluchátka, Test, Přenosné

Určitě si přečtěte

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

1 AVmania.cz, Marek Čech

AVmania.czMarek Čech
Filmy
12 nejlepších komedií roku 2019, které musíte vidět

12 nejlepších komedií roku 2019, které musíte vidět

Parazit, Tenkrát v Hollywoodu, Favoritka, Devadesátky, Rocketman, Zelená kniha, Žena na válečné stezce, Výjimeční, Deštivý den v New Yorku, Yesterday, Srážka s láskou, The Beach Bum. Třetí letošní výběr se nese v odlehčenějším duchu.

15 Marek Čech

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
25 nejlepších klasických českých komedií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších klasických českých komedií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Zaměřili jsme se na české nebo československé komedie, které vznikly od 30. let minulého století do současnosti. Vybrali jsme ty nejlepší, nejnavštěvovanější, nebo pro danou dobu něčím typické.

8 Marek Čech

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
EISA: nejlepší audio a Hi-Fi zařízení pro rok 2020/2021

EISA: nejlepší audio a Hi-Fi zařízení pro rok 2020/2021

Jaké reproduktory jsou letos nejlepší? Jaký zesilovač si odnesl ocenění EISA? Podívejme se na kategorii Hi-Fi produktů, jejichž cílem je nabídnout kvalitní zvuk.

9 Jaromír Puk

Jaromír Puk
EISA
40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Kim Basinger, Kathleen Turner, Melanie Griffith, Bo Derek, Nastassja Kinski, Phoebe Cates, Rebecca De Mornay, Valérie Kaprisky, Sophie Marceau, Francesca Dellera, Isabelle Adjani a jejich smyslné scény ve filmech.

Marek Čech

Marek Čech
Filmy
10 nejlepších filmů o lásce s lesbickou tématikou

10 nejlepších filmů o lásce s lesbickou tématikou

Láska je láska, Vrcholné umění, Loving Annabelle, Děcka jsou v pohodě. Proč vyobrazení vášně v lesbických romancích působí opravdověji?

32 Marek Čech

Marek Čech
Filmy