Velký test domácích sluchátek – část 3.

8. prosince 2009
TWEET SDÍLET
Velký test domácích sluchátek – část 3.
Tentokrát se podíváme na sluchátka do 3 500 Kč: Grado SR60i, Sennheiser HD 555, AKG K240 MKII a Shure SRH440.

Shure SRH440 menší SRH840?

Zjednodušeně řečeno ano. Jde o podobnou situaci jako u HD 555/HD 595 ovšem s tím rozdílem, že Shure SRH 440 jsou rozměrově menší a navíc lze při bližším zkoumání odhalit i zčásti jiné výrobní materiály. U SRH840 je v plastových částech patrná příměs nějaké lesklé povahy, jelikož se při pohybu tyto části na světle částečně třpytí. Nižší model má plasty klasické matné. Existují i další rozdíly, ale jedná se o pouhé detaily ve smyslu barevnosti některých míst (červené a modré odlišení levé i pravé mušle).

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Izolace a komfort jsou na stejné úrovni. Ani rozdílné velikosti sluchátek, především v místě hlavového mostu a mušlí, nezpůsobují odlišnosti.

Názor Tomáše a Petry

Petra: Zde se také musím omezit na odkaz k minulému testu. Shure SRH440 jsou jen o něco menší kopií SRH840.

Tomáš: Oba modely jsou prakticky totožné, SRH840 mají masivnější část, která drží mušle a trochu větší hlavový most.

Zvukově příjemné

Levných uzavřených sluchátek se slušným zvukem, jenž netrpí několikrát opakovanými neduhy, na trhu (ani tom specializovaném) příliš není. Proto v dobrém slova smyslu překvapí každý model, co se snaží k reprodukci přistupovat zodpovědně. Shure SRH440 tam lze snadno zařadit. Charakter zvuku je blízký vyššímu sourozenci, nicméně rozdíly spatřuji.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Okamžitě odhalitelné je částečné potlačení všech pásem oproti SRH840, zvuk není tak čistý a sebejistý. Vyšší středy často tíhnou k ostrosti a za uši to občas i tzv. zatahá. Řešením může být nižší poslechová hlasitost, s níž ale bohužel zase souvisí nižší dynamika a ztráta detailů. Chvilku trvalo, než jsem našel nejrozumnější (kopromisní) mez. Sympaticky působí dostatek basů, jež nemají tendenci k dunivému nádechu.

Názor Tomáše a Petry

Petra: Skoro stejné jako u SRH840, ten rozdíl není moc velký. Platí tedy to samé, co jsem řekla minule.

Tomáš: Ve skrze podobné s SRH840, jenže mi to připadá trochu jakoby utlumené, „zahuhlané“ či jak to vyjádřit.

AKG K240 MKII

AKG K240 MKII navazují na úspěšný model K 240 Studio, což prozradí kromě označení MKII i prakticky stejný design. Výrobce značí konstrukci mušlí přívlastkem polootevřené, já bych raději použil termínu konstrukce otevřené, byť otevřené mírně. Mušle a náušníky mají standardní kruhový tvar, tam žádnou zvláštnost nehledejte. Specifické je ale provedení hlavového mostu. Sluchátka pohromadě drží dvě kovové trubičky, po kterých vykonává jezdec s koženkovým náhlavníkem (omezený cca 3 cm) pohyb nahoru a dolů. To umožňuje automatické nastavení náhlavníku vůči hlavě.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Podobný systém využívá více modelů AKG. Např. také K-701, u nichž se několik osob setkalo s problémy v oblasti komfortu. Větší hlava totiž způsobí limitaci ve vysunutí náhlavníku a pak může dojít k nechtěnému tlačení. K možným problémům by za stejné situace mohlo dojít i v případě K240 MKII.

Materiály jsou, jak je u AKG zvykem, na vysoké úrovni. Všechno do sebe přesně zapadá, díly umožňující pohyb působí jistým dojmem, plasty se jen tak nepoškodí. Částečná studiová úprava má zkrátka smysl. Odpojitelný přívodní kabel vede do jedné mušle a vyniká perfektní ohebností. Šroubovací redukcí z 3,5mm jacku vytvoříte profesionální/hi-fi 6,3mm přípojné místo.

Názor Tomáše a Petry

Petra: Jednoduchý, účelný design, který trochu ozvláštňuje hlavový most v podobě dvou tyčinek. Chválím kvalitní provedení.

Tomáš: AKGčka mám rád. Působí na mě trochu retro dojmem, ale zároveň mají svěží vzhled. Líbí se mi princip posunu koženkové části pro hlavu.

Pohodlí a izolace

Z hlediska izolace se jedná o určitý mezistupeň otevřené a uzavřené konstrukce. Pro příklad mohu uvést modelovou situaci. Sedíte v místnosti s plastovým oknem. Okno má čtyři režimy. Zcela zavřeno, zcela otevřeno, mikroventilaci a ventilaci. Pokud přivřu oči (i uši) a uzavřenou konstrukci připodobním k mikroventilaci, kdy minimální část hluku proniká, a otevřenou konstrukci ke zcela otevřenému oknu, tak AKG K240 MKII budou tím mezi - ventilací. Hluk sice proniká ovšem značně tlumeně a nedosahuje ani otevřené (otevřené okno) ani uzavřené konstrukce (mikroventilace).

Testovaný model zařadím do skupiny pohodlnějších konkurentů. Nemám nikterak velkou hlavu, takže v mém případě se výše popsaný stav, při němž dojde k úplnému vysunutí náhlavníku (až na doraz), nedostavil. Ocenil bych o něco větší náušníky, protože ucho obepínají těsně, což po určité době logicky vytváří zvýšenou teplotu. Jinak není co vytknout, přítlak je nastaven rozumně, sluchátka netlačí, ani nemají tendenci zkoušet gravitační zákon.

Názor Tomáše a Petry

Petra: Na mé hlavě sedí perfektně, jen nemám dobrý pocit z koženky na náušníkách. Příjemněji na mě působí velur. Izolace bližší otevřeným modelům.

Tomáš: Mám trochu podobné pocity jako u Audio-Technica. U nich je ale efekt nasazení, při kterém sluchátka skoro sama sklouznou na uši ještě větší. Pohodlí je výborné. Izolují lépe než některé další otevřené typy.

Vyrovnaný soupeř

Výrobce AKG přistupuje ke zvuku vyrovnaně, což se vyrovnaně nezřídka také projevuje. Snahu o frekvenční čistotu potvrzuji i u AKG K240 MKII. Od nejnižších až po nejvyšší kmitočty mé uši nezaznamenaly žádné výrazné pochybení. Pro někoho může být basů zastoupeno méně, než by si přál. Kontrolní poslech s referenčními Sennheiser HD 800 ale potvrzuje, že se o špatný přístup rozhodně nejedná. Malebně působí středové i výškové pásmo, zastoupení výborně navazuje na basovou část. Reprodukce je bohatá na detaily.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Z hlediska předozadního prostoru dosahují lepších výsledků než Grado SR 60i, na dvojici od Sennheiser jim ještě trochu schází. Překvapila mě schopnost zahrát s jistotou (na svojí kategorii)i rychlejší a náročnější skladby, ani blesková metalová kytara nebude trpět. Odezva membrány je na tedy dobré úrovni.

Názor Tomáše a Petry

Petra: Zvuk mi připadá trochu analyticky. Jakoby samozřejmě, trochu mě to občas nudilo.

Tomáš: Ocenil bych větší množství basů. Možná to takto hrát má, ale já mám raději dynamičtější projev. Ke zbytku nemohu říci špatného slova.

Zapůjčili

 • Internetový a kamenný obchod www.headphones.cz
 • Rokycanova 40, 615 00 Brno, tel.: 548 53 10 49

Grado SR60i

Cena internet: cca 2 900 Kč

 • konstrukce supraaruální, otevřená
 • typ měniče dynamický
 • frekvenční rozsah 20 – 20 000 Hz
 • zkreslení < 0,1 %
 • citlivost 98 dB SPL (1 mV)
 • impedance 32 Ohm
 • konektor jack 3,5 mm, redukce 6,3 mm

Sennheiser HD 555

Cena internet: cca 3 400 Kč

 • konstrukce circumaruální, otevřená
 • typ měniče dynamický
 • frekvenční rozsah 15 – 28 000 Hz
 • zkreslení < 0,1 %
 • citlivost 112 dB SPL
 • impedance 50 Ohm
 • hmotnost 270 g bez odpojitelného kabelu
 • přívodní kabel 3 m do jedné mušle 
 • konektor jack 6,3 mm, redukce 3,5 mm

AKG K240 MKII

Cena internet: cca 3 300 Kč

 • konstrukce circumaruální, uzavřená
 • typ měniče dynamický
 • frekvenční rozsah 15 – 25 000 Hz
 • zkreslení < 0,3 %
 • citlivost 91 dB SPL (mW) 
 • impedance 55 Ohm 
 • hmotnost 240 g (bez přívodního kabelu)
 • přívodní kabel 3 m (a 5 m kroucený) do jedné mušle , odpojitelný
 • konektor jack 3,5 mm, šroubovací 6,3 mm

Shure SRH440

Cena internet: cca 5 000 Kč

 • konstrukce circumaruální, uzavřená
 • typ měniče dynamický
 • frekvenční rozsah 10 – 22 000 Hz
 • zkreslení < 0,1 %
 • citlivost 105 dB SPL
 • impedance 44 Ohm 
 • přívodní kabel 3 m do jedné mušle, odpojitelný
 • konektor jack 3,5 mm, šroubovací 6,3 mm

Témata článku: Hi-Fi, Sluchátka, Test, Přenosné

Určitě si přečtěte

13 tipů na nejlepší televizory, které si dnes můžete koupit

13 tipů na nejlepší televizory, které si dnes můžete koupit

Kvalitnější a prémiové televizory v cenové relaci od 20 000 Kč slibují lepší obraz i zvuk, pohlednější design a především ostřejší obraz a špičkové zpracování obrazu. Vybrali jsme ty nejzajímavější.

34 Jaromír Puk

11 tipů na nejlepší mikrosystémy, Hi-Fi a domácí kino

11 tipů na nejlepší mikrosystémy, Hi-Fi a domácí kino

Vybrali jsme nejlepší produkty, které nabídnou kvalitní zvuk pro poslech hudby nebo vylepší zvuk při sledování filmů. Od mikrosystémů přes AV přijímače až po soundbar.

9 Jaromír Puk

Marantz Melody X: nejlepší bezdrátový Hi-Fi mikrosystém roku 2019/2020 [test]

Marantz Melody X: nejlepší bezdrátový Hi-Fi mikrosystém roku 2019/2020 [test]

Asociace EISA letos v kategorii kompaktní audiosystém titulem ocenil "nejlepší" populární mikrosystém Marantz Melody X. Možná to není zařízení pro náročného audiofila, ale při běžném poslechu vám radost z hudby určitě neodepře.

22 Daniel Březina

Ad Astra: Brad Pitt ve sci-fi o cestě k vnějšímu okraji sluneční soustavy [recenze filmu]

Ad Astra: Brad Pitt ve sci-fi o cestě k vnějšímu okraji sluneční soustavy [recenze filmu]

Inteligentní sci-fi o vzdálenostech mezi planetami i lidmi, v níž režisér James Gray umně propojuje osobní, psychologickou linii vyprávění s tou žánrovou, epickou.

2 Marek Čech

15 filmů roku 2018, které musíte vidět: sci-fi, akční, horory a thrillery

15 filmů roku 2018, které musíte vidět: sci-fi, akční, horory a thrillery

Ready Player One: Hra začíná, Upgrade, Black Panther, Avengers: Infinity War, Mission: Impossible - Fallout, Tiché místo, Tísňové volání, Jack staví dům. První výběr toho nejlepšího, co se letos objevilo v kinech a na DVD a Blu-ray nosičích.

12 Marek Čech