21
Fotogalerie

Velký test domácích sluchátek - část 4.

Představujeme úplně poslední trojici. Beyerdynamic DT 990 Pro, Koss MV1, Audio-Technica ATH-A700.

Kapitoly článku:


Těšíte se na závěrečný díl seriálu? Určitě byste měli. Testované modely rozdělím do dvou kategorií, takže z velkého testu domácích sluchátek vzejdou rovnou dva vítězové. Podělím se s tipem redakce, tipem na skvělý nákup z hlediska poměru kvalita/cena, uveřejním přehlednou tabulku, kde se snadno dozvíte, jak si sluchátka stojí a to všechno za doprovodu Tomáše a Petry. Ještě před tím ale zbývá vyzkoušet tři modely z vyšší kategorie. Beyerdynamic DT 990 Pro, Koss MV1 a Audio-Technica ATH-A700.

Velký test domácích sluchátek- část 1.

Velký test domácích sluchátek- část 2.

Velký test domácích sluchátek- část 3.

DSC09089.jpgDSC09094.jpgDSC09091.jpg

Beyerdynamic DT 990 Pro

DT 990 Pro uvedl výrobce na trh v 90. letech minulého století. Ačkoli to zní celkem archaicky, (podobně jako rok výroby Koss portaPro) i dnes má zástupce devítkové řady stále co nabídnout. Design podléhá funkčnosti, přesto je přitažlivý. Vnější strana mušle připomíná polozatažené žaluzie, měnící schránky konstrukčně spadají do otevřené sféry. Ani přes sebevětší snahu se mi v systému uchycení vidlice – mušle, v místě náušníků či hlavového mostu, nepodařilo odhalit slabší místo. Vidlice je vyrobena z kovu, což prakticky eliminuje možnost zlomení, náušníky z kvalitního materiálu stejně jako hlavový most. Prakticky působí možnost odepnout koženkový „obal“ mostu, lze tak snadněji udržovat či zcela vyměnit za nový.

DSC08981.jpgDSC08984.jpgDSC08987.jpg

Výrobní materiály i provedení patří k nejlepším z testované dvanáctky. Kromě kovových částí (zmiňované vidlice + hlavový most) na omak poznáte kvalitní a pevné plasty. Téměř stoprocentně pozitivní dojem kazí přívodní kabel. Podobně jako v případě Shure SRH840 i SRH440 nemám od místa konektoru až do místa k mušlím žádných výhrad. Kroucenou „telefonní šňůru“ zkrátka těžko v kabelové oblasti něco překvapí. Výtka směřuje k místu přechodu z mušle přes hlavový most zpět do druhé mušle. Domácí poslech snad nebude mít žádné destruktivní následky, při náročnějším (profesionálním) využití by ale mohlo dojít k nechtěnému natržení či úplnému přetržení.

 

Názor Tomáše a Petry

Petra: DT 990 Pro na mě působí veskrze dobrým dojmem. Design je bez diskuze povedený, perfektní jsou materiály.

Tomáš: Jak to bylo? Řekněte WOW? Tak WOW. Parádní vzhled, kontrastní světlé náušníky, kovové části!

Profesionální pohodlí

Izolační schopnosti řadím vcelku bez překvapení mezi průměr. V rámci otevřených modelů nepatří DT 990 Pro z hlediska pronikání zvuku do okolí mezi nejhorší. Je to dáno především menší otevřeností oproti některým extrémně otevřeným typům. S tím souvisí i částečně lepší pozice v případě izolace směrem k posluchači, jen musíte mít na paměti, že otevřená sluchátka nikdy nedosáhnou takové hladiny snížení hluku jako sluchátka (klasická) uzavřená či IEM.

Průměrně si rozhodně nestojí při zkoumání pocitů, když máte sluchátka nasazená. I přes trochu vyšší hmotnost jsem na temeni ani uších nezaznamenal žádný negativní projev. Zcela volné uchycení mušlí ve vidlicích umožňuje snadné přizpůsobení každé hlavě. Sluchátka sedí perfektně, kruhový náušník má dostatečný průměr, prostoru pro celé ucho je tedy dostatek. Za oběma kousky od Audio-Technica a Grado SR 60i se drží v těsném závěsu, což musím s ohledem na to, že DT 990 Pro výrobce doporučuje k profesionálnímu použití, pochválit. Profesionální se nerovná nepohodlné. Z toho by si měla spousta výrobců sluchátek této sféry vzít příklad.

 

Názor Tomáše a Petry

Petra: Ale jo, tyhle Beyery bych mohla mít na hlavě dlouho. Netlačí mě, hlava ani uši z nich nebolí.

Tomáš: Trochu mi pocitově vadí vyšší přítlak, na druhou stranu to zase sluchátka přesně drží na hlavě.

Profesionální zvuk

Čekáte-li od tohoto modelu extra detailní přednes, budete potěšeni. Právě snaha o detailnost, přesnost a linearitu řadí tento model mezi jeden z nejlepších (zvukově) ve slušně nabité dvanáctce, resp. pětce z vyšší cenové kategorie. Basové pásmo není vtíravé, přesně řadí nízké kmitočty do ucelené kompaktní formy. Možná trochu kontroverzní je reprodukce v oblasti středního pásma, kde mají sluchátka částečně umlčený charakter. Zdůrazňuji, že tento projev odhalují pouze některé nahrávky. V případě skladeb s dominantním středovým pásmem, na sebe tato vlastnost příliš neupozorňuje. Pochvala patří výškovému pásmu, kde výborně vykreslené detaily vtáhnou posluchače do děje a dodají určitou přidanou hodnotu, jen někomu nemusí vyhovovat jejich částečná naléhavost (ostrost).

DSC08985.jpgDSC08993.jpgDSC08988.jpg

Zkreslení je nízké, vyšší hlasitost sluchátka příliš nepřekvapí. Předozadní prostor bych si uměl představit mohutnější a více otevřený. Pro lepší představu v porovnání s referencí Sennheiser HD 800 zaostávají opravdu hodně.

 

Názor Tomáše a Petry

Petra: Dostáváme se do nejvyšší ligy, je to znát i pro laickou osobu, jakou jsem já. Zvuk je až nad poměry čistý/jasný.

Tomáš: Od tohohle profíka jsem čekal hodně a hodně také dostal. Baví mě sledovat jakési vyhrocené špičky, občas mne až zamrazilo.

Koss MV1

Není moc sluchátek od společnosti Koss, která by se mi na pohled jednoduše líbila. Koss MV1 jsou výjimkou, první setkání (po otevření praktické přenosné brašny) proběhlo na výbornou a MV1 se mi opravdu jednoduše líbila. Jenže dále už bohužel následovala spíše samá zklamání. Robustně vyhlížející design kazí nepříliš příjemné materiály a konstrukce, která sice umožňuje dostat absolutně uzavřené mušle prakticky do jakékoli pozice, ovšem za doprovodu strachu o případné poškození. Zcela u mne propadají náušníky vyrobené z údajně speciálního plastu Pneunamalite (vypadá spíše jako materiál pro výrobu cyklistické duše) a částečně i tuhý hlavový most.

DSC08996.jpgDSC08999.jpgDSC09001.jpg

Kritika se zastavuje u přívodního kabelu, jenž vykazuje slušnou pružnost, dostatečný průměr a vypadá odolně. Zakončení v podobě 3,5mm jacku můžete snadno rozšířit na 6,3 mm přibaleným šroubovací konektorem. Oceňuji možnost sluchátka složit, a zmenšit tak jejich rozměry.

 

Názor Tomáše a Petry

Petra: Na mě kombinace zlaté a černé působí elegantně a vzbuzuje pocit luxusu. Škoda, že to samé nemohu tvrdit o opravdu ošklivé gumě, ze které jsou vyrobeny náušníky.

Tomáš: Ač jsou mi některé Kossácké výrobky sympatické (např. Koss Porta Pro, jak jinak), tak MV1 mě nechávají zcela chladným. Bohužel, tady žádné WOW nebude.

Špatné pohodlí, perfektní izolace

Začnu pochvalou na účet izolačních schopností. Úplně uzavřené mušle logicky izolují podstatně lépe než otevřené, to už zde padlo několikrát. Stejně tak bylo řečeno, že existují rozdíly i mezi jednotlivými modely v rámci téže konstrukce. Koss MV1 patří (subjektivně) mezi nejschopnější izolátory a to nejen ze všech otevřených modelů, což není překvapivé, ale také i ze všech modelů uzavřených. Schopnost snížit pronikající zvuk z okolí je opravdu velká, to posluchači poskytne dostatek klidu i v hlučnějším prostředí.

Už tušíte, že pohodlí chválit nebudu. Největší výtka patří náušníkům. Pominu-li nevábný výrobní materiál, o kterém jsem hovořil v úvodu, stejně nedokážu vyslovit žádné pozitivum. Náušníky na uších nepůsobí nikterak sympaticky. Ze začátku trochu studí, po chvilce se ohřejí a pak naopak uši tepelně dost zatěžují. Neprodyšnost materiálu je tu zkrátka znát. „Guma“ vs. velur? Rozhodně se z hlediska komfortu nejedná o vyrovnané soupeře, guma (či dle výrobce Pneumalite) prohrává na celé čáře. Přesto naleznu jednu výhodu a tou je snadná údržba, náušníky bych se nebál otírat i opakovaně vlhkým hadrem.

 

Názor Tomáše a Petry

Petra: Ty náušníky. Ty náušníky. Na uších zavrženíhodné pocity, dlouho bych je na hlavě nevydržela mít. Izolace je ale perfektní!

Tomáš: Naprosté ticho. Tak bych charakterizoval dojmy ze schopnosti odizolovat uši. Pohodlí by mohlo být na vyšší úrovni, vyměnil bych především náušníky např. za velur a asi bych neměl, co k pomlouvání.

Odbočka z Kossácké „klasiky“

Přiznám a bez mučení, že od každého výrobku Koss očekávám basovou mohutnost. Stejně tak tomu bylo i před testem reprodukce u Koss MV1. Výsledek překvapil. Basů je přítomno dostatek, přesto jsem neměl pocit nějaké přemíry. Překvapila mne relativní přesnost, snaha o nevtíravost a nekompromisní dávkování. Středové spolu s výškovým pásmem působí mírně zastřeně, což povahu reprodukce bohužel výrazně ovlivňuje. Zkreslení v důsledku uzavřené konstrukce je znatelné stejně jako v případě stájového kolegy, uzavřené Shure (a to oba modely) se s tímto negativem vyrovnávají podstatně lépe.

DSC09003.jpgDSC09006.jpgDSC09008.jpg

MV1 se snadno zadýchají při pokusu o hlasitou reprodukci, čímž samozřejmě dojde k enormnímu nárůstu zkreslujících prvků. Slušný je předozadní prostor, i když pocit z jednotlivých nástrojů při sledování jejich nárůstu popř. přesunu v některých skladbách není příliš dobrý.

 

Názor Tomáše a Petry

Petra: Zvuk není špatný, nijak mě neunavuje, mohl by být ale čistší a jakoby důraznější.

Tomáš: Očekával jsem dusot basů jako u Koss Porta Pro, ale basů je v hudbě obsaženo méně. Škoda toho zbytku, který kazí celkový názor.

Určitě si přečtěte

Články odjinud