Velký test domácích sluchátek - část 1.

25. listopadu 2009
TWEET SDÍLET
První část srovnávacího testu. Začínáme modely Audio-Technica ATH-AD500, Beyerdynamic DT 440 a Koss PRO3AA.

Na AVmania.cz už bývá zvykem, že před Vánoci sebereme kupu sluchátek a celou ji otestujeme. Jinak tomu nebude ani tento rok. Po velkých testech přenosných (supraaurálních) a intraaurálních (špuntů) modelů je na řadě megatest domácích sluchátek. Hledáte-li tedy lehká, malá a levnější sluchátka pro MP3 přehrávač, či k PC, odkážeme vás na některý z předchozích testů; změny jsou minimální (jen ceny většinou klesly), výsledky lze stále považovat za aktuální, i když by do nich samozřejmě mohly promluvit další modely na trhu.

Letos jsme si vyhlédli celkem dvanáct modelů ve dvou cenových kategoriích: do cca 3500 Kč, a do cca 5500 Kč. Domácí sluchátka v těchto cenových hladinách již dokáží splnit vyšší nároky na kvalitu zvuku, jsou ale i dobrou volbou z ergonomického hlediska. V porovnání s reproduktory ve stejné cenové relaci nabídnou určitě nejen vyšší kvalitu zvuku, ale také jde většinou o modely s poctivou konstrukcí, které velmi dlouho vydrží. Sluchátka v těchto cenových relacích představují obvykle dobrou volbu pro toho, kdo hledá "hodně muziky za málo peněz". Často také představují druhý krok pro majitele kvalitnějších přenosných sluchátek, kteří chtějí něco pohodlnějšího a lepšího domů, či pro poslech v práci.

V nižší kategorii uvidíte AKG K 240 MKII, Audio-Technica ATH-AD500, Beyerdynamic DT 440, Grado SR60i, Koss PRO 3AA, Sennheiser HD555 a Shure SRH440. Do vyšší řadíme Audio-Technica ATH-A700, Beyerdynamic DT 990 Pro, Koss MV1, Sennheiser HD595 a Shure SRH840. Není v našich silách testovat všechny sluchátka, může se tedy stát, že vám zde některá budou scházet. Určitě by to ale neměl být důvod k znepokojení, postupně budou přibývat další a další jednotlivci.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Jak a na čem sluchátka testujeme


Koss PRO3AA

Koss PRO3AA, celým názvem Koss PRO3AA Titanium, patří k modelům zcela uzavřené konstrukce. Vnější část mušlí je pokryta celistvým plastem a současně tedy téměř vzduchově izolována od okolí (až na malinké otvory v horní části). Výrobce zvolil jednoduchou koncepci – klasický hlavový most a vidlicové uchycení mušlí. Hned zde bych se pozastavil s několika výtkami. Konstrukce mi přijde poměrně chatrná. Především v místě uchycení vidlice k hlavovému mostu dochází k nekontrolovanému (mírnému) pohybu do všech stran. Je to dáno nedostatečným kloubovým spojem a obava o případný defekt je podle mého názoru opodstatněná. Na druhou stranu, pokud člověk budou s manipulací alespoň minimálně opatrný, riziko určitě sníží.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Další výtka směřuje k hlavovému mostu, který má relativně pevně nastavený tvar. Pro větší vychýlení je totiž nutno vyvinout větší sílu, což pak způsobí větší tah směrem zpět a mušle jsou k uším nezdravě tlačeny. K pozitivům patří lepší izolace od okolního zvuku, k negativům nižší komfort a zvýšená potivost prostoru kolem uší.

Nižší pořizovací cena (jedny z nejlevnějších sluchátek v megatestu) se odráží v méně kvalitních materiálech. Plasty působí lacině a křehce, hlavový most dostal za trest nepřitažlivé gumové potažení. Přívodní kabel vedoucí do jedné mušle také neoplývá přesvědčivostí, je sice dostatečně pružný, nepřipadá mi však příliš odolný. Přejetí kolečkem od křesla bych rozhodně nedoporučoval. Detailisty potěší šroubovací redukce z 3,5mm na 6,3mm jacka.

Názor Tomáše a Petry

Petra: Líbí se mi stříbrnočerný design, tyhle Kossy vypadají svěže. Trochu bych strhla body za hlavový most, protože ta guma vypadá dost nevábně.

Tomáš: Od Koss znám asi jen Porta Pro a nějaké špunty. Tyhle PRO3AA vidím prvně a nejsem zatím ani nadšen ani zklamán. Proti designu nic nenamítám, konstrukce by mohla být odolnější.

Dobrá izolace, horší komfort

S uzavřenou konstrukcí mušlí souvisí již tolikrát opakovaná pozitiva a negativa. Předností je daleko lepší izolace oproti otevřeným či dokonce extrémně otevřeným (mušle z vnější části pokryty např. hojně perforovaným kovem) mušlím. A to jak směrem k posluchači, což patří k důležitým složkám kvalitního poslechu, tak směrem od něj. Mezi záporné vlastnosti řadím zkreslený přednes především v oblasti nižších kmitočtů u drtivé většiny levných kusů.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

V případě Koss PRO3AA mohu potvrdit výborné izolační schopnosti, v porovnání s otevřenými kolegy, o kterých bude ještě řeč, dokonce špičkové. Zvuku ven proniká pomálu a při rozumně nastavené hlasitosti si okolí (jež není v bezprostřední blízkosti) nemůže stěžovat na nechtěné poslechové zážitky. Ani posluchačovo sluchové ústrojí nemusí mít obavy z návalu nežádoucího hluku z vnějšího prostředí.

Zmiňovaný větší přítlak, menší rozměr mušlí a nepříliš pohodlné koženkové náušníky odsuzují uši a oblast uší k odnětí svobody. Z konstrukčního hlediska jsou mušle circumaurální s těsným obepnutím ucha. To znamená, že část náušníku přímo tlačí na boltec, a po čase tak působí nepříjemný tlak. S tím (a uzavřeností) souvisí vyšší potivost a svědivé pocity.

Názor Tomáše a Petry

Petra: Mám celkem malou hlavu, takže mi sluchátka nijak nevadila. Dovedu si ale představit i daleko lepší pohodlí.

Tomáš: Brr. Jirka má pro tohle dobrý výraz. Kleště. Sluchátka jsou strašně nepříjemná, tlačí mě především okolo ucha. Když je mám na hlavě, cítím, jak jsou neohrabaná.

Typický Kossí zvuk

Nečekal jsem žádné zvukové překvapení a žádné se bohužel ani nekonalo. Reprodukce spadá do šedého průměru a jak mnozí z vás tuší, stojí na hutném basovém základu. Spodní frekvenční pásmo vykazuje nadměrné hodnoty, basů je přítomno přemíru, jsou neukázněné a narušují dojem ze zvukového projevu ostatních pásem. Na druhou stranu, co člověk, to sluchový názor, takže pro basofilní jedince (což nelze nikterak zesměšňovat, každý hledá ve zvuku něco jiného) budou sluchátka možná vhodným kandidátem.

Střední i výškové pásmo se topí v basovém návalu a trpí typickým neduhem – jednoznačně slyšitelným zkreslením ve střední a vyšší střední části frekvenčního rozsahu. Je to dáno uzavřeným prostorem mušle, u které se navíc při poklepu z vnější části dostaví nepříjemné duté odezvy. Očekávat nějakou úpravu v mikroakustickém prostoru by bylo asi naivní. Ve výškách i středech znatelně chybí některé detaily, hudební produkci to tedy částečně ochuzuje.

Hlasové projevy trpí zabarveností a projev zpěváka i zpěvačky je oproti referenčním Sennheiser HD 800 značně pozměněn. Jakoby hlasy prošly ještě nějakou úpravou – bohužel k horšímu. Prostor řadím k průměru, celé zvukové rozložení se vyskytuje spíše v hlavě než před posluchačem. Ve vyšších hlasitostech Kossy ztrácí dech a enormně zkreslují všechna pásma.

Názor Tomáše a Petry

Petra: Já jsem basově poměrně vysazená. Mám ráda basové nástroje – baskytaru, kontrabas. Tady je těch basů i na můj vkus celkem dost. Sluchátka mě zvukově nenadchla.

Tomáš: Střídám Sennheiser CX300 s Koss Porta Pro a tyhle Kossy mi mé Porta Pro trochu připomínají především výraznou basovou částí.

Témata článku: Hi-Fi, Sluchátka, Přenosné, Test, AKG, Hi-Fi systémy na Heureka.cz

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, o které je na světě největší zájem, které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály
40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

V 90. letech už nemůže být o prudérnosti žádná řeč, a tak se vesele odhalovaly i největší hvězdy Hollywoodu. Kdo překoná Sharon Stone a její rafinované přehazování nohy přes nohu?

Marek Čech
Filmy a seriály
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Nejošklivější telefony všech dob aneb když dáte designérům volnou ruku, skončí to fiaskem

Nejošklivější telefony všech dob aneb když dáte designérům volnou ruku, skončí to fiaskem

** Obludky, příšerky, monstra a paskvily mobilního světa ** Když dáte designérům volnou ruku, vrátí se to jako bumerang ** Zavzpomínejte s námi na nejošklivější telefony všech dob

Martin ChroustFilip Kůžel
TelefonyHistorieKuriozita
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně